Chińczyk

Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Kinesen

W styczniu 2006 roku w odludnej wiosce zostaje brutalnie zamordowanych kilkanaście osób, w Szwecji wybucha medialna gorączka, a dochodzenie w zagadkowej sprawie nie prowadzi do jej wyjaśnienia. Tymczasem Birgitta Roslin, doświadczony sędzia, odkrywa, że jest spokrewniona z dwiema ofiarami i rozpoczyna prywatne śledztwo. Niebawem wpada na trop Chińczyka, który może być odpowiedzialny za...

Tymczasem Birgitta Roslin, doświadczony sędzia, odkrywa, że jest spokrewniona z dwiema ofiarami i rozpoczyna prywatne śledztwo. Niebawem wpada na trop Chińczyka, który może być odpowiedzialny za masakrę. Ten ślad prowadzi do stolicy Chin i Birgitta wybiera się na wycieczkę do Pekinu. Szukając mordercy, poznaje rodzeństwo, które symbolizuje wewnętrzne rozdarcie tego kraju: komunistkę Hong Qui, która sprawuje nad cudzoziemką dyskretną opiekę, i jej brata Ya Ru, reprezentującego frakcję „kapitalistyczną".
Rozgrywki polityczne w Chinach nieoczekiwanie splotą się z wydarzeniami w szwedzkiej wiosce... Birgitta Roslin chce rozwiązać zagadkę masakry, choć sama znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Ta bardzo ważna książka w przekonujący sposób opisuje sytuację świata dziś i jutro, z Chinami w jego centrum.
„Ystads Allehanda"

Fantastyczna książka. Jak dotąd, najlepsza w tym roku. Bez względu na to, czy czytana jako kryminał, thriller, powieść czy komentarz do dzisiejszego świata [...], jest fascynująca.
„Kulturspeilet"

Henning Mankell jest bardzo zręcznym i fachowym pisarzem, który wykorzystuje ramy gatunku do wyższych celów, nie nużąc przy tym [...]. Powieść czyta się wyjątkowo dobrze i trudno ją odłożyć [...]. Prawdopodobnie najlepsza książka od Psów z Rygi.
„Politiken"

Język Mankella jest bardzo obrazowy. Ta powieść jest najlepszym thrillerem od piętnastu lat.
„Svenska Dagbladet"

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

Anita | 2019-05-06

Bardzo dobra książka. Zdecydowanie wciągnął mnie początek historii.

Olga | 2019-05-06
Przeczytana: 04 maja 2019

Mega ciekawy i zachęcający początek, typowy dla skandynawskich kryminałów, ale potem miałam wrażenie, że dwie osoby piszą tę powieść. Rozdziały widziane oczami Chińczyków bardzo ciekawe, interesująca narracja i wciągający opis zdarzeń. Ale część przedstawiająca sędzinę Brigitte Roslin poniżej poziomu. Kobieta zainteresowała się śledztwem ze względów rodzinnych - zginęli jej przybrani dziadkowie. Sprawa rodzinna, emocjonalna, musi dojść prawdy, ale pogrzebem tych ludzi zostawiła na koszt państwa choć spokojnie stać ją było na to, w ogóle nie wiadomo czy nawet raczyła się wybrać, z zawodu jest sędziną, miała do czynienia z policją, prokuratorem a zachowuje się na miejscu zdarzeń jak pragnący sensacji dziennikarzyna. Ale dziennikarzowi pozwoliła się szantażować. Szkoda, że nie można czytać co drugiej części.

Skunkiee | 2019-03-15
Przeczytana: 14 marca 2019

Troche mi się dłużyła, ale to chyba przez to że sama tematyka nie do końca była dla mnie spójna i troche na siłe pociagnięte niektóre wątki. Takie miałam odczucie.

rysiolka | 2019-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 11 listopada 2018

Jedna ze słabszych powieści tego autora, ale ze względu na autora przeczytałam

To moje pierwsze spotkanie z autorem Mankellem, świetnym pisarzem, napisany bardzo fajnie kryminał,jestem zaskoczona, pochłonęłam książkę jednym tchem od początku do samego końca porywająca,intrygująca była.
Doskonała fabuła,zwroty akcji szybkie,utrzymany w mocnym napięciu.
Spodobał mi się kryminał był świetny.

