Bazyliszek

Cykl: Adam Nowak (tom 4)
Wydawnictwo: W.A.B.
Adam Nowak, kryminał, sekty
giovanna

Czwarty tom ze stołecznej serii kryminałów: współczesna Warszawa, skomplikowane śledztwo z wątkiem sekty, zdrady i zemsty. Ważny pracownik banku zostaje zamordowany, nie mija wiele czasu, a ktoś znajduje zwłoki młodej dziewczyny. Okazuje się, że obie ofiary pracowały w tym samym biurowcu. Komisarz Nowak bada kilka wątków, najbardziej obiecujący wiąże się z tajemniczym światem sekt i...

Komisarz Nowak bada kilka wątków, najbardziej obiecujący wiąże się z tajemniczym światem sekt i duchowych hochsztaplerów. Na tym grząskim gruncie – zbywany przez księży i niemający jasnych wyników – Nowak, agnostyk i sceptyk, nie czuje się pewnie…
Tomasz Konatkowski po kilku latach milczenia wraca z wyśmienitą powieścią, najlepszą w jego stołecznym cyklu: pełną napięcia i mroku, precyzyjnie odmalowującą pracę śledczych, wreszcie: zaskakującą w finale.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/bazyliszek.html

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/bazyliszek.html

wiejskifilozof | 2016-11-11

Kocham nasz krajowy kryminał,uwielbiam wprost ogromnie.
Bazyliszek,jest cudownym przykładem.Że Polak potrafi pisać i to świetnie.
Kryminały,morderstwa w Warszawie.Autor opisuje ulice,budynki.Choćby Dworzec Ochota,widziałem na Grafika -ładny :-)
Dużo,tu spraw religii.Chodzi o sektę,nadkomisarz Nowak w supr akcji i dobrej formie.
Książka świetna :-)

Adam Nowak właśnie rozpoczął nowy rozdział w swoim życiu - ma prawie żonę, prawie teścia i małego synka prawie Rufusa :) Po trzech dobrych kryminałach musiał przyjść dla Konatkowskiego słabszy twórczo okres i jego owocem jest niestety "Bazyliszek". Jako tako książka trzyma w napięciu mniej więcej do połowy. Kiedy zaczyna się religijno-sekciarski bełkot autor niebezpiecznie skręca w stronę banałów i niedorzeczności, serwując czytelnikowi min. scenę odprawiania egzorcyzmów. W "Bazyliszku" podobały mi się wyłącznie rozważania na temat świadków Jehowy:
- Dlaczego ludzie rzucają wszystko i idą głosić chwałę Jahwe wśród wrogo nastawionej klasy średniej? No, dlaczego? 90% ludzi cię przecież spławi, 9% zbluzga, a 1 na 100 weźmie "Strażnicę", bo niedowidzi, niedosłyszy i myśli, że to gazetka z Biedronki".
Szkoda mi bardzo Adam Nowaka, bo zasługiwał na więcej.

emindflow | 2015-10-20
Przeczytana: 19 października 2015

Po dłuższej przerwie Tomasz Konatkowski powraca w cyklu z komisarzem Adamem Nowakiem.
I znowu dostajemy klasyczny "miejski" kryminał - mocno osadzony w stołecznych realiach, z dość leniwą, a mimo to chaotyczną akcją i z policjantami na szczęście wolnymi od cech komiksowych bohaterów.
W moim prywatnym rankingu mogłaby być jedną z bardziej udanych książek Konatkowskiego, ale obniżam jej ocenę ze względu na oklepany i działający mi już na nerwy wątek sekt religijnych. Nie udało mi się również znaleźć uzasadnienia (poza modą w literaturze) dla tak makabrycznych zbrodni.
Ogólnie może nie jest źle, ale to nie jest pozycja z gatunku zapadających w pamięć. Co gorsza - lektura zamiast dawać rozrywkę męczy. Spokojnie można ją sobie odpuścić.

