Chińczyk

Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Kinesen

W styczniu 2006 roku w odludnej wiosce zostaje brutalnie zamordowanych kilkanaście osób, w Szwecji wybucha medialna gorączka, a dochodzenie w zagadkowej sprawie nie prowadzi do jej wyjaśnienia. Tymczasem Birgitta Roslin, doświadczony sędzia, odkrywa, że jest spokrewniona z dwiema ofiarami i rozpoczyna prywatne śledztwo. Niebawem wpada na trop Chińczyka, który może być odpowiedzialny za...

Tymczasem Birgitta Roslin, doświadczony sędzia, odkrywa, że jest spokrewniona z dwiema ofiarami i rozpoczyna prywatne śledztwo. Niebawem wpada na trop Chińczyka, który może być odpowiedzialny za masakrę. Ten ślad prowadzi do stolicy Chin i Birgitta wybiera się na wycieczkę do Pekinu. Szukając mordercy, poznaje rodzeństwo, które symbolizuje wewnętrzne rozdarcie tego kraju: komunistkę Hong Qui, która sprawuje nad cudzoziemką dyskretną opiekę, i jej brata Ya Ru, reprezentującego frakcję „kapitalistyczną".
Rozgrywki polityczne w Chinach nieoczekiwanie splotą się z wydarzeniami w szwedzkiej wiosce... Birgitta Roslin chce rozwiązać zagadkę masakry, choć sama znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Ta bardzo ważna książka w przekonujący sposób opisuje sytuację świata dziś i jutro, z Chinami w jego centrum.
„Ystads Allehanda"

Fantastyczna książka. Jak dotąd, najlepsza w tym roku. Bez względu na to, czy czytana jako kryminał, thriller, powieść czy komentarz do dzisiejszego świata [...], jest fascynująca.
„Kulturspeilet"

Henning Mankell jest bardzo zręcznym i fachowym pisarzem, który wykorzystuje ramy gatunku do wyższych celów, nie nużąc przy tym [...]. Powieść czyta się wyjątkowo dobrze i trudno ją odłożyć [...]. Prawdopodobnie najlepsza książka od Psów z Rygi.
„Politiken"

Język Mankella jest bardzo obrazowy. Ta powieść jest najlepszym thrillerem od piętnastu lat.
„Svenska Dagbladet"

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

allison | 2016-08-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Sięgnęłam po "Chińczyka" bez obiekcji, gdyż - mimo iż nie jestem zagorzałą fanką Menkella - cenię jego powieści i nigdy się na nich nie zawiodłam. Tak było i w tym przypadku.

Początkowo zmroziło mnie brutalne, niezwykle krwawe morderstwo (a raczej morderstwa) i zastanawiałam się, czy kontynuować lekturę, gdyż nie przepadam za tak krwistymi opisami. Coś jednak mi podpowiadało, by czytać dalej, bo akcja rozwinie się w zaskakujący sposób. I nie myliłam się - oprócz solidnej prozy kryminalnej pan Menkell podarował mi ciekawie opowiedzianą historię sprzed wielu lat, wprowadzając do swego utworu elementy powieści historycznej i przygodowej. To, w jaki sposób wydarzenia sprzed niemal pół wieku wiążą się z teraźniejszością i z masakrą w małej szwedzkiej wiosce, zaskakuje i intryguje. Nawet wówczas, gdy czytelnik domyśla się, kto jest sprawcą i jakie były jego motywy, śledzenie odkrywania prawdy przez główną bohaterkę jest pasjonujące i w żaden sposób nie psuje lektury. Wręcz przeciwnie -...

Anna | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Zaczęło się od trzęsienia ziemi i myślałam, że będzie to jedna z najlepszych książek, jaką czytałam.

Niestety po trzęsieniu ziemi na początku dalej nie wydarzyło się już nic spektakularnego.

