Szurmo

Cykl: Trylogia Marsylska (tom 2) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Chourmo
8374142022

Guitou ucieka z domu, by spędzić noc z Naimą. Spotykają się w domu kolegi. Rankiem słyszą przeraźliwy krzyk, a potem zbliżajace się kroki. Pada strzał... Fabio Montale - zdymisjonowany inspektor policji, wielbiciel śródziemnomorskiej kuchni i pięknych kobiet - na prośbę kuzynki podejmuje śledztwo w sprawie zniknięcia jej syna. Dochodzenie ujawni zaskakującą tajemnicę jego własnej...

Fabio Montale - zdymisjonowany inspektor policji, wielbiciel śródziemnomorskiej kuchni i pięknych kobiet - na prośbę kuzynki podejmuje śledztwo w sprawie zniknięcia jej syna. Dochodzenie ujawni zaskakującą tajemnicę jego własnej rodziny.

"Szurmo" to druga, po "Total Cheops", część "trylogi marsylskiej".

Wielkokulturowe, targane konfliktami rasowymi miasto jest pełnoprawnym bohaterem powieści. Poznajemy zarówno zabytkowe centrum, jak i blokowiska zamieszkane przez sfrustrowanych emigrantów. Autor doskonale oddaje koloryt tego zepsutego, mrocznego miejsca.

Powieści Izzo zostały przetłumaczone m.in. na angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, grecki, portugalski i rosyjski. Na postawie "Total Cheops" w 2002 roku powstał film w reżyserii Alaina Beveriniego, z Richardem Bohringerem i Marie Trintignant, oraz serial telewizyjny z Alainem Delonem w roli głównej.

źródło opisu: [Wydawnictwo W.A.B., 2006]

allison | 2015-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Zaczęłam czytać Trylogię marsylską od drugiego tomu, ale nie przeszkadzało mi to w lekturze, gdyż autor co jakiś czas wracał do wydarzeń z przeszłości, więc bez problemów orientowałam się z różnych aluzjach do pierwszej części.

Spodobał mi się klimat tej powieści oraz główny bohater, Montale, który przypomina mi słynnego komisarza Montalbano - ma włoskie korzenie, jest również znawcą i smakoszem śródziemnomorskiej kuchni, nie stroni od alkoholu i pięknych kobiet, ma sporo osobistych problemów i prowadzi śledztwo w niekonwencjonalny sposób, niejednokrotnie korzystając z kontaktów ze światem przestępczym, który zna od podszewki.

Atmosfera tej książki jest jednak bardziej mroczna niż w przypadku cyklu autorstwa A. Camillieri.
Autor sporo miejsca poświęca Marsylii, miastu, w którym rozgrywa się akcja. Poznajemy przede wszystkim dzielnice zamieszkiwane przez emigrantów. To miejsca niebezpieczne, rządzące się własnymi prawami i opanowane przez różne mafie. Brak perspektyw i marazm...

deana | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

Pamiętacie serię komedii francuskich ,,Taxi"? Ich akcja rozgrywała się w słonecznej Marsylii. Akcja ,,Szurmo" też się tam rozgrywa ale jakże inny klimat. Jakoś nie czuć promieni słońca, za to cały czas ma się wrażenie, że bohatera otacza mrok i zimno. Miasto jest wyobcowane, targane konfliktami społecznymi, policjanci skorumpowani, a Mortale musi w tym bałaganie znaleźć morderców syna kuzynki.
Całkiem przyzwoity kryminał, z zakończeniem, które mnie trochę zaskoczyło.

jamczyk | 2015-12-07
Przeczytana: 2008 rok

Marsylia od środka.

Kamil | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Niewątpliwie istotnym czynnikiem zachęcającym czytelnika do sięgnięcie po daną książkę jest miejsce, w którym rozgrywa się akcja. Często zaczytujemy się pozycjami, które przenoszą nas w miejsca, którymi się interesujemy, które nas ciekawią... W powieści "Szurmo" Jean-Claude'a Izzo tłem wydarzeń jest Marsylia. Miasto, w którym rozgrywa się akcja trylogii wyżej wymienionego autora, zwanej "trylogią marsylską".

Głównym bohaterem powieści "Szurmo" jest były marsylski policjant, Fabio Montale. Za prośbą dawno nie widzianej kuzynki wszczyna prywatne śledztwo, którego celem jest odnalezienie zaginionego syna kobiety. Chłopak uciekł, by w konspiracji spotkać się z ukochaną pochodzącą z arabskiej rodziny. Poszukiwania wydają się nie mieć sensu, gdyż expolicjant nie może natrafić na żadne ślady, które doprowadziłyby go do odnalezienia syna kuzynki. W trakcie śledztwa Fabio jest świadkiem makabrycznego wydarzenia - zabójstwa swojego przyjaciela, zajmującego się opieką nad zdemoralizowaną...

niemampomysłunanick | 2014-11-11

Bardzo dobra, wciągająca.

Joanna | 2011-12-14

To trzecia książka tego autora jaką przeczytałam.
Styl pisania tego autora jest bardzo fajny, nawet znalazłam kilka fajnych cytatów w tej książce, ale treść trochę nudna jak dla mnie. O wiele lepsze były jego dwie pozostałe książki, które przeczytałam..

Cytaty, które znalazłam w treści i mi się spodobały:
„Rozpamiętywanie przeszłości do niczego nie prowadzi. Pytania trzeba zadawać przyszłości. Jeśli nie ma przyszłości to teraźniejszość jest chaosem”

„Życie składa się ze skrzyżowań. Wszystko zależy od wyboru drogi, czy skręcimy na prawo, czy na lewo, żeby znaleźć się tam, gdzie pragniemy”.

„Bo wszyscy się starzejemy wskutek obojętności, rezygnacji, tchórzostwa. I z rozpaczy, że o tym dobrze wiemy.”

„Bliskość śmierci wydłuża nadzieję na życie”

Krzysztof_g | 2013-08-18

Izzo mnie nie przekonał, że jest pisarzem kryminałów. Prawdopodobnie to ostatni mój kontakt z tym autorem.

nicholas | 2012-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 09 września 2012

Nie powala na kolana, ale jest ok. Cala trylogia o Montale jest godna polecenia.

Dominik | 2016-11-27
cariad | 2016-11-18