Liliowe dziewczyny

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Lilac Girls
historyczna
Ag2S

Opowieść o kobietach połączonych przez koszmar Ravensbrück. Ta – inspirowana losami bohaterki podczas II wojny światowej – debiutancka powieść amerykańskiej pisarki łączy w sobie historię niecodziennej miłości, opowieść o odkupieniu i skrywanej przez wiele lat przerażającej tajemnicy. Caroline Ferriday to bywalczyni nowojorskich salonów i bliska współpracownica konsula Francji. Gdy w 1939...

Opowieść o kobietach połączonych przez koszmar Ravensbrück.

Caroline Ferriday to bywalczyni nowojorskich salonów i bliska współpracownica konsula Francji. Gdy w 1939 roku Niemcy napadają na Polskę, życie młodej Amerykanki zmienia się na zawsze. Daleko za oceanem, w okupowanej Polsce nastoletnia Kasia Kuśmierczyk coraz bardziej angażuje się w działania na rzecz podziemia. Młoda i ambitna Herta Oberheuser odpowiada na opublikowane przez władze III Rzeszy ogłoszenie o pracy dla lekarza i trafia do zdominowanego przez mężczyzn świata władzy i hitlerowskich tajemnic.
Losy tych trzech kobiet zwiążą się nierozerwalnie, gdy Kasia zostanie wysłana do Ravensbrück, owianego złą sławą obozu koncentracyjnego dla kobiet. Tragiczna historia więźniarek, lecz także opowieść o ich triumfie trafia przypadkiem za ocean, by obudzić głębokie współczucie i potrzebę niesienia sprawiedliwości tym, o których historia zdaje się zapominać.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Alicja | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

"Czasami musimy się poświęcić w imię większego dobra" (str 607)
Historia oparta na faktach z autentycznymi postaciami, stworzona na postawie rozmów z uczestnikami wydarzeń, wertowaniem dokumentacji z tamtego okresu, odwiedzaniem miejsc akcji. Trzy główne bohaterki, których życie uległo nieodwracalnym przeobrażeniom w wyniku wybuchu II Wojny Światowej. Kobiecy obóz koncentracyjny Ravensbruck zbrodnicze,
pseudomedyczne doświadczenia przeprowadzane na więźniarkach. Operacje kostne i mięśniowe, sterylizacja, wstrzykiwanie szczepu bakterii. Mordowane pojedynczo lub masowo, zastrzykiem dosercowym z fenolu, w komorach gazowych lub rozstrzelaniem. Poznajemy relację z dwóch stron, obozowych uczestniczek i autentycznej zbrodniarki wojennej Herty Oberheuser jedynej kobiety w zespole medycznym obozu. Eksperymenty przeprowadzane na dziewczynkach narażając je na niewymowne cierpienie, ból i jakże często śmierć. Te które przeżyły zostały okaleczone do końca życia zmagając się z bólem, stresem...

Anna | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

„Liliowe dziewczyny” Marthy Hall Kelly to powieść oparta na faktach.
Historia trzech kobiet, które połączyło Ravensbruck. Caroline Ferriday to amerykańska wolontariuszka pracująca w konsulacie francuskim. Pomagająca dzieciom w sierocińcach. Po wojnie otoczyła opieką „króliki”, które przeżyły koszmar operacji kostnych i mięśniowych, sterylizację, wstrzykiwanie szczepu bakterii. Eksperymenty, którym zostały poddane okaleczyły je na całe życie.
Herta Oberheuser z Dusseldorfu to niemiecka lekarka, która przeprowadzała eksperymentalne operacje na kobietach, więźniarkach Ravensbruck. Jedyna kobieta lekarz skazana na 20 lat w procesie norymberskim .
Trzecia dziewczyna to Kasia Kuśmierczyk, córka naczelnika poczty z Lublina. Ofiara eksperymentów Herty Oberheuser w Ravensbruck. Do obozu trafiła jako siedemnastoletnia dziewczyna wraz z siostrą i matką. Po wojnie nie może zapomnieć obozowego piekła. Cierpi nie tylko fizycznie na skutek operacji, które ją okaleczyły, ale i psychicznie. W...