Wątek chiński jest żałosny i obnaża braki warsztatowe Mankella, oraz jest najlepszym dowodem na to, że jak się Autor na czymś nie zna, to nie powinien o tym pisać. Na moją ocenę może wpływać fakt, że tuż przed Mankellem czytałam Mo Yana, ale między tymi dwoma pisarzami to już nie przepaść, a Rów Mariański.

Główna bohaterka, sędzia Roslin jest pusta i miałka, a jej przemyślenia/zachowania/decyzje pasują raczej gimnazjalistce, a nie dojrzałej kobiecie, wykonującej w dodatku zawód sędzi. Żenada.

I żal tylko, bo sama fabuła skonstruowana doskonale i lepszy pisarz zrobiłby z tego bestseller.

gwiazdka | 2013-11-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 19 listopada 2013

Jedna z lepszych książek Mankella. Zawiera w sobie elementy wielu gatunków. Początkowo jest kryminałem, potem przechodzi w powieść obyczajową w którą w pewnym momencie wplecione zostają wątki sensacji. Całość zaczyna się jak u Hitchcocka, od wielkiej zbrodni, a potem robi się coraz ciekawiej. Bohaterami nie są policjanci, chociaż to oni początkowo wchodzą na scenę, ale pani sędzia, która w dość ciekawy sposób wplata się w zbrodnię. Bardzo podobało mi się przedstawienie klimatu Szwecji- to jednak u Mankella jest oczywiste- a także klimatu Chin tych z dziewiętnastego wieku jak i współczesnych. Kiedy czytałam, czułam odrębność kultur, co nie u każdego pisarza byłoby takie wyraźne. Jedno, co tylko nie do końca było czytelne, to motyw zbrodni, niby jasny, ale na taką skalę- coś mi szwankowało. Poza tym dla mnie „Chińczyk" ma same plusy. Do powieści jednak należy podchodzić z otwartym umysłem. Jeśli ktoś nastawiony jest na typowy kryminał pana Henninga poczuje się bardzo rozczarowany

Koronczarka | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Jeśli ktoś oczekuje typowego kryminału, zawiedzie się. Choć na początku pada za jednym zamachem kilkanaście trupów i za robotę zabiera się policja, to nie dochodzenie i rozwiązanie kryminalnej zagadki jest głównym tematem tej książki. Mnie zainteresowały wspomnienia z młodości głównej bohaterki, szwedzkiej sędziny koło sześćdziesiątki, zafascynowanej komunizmem i postacią Mao. Interesujące też były refleksje na temat sytuacji w Chinach i dyskusja o ich kształcie. I to było przede wszystkim tematem większej części książki. Zakończenie mamy znowu typowo kryminalne. Choć cała intryga kryminalna zrobiła na mnie wrażenie naciąganej.

emindflow | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Świetna książka, którą oceniam nawet wyżej od cyklu z Wallanderem.
Autor w fascynujący sposób opisuje sytuację polityczno-społeczną w Chinach u progu XXI wieku na przykładzie rodziny, którą rewolucja Mao wyniosła ze skrajnej nędzy na szczyty władzy.
Równie świetna jest opowieść o mało znanym udziale niewolników chińskich budujących gospodarczą potęgę USA w drugiej połowie XIX w.
Na tym tle dość marginalną i tylko pomocniczą rolę odgrywa wątek kryminalny, który tym razem jest poprowadzony przez Mankella bezbłędnie.
W sumie doskonała lektura trzymająca w napięciu przez ponad 600 stron.
Gorąco polecam.

fulmir | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Dla mnie to jedna z lepszych powieści Mankella a zarazem pierwsza, którą przeczytałem a w której nie występuje postać Kurta Wallandera. Tym razem autor przedstawia brutalny masowy mord w Szwecji w 2006 roku by płynnie przejść do Chin XIX wieku, aby przedstawić nam historię pewnego Chińczyka. Czy obie sprawy są ze sobą powiązane?
Mankell pisząc tą powieść zadbał również o polityczne tło a jest nim komunizm w Chinach i raz po raz powracająca postać dyktatora Mao Tse-tunga. Powieść według mnie napisana z dużym rozmachem i przy tym interesująca. Jednakże autor nie ogranicza się jedynie do Chin.
Czytając "Chińczyka" podróżujemy po Europie, Azji, Ameryce i Afryce.

