Nie czas na zapomnienie

Cykl: Saga bałkańska (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
9788380752009
literatura polska
Ag2S

Jasminie udaje się wyrwać z sarajewskiego piekła. Wyrusza w drogę, która jednak naznaczona jest dramatycznymi wydarzeniami, i tymi historycznymi, i całkiem osobistymi. Mostar, Dubrownik, Hvar, a w końcu Polska. Dziewczynę wszędzie czekają niełatwe wybory. Jedno pozostaje stałe – miłość do Dragana i wiara w jego odnalezienie. W dobry los chłopaka wierzy też jego polska matka Katarzyna i...

W dobry los chłopaka wierzy też jego polska matka Katarzyna i walczący na wojnie przyjaciel Haris. A Olja?

Być może to jej przypadnie główna rola w tej układance losu. Pamięć jednak potrafi płatać figle…

To niezwykła opowieść o sile miłości, przeczuciach i pamięci. I o tym, że, na szczęście, mieszkają w niej nie tylko demony.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5593

Nadzieja umiera ostatnia

„Nie czas na zapomnienie” to drugi tom sagi pióra Agnieszki Walczak-Chojeckiej, której akcja rozgrywa się w pierwszej połowie lat 90. XX wieku na Bałkanach i w Polsce. O ile w naszym kraju następują zmiany na lepsze po transformacji polityczno-społecznej, o tyle na Bałkanach wrze bratobójcza wojna. Leje się krew, giną niewinni ludzie, jest niespokojnie i trudno tam żyć. Nic dziwnego, że dwójka głównych bohaterów chce się wydostać z oblężonego Sarajewa. Los jednak nie jest dla nich łaskawy i rozdziela zakochaną w sobie parę. Po Draganie ginie wszelki ślad, a Jasminie nie udaje się uwolnić ojca. Dziewczyna ucieka z sarajewskiego piekła. Wyrusza w niepewną drogę poprzez Mostar, Dubrownik i Hvar. Jasmina dowiaduje się także, że jej życie zmieni się diametralnie bez względu na wszystko, ponieważ pojawi się w nim ktoś nowy, kogo pokocha nad życie. Czy uda jej się odnaleźć z narzeczonym? Czy odnajdzie ona szczęście i spokój w Polsce? Czy daleko od domu uwije swoje gniazdo? Czy dotrą do niej jakieś wieści o losie Dragana? Odpowiedzi na te pytania zawarte są w powieści, która z pewnością mocno chwyci Was za serce i dostarczy niezapomnianych emocji oraz wzruszeń.

Od samego początku do ostatniego słowa powieść czyta się z ogromną atencją, a lekturze towarzyszą łzy. Nie sposób bowiem ich nie ronić, gdy czyta się o wojennej zawierusze, w której brat podnosi rękę na brata, a ojciec mierzy bronią do syna. Konflikt zbrojny przyczynia się do rozdzielenia pary głównych bohaterów, którym nie dane jest iść przez życie ręka w rękę. Jasmina musi tułać się z miejsca w miejsce, musi radzić sobie z natłokiem różnych niepotwierdzonych wiadomości o losie ukochanego. Musi mieć nadzieję, że serce Dragana nadal bije, musi wziąć się w garść, bo tego wymaga od niej sytuacja. Tym, co trzyma ją przy życiu jest miłość – silna i prawdziwa, która nie pozwala jej się poddać i zatopić w bezdennym smutku. Dziewczyna miota się między nadzieją a rozpaczą. Znajduje w sobie jednak odrobinę siły do walki i tym zaskarbia sobie szacunek czytelnika.

Powieść Agnieszki Walczak-Chojeckiej to także książka o Polsce z lat tuż po obaleniu komunizmu. Autorce doskonale udało się oddać klimat tamtych czasów, który idealnie daje się porównać do wiosny. Do pory roku, w której wszystko się odradza, gdy tchnie nadzieja, gdy czuć apetyt na nowe, gdy wszystko zmienia się na lepsze.

Nie wyobrażam sobie przeczytania tej książki na raty. Pochłonęłam ją w jedno popołudnie i wieczór. W trakcie czytania zegar stanął dla mnie w miejscu, a ja wszystkimi zmysłami znalazłam się w czytanym tytule. Przed oczami przesuwały mi się zniszczone ruiny i przepiękne krajobrazy. Czułam zapach prochu, krwi i nadziei na lepsze jutro. Do ostatniego rozdziału nie miałam pojęcia jak zakończy się fabuła. Czytałam i drżałam, dopingowałam i mocno życzyłam happy endu. Oceniając powieść napiszę krótko – to znakomita saga, która godna jest miana wielkiego hitu. Ta książka żyje, ta książka uzmysławia jak bardzo destruktywnie wpływa na człowieka wojna oraz lęk o życie swoje i najbliższych. Autorce nie sposób odmówić pochwał za stworzenie wspaniałego tytułu, który docenią nie tylko wielbiciele sag i obyczaju. To lektura o mocy zła i sile nadziei, która pozwala uwierzyć w siebie i ludzi gotowych podać pomocną dłoń w nawet najbardziej dramatycznej chwili. Z serca polecam i zachęcam do poznania losów Jasminy i Dragana.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Mała-Mi | 2017-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2017

Spodziewałam się więcej po tej sadze i być może to mnie zgubiło.
Po średniej, pierwszej części, sięgnęłam po drugą- "Nie czas na zapomnienie" i... nic się nie zmieniło. Dalej jest średnio.

