Pięć czaszek

Cykl: Adam Nowak (tom 5)
Wydawnictwo: W.A.B.
giovanna

Czy to będzie ostatnie śledztwo Adama Nowaka? Komisarz Adam Nowak wkrótce przejdzie na emeryturę. Dwadzieścia dwa lata w policji to chyba dość jak na jedno życie. Śledztwo w sprawie pięciu bezgłowych trupów, spalonych w dostawczaku na warszawskich Powązkach, wydaje się dobrym ukoronowaniem kariery. Jednak z każdym nowym tropem sprawa komplikuje się coraz bardziej: to, co wyglądało na mafijne porachunki, zaczyna niepokojąco łączyć się z rynkiem sztuki, okrutnymi tybetańskimi bóstwami i pozbawionymi skrupułów przedsiębiorcami, którzy zajmują się reprywatyzacją kamienic i gruntów. Tym ludziom szczególnie nie warto wchodzić w drogę. Nie tylko bowiem komisarz Nowak chciałby, by było to jego ostatnie śledztwo… Tomasz Konatkowski stworzył zaskakujący i trzymający w napięciu do ostatniej strony kryminał, w którym równie ważna jak motyw, zbrodnia i śledztwo jest sama Warszawa. Mroczna, nienasycona i pełna nieciekawych miejsc, a jednocześnie nie sposób się od niej uwolnić. Nic dziwnego, że komisarz Nowak nie wyobraża sobie życia gdzie indziej.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/wydawnictwo/w-a-b/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/wydawnictwo/w-a-b/

książek: 2041
jamczyk | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 21 października 2017

Warszawa oczami komisarza Adama Nowaka, ciekawa, urzekająca, wielkomiejska a zarazem pełna ciasnych zaułków, zaniedbana, prowincjonalna, miejsce zbrodni.
Makabryczne znalezisko, pięć dróg prowadzących do prawdy, nowi znajomi i cienie przeszłości oraz tybetańskie wierzenia, są zaczynem tej niepokojącej powieści.
Czy jest to ostatnia sprawa komisarza Nowaka? Raczej nie.

Jeżynka | 2018-03-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 marca 2018

Gdy przeczytałam pierwszą książkę Tomasza Konatkowskiego "Przystanek śmierć" pomyślałam sobie że Warszawa w końcu doczekała się "swojego" kryminału bo stolica (ta obecna ale też ta sprzed wieków z cała galerią znanych mi mniej znanych zabytków czy miejskich opowieści) była jednym z "bohaterów" tej powieści. Nie zmieniło się to również w kolejnych książkach autora za co należą mu się ogromne brawa.

"Przystanek śmierć" to także "narodziny" kolejnego bohatera-policjanta, który wbrew stereotypom zostałam obdarzony nie tylko najbardziej popularnym imieniem i nazwiskiem w Polsce ale też szczęśliwą rodziną i brakiem skłonności do alkoholu i skoków w bok. Wrocław ma swojego Eberharda Mocka, Lublin Zygę Maciejewskiego a Warszawa doczekała się Adama Nowaka.

Po sukcesie pierwszej książki Tomasza Konatkowskiego zaczęły pojawiać się kolejne z serii. Po "Wilczej Wyspie" i "Nie ma takiego miasta" autor jednak zamilkł na kilka dobrych lat. Powrócił powieścią "Bazyliszek" której...

Rudolfina | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

ŚREDNIOŚĆ
Do przeczytania „Pięciu czaszek” skłoniło mnie wyróżnienie przyznane książce na festiwalu „Kryminalna Piła”. W końcu, myślę sobie, chyba szanowne jury nie zrobiło tego bez powodu. Debiutancką powieść Tomasza Konatkowskiego „Przystanek śmierć” przeczytałam kilka lat temu, ale nie prowadziłam wtedy jeszcze notatek, więc z pamięci dawno uleciała mi jej treść. Wrażenia chyba nie były wystarczająco pozytywne, skoro nie sięgnęłam po kolejne książki z cyklu, a do ponownego spotkania z twórczością autora zmobilizowało mnie dopiero wspomniane wyróżnienie.