Kinga | 2018-10-13
Przeczytana: 13 października 2018

Wymordowała mnie ta książka niesamowicie. Całkowicie do mnie nie trafiła - flaki z olejem. Ciekawa jestem tylko, czy wszystkie książki tego autora są takie ,czy może zaczęłam przygodę z Manklem od niewłaściwej? Póki co pożyję w nieświadomości :)

Piotr | 2018-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 03 września 2018

Po cyklu z Wallander'em spodziewałem się czegoś zdecydowanie lepszego. Za mało kryminału, za dużo polityki.

Ewka | 2018-07-08
Przeczytana: 07 października 2017

Jest to moje drugie spotkanie z twórczością tego autora dlatego nie będę ukrywać, że miałam spore wymagania i oczekiwania co to tej książki. Na samym początku akcja bardzo mnie wciągnęła ponieważ opis zbrodni był szczegółowy, a akcja całego śledztwa była bardzo dynamiczna. Nie mogłam się oderwać od książki bo chciałam się dowiedzieć co ustaliła policja oraz co odkryła Birgitta. I tutaj nagle następuje przeskok akcji o 143 lata wstecz, przyznam szczerze, że trochę wybiło mnie to z akcji bo nagle z miejsca zbrodni przenosimy się do dawnych Chin i poznajemy kolejnych bohaterów. Mimo, że ten wątek był ciekawy i dość dużo się w nim działo to powiem szczerze, że jak dla mnie był on za długi i po przeczytaniu tego fragmentu już pewne fakty z głównego śledztwa zaczęły mi umykać. Dlatego bardzo się ucieszyłam kiedy pojawił się powtórnie wątek Birgitty, miałam nadzieję, że wtedy dowiem się jak toczy się śledztwo w sprawie makabrycznej zbrodni, jednak tutaj czekało na mnie lekkie...

ozziris | 2018-04-18
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Mój pierwszy kontakt z twórczością Mankella. I zapewne nie ostatni. Książka pochłonęła mnie całkowicie. Jedyny mały minus to wątki obyczajowe przywodzące na myśl słodkie klimaty rodem z Camilli Lackberg.Reszta bez zastrzeżeń. Czy motyw kolonizacji Afryki przez Chiny jest prawdą czy fikcją ? Dowiemy się pewnie za kilkadziesiąt lat.

Auraa | 2018-01-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 31 stycznia 2018

To bardzo dobry kryminał, który opowiada o brutalnej zbrodni dokonanej w styczniu 2006 roku w małej zapomnianej wsi zasypanej śniegiem, gdzieś w Szwecji. 19 ofiar, śledztwo, winny zostaje odnaleziony i się przyznaje. Ale na tym nie koniec. Byłoby zbyt prosto.
Jest jeszcze historia biednych chińskich robotników budujących kolej amerykańską w XIX wieku (w tym Wang San i tajemniczy JA, który rozpocznie ten bieg wydarzeń). Oraz polityka Chin sięgająca czasów Mao i ta współczesna, gospodarcza, społeczna i kulturowa, ukierunkowana na rozwój i zysk za wszelką cenę, gdzie w grę wchodzą ogromne pieniądze i władza. I całe zło – w psychopatycznym wydaniu.
Oprócz tego skomplikowana sztuka dyplomacji i powiązań, potęga mściwości i zemsty. A także trochę (niewiele, ale jednak) relacji międzyludzkich, rodzinnych i koleżeńskich, tajemnicze rozmowy, międzynarodowe podróże, niewytłumaczalne zdarzenia, szczegóły bez znaczenia. A może wręcz odwrotnie?
W tym wszystkim trochę zagubiona sędzia Birgitta...