Pieczęć Medyceuszy

Tłumaczenie: Danuta Górska
Wydawnictwo: Albatros
The Medici Seal
Włochy, Medyceusze

Włochy, XVI wiek. Rozliczne miasta-państwa, rządzone przez niezależnych książąt, trwają w ciągłym konflikcie. W tych niebezpiecznych czasach Matteo, sierota nieznający swoich rodziców, podróżuje na cygańskim wozie. Pozbawiony środków do życia podejmuje się złodziejskiego rzemiosła. Skarb, który kradnie na polecenie zbója Sandina, staje się początkiem wielkiej przygody. Wielka Pieczęć Medyceuszy, warta fortunę, zaprowadzi go wprost do pracowni Leonarda da Vinci, pracującego dla Cezara Borgii, nieślubnego syna papieża, który pragnie zjednoczyć Włochy pod skrzydłami Kościoła. Ścigany przez bezlitosnego Sandina, Matteo wstępuje do armii, zdobywa miłość i stopniowo odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu i roli, jaką ma do odegrania w nadchodzących wydarzeniach.

[opis wydawcy]

Lagrema | 2012-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ppp

Nie sądziłam, że tak bardzo spodoba mi się ta powieść. A jednak.

Renesansowe Włochy, rozbite na części. I walka najznamienitszych ówczesnej Europy. A pośród tego zgiełku młody chłopak, Matteo, drobny złodziejaszek i sierota, który zostaje wplątany w polityczną intrygę na skalę państwa. Jednocześnie nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo całe wydarzenie zaważy na jego życiu.

Mamy w tej powieści spisek, walki rycerskie, wątek miłosny (dla mnie pozostawił drobny niedosyt) i zamiłowanie do wiedzy i nauki, czego reprezentantem jest między innymi Leonardo da Vinci. Chciałabym w tym miejscu dodać, iż jego postać została przedstawiona w sposób barwny i wyrazisty w porównaniu z innymi bohaterami.

Nie jest to powieść wysokich lotów, wiele elementów nie zostało do końca dopracowanych. Jednak myślę, że jest to przyjemna lektura.

Anna | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Książkę czytało się dobrze. Chociaż sam koniec do przewidzenia. Sama fabuła do porównania z innymi pozycjami z tego okresu. Ja bardzo lubię taką tematykę, więc nie zawiodłam się. Choć może książka nie miała takich emocji, jak inne hiszpańskie. Myślę, że p. Theresa Berlin dołączy do grona moich ulubionych autorów. Szczerze polecam tę książkę do przeczytania.

Koronczarka | 2012-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Następna książka, w której występuje Leonardo da Vinci. Realia historyczne potraktowane z odrobinę większym pietyzmem niż w typowo rozrywkowych powieściach udających historyczne. Widzimy więc zmagania największych włoskich rodów - Borgiów, Sforzów, Medyceuszy. Ale mamy też atrakcje powieści z gatunku płaszcza i szpady - a więc jest i miłość i walki i zaginione dziecię arystokratycznego rodu i zakończenie z gatunku deus ex machina. Wakacyjna lektura.

Fey | 2011-07-05
Przeczytana: lipiec 2010

Fabuła niestety dość przewidywalna, nie zmienia to jednakże faktu, iż książkę czyta się przyjemnie. Główny bohater, jak również sam Leonardo da Vinci są tak barwnymi postaciami, że nie sposób ich w jakimś stopniu nie polubić. Polecam zdecydowanie na te nadchodzące wakacje, bo to jest właśnie powieść na wakacje.

Ryjek | 2012-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Historia początkowo wyglądająca na prostą, w miarę czytania coraz bardziej się komplikuje. Im dalej, tym lepiej moim zdaniem. Dochodzą nowe postaci, krzyżują się wątki. Całość bardzo wciąga, a końcówka - przynajmniej dla mnie - była sporym zaskoczeniem. Ambitna książka to nie jest, ale bardzo przyjemna, wciągająca, pełna akcji powieść przygodowa z wątkami historycznymi. Poczułam dużą sympatię do Leonarda da Vinci, od razu nabrałam ochoty pooglądać jego obrazy, czy rzeźby. W książce przedstawiany jest jako bardzo barwna postać, pełna ciepła i niebezpiecznie inteligentna.

Polecam książkę jeśli ktoś chce się trochę rozerwać w długie, zimowe wieczory :)

andziapa | 2013-03-15

Książka mi się podobała, choć wielka literatura to nie jest. Literatura raczej lekka, dobra na spokojny wieczór z herbatą i książką.

ŁowcaAutografów | 2012-08-12

Świetna książka. Magnetyczna. Wciągająca. Wątek historyczny sprawia, że czytelnik jeszcze mocniej wsiąka w świat przedstawiony. Może dlatego, że fascynuje mnie renesans, ale ta pozycja jest z pewnością nie tylko dla wielbicieli odrodzenia. We wciągające wątki wplecione jest wiele ciekawostek. To jest jedna z tych książek, do których można z niegasnącym podekscytowaniem wracać, wracać i wracać...

ewa0818 | 2012-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Bardzo dobra wciagajaca ksiazka.Przyjemnie i szybko sie czyta,akcja toczy sie szybko,coraz bardziej wciagajac czytelnika.Polecam wszystkim

monika | 2012-09-21
Przeczytana: 07 listopada 2010

Niby prosta a z każdą stroną coraz bardziej skomplikowana.

Agnieszka Wójcik | 2013-11-26
Przeczytana: 18 listopada 2013

Im dalej tym lepiej :) Wciągająca. Ale nie polecam czytać fragmentów dotyczących sekcji zwłok, przy śniadaniu albo przed snem :)