Taka jak ty

Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Karolina i Mariona przyjaźniły się od dziecka. Wśród bloków z wielkiej płyty huśtały się „od dechy do dechy”, wisiały na trzepaku głową w dół i zwierzały się sobie z pierwszych zauroczeń. Gdy weszły w dorosłość, ich przyjaźń trwała, a one wiedziały o sobie wszystko. Mariona jako pierwsza wyszła za mąż i urodziła dwóch chłopców. Dom, praca i mąż stały się jej całym światem. Bywały chwile, gdy...

Gdy weszły w dorosłość, ich przyjaźń trwała, a one wiedziały o sobie wszystko.
Mariona jako pierwsza wyszła za mąż i urodziła dwóch chłopców. Dom, praca i mąż stały się jej całym światem. Bywały chwile, gdy zawiedziona spoglądała na swoje życie, w którym brakowało spontaniczności.
Wtedy za sprawą koleżanki swojego syna poznała Bartka, ojca dziewczynki. Między dwojgiem dorosłych zaczęło rodzić się uczucie.
Karolina zwlekała z założeniem rodziny. Zdeklarowana singielka, chłonęła życie i korzystała z jego uroków. W końcu spotkała Michała, mężczyznę swojego życia. Jednak nie wszystko potoczyło się tak, jak oboje chcieli. Karolina urodziła chorego synka. Jej świat się rozpadł i miała żal do losu, że to nieszczęście padło właśnie na nich. Bardzo kochała rodzinę, a mimo to bywały chwile, że chciała krzyczeć i zostawić wszystko za sobą.
Dzięki wsparciu przyjaciółki z czasem nauczyła się żyć w cieniu nieuleczalnej choroby dziecka. Niezmiennie obwiniała siebie o stan synka, nie zdając sobie sprawy, że podczas porodu popełniono kardynalny błąd.
Położna odbierająca poród, Stefania, już do końca swoich dni będzie żyła w ogromnym poczuciu winy.

Gabriela Gargaś napisała powieść o zwyczajnych kobietach, takich jak ty. O ich codziennych zmaganiach, zwątpieniu i rozterkach. Jednak przede wszystkim książka ta niesie nadzieję, podtrzymuje na duchu i obiecuje lepsze jutro.

Z każdej sytuacji jest wyjście, po każdej nocy przychodzi dzień, a na każdą łzę przypada jeden uśmiech.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

deana | 2018-06-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Nie ukrywam, że polska literatura obyczajowa nie należy do moich faworytów. Czasem jednak po nią sięgam szukając czegoś co może mnie pozytywnie zaskoczyć. Po kilku udanych trafieniach, przyszedł jednak czas na coś z czym totalnie się rozminęłam.

,,Taka jak Ty" Gabrieli Gargaś to rozpisana na wiele lat historia przyjaźni dwóch kobiet, które urodziły się tego samego dnia. Mariona i Karolina już od dzieciństwa są nierozłączne. Razem wkraczają w okres dorastania a potem dorosłość. Bawią się, rozpaczają, przeżywają pierwsze zauroczenia, pierwszy raz kochają i zostają zranione, dorastają, zakładają rodziny, wkraczają na ścieżkę kariery. Ta opowieść przepełniona jest migawkami, zdarzeniami, epizodami, momentami, które zna każdy. Są normalne, zwyczajne, niczym się nie wyróżniające. Jak w życiu raz z górki, raz pod górkę.

Jest to tak normalne, że już miałam tego dość. Wiem, jestem okropna ale zwyczajnego życia i zwyczajnych problemów mam dość na co dzień. Jak każdy użeram się z szarą...

Tatiasza Aleksiej | 2018-01-15

Piękna książka o przyjaźni.
Znają się całe życie, są prawdziwymi przyjaciółkami. Zawsze jedna może liczyć na drugą, w radości i smutku, chorobie i zdrowiu. Karolina i Mariona...
Dzieciństwo, młodość, życie dorosłe.
Nie mogłam się oderwać :)
Na pewno sięgnę po II część...

andzia12 | 2017-04-26
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Dwie kobiety, przyjaciółki od dzieciństwa. Przez lata dzielą ze sobą wszytsko. Czas, troski, radości i smutki. Pierwsze uczucia, rozterki, porazki. Ale zawsze są dla siebie wsparciem.

"Są ludzie, w których obecności czujemy się sie dobrze, i tacy, z którymi nie mamy po drodze. Z wiekiem i nabytym doświadczeniem zrozumiałam, że nie ze wszystkimi muszę sie przyjaźnić, ba ja nawet nie wszytskich muszę lubić i zapraszać na wino. Są przyjaźnie nierozerwalne, powierzchowne znajomości, jest koleżeństwo. Na niektóre znajomości szkoda tracić cennego czasu. Lubię spotkaniaz ludźmi, przy których mogę być sobą. Nie zawsze muszę się uśmiechać, mogę też się rozkleić..."

Karolina i Mariola są dla siebie oparciem. Zarówno Mariola w momencie małego kryzysu ma Karolę obok. To ona ją otrzeźwia przed zrobieniem głupoty. Zaś Mariola pomga przyjaciólce, gdy musi zmierzyć się z chorobą dziecka. Jest zawsze obok.

"...Miłość to wspólne teraz, to spoglądanie razem ku przeszłości. Lepszej lub gorszej, ale...

