Wilcza wyspa

Okładka książki Wilcza wyspa Tomasz Konatkowski
Okładka książki Wilcza wyspa
Tomasz Konatkowski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Adam Nowak (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Adam Nowak (tom 2)
W.A.B.
2008-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

To druga część książki z komisarzem Adamem Nowakiem, w roli głównej. Tym razem, na jedną z warszawskich przystani rzeka wyrzuca ciało młodego mężczyzny. Ofiarą okazuje się być syn szwedzkiego biznesmena, który zaginął jakiś czas temu w niewyjaśnionych okolicznościach. W między czasie ktoś morduje hindusa, czy ta spraw może mieć związek z podtekstem rasowym ? Komisarz teraz musi zmierzyć się z serią dziwnych spraw. Jakby tego było mało, pod Zamkiem Królewskim zostają odnalezione ludzkie szczątki, czyje one są i do kogo należą ? Cała opowieść przedstawiona przez autora jest, niezwykle ciekawa i zaskakująca.

Zabójstwa, porwania - to tło tego kryminału. Mam wrażenie, że autor bardziej chciał opisać Warszawę, jej topografię, historię, kluby piłkarskie i zespoły muzyczne - to są zainteresowania komisarza Adama Nowaka. Śledztwa są mocno zagmatwane, wiele postaci powoduje, że trzeba się mocno natrudzić, aby zorientować się, kto co i dlaczego. Intryga i motywy niewyraźne. Jednakże czyta się nieźle, więc sięgnę po trzeci tom - zobaczymy co będzie dalej :-)

Wilcza wyspa to trochę taki sztuczny twór miało być w stylu skandynawskich kryminałów ale w naszych realiach a wyszło nudnawo. Jest zbrodnia będąca osią głównych wydarzeń – zabójstwo szwedzkiego obywatela do tego tajemnicze zniknięcie hinduskiego biznesmena i problemy z przełożonymi. I długie opisy współczesnej Warszawy mające udowodnić że pisarz zna jej historię które są zapychaczami dla braku akcji. Gdyż właśnie śledztwa jest w powieści bardzo mało komisarz Nowak za to odbywa spotkania za spotkaniami z których dowiadujemy się głównie tego że musi podszkolić swój niemiecki nie wspominając już o angielskim – niby mówi słabo ale o wszystkim porozmawia. Nie wspominając o sztucznych dialogach ze swoją partnerką o gustach muzycznych. Komisarz Nowak to nie Harry Hole...

KOlejne spotkanie z Panem komisarzem Nowakiem.Trochę końcówka się dłużyła ale zaliczam do ciekawego spotkania:)przygotowuje się do następnej rundy :). Komisarzu wkrótce się znowu spotkamy:)

Trochę za bardzo rozwleczona. Dochodzenie trwa, przepytywane te same osoby i nic z tego nie wynika. Treści starczyłoby na 1/3 tej książki, reszta stanowi wypełniacz niczym powietrze w balonie.

"Wilcza wyspa" to druga część serii książek o komisarzu Nowaku. Piękne Bielany, które były w pierwszej części wyeksponowane schodzą tutaj na drugi plan. Policjant przeprowadza się na drugą stronę Wisły, więc i akcja przenosi się na nowoczesny Tarchomin oraz zabytkową Pragę.
Książka średnia, czegoś mi brakowało. Autora nie skreślam, bo jestem ciekawa dalszych losów Adama Nowaka, natomiast liczę na więcej.

Wilcza Wyspa Tomasza Konatkowskiego to kontynuacja przygód Adama Nowaka, którego można było poznać w powieści Przystanek Śmierć. Tym razem bohater musi zmierzyć się z serią dziwnych spraw z podtekstem rasowym w tle. W bardzo zbliżonym czasie zaginął pewien Hindus, a w Wiśle znaleziono zwłoki Szweda, które wyróżniają się odciętymi palcami. To nie koniec zwłok w tej historii - pod Zamkiem Królewskim będą jeszcze jedne.

Ta część podtrzymuje trendy z wcześniejszej powieści. Sporo opisów pozwala nam poznać współczesną i historyczną Warszawę. Mimo to lektura nie dłuży się. Śledztwo jest dynamiczne, co jakiś czas pojawiają się nowe fakty. Mnie osobiście trochę mniej odpowiadają wątki mafijne i gangsterskie, ale to tylko dlatego, że preferuję książki kryminalne, a nie sensacyjne.

Uwagę zwraca bardzo dobre zakończenie książki, natomiast - rzeczywiście - trzeba czytać książkę dość uważnie, żeby finał intrygi uznać za spójny. W przeciwnym razie czytelnik może poczuć się odrobinę zagubiony.

Kryminał, który nie porywa... Teoretycznie mamy tu wszystko, by zbudować fajną książkę, jest tu i sympatyczny główny bohater i kilka trupów, i próby zastraszenia i skomplikowana intryga, ale jakoś "nie pykło". "Wilczą wyspę" czytałam powoli, nie porywała mnie, akcja niby szybka, ale w rzeczywistości jakaś rozlazła... Na plus zanotuję, że o wiele mniej rozmyślań o piłce nożnej przez Adama Nowaka czynionych.

„Wilcza wyspa” to druga część cyklu warszawskich kryminałów z komisarzem Adamem Nowakiem w roli głównej, która, choć początkowo zapowiadała się całkiem nieźle, finalnie okazała się kolejnym niewypałem.

W mojej ocenie autor miał dobry pomysł na książkę, lecz w trakcie jej tworzenia, mówiąc kolokwialnie, coś nie pykło. Fabuła, mimo drzemiącego w niej potencjału, nie została poprowadzona właściwie - niektóre wydarzenia, które z automatu powinny wzbudzić w czytelniku emocje, zostały przedstawione dość nijako. Powiedziałbym nawet, że były zbyt „poprawne”, a przez to niemiłosiernie nudne i całkowicie bezbarwne. Nie pomogły nawet „zwroty akcji”, które, tak jak cała książka, w ogóle nie trzymały w napięciu. Zakończenie także nie powaliło mnie na łopatki, a poprzedzający je opis dochodzenia był nużący i zupełnie bez polotu.

Główny bohater, przynajmniej w mojej ocenie, nie wyróżniał się niczym szczególnym. Choć nie wzbudził we mnie silnej antypatii, równie ciężko było zapałać do niego sympatią - jego częste komentarze i wtrącenia odnoszące się do muzyki i sportu z czasem stały się wyjątkowo drażniące. Z jednej strony były zrozumiałe, bo pomagały w lepszym poznaniu charakteru bohatera, z drugiej - charakteryzowały się ogromną nienaturalnością. Moim zdaniem - i tu jest problem - zostały bardziej wyeksponowane niż kwestie związane z prowadzonym śledztwem, co sprawiło, że książka generalnie jest mocno przeciętna.

Podsumowując, po przeczytaniu pierwszej części cyklu („Przystanek śmierci”) byłem raczej rozczarowany i zawiedziony, mimo to postanowiłem dać autorowi jeszcze jedną szansę. Teraz, kiedy udało mi się przebrnąć przez „Wilczą wyspę”, wiem, że nie sięgnę po kolejne tomy. Obie książki Tomasza Konatkowskiego były dla mnie dość męczące, co więcej, musiałem zmusić się do ich dokończenia.

Nie polecam!

Książka nie wypada źle na tle innych kryminałów. Natomiast nie jest to też coś rewelacyjnego. Taki przeciętny kryminał

• Kryminały
  • 2011