Listy pachnące tymiankiem

Wydawnictwo: W.A.B.
The Spice Box Letters
Krzysztof Cieślik
Ag2S

Pełna wzruszeń i tajemnic podróż do Armenii.
Gdy po śmierci ukochanej babci Katerina trzyma w dłoniach starą, drewnianą skrzynkę na przyprawy, pełną pisanych po ormiańsku listów, postanawia poznać tajemnice, które kryły się w nich przez dziesiątki lat. Rusza więc na Cypr, gdzie cały czas mieszka liczna ormiańska diaspora, by posklejać fragmenty rodzinnej, tragicznej historii.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/listy-pachnace-tymiankiem.html

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/listy-pachnace-tymiankiem.html

Anna | 2016-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2016

Poszukiwanie korzeni i zagubionej, w wojennym tyglu, rodziny. Schemat podobny do wielu książek - pozostawione przez bliską osobę listy, pamiątki, przemilczana wcześniej przeszłość. Lubię takie "wspomnieniowe" powieści, które sięgają do historii nie tylko ludzi i rodzin, ale całych społeczności.

Tym razem poznajemy historię ormiańskiej rodziny, rozpoczynającą się w 1915 roku na wschodzie Turcji, rodziny, która w wyniku prześladowań i zbrodniczych działań Imperium Osmańskiego (historycy mówią wprost o ludobójstwie) zostaje w brutalny sposób wygnana z własnego domu. Poszukująca prawdy o rodzinnych sekretach Katerina, z plikiem listów pisanych w języku ormiańskim, dociera na Cypr, gdzie mieszka liczna grupa Ormian. Tam poznaje Arę - Ormianina, który tłumaczy jej, ukrywane przez babcię Mariam, listy, dzięki czemu Katrina poznaje dramatyczne losy swojej rodziny i dociera do żyjących jej członków.

Książka porusza tematykę, która będzie aktualna jeszcze długie lata i nie tylko w...

książek: 1958
Ola | 2018-03-22
Przeczytana: 21 marca 2018

"Listy pachnące tymiankiem" to dla mnie wyjątkowa książka, bo czytana w jednym z najważniejszych momentów życia. Czytałam ją powolutku, delektując się i wzruszając, odpoczywając i snując rozległe refleksje. Wydawać by się mogło, że to zwyczajne babskie czytadło, a jednak poruszyło mnie do głębi. Autorka opowiedziała kolorami, smakami, zapachami, wrażeniami, czym jest miłość, rodzina, tęsknota, strata i żal, o tym, co jest ważne, o samotności i szczęściu, o losie. O szukaniu korzeni, o kulturze, o tym, co ma znaczenie, skąd jesteśmy. Pięknie, tworząc mozaikę z historii kilku osób, Eve Makis
skłoniła mnie do bujania w obłokach i rozmyślania, a także odpoczynku przy niespiesznej lekturze.

BagatElka | 2016-10-29
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2016

"Listy pachnące tymiankiem" nie do końca spełniły moje oczekiwania.
Byłam pewna,że to będzie piękna i wzruszająca historia ale niestety styl w jakim została napisana zrobił z niej przeciętną opowieść.
Spodziewałam się,że doznam wielu silnych emocji jak podczas czytania "Listów z wyspy zwanej Niebem".Niestety w książce Evy Makis nie odnalazłam bogactwa uczuć chociaż opisana historia jest pełna smutku i cierpienia.
Autorka poszatkowała fabułę na strzępy wspomnień kilkorga bohaterów oraz wplotła wydarzenia dziejące się współcześnie.To dawało szansę na niezapomnianą opowieść z tajemnicą w tle ale wypadło blado i przeciętnie.

Niektórzy pisarze potrafią przy pomocy niewielu słów wyczarować historię chwytającą za serce i rozrywającą duszę.Pani Makis się to nie udało.

