Anioł do wynajęcia

Okładka książki Anioł do wynajęcia Magdalena Kordel
Okładka książki Anioł do wynajęcia
Magdalena Kordel Wydawnictwo: Znak Cykl: Anioł (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Anioł (tom 1)
Znak
2016-10-31
2016-10-31
literatura polska anioł miłość

Zaczęłam czytać i po kilkudziesięciu stronach pomyślałam co za ckliwa historia dalej nie dam rady, chciałam odłożyć książkę, a tu pojawiła się Pani Petronela i poleciało nie mogłam się oderwać.

Co prawda święta Bożego Narodzenia już dawno minęły, ale ja je przechorowałam, więc na dobrą sprawę cała atmosfera i ta przysłowiowa magia mnie ominęły. Postanowiłam więc choć trochę sobie nadrobić ten czas i przynajmniej na kilka chwil zanurzyć się w tej magicznej atmosferze. W książce Magdaleny Kordel mamy ciekawą historię, w którą wplecione są wyraziste, złożone i wiarygodne postacie. Michalina jest młodą dziewczyną, która z powodu problemów rodzinnych ląduje na ulicy. Dziewczyna jest bezdomna, co jak można się domyślić jest szczególnie ciężkim doświadczeniem w zimie. Petronela, zwana Nelą, to starsza, zamożna i bardzo samotna kobieta. Tęskni za siostrą, która zaginęła w czasie wojny, tęskni też za swoim nieżyjącym mężem. Zbliżają się święta i obydwie kobiety, które się nie znają i pochodzą z dwóch różnych światów decydują się na wizytę w jednym z warszawskich kościołów. Wtedy uruchamia się lawina rozmaitych zdarzeń, które już na zawsze zmienią życie obydwu kobiet i nie tylko ich. Pojawiają się też różne nowe osoby. Nie wszystkie są pozytywnymi bohaterami, ale ogólnie większość postaci występujących na kartach tej książki to dobrzy ludzie, wrażliwi na krzywdę innych. Autorce udało się stworzyć magiczną i tajemniczą zarazem atmosferę poprzedzającą Święta Bożego Narodzenia. Atmosfera ta spaja fabułę i jest jej nieodzowną częścią, bez popadania w irytujący infantylizm, który niejednokrotnie psuje lekturę książek z motywem świątecznym. O ile w powieści z kategorii “świątecznych“ można się spodziewać dużo pozytywnych przekazów, o tyle tutaj fabuła wcale nie była tak do końca przewidywalna. Nie była też przeładowana nierealistycznym optymizmem i przesłodzona. Chwała autorce za to. „Anioł do wynajęcia” przekazuje nam w dyskretny, ale jasny sposób, że każdy z nas może być czyimś aniołem. Wystarczy odrobina dobrej woli i empatii. Magdalena Kordel ma bardzo dobry warsztat, dzięki któremu powieść jest ciekawa i przyjemna w odbiorze. Rozgrzewa nas wewnętrznie bez względu na to jaka aura panuje za oknem. Muszę przyznać, że trochę się obawiałam, że będzie to totalnie nierealistyczna i naiwna książka, którą odłożę z poczuciem rozczarowania i niesmakiem na półkę. Taka, co to nie jest ani bajką, ani powieścią obyczajową, tylko jakimś potworkiem pomiędzy tymi gatunkami. Tak się jednak na szczęście nie stało. Polecam o każdej porze roku.

Michalina to osiemnastoletnia dziewczyna, która pewnego dnia straciła wszystko. Zziębnięta, głodna i brudna wędruje ulicami, szukając Anioła, który otoczy ją opieką. Pewnego dnia, kwiaciarka Gabrysia zaprasza ją na kubek gorącej herbaty. Kobieta snuje magiczną opowieść o szopce. Następnie dziewczyna trafia na starszą panią - Petronelę i przystojnego młodzieńca - Konstantego. Jej los się odmienia, zdobywa nową rodzinę, a nawet pracę. Nastolatka ma jednak tajemnicę, o której nie mówi głośno… Oczywiście pani Nela od razu wie, co jest grane i ze wszystkich sił chce pomóc dziewczynie.

Ta powieść jest ciepłą i pełną miłości historią, ale nieco zbyt przerysowaną i nieprawdopodobną, albo inaczej - mało realną. Ale chyba o to tutaj chodziło, prawda? O cuda, anioły. Dlatego przymykam na to oko. Moją sympatię zdobyła staruszka, Nela. Uwielbiam jej cięty jak brzytwa język. Szczera do bólu, bezpośrednia, ale bardzo kochana i chcąca dla wszystkich jak najlepiej. Przy tym niezwykle pełna stylu i klasy.

“Anioł do wynajęcia” to książka, którą czyta się lekko i dzięki której zdecydowanie można poczuć świąteczną magię. Z pewnością każdego skłoni do pewnej refleksji. Niezwykle miło spędziłam czas z tą lekturą, a cytaty z wierszy i piosenek wprowadziły wyjątkowy klimat.

„Anioł do wynajęcia” to niezwykła historia. Otula jak ciepły koc, rozgrzewa jak filiżanka cynamonowej herbaty, a przede wszystkim przywraca wiarę w ludzi i daje nadzieję.

Sięgając po "Anioła do wynajęcia" nie spodziewałam się tego co znalazłam w środku. Liczyłam na romantyczno-świąteczną historię do jakiej przywykłam, a dostałam ciepłą, pełną miłości, nadziei i polskiej tradycji opowieść. Momentami trochę zbyt wyidealizowaną i ze słownictwem, którego nikt już nie używa - przynajmniej ja niektóre słowa pierwszy raz na oczy widziałam, jak na przykład "sztubak", ktoś tak mówi? Zwłaszcza w wieku dwudziestu paru lat?
Mimo to przyjemnie się czytało i można było się pośmiać przy niektórych dialogach.