Intrygi rodem z brazylijskich seriali (nieprzychylna teściowa, zakochana i mieszająca konkurentka, zaginięcia a następnie cudowne odnalezienia oraz stały punkt wszelkich tasiemców... utrata pamięci :) - to wszystko z historią Sarajewa w tle.

Z plusów książka niewątpliwie jest lekka i szybko się ja czyta. Moje oczekiwania niestety jeszcze przed jej przeczytaniem poszybowały zbyt wysoko i pozostało rozczarowanie.

Wioleta Sadowska | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

"Nikt nie chce kłopotów, odmienności, wiary, która nie przystaje do ich własnej, obyczajów, które mogłyby namieszać w głowach. Kiedyś różnorodność zdawała się bogactwem, teraz jest przekleń­stwem”.

Cały czas ciężko mi uwierzyć, że straszliwa wojna na Bałkanach rozpoczęła się zaledwie dwadzieścia pięć lat temu. Ta bratobójcza walka stała się dla mnie symbolem tego, co w ludziach najgorsze, dlatego też zdawałam sobie sprawę z faktu, przed jakim trudnym zadaniem stoi autorka wydając kontynuację swojej Sagi Bałkańskiej. Na szczęście sprostała temu wyzwaniu w całości.

Agnieszka Walczak-Chojecka zadebiutowała powieścią pt. "Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia", która otworzyła jej drzwi do pisarskiego świata. Posiada bardzo bogaty życiorys, gdyż swoją przygodę z literaturą rozpoczęła już w wieku pięciu lat, publikowała swoje wiersze w "Poezji" i "Nowym wyrazie", pisała również słowa piosenek m. in. dla Piotra Rubika. Autorka zagrała jedną z głównych ról w filmie...

Eli1605 | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

"Przyjaźń, która zmieniła się w chęć zemsty, miłość przemieniona w nienawiść… Czy istnieje bardziej niszczycielska siła?".

Urzekła mnie ta część sagi. Wywołała we mnie wiele sprzecznych emocji:gniew i złość, ale także radość. Życie potrafi pisać niesamowite scenariusze a ja całym sercem kibicuję Jasminie i Draganowi. Z ogromną przyjemnością sięgnę po ostatnią część. Polecam.

Lucia | 2017-03-06

To w pełnym znaczeniu tego słowa kontynuacja pierwszego tomu,
czyli czytadło dla zdecydowanie niewymagającego czytelnika.
Nie będzie merytorycznej oceny i analizy (którą autorka - jak deklaruje w wywiadzie - na pewno przyjęłaby jako bezcenną), gdyż już wiem, że saga idzie w kierunku - byle się czytało, a zawartość treściowa? W końcu niewymagający czytelnicy są naprawdę niewymagający. Większość blogerów recenzujących też nie wie, o czym czyta, niektórzy czytelnicy nigdy nie byli w Sarajewie czy Mostarze. Tylko że Sarajewo istnieje. Historia w tle? - kto by się tym przejmował.
Moja opinia o pierwszym tomie pod książką "Nie czas na miłość".
Ktoś tu napisał, że docenia obiektywizm autorki. A dlaczego miałaby nie być obiektywna, pisząc fikcję? To normalne być obiektywnym, żadna zasługa, kiedy się nie było w Bośni w czasie wojny, nikogo się nie straciło, kiedy się tam pojechało dopiero w zeszłym roku - autorka pisze na końcu drugiego tomu, jak się czuła, przekraczając po raz pierwszy...

książek: 1997

„Bywają sny, które nigdy nie powinny się przyśnić, wspomnienia, co ranią pamięć, próżne nadzieje, które odbierają siły”.

Wojna w byłej Jugosławii pochłonęła tysiące niewinnych ofiar, miliony ludzi skazała na emigrację. Odbiła bolesne piętno w sercach i umysłach tych, którym udało się przetrwać. Ci, którzy brali czynny udział we wspomnianym krwawym konflikcie, dopuścili się licznych gwałtów i rozbojów na ludności cywilnej, dokonali straszliwych czystek etnicznych, dając kolejne świadectwo na to, że wojna wyzwala w ludziach najgorsze instynkty…

„[…] nienawiść budzi w człowieku straszną siłę”. (str. 58).