Teresa | 2018-02-06

Wzruszająca powieść pełna tajemnic rodzinnych.Katerina po śmierci swojej babci znajduje listy pisane w języku ormiańskim ,postanawia wyruszyć na Cypr aby poznać tajemnice listów i tajemnice rodzinne.Historia tej rodziny jest smutna i brutalna gdyż doznała licznych prześladowań i okrutnych działań Imperium Osmańskiego.Fabuła książki bardzo wciąga ,dzięki temu czyta się szybko Polecam.

WMagdalena | 2017-01-24

Akcja książki jak wielu publikacjach pisanych w ostatnich latach toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych, historycznej opowiadającej losy rodzin ormiańskich podczas ich zmasowanej rzezi oraz współczesnej, gdzie podczas poszukiwań zainspirowanych tajemniczym pudełkiem na przyprawy bohaterka odkrywa burzliwe losy swoich przodków.

Karkam | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Intensywna i wielobarwna historia kilku pokoleń, która wciąga i obezwładnia czytelnika. Opisy potraw sprawiają, że czuję głód, opisy przeżyć poszczególnych bohaterów sprawiają, że łza kręci się w oku.

Książka jest napisana plastycznym językiem i porusza ciekawy temat związany z zagubieniem. Mam tutaj na myśli zagubienie w sensie dosłownym, czyli opuszczenie znanego terenu i zerwanie więzi rodzinnych, ale również w sensie metaforycznym, kiedy trzeba odnaleźć w sobie nadzieję oraz podjąć decyzję o własnej przyszłości.

Smakowałam każde słowo z lubością cmokając językiem i przymykając oczy z wszechogarniającej przyjemności. To jest wspaniałe uczucie, kiedy dobrze dobrane zdania, wciągają pomiędzy strony kartki i pozwalają zapomnieć o kroplach deszczu uderzających o parapet.

Martensia | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Zaskoczona jestem niezmiernie, powiedzmy, ze średnią oceną tak pięknej i wzruszajacej historii. Bo jest to wzruszająca, ciepła opowieść o rodzinie, o tradycji, kulturze. Naznaczona bólem, terrorem i cierpieniem. Opowiedziana przez kilka postaci tworzy obraz różnych perspektyw tworzących spójną całość. Przede wszystkim to historia miłości wielkiej kilkupokoleniowej, która w naszych egoistycznych czasach trudno spotkać a warto pielęgnować. Zaczęłam dzisiaj, dziś też skończyłam. Życzę Ci drogi czytelniku abyś znalazł w niej cząstkę magii Bliskiego Wschodu, kolorową, radosną, doskonale przyprawioną.

Soledad | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Fabuła dość sztampowa, jeśli nie liczyć włączenia tragicznej historii Ormian. Wciąż chyba za mało o niej wiemy, a ta powieść jest istotnym wkładem w ową wiedzę. Zachwyciło mnie natomiast to, że ta opowieść pachnie i smakuje. Cudne opisy aromatów, kolorów, smaków i to nie tylko potraw. Chyba właśnie za względu na to nie mogłam się doczekać chwili, gdy znów będę mogła sięgnąć po lekturę. Polecam ją zatem wszystkim, którzy lubią w życiu kierować się zmysłami:)

megan | 2017-06-28
Na półkach: Przeczytane, ROK-2017
Przeczytana: czerwiec 2017

I znów odkrywanie historii swoich przodków, powrót do przeszłości - także tej bolesnej związanej z losami Ormian w 1915r. Katerina poprzez dziennik i listy poznaje losy swojej babci Mariam, która utraciła ojca, matkę a potem braci. Wnuczka chcąc zapomnieć o swoich niepowodzeniach jedzie na Cypr, gdzie przypadkowo spotyka wbrew pozorom pokrewną duszę. Mi najbardziej podobała się postać Gabriela - ale oceńcie sami. Niezobowiązująca lektura. Dobrze się czyta.

agatson | 2017-01-10
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Zainteresowałam się tą książką z dwóch powodów: akcja dzieje się na Cyprze a uwielbiam ten kraj a drugi powód to to, że jest to historia rodzinna, tajemnica z przeszłości miesza się z teraźniejszością lubię takie powieści. Polecam