Karolina i Mariona to najlepsze, kochane dwie przyjaciółki, które przyjaźnią się od dziecka, na starym blokowisku swoim na betonowej płycie się huśtały wysoko, wisząc też na trzepaku głową w dół, to szalone lata 80 i 90 vibovitu, gumy do żucia. Dziewczynki miały beztroskie, fajne dzieciństwo zwierzały się ze swoich pierwszych zauroczeń, miłości. Gdy weszły już w dorosłość ich przyjaźń trwała, była silna, mocna o sobie wiedziały wszystko.
Jako pierwsza wyszła za mąż Mariona urodziła dwoje dzieci, miała ukochanego, dobrego męża. Dom, praca, dzieci były całym jej światem, jednak brakowało jej większej spontaniczności w małżeństwie, wyjść gdzieś i się rozerwać.
Jak spoglądała czasem na swe życie, chciała coś innego. Wtedy za sprawa koleżanki syna poznaje Bartka, mężczyznę przystojnego, mądrego. Między dwojgiem dorosłych ludzi rodzi się prawdziwe, wielkie uczucie.
A druga z przyjaciółek Karolina dosyć długo zwlekała by założyć własną rodzinę była singielką, chciała chłonąć najwięcej...

książek: 2083
anya | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Bardzo mi się podobała historia dwóch przyjaciółek, dała mi siłę i wiarę w ludzi. Moja przygoda z Tą pisarką właśnie się rozpoczyna

Madi | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

PIĘKNA!
Tak piękna i realna,że nie raz zakręciła mi się łza w oku-tak bardzo przypominała mi moje własne życie.
Książka o trudach w codziennym życiu,zmaganiu się z małżeństwem,dziećmi,wzlotach i upadkach oraz chwilach słabości.
Książka o prawdziwej miłości do chorego dziecka.
A przede wszystkim książka o silnej i prawdziwej przyjaźni,której mógłby pozazdrościć nie jeden z nas.
Jest to bardzo wzruszająca i emocjonalna powieść,z nieodwiecznym pytaniem:Czego tak na prawdę od życia chcemy?
Mamy tak wiele,a nie potrafimy się z tego cieszyć!
REWELACYJNA!Prawdziwa aż do bólu.

justynka1987 | 2018-10-27

Książkę polecam zdecydowanie tym, którzy lubią obyczajówki i to te przez życie pisane, niekiedy o bardzo trudnych i bolesnych tematach. Tym którzy jedynie szukają oderwania od rzeczywistości i czegoś wręcz przeciwnego, niż proza życia codziennego, nie do końca bym im na siłę ją kazała czytać.

aliss80 | 2018-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Po fenomenalnej książce "Wieczór taki jak ten", sięgnęłam po tę książkę... i się rozczarowałam. Książka sama w sobie była dobra, ale nie zrobiła na mnie efektu wow, nie sponiewierała emocjonalnie. Po zachęcającym prologu, mamy zbyt długie przedstawienie postaci i ich przeszłości, która tak na prawdę nie ma żadnego wpływu na dalsze losy bohaterek. Była to taka "zapchajdziura". Przez połowę książki , wydaje się, że są to zwierzenia sfrustrowanej matki i żony, borykającej się z życiem codziennym. Książka obroniła się swoją końcówką, która była zaskakująca, jak i chwytała za serce. Dlatego końcowa ocena, to sześć gwiazdek, choć mogłoby być więcej, gdyby usunąć parę elementów.

izabela81 | 2017-04-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Karolina i Mariona to przyjaciółki, które swoje dzieciństwo spędziły wśród bloków z wielkiej płyty. Mariona to mama dwóch synów i mężatka. Jej poukładane dotąd życie zmienia się, gdy poznaje Bartka. Natomiast Karolina to singielka, która korzysta z życia. W końcu jednak i ona pragnie miłości, mężczyzny. Pewnego dnia spotyka Michała. Wszystko wskazuje na to, że to mężczyzna jej życia. Jednak los bywa złośliwy... Jak potoczą się losy obu kobiet? Czy wyjdą na prostą?

"Każdego dnia zbieram okruchy swojego szczęścia. Moje życie, moje wybory, moje zakręty i wywrotki, moje emocje. Ziarenko do ziarenka. Miłość do miłości. Nadzieja do nadziei. Łza do łzy. Dużo już tego mam. Moje małe szczęście. I te rozczarowania też są moje…"

Gabriela Gargaś dotyka spraw, które dotyczą każdej kobiety. Wszystko co opisuje jest realistyczne, prawdziwe, a dodatkowo autorka przemyca nam garść swojej życiowej mądrości. Pokazuje co jest tak naprawdę w życiu ważne. Podejmuje trudny temat nieuleczalnej choroby....

Kate1404 | 2017-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2017

Nie znałam twórczości autorki, dlatego skusiłam się na jej najnowszą powieść. Jest to taka typowa obyczajówka. Opowiada o cudownej przyjaźni dwóch najpierw dziewczynek, a potem kobiet na różnych etapach życia.
Czytałam ją z sentymentem, bo sama żyłam w latach 80, więc pewnych spraw niestety dzisiejsi młodzi ludzie po prostu nie zrozumieją.
Książka porusza trudne tematy, ale pokazuję istotę pięknej i prawdziwej przyjaźni. Taka osoba jest z nami gdy własnie jest źle. Dla fanów obyczajówek - polecam!