Izabela Pycio | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

"Szybko dowiedziałyśmy się, że przetrwanie w Ravensbrück zależy od posiadania cynowej miski, kubka i łyżki, oraz umiejętności ich pilnowania."

Zagłębiając się w powieść, która przepełniona jest bólem i cierpieniem, zostawiamy między stronami ślad silnych emocji, zaangażowania i refleksji. Niemożliwym jest przejść obojętnie wobec książki, głęboko przemawia, porusza serca, długo pozostaje w świadomości, drążąc ją z intensywnością, wywołując wzburzenie, wzruszenie i współczucie. Nie znajdujemy zrozumienia i usprawiedliwienia wobec opisanej brutalności i przemocy, sprzeciwiamy się bestialstwu i okrucieństwu. Zadziwiające, jak osoby, które przeżyły koszmar Ravensbrück, hitlerowskiego piekła kobiet, potrafiły wybaczyć tę gehennę, nie nosić w sobie odrzucenia i uprzedzeń, a nawet uczestniczyć w powojennych uroczystościach ułatwiających proces zabliźniania się ran. Wydaje się, że bez tego nie mogłyby pójść dalej, dać świadectwa prawdziwego i właściwego oblicza człowieczeństwa. Powinniśmy...

Perzka | 2016-12-01
Przeczytana: 06 listopada 2016

II wojna światowa, trzy różne bohaterki, trzy historie ich życia.
Caroline Ferriday, Amerykanka, wolontariuszka na stanowisku kierowniczki do spraw pomocyrodzinom, dzieciom w sierocińcach, pracująca w konsulacie francuskim.
Herta Oberheuser z Dusseldorfu, lekarka, która w desperacji szuka pracy, aby uciec z domu.Zatrudnia się w Ravensbruck. Kasia Kuzmierczyk, 17-letnia córka naczelnika poczty z Lublina.
Życie każdej z nich w obliczu wojny ulega diametralnej zmianie.
Może powieść nie jest napisana na najwyższym poziomie, może brak w niej dokładnych faktów i opisów wydarzeń z tamtych lat, może jest napisana prostym językiem, ale mnie i tak urzekła. Podoba mi się to, że dwie z bohaterek, to postacie autentyczne, ich sylwetki są bardzo dokładnie przedstawione, akcja książki trzyma w napięciu, a sceny w niej opisane są dopracowane i realistyczne.
Podziwiam zaangażowanie autorki, która musiała na pewno wiele pracy włożyć w przygotowanie się do napisania tej historii, ale...

andzia12 | 2016-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2016

Kobiety, których wspólnym łączącym elementem jest II wojna światowa i obóz koncetracyjny. Każda z nich była inna. Jedne są więźniarkami, inna lekarzem- eksperymentującym i stojącym po stronie Niemców, zaś inna ratuje te co cierpiały...

Każda z nich coś straciła, zdrowie, wolność. Ta książka pokazuje przez co musiłay przejść bohaterki i kobiety, które były w obozie. Jak zniszczono ich życie- i to psychiczne, ale i fizyczne przez operacje i doświadczenia Nazistów. Ale daje i wiarę, że były też te, co chciały ratować po wojnie ich życie. Jest to również pokazanie, żę sprawiedliwość zawsze winnych dopadnie.

Polecam, ponieważ jest to również książka oparta na faktach autentycznych!