Szkoda, że nie zagłębiłam się uważniej w werdykt jury, bo może podchodziłabym do „Pięciu czaszek” ze standardowymi, a nie zawyżonymi oczekiwaniami. Wystarczyło przeczytać, że laury zostały przyznane za dbałość i wnikliwość w stosunku do policyjnej służby kryminalnej oraz realizm psychologiczny i zawodowy bohatera. To powinno dać do myślenia. Rzeczywiście, pod względem rzetelności w opisywaniu trudnego zawodu policjanta i...

emindflow | 2018-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Najnowsza powieść Tomasza Konatkowskiego znów pozostawia uczucie niedosytu.
To już piąta odsłona cyklu z komisarzem Nowakiem konsekwentnie utrzymana w charakterystycznym dla tego autora klimacie kryminału „miejskiego”. Wydawało się, że całość pociągnie ciągle aktualny wątek czyścicieli kamienic, ale okazał się mało istotny i szybko zginął w masie innych, równie mało istotnych, niejasnych lub wydumanych.
Zapowiadało się i mogło być dużo lepiej. Nie wiem dlaczego od samego początku autor tak zagmatwał fabułę. Nawet jeśli są tu niezłe pomysły i poszczególne wątki mogą zainteresować, to całość się słabo broni. Jeśli po przeczytaniu kryminału czytelnik zostaje z pytaniem: „Ale właściwie o co chodzi?”, to chyba coś nie tak.
Właściwie od pierwszej książki Konatkowskiego czuję, że ten autor ma potencjał, ale jak dotąd sposób, w jaki pisze, jakoś do mnie nie trafia.

Sandra Jasona | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

W sumie najlepsza część z serii. Mamy zwłoki 5 osób bez głów. Kto zabił, kto obciął głowy. Jak cała seria kryminał z serii "leniwych", mało zwrotów akcji, nawiązania do współczesnej historii Warszawy, mamy czyścicieli kamienic, mamy starą i nową mafię, stary obraz Picasso, religię i życie komisarza Nowaka. Lubię od czasu do czasu taki typ kryminału, tym bardziej, że wiedziałam czego się spodziewać.

Aniaczyanka | 2017-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2017

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem, więc mam kilka pozycji z nadkomisarzem Adamem Nowakiem do nadrobienia. Momentami czułam się trochę przytłoczona nadmiarem informacji, chwilami miałam ochotę trochę przewinąć akcję, ale koniec końców podobała mi się. To ciemny i mocny kryminał. Jeśli lubicie takie klimaty, z pewnością Wam się spodoba

betsy | 2018-01-25

Zmęczyła mnie ta książka.Kibicuję Konatkowskiemu od "Przystanku śmierć" i czekam aż się rozkręci. W "Przystanku śmierć" urzekła mnie dokładna topografia Warszawy a zwłaszcza Piasków a mniej zagadka kryminalna. Niestety z każdą kolejną książką jest coraz gorzej.Coraz mniej topografii Warszawy a coraz więcej makabry. W "Pięciu Czaszkach" jest za dużo postaci,ledwie zarysowanych, które się czytelnikowi ze sobą mylą,akcja się wlecze jak guma do żucia, niepotrzebne według mnie są opisy preparowania ludzkich czaszek. Może kogoś to rajcuje, może teraz jest taka moda, że kryminały muszą być coraz bardziej makabryczne? Przeczytałam, ale do końca nie wiem, o co tam chodziło. Kto kogo zabił i dlaczego?

Pawello | 2017-12-26

Najbardziej mroczna część serii i jednocześnie najlepsza! Mroczny wątek wręcz naturalistyczny oraz wplecione elementy dotyczące kolekcjonerów i niezły humor powodują, że mamy do czynienia z rasowym polskim kryminałem. Rozbawiły mnie również fragmenty nawiązujące do literatury młodzieżowej (i mniej młodzieżowej): Niziurskiego i Makuszyńskiego. Tak! Bez spoilerowania - jest i Szatan z siódmej klasy czy Sposób na Alcybiadesa oraz dość zapomniany kryminał ;)

Lina | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Komisarz Nowak zdradza fascynację nieosiągalnymi kobietami, ale to nie jedyna rzecz, która sprawiła, że nie mogłam się oderwać od książki. Pięć czaszek to dobra literacka robota, która zaskakuje, trzyma w napięciu i delikatnie je rozładowuje na koniec, jak dobra kolacja w eleganckiej restauracji. Polecam.

Dotka76 | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Może i ta książka jest nieco zbyt długa, ale i tak bardzo lubię styl Konatkowskiego: męski, konkretny, a Warszawa pokazywana przez niego jest bardzo intrygująca. Uwielbiam portret miasta w tle. To obecnie mój ulubiony autor kryminałów