Główna bohaterka, sędzina Birgitta Roslin prowadząc prywatne śledztwo w sprawie morderstwa wplątuje się w niebezpieczne wydarzenia i dochodzi do niepokojących wniosków. Czytelnik ciekawy czy uda jej się wyjść z tego cało pochłania kolejne strony. Nie inaczej było ze mną. Bardzo udana powieść. 8 gwiazdek.

żyraffka | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

Po "Chińczyka" sięgnęłam, dlatego że słyszałam na jego temat pozytywne opinie i poleciła mi go koleżanka. Ale szczerze powiedziawszy zawiodłam się na tej książce. Być może wynika to z tego, że wcześniej czytałam dwie pierwsze części trylogii Stiega Larssona, które nawiasem mówiąc były świetne i postawiły poprzeczkę bardzo wysoko. W związku z tym, chyba zbyt wiele wymagałam od Henninga Mankella.

Czytając "Chińczyka" miałam wrażenie, jakby pisany był nieco "na siłę". Nie wiem z czego to wynikało, ale było lekko irytujące. Poza tym fabuła książki mimo, że była momentami dosyć ciekawa i intrygująca, niestety jak dla mnie "nie trzymała się kupy". Historia opisana w powieści była w mojej opinii niewiarygodna i wątpię, żeby w realnym życiu mogła mieć miejsce, co nie działa na jej korzyść. Kolejną rzeczą jest wątek trzech chińskich braci opisanych w jednej z części "Chińczyka", który za bardzo się ciągnął. Zakończenie też niestety nie zwaliło mnie z nóg.

Dodam jeszcze na koniec, że...

Beata | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Chińczyk - kolejna powieść kryminalna jednego z moich ulubionych pisarzy.Mankell przenosi nas na trzy kontynenty,tym razem bez komisarza Kurta Wallandera i daje się to odczuć.Mamy dziewiętnaście ofiar, będzie się działo -taka jest moja pierwsza myśl.Śledztwo prowadzą policjanci trochę na łapu capu i pani sędzia Birgitta Roslin prywatnie bardziej z ciekawości jak z poczucia obowiązku wyjaśnienia śmierci krewnych, o których istnieniu dowiedziała się przypadkowo.Brak doświadczenia daje się odczuć na każdym kroku, ale tym samym mamy bardziej realny obraz mających miejsce zdarzeń.Tak wiec mamy masowy mord mieszkańców wioski i tytułowego bohatera- Chińczyka , który nie trudno się domyślić za tym stoi.Nie ukrywam zżerała mnie ciekawość co łączy Chińczyka z wioską staruszków w zimnej Szwecji, dlaczego dopuścił się tego czynu, co nim kierowało?Przeczytałam niemalże na jednym wydechu.Cała intryga świetnie skonstruowana, tajemnicza,trochę przedobrzona ze zbiegami okoliczności ,...

EwaB | 2017-08-29

Świetna książka.
Zbrodnia, sytuacja polityczna w Chinach, budowanie kolei w USA w XIX wieku.
Intrygująca i pochłaniająca pozycja.
To nie jest klasyczny kryminał, ale trzyma w napięciu przez całą lekturę.

Agnieszek | 2014-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2014, Wakacyjne
Przeczytana: 04 lipca 2014

Mankell napięcie buduje od pierwszych zdań. I to lubię.

Książka splata przeszłość z dziś, odległe kontynenty z Europą, w centrum umieszczając dojrzałą kobietę w jakiś sposób wystawiającą życiu rachunek.
Mimo że całość nie do końca przekonywuje, czyta się tę rzecz świetnie.