almos | 2015-10-01
Przeczytana: 28 września 2015

Pierwszy to mój kryminał Konatkowskiego, wysłuchany jako audiobook w b.dobrym wykonaniu Leszka Filipowicza. Dwójka policjantów, nadkomisarz Nowak i aspirant Pawlak usiłuje rozwikłać zagadkę brutalnego morderstwa na menadżerze dużego banku. Bardzo szybko mają tez do czynienia z następnym morderstwem. Książka porusza ciekawy problem sekt religijnych i psychomanipulacji dokonywanych na wyznawcach. Ale gdzieś tak od połowy akcja siada i nic się nie dzieje. Nie dosłuchałem audiobooka do końca

Książka porusza dosyć ciekawy problem sekt, które powstają na obrzeżach kościoła w naszym kraju i rekrutują członków o określonych predyspozycjach psychologicznych. Typowy schemat jest taki, że byli księża odchodzą z kościoła i zakładają swoje organizacje czy też grupy, problem to całkiem realny, wystarczy przypomnieć sprawę betanek z Kazimierza czy przypadek księdza Piotra Natanka. W takich sektach wyznawcy często poddani są praniu mózgu, w efekcie stają się zdolni do różnych ekstremalnych...

Agro | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Lubię Kontatkowskiego. Jego trzy poprzednie kryminały z komisarzem Adamem Nowakiem czytało mi się świetnie i do dziś pamiętam jakie historie zawierały. Dlatego nie mogłem odpuścić sobie kolejnej części i nowego śledztwa policjantów ze stolicy. Długo na „Bazyliszka” autor kazał czekać. Jednak warto bo to typowy, dobrze rozbudowany kryminał z ciekawym tłem obyczajowym i z zagmatwaną sprawą morderstw. Od początku nie ma lania wody, nie ma dłużyzn czy jakiś innych poślizgów. Mam wrażenie że pisarz wie co chce przekazać, robi to w sposób ciekawy i inteligentny. Dobrze pogrywa z czytelnikiem, każdym nowym rozdziałem rozbudza ciekawość a natłok wydarzeń jest tak gęsty że nie ma czasu na nudę. Konatkowski udowadnia że dobrze czuje się w tym gatunku literackim. Oby tak dalej!

daka | 2015-09-07
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, E-booki
Przeczytana: 07 września 2015

Czytanie kryminałów Tomasza Konatkowskiego zawsze łączy mi się ze słuchaniem płyt, które w trakcie szukania mordercy przywołuje komisarz Nowak :-) I dzięki tym kryminałom polubiłam kilka rzeczy, których wcześniej nie znałam. Tym razem number one to Jethro Tull. A poza tym naprawdę udana intryga, świetne, nienużące opisy warszawskiej rzeczywistości, ciekawe impresje z codzienności, która nas dotyka. Dodatkowe, nieplanowane atrakcje- jedziesz do pracy koło Dworca Ochota i akurat czytasz o jednej z ofiar leżącej na dachu nad peronem tego dworca.Kurczę, wszystko się zgadza... wypatrujesz, czy nie zostały jakieś ślady :-)

Jeżynka | 2015-09-21
Przeczytana: 02 września 2015

Ach, jaka piękna katastrofa chciałoby się westchnąć...
Pamiętam moje pierwsze spotkanie z prozą Pana Konatkowskiego i mój zachwyt: że bohater z krwi i kości, że Warszawa tak prawdziwie pokazana, że akcja wartka, intryga zawiła...
Na "Bazyliszka" czekałam z niecierpliwością ale autorowi opornie szło pisanie z i tę niemoc twórczą widać w tej książce.
Po pierwsze zniknęła stolica jako drugoplanowy bohater wcześniejszych książek i zamieniła się w okoliczne miasteczka gdzie przeniosła się większość akcji.
Nie ma też głównego bohatera który z "mięsistej" postaci zamienił się w jakiegoś papierowego manekina bez emocji i charakteru.
Może autor chciał dać do zrozumienia że wejście w trwały związek i posiadanie małego dziecka sprawia że człowiek traci pazur.
Intryga kręci się wokół tematu sekt (to ostatnio jak widać popularny temat wśród autorów kryminałów: patrz Kaja Malanowska "Mgła") i intryga właśnie to jest jedyny element który jakoś ratuje książkę (choć rozwiązanie zagadki...