Za dużo, za dużo lukru... Miłość od pierwszego wejrzenia, od którego wiadomo, że to na zawsze. Nie lubię miłosnych historyjek aż tak bardzo oderwanych od rzeczywistości. Ciężko mi się wtedy wczuć w to, co czytam, bo czuć tak bardzo, jakie to zmyślone i nieautentyczne. Wątek samej Michaliny głównej bohaterki i starszej pani Neli natomiast bardzo ciekawy :)

Książka bardzo ciepła, świąteczna i ... jak to niektórzy recenzenci opisują 😁 ... otulająca serducho ciepłem atmosfery świątecznej 🥰💖. Jest pełna nadziei, że jednak na tym świecie dobro jeszcze jest i znieczulica nie dotyka wszystkich!!
Gorąco polecam szczególnie w świątecznym okresie ... ale nie tylko!

Gorąco polecam szczególnie w świątecznym okresie ... ale nie tylko!

"Anioł do wynajęcia" autorstwa Magdaleny Kordel to wzruszająca opowieść o poszukiwaniu sensu życia, przełamywaniu własnych ograniczeń i naprawianiu zranionych serc. Książka zachwyca lekkim stylem, pełnym humoru i subtelnej ironii. Bohaterowie, zmagając się z życiowymi trudnościami, odkrywają siłę miłości, poświęcenia i prawdziwej przyjaźni. To lektura, która dotyka serca czytelnika, pozostawiając po sobie uczucie ciepła i nadziei.

Kiedy jest ci źle, kiedy nadszedł ten gorszy czas to jest to właśnie ta lektura ku pokrzepieniu serc. Cudowna, magiczna i z nadzieją. Owszem mocno przesłodzona, nawet nierealna, ale czy czasami nie potrzebujemy takiego anioła? W świecie obojętności jak bardzo ceni sobie człowiek zwykłe pytanie "Czy wszystko w porządku "? Ta książka to po prostu magiczna chwila.... chwila zapomnienia.

Ciepła książka idealna na grudniowe, zimowe wieczory. Fajnie pisana, lekko się ją czyta.

Książki Magdaleny Kordel zawsze poprawiają mi nastrój i uświadamiają, że małe smutki i kłopoty są niczym wobec problemów innych i zazwyczaj same mijają. To dobry książki, żeby się zrelaksować i nabrać dystansu. A "Anioł do wynajęcia" miał wydłużyć aurę Świąt.

Gabriela to dojrzała warszawska kwiaciarka. Petronella (Nela) to wiekowa i niezwykle temperamentna córka dawnych właścicieli kamienicy, która cudem ocalała w czasie wojny. Michalina z kolei jest 18-latką, która po ucieczce z domu ojca błąka się bez nadziei i bez celu po ulicach Warszawy.

Los sprawia, że Gabriela uchyla drzwi kwiaciarni przed Michaliną i częstuje ją herbatą z cynamonem. A potem wymodlony anioł powoduje, że Michalina potyka się o zziębniętą Nelę i z właścicielem granatowych oczu, Konstantym, transportują ją do domu. Z biegiem dni magia zbliżających się Świąt sprawia, że kobiety nawiązują bliższą znajomość, a dołącza do nich Konstanty.

"Anioł do wynajęcia" to przecudna opowieść znajdująca swój finał w Malowniczem, miejscowości, którą czytelniczki Magdaleny Kordel znają z innych powieści pisarki.
Postacią Neli jestem wprost oczarowana. Ta kobieta jest jak kameleon - gdy trzeba, staje się kobietą z klasą z arystokratycznymi powiedzonkami i stylem. Innym razem jest jędzowatą staruszką, której tylko przez wzgląd na jej wiek wybacza się wszelkie złośliwości i mówienie prosto z mostu, bez owijania w bawełnę. A myśli i spostrzeżenia ma celne, co w połączeniu z ciętym językiem staje się mieszanką jedyną w swoim rodzaju.
Uprzejma Gabriela też jest dobrą obserwatorką. Prowadzenie własnej kwiaciarni zmusza ją jednak do ustępowania klientom i postępowania wbrew sobie. Dla Michaliny okazała wiele dobroci i zrozumienia. Była pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na jej bezdomność i zagubienie, otworzyła przed nią serce i pokazała, że są ludzie, którym można zaufać i na których można się oprzeć.
A Michalina, która początkowo wydaje się małomówna i uległa, okazuje się młodą osobą po sporych przejściach. Życie jej nie oszczędza, więc i język ma cięty. Być może dlatego tak szybko znalazła porozumienie z Nelą i odkryła, że pod fasadą twardej staruszki kryje się od dawna samotna kobieta, która nie ma do kogo ust otworzyć i okazać swojego troskliwego serca.

Mimo tego, że akcja rozgrywa się w zaledwie miesiąc, zawiązująca się przyjaźń między kobietami i zażyłość między Michaliną i Konstantym wydają się przekonujące. Poza tym bohaterowie mają ogrom ciepła i zrozumienia dla innych. Odczuwają przyjemność z pomagania innym i troszczenia się o nich.

Mimo tego, jaką przeszłość miały samotna Nela i odrzucona Michalina, książka jest jak kołderka, która otula swoją miękkością i ciepłem. A podczas lektury łatwo sobie wyobrazić, że powietrze pachnie piernikiem, makowcem lub ciastkami cynamonowymi.
Polecam na zimowy wieczór.

• 2017
  • Świąteczne