Pani Einstein

Natalia Mętrak-Ruda
Mileva Marić Einstein biografia fizyka geniusz
Inne

Fikcyjna prawda

Historia zna wiele kobiet, których autorytet mężczyzn przesłonił. Kobiety bardzo często poświęcają swoje życie, swoje kariery dla mężczyzn, dla rodzin, dla miłości, która z czasem blednie. Wiele zależy od tego jaki jest mężczyzna, czy doda skrzydeł czy też je obetnie.
Interesują mnie biografie kobiet. Zwłaszcza te nieznane, które czekają aż ktoś je opowie w ich imieniu. Najmilej będę wspominać wątek ze spotkania z Maria Curie-Skłodowska, którą podziwiała Mileva Einstein, ale również ja.
Książka poruszyła moje najczulsze struny. Warto znać tą historię. Zastanawia mnie jednak przekłamanie w serialu Genius, w którym sporo wątków było zamienionych chronologicznie i złagodzonych na korzyść Alberta Einsteina.

Dotąd uważałam Einsteina za kogoś wybitnego, mądrego. Ta książka rozerwała ten pogląd na kawałki....

Mileva - kulawa, inteligentna, o ciemnej karnacji i włosach. Inna. Kobieta. W świecie ideałów zarówno tych fizycznych, jak i schematu zachowań, ról w które kobiety zostały wrzucone. Chociaż historia dotyczy wydarzeń sprzed 100 lat, byłam zdziwiona jak jest jej wielkie podobieństwo do tego czego sama doświadczyłam. Wyśmiewanie przez kolegów ze szkoły, życie w świecie książek, szukanie swojego miejsca. Historia daleka, a jednocześnie tak bliska dla wielu z nas.

Historia Pani Einstein boli, boli kiedy się ją czyta, kiedy się o niej myśli. Ale także nie pozwala się oderwać. Wywołuje głód, czytelnik chce wiedzieć więcej, chce poznać decyzje i ich konsekwencje. Czy jest zaskakująca? Z punktu widzenia kobiety i jej narzuconego podejścia postrzegania miłości małżeńskiej i rodziny - nie. Z punktu widzenia wybitnego człowieka i wad jego charakteru - tak.

Polecam każdemu, zwłaszcza jeśli zrodzi się w Was chęć zgłębienia tej historii o kolejne pozycje :)

Na początku zastanawiałam się nad gatunkiem literackim, do którego należy ta książka, jednak wywiad na końcu bardzo dużo wyjaśnia w tej kwestii. Nie ukrywam - nie chciało mi się wracać do tej książki, a jak już to robiłam to nie mogłam się oderwać. Jak dla mnie w porządku - rozumiem złość skierowaną w stronę Alberta Einsteina. Sama ją poczułam w trakcie lektury. Traktuję tę książkę po prostu jako doinformowanie się w tej kwestii i tyle. Była okej

Bardzo dobrze napisana książka o zapomnianej żonie Alberta Einsteina. Wciąga, czyta się bardzo szybko a wydźwięk bardzo współczesny. Kobiety poświęcają siebie, swoje ambicje, marzenia, plany dla faceta. I po co? Żeby być potem nieszczęśliwą i niedocenioną. Tyle lat i nic się nie zmienia :(

Kolejny autorytet runął, a z Einsteina był kawał ch.....

Kolejny autorytet runął, a z Einsteina był kawał ch.....

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Nie mogę się do niczego przyczepić. Autorka opisuje perypetie Milevy w sposób ciekawy, bez zbędnych przesadni. Akcja rozwija się naturalnie. Nie mogę się doczekać kolejnych pozycji autorki.
W odniesieniu do niniejszej lektury, to co szczególnie zwraca moja uwagę , to obraz Alberta przedstawiony w wyjątkowo nieprzyjemnej odsłonie. Nie bronie typa, ale wiadomym jest że wina niepowodzenia relacji zwykle leży po obu stronach.
Bynajmniej, ostatnie strony chłonęłam, kibicując Milevie całym sercem.
Nigdy nie byłam szczególną fanką Einsteina, ale po tej pozycji już tymbardziej nie będę.
Żal jedynie , że Mileva nie odnalazła wcześniej wystarczającej siły aby zawalczyć o siebie.

Historia poświęcenia kobiety w świecie nauki zdominowanym przez mężczyzn. Jakże szkoda, że główna bohaterka nie miała w sobie siły przebicia i uporu. Może stanęłaby w jednym rzędzie z Marią Sklodowską Curie?

Wciągająca historia samotnej kobiety w świecie mężczyzn.

Wciągająca historia samotnej kobiety w świecie mężczyzn.

Jeżeli autorka rzeczywiście oparła książkę na listach, które są oryginalnym źródłem, to muszę przyznać że Albert był zwykłym dupkiem.

• Biografie