„Zniknięcie pani Christie”. Co jest prawdą, a co jest tajemnicą?

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.02.2022

Tą sprawą żyła cała Anglia. W grudniu 1926 roku zaginęła ciesząca się coraz większą popularnością pisarka kryminałów Agatha Christie. Przez jedenaście dni szukała jej policja, około trzynaście tysięcy wolontariuszy, a nawet słynny twórca Sherlocka Holmesa – Sir Arthur Conan Doyle. Marie Benedict w swojej nowej powieści ,,Zniknięcie pani Christie’’ stara się odkryć niewątpliwie największą z tajemnic królowej kryminałów. Zagadkę, która do dzisiaj została nierozwiązana. Premiera książki w przekładzie Ewy Penksyk-Kluczkowskiej już 23 lutego.

„Zniknięcie pani Christie”. Co jest prawdą, a co jest tajemnicą?

Pierwsze małżeństwo i najtrudniejszy rok w życiu Agathy

Zanim Agatha Christie stała się popularną pisarką, zanim poznała archeologa Maxa Mallowana, z którym stworzyła szczęśliwy związek, młoda Agatha zakochała się w rok starszym od siebie pułkowniku Archibaldzie Christie. Mimo sprzeciwu matki i różnic w charakterach, w Wigilię 1914 roku szalenie w sobie zakochani młodzi wzięli ślub.

Pierwsze małżeństwo znacząco wpłynęło na późniejsze życie i twórczość pisarki. Początkowe lata związku Agathy i Archiego były bardzo szczęśliwe. Nie przeszkodziła im nawet I wojna światowa i udział pułkownika w walkach. Agatha w tym czasie pracowała w szpitalu, opatrując i wspierając rannych żołnierzy.

To Archie jako pierwszy przeczytał pisane do szuflady teksty Agathy. Wierzył w talent żony i namawiał ją do realizowania pasji. Wkrótce opublikowała swoje pierwsze opowiadania w odcinkach. Jej nazwisko zaczęło być kojarzone wśród czytelników, co zachęciło ją do dalszego pisania.

Pierwszy kryzys w małżeństwie przyszedł, gdy okazało się że Agatha jest w ciąży. Pułkownik nie chciał dzieci i nie mógł pogodzić się z faktem, że wkrótce będzie musiał dzielić się z kimś swoją żoną. Dla niej był to cios. Marzyła o założeniu rodziny, gromadce pociech bawiących się w ich ogrodzie. Widziała w Archim idealnego ojca. Kryzys na szczęście został zażegnany wraz z narodzinami córeczki Rosalind. Mała istota rozkochała w sobie męża. Sama Agatha dbała także, aby pułkownik nie czuł się w żaden sposób zaniedbany. Poświęcała mu należycie dużo uwagi, nieraz kosztem córki.

– Jesteś szalony – roześmiałam się.
Po raz pierwszy dzisiejszego wieczoru się uśmiechnął.
– Jestem szalony. Oszalałem na twoim punkcie.
Choć było to niezgodne z balową etykietą, przyciągnął mnie jeszcze bliżej. Czułam na policzku i ustach jego ciepły oddech, gdy pytał mnie:
– Agatho Miller, zostaniesz moją żoną? Teraz, zaraz?
Nagle w mojej głowie obok miłego uśmiechu Reggiego pojawiła się ostrzegawcza twarz Madge, ale odegnałam ją. I pomimo ostrzeżeń siostry – a może z ich powodu – odpowiedziałam mu z całą mocą swego pragnienia i uczuć.
– Tak, Archibaldzie Christie. Zostanę twoją żoną.

Marie Benedict, „Zniknięcie pani Christie”

Z czasem jednak małżonkowie zaczęli oddalać się od siebie. Agatha wolała skupić się na rodzinie, z natury introwertyczna, czas spędzała w domu z córką, albo z matką i siostrą. Archie z kolei chciał bywać w towarzystwie i nudził się w domu. Rok 1926 był bardzo ciężki dla pisarki. Zmarła jej matka, z którą Agatha była bardzo zżyta. Wydarzenie to wprowadziło ją w depresję. Brat pisarki swoje smutki utopił w narkotykach, popadając w uzależnienie. W dodatku wydawcy nie spodobała się powieść „Zabójstwo Rogera Ackroyda”, z którą autorka wiązała duże nadzieje. Najgorszy cios przyszedł jednak od jej męża. Obojętny na żałobę po teściowej i depresję swojej żony, Archie zaczął potajemnie spotykać się z Nancy Neele, w której się zakochał. Niewiele czasu minęło, nim Archie zażądał rozwodu.