Natalia | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Ważny pracownik banku zostaje zamordowany, sprawca bądź sprawcy dopuścili się wyjątkowo brutalnych czynów… ukamieniowali swoją ofiarę. Nie mija wiele czasu, a ktoś znajduje zwłoki młodej dziewczyny. Okazuje się, że obie ofiary pracowały w tym samym biurowcu. Komisarz Nowak musi zmierzyć się z tajemniczym światem sekt i duchowych hochsztaplerów. Niewielu wierzy w jego ustalenia. Dodatkowo niechęć księży i niektórych współpracowników sprawia, że odnalezienie zabójcy będzie trudne.

Konatkowski skupia się na poszczególnych zdarzeniach, ale nie zapomina o szerszym kontekście opowieści. Pastwi się nad ludźmi chorobliwie podporządkowanym jakimś znaczącym jednostką. Demaskuje naiwność biednych i bogatych, którzy ślepo wierzą w to, co mówią im inni. Pochyla się nad tymi, którzy za wszelką cenę pragną ująć tych, którzy żerują na ludzkiej naiwności. W doskonały sposób ukazuje interesy łączące ludzi: pieniądze, wpływy, egoizm czy pozycje społeczne. Autor dotyka wielu wymiarów, wiele pragnie...

Anna-mojeksiążki | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Bazyliszek to kolejna powieść z cyklu o komisarzu Adamie Nowaku.
Akcja dzieje się we współczesnej Warszawie. Pracownik jednego z banków zostaje zamordowany, a jego zwłoki znaleziono w samochodzie. Sprawą zajmuje się komisarz Nowak, przy asyście aspiranta Pawlaka. W niedługim odstępie czasu zostaje zamordowana młoda dziewczyna. Początkowo obu spraw nikt ze sobą nie łączy. Jednak okazuje się, że ofiary łączy miejsce pracy.
Wątków, które bada Nowak jest wiele. Jedne mniej, drugie bardziej zaskakujące.
Wynik tego dochodzenia będzie zaskakujący i ... przerażający.

Tomasz Konatkowski powraca z kolejnym tomem przygód komisarza Nowaka w wielkim stylu. Powieść jest wciągająca, trudna do przewidzenia i bardzo realna.
Wiele zmieniło się w życiu głównego bohatera, ma w końcu przy swoim boku kobietę, ma prawie swoje dziecko, zdecydowanie mniej pije i zupełnie jakby się zmienił. Nadal jednak jest bardzo dociekliwym i inteligentnym policjantem, zaangażowanym w swoją pracę i spostrzegawczym....

Hendoslaw | 2015-11-20
Przeczytana: 15 września 2015

Książka pisana dosyć długo bo ok 5 lat, ale widać, że warto było czekać. Książka na poziomie "Gniewu" Miłoszewskiego. Po raz kolejny witamy się z Komisarzem Nowakiem w Warszawie i uczestniczymy w prowadzącym przez niego śledztwie. Fabuła od której nie można się oderwać. Wiele zwrotów akcji, wątków i przemyślanych postaci tworzy niezwykły klimat. Dodatkowo potęguje go główna problematyka książki. Sekty. W prosty sposób przedstawia tenże problem. Jednakoż nie psując przy tym całości. Książka w stu procentach do polecenia każdemu koneserowi dobrej książki.

Menadżer Warszawskiego banku zostaje znaleziony martwy w swoim samochodzie. Kilka dni później policja znajduje na dworcu zwłoki kobiety. Na początku ofiar nic nie łączy, ale Nadkomisarz Nowak odnajduje powiązania. Czym naraża siebie i rodzinę na kłopoty.