BagatElka | 2017-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Autorka na końcu książki pisze o podróżach jakie odbyła m.in do Niemiec i Polski,o badaniach jakie prowadziła. Udowadnia ogrom pracy jaki włożyła w gromadzeniu faktów. I mając to wszystko pokusiła się o napisanie fabularyzowanej historii. Nie byłoby w tym nic złego gdyby potrafiła to zrobić dobrze. Niestety "Liliowe dziewczyny" to płytka i banalna opowieść o czasach,które banalne nie były.
Dramatyczne losy więźniów,cierpienia jakim byli poddawani,wszechobecna śmierć i głód - i to wszystko opisane jak nędzna,kiczowata obyczajówka.
Caroline Ferriday wyszła jako znudzona,raniona przez faceta bogaczka,która siedzi i pakuje kolorowe skarpetki dla dzieci z Francji. Cała praca tej kobiety,jej zaangażowanie w pomoc dla więźniarek zostało zniszczone piórem Marthy Hall Kelly.
Książka jest upakowana faktami w postaci nazw ulic,marek samochodów itp ale zabrakło w niej autentyczności i głębi.
Ta książka powinna doprowadzać czytelników do płaczu,do złości i chęci zemsty za cierpienia,których...

książek: 2061
anya | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Jestem pod wrażeniem tej książki, bardzo mi się podobała, wzruszyła. Kasia zostanie w mej pamięci na długo tej bohaterki nie da się nie lubić i zapomnieć . Taka moja opinia. Polecam

Madi | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Bardzo poruszająca i niezmiernie ciekawa historia trzech bohaterek-Polki,Niemki i Amerykanki,na tle II wojny światowej.
Trzy różne historie,trzy młode dziewczyny,pochodzące z trzech różnych krajów,łączące jedno- hitlerowski obóz Revensbruck.
Z jednej strony przerażająca historia "królików",a z drugiej strony fascynująca opowieść ,bardzo PIĘKNA i ciekawa.
Jest to powieść wobec której nie można przejść obojętnie,bo historia opiera się na prawdziwych świadectwach -Herta,obozowa lekarka i Caroline, amerykańska wolontariuszka żyły na prawdę.
Jest to lektura na pewno nie łatwa,ale warta przeczytania.

Jeżynka | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Miniony wiek niezmiennie dostarcza nowych inspiracji dla pisarzy którzy swoje powieści umieszczają na tle wielkich wydarzeń historycznych.
Dramatyczne losy ludzi na tle wojennej zawieruchy jeszcze przez wiele lat będą powodem aby opowiedzieć kolejną historię. Często jednak jest tak że pisarze w takich książkach tworzą jakąś alternatywna wersję historii tak aby ciekawiej prezentowała się wymyślona przez nich fabuła. Takie działania budzą we mnie wewnętrzny sprzeciw i każą oceniać takie książki bardzo nisko.

"Liliowe dziewczyny" Marthy Hall Kelly to jedna z niewielu pozycji którą przeczytałam ostatnio i autentycznie się zachwyciłam bo autorka opierając się na autentycznych wydarzeniach niezwykle wiernie opowiedziała historię kobiet które w obozie w Ravensbrück padły ofiarą bestialskich eksperymentów medycznych które do końca życia uczyniły je kalekami cierpiącymi ogromny ból.
Bohaterkami "Liliowych dziewczyn" są Kasia - więźniarka obozu, Herta Oberheuser- jedyna kobieta lekarz...

DomowaKsięgarnia | 2016-10-12

Liliowe dziewczyny. Opowieść o kobietach połączonych przez koszmar Ravensbrück to historia częściowo oparta o prawdziwe postaci.

Książka jest warta uwagi i lektury. Choć dla mnie, osoby mającej styczność z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych, jest zbyt uboga w szczegóły. Autorka, w moim odczuciu jedynie delikatnie poruszyła temat obozowego życia i cierpień oraz następstw pobytu w obozach.

Jej bohaterki wydają się skrojone jedynie z ogólników znanych nam z opracowań poświęconych obozom. W rzeczywistości relacje byłych więźniów są o wiele bardziej szczegółowe, ale też doskonale obrazują specyficzność obozowej egzystencji i własnie tego w tej książce zabrakło najbardziej.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com/