Nie czas na zapomnienie to kontynuacja bałkańskiej sagi, którą rozpoczął pierwszy tom pt.: Nie czas na miłość. Fabuła książki osadzona jest nadal w XX wieku, w latach 90. Jednakże tym razem powieść koncentruje się na apogeum bałkańskiego konfliktu, ukazując ogromną udrękę, przerażenie społeczeństwa żyjącego w obliczu zagrożenia, w nieustannej trwodze o własne i swoich bliskich...

Grażyna | 2017-04-22
Przeczytana: kwiecień 2017

Czekałam na drugą część i cierpliwość popłaca .Dalsze losy Jasminy i Dragana.Wojna w Bośni-moim zdaniem udało się autorce nie stawać po żadnej stronie .Co więcej odebrałam całą historię jako "antywojenną",czyli tak jak było w zamiarze.Znalazłam się także i w Polsce w tych 90-tych latach i zachodzących w niej przemianach.Szczególnie droga Jasminy naznaczona została dramatycznymi wydarzeniami,musiała dokonywać niełatwych wyborów.
Stała jest jej miłość do Dragana i mimo wieści jakie otrzymuje wierzy w jego odnalezienie.Wzmacnia ją także ich syn- Vuk.Cały czas czekałam w napięciu na spotkanie się Jasminy i Dragana i tak jak myślałam autorka postarała się abym odetchnęła z ulgą.Dwoje kochających się ludzi odnajdują się w tej wojennej zawierusze.....Teraz pozostaje oczekiwanie na trzecią część sagi bałkańskiej.Przy okazji wspomnę ,że cieszy mnie gdy nasze polskie autorki "biorą się" za przedstawienie pięknej miłości na tle tragicznych zdarzeń.To napawa mnie optymizmem ,wiarą w...

Cyrysia | 2017-02-19

Boleśnie piękna powieść. Porusza najczulsze struny naszej wrażliwości, przypomina o najważniejszych wartościach w życiu człowieka i skłania do głębszych refleksji nad życiem, przemijalnością, śmiercią i bezsensownym cierpieniem niewinnych ludzi. A zarazem wnosi niesamowitą nadzieję pokazując, że nawet wśród ciemnych chmur można znaleźć maleńki promyk słońca. Wystarczy odkryć swoją wewnętrzną siłę, uwierzyć w nią i dzięki niej iść dalej. Tylko tyle i aż tyle.

CAŁA RECENZJA W LINKU:

Marta | 2018-08-26
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Piękna i wzruszająca kontynuacja sagi bałkańskiej. Losy dwojga kochających się ludzi i ich przyjaciół oraz bliskich,którym przyszło żyć w czasie bratobójczej wojny.To bardzo współczesna historia i jak ogromne piętno wywarła na tych co musieli przeżywać to co działo się w ich kraju.Polecam bo na prawdę warta przeczytania.

izabela81 | 2017-12-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Minęło sporo czasu, kiedy miałam okazję czytać pierwszy tom tej pasjonującej sagi. Ale doskonale pamiętam jak zakończyły się losy jej bohaterów. A co przyniosła kontynuacja? Otóż Jasminie udaje się wyrwać z sarajewskiego piekła. Jednakże na dziewczynę czeka wiele przeszkód do pokonania. Pierwsza połowa lat 90-tych XX wieku, Mostar, Dubrownik, Hvar, Polska - gdzie by tylko Jasmina nie była, tam przyjdzie zmierzyć się jej z niełatwymi wyborami. Jedno jest niezmienne - jej miłość do Dragana. Czy chłopak się odnajdzie? Czy Jasmina zazna szczęścia?

"Przyjaźń, która zmieniła się w chęć zemsty, miłość przemieniona w nienawiść... Czy istnieje bardziej niszczycielska siła?

Autorce zgrabnie udało się połączyć fikcję literacką z faktami historycznymi. Czytając, w pewnym momencie nie byłam pewna co jest prawdą, a co nie. Granica ta gdzieś się po prostu zaciera i daje fenomenalny efekt. Miejscami pisarka używa dosadnego przekazu, niektóre opisy przerażają swoim okrucieństwem. Dzięki temu...

Kasia | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

A .Walczak –Chojecka
„Nie czas na zapomnienie”
Od pierwszych stron książki czytelnik zostaje poddany silnym emocjom. Pojawiają się łzy, nad losem nie tylko głównych bohaterów ,ale i nad wszystkimi rannymi, okaleczonymi przez wojenną zawieruchę.
I od razu nasuwa się pytanie-czy tego piekła na ziemi dałoby się uniknąć ?
Ta książka jest do bólu prawdziwa ,z jednej strony cierpienie, z drugiej wiara, nadzieja toczą walkę o lepsze jutro . Co zwycięży?
Agnieszka Walczak-Chojecka zabiera czytelnika w pasjonującą podróż po Bałkanach ,Warszawie, Ziemi Kłodzkiej. Książki nie chcę się odłożyć. Przyciąga jak magnez. Tej historii nie da się zapomnieć .Ona zostaje w czytelniku na bardzo, bardzo długo. Na zawsze….