Tajemnicze zniknięcie pani Christie

Zagnięcie pani domu jako pierwsza zauważa służba. Jak zawsze Agatha poszła do Rosalind pocałować ją na dobranoc i życzyć dobrej nocy. Później miała w zwyczaju siadać przy biurku i na maszynie pisarskiej kontynuować pisanie powieści. Tym razem Christie w tajemniczych okolicznościach wychodzi z domu i znika.

Służba od razu dzwoni do Archiego, który weekend spędza goszcząc u Państwa Neele. Informacja o zniknięciu żony nie martwi go, a raczej irytuje. Zdaje sobie jednak sprawę z powagi i delikatności sprawy. Przede wszystkim nie chce w nic mieszać Panny Neele. Udając że nic się nie stało, wraca do towarzystwa i z przykrością stwierdza, że musi wracać do domu. Ubiega go jednak zawiadomiona przez służbę policja, która w pierwszej kolejności chce porozmawiać z Archim i niespodziewanie pojawia się w domu Państwa Neele. Rozpoczynają się poszukiwania Agathy.

– Po przeczytaniu wywiadu z panem w „Daily News” zgłosiła się do nas pokojówka służąca u państwa Jamesów w Hurtmore Cottage. Mówi, cytuję, że w obliczu pańskich łgarstw poczuła się zmuszona ujawnić prawdę. – Spogląda na Archiego, który siedzi osłupiały. Co on zrobił czy powiedział u Jamesów, z czego teraz miałby być rozliczany? Gorączkowo przeglądając w pamięci wydarzenia tamtego weekendu, zastanawia się, co zostało podsłuchane lub podejrzane. W ogóle chyba nie pamięta pokojówki, dlaczego miałby pamiętać? Służba powinna być niewidzialna, taka jest jej rola.

– Pokojówka powiedziała, że weekend w Hurtmore Cottage nie był zwyczajnym spotkaniem golfowym. Przede wszystkim było to świętowanie pańskich zaręczyn z kochanką, panną Nancy Neele.

Marie Benedict, „Zniknięcie pani Christie”

Po kilku godzinach policjanci znajdują opuszczony samochód Agathy, a w nim torebkę i zimowe futro. Sprawa robi się poważna. W międzyczasie prowadzący śledztwo przesłuchują świadków, wychodzi na jaw, że dzień wcześniej państwo Christie okropnie się pokłócili. Gdy wrzaski ucichły, pan wybiegł z domu i pośpiesznie odjechał samochodem. Pokojówka zastała w pokoju płaczącą panią, która nieudolnie próbowała posprzątać stłuczoną wazę. Następnego dnia zaginęła. Mąż staje się głównym podejrzanym w sprawie.

Jak to zwykle bywa, o zaginięciu szybko dowiaduje się prasa. Na pierwszych stronach pojawiają się wizerunek pisarki, a nad nim zapisane wielkimi literami napis ZAGINĘŁA. Policjanci i tłumy wolontariuszy przeszukują okoliczne tereny: lasy, mokradła i domostwa. W poszukiwania zaangażowani zostają Arthur Conan Doyle, który zabiera rękawiczkę Agathy do swojego medium oraz Dorothy L. Sayers – jej największa konkurentka. Dorotha przyjeżdża do domu zaginionej i przeprowadza własne śledztwo.

I nagle dostrzegam jego. Spodziewałam się, oczywiście. Stoi u stóp schodów, przy kolumnie oddzielającej hol od saloniku. Nie wygląda imponująco, nie sprawia wrażenia silnego mężczyzny, aż go w pierwszej chwili nie poznaję. Kiedy jednak wysuwa się z cienia, widzę, że to on, bez wątpienia. I wiem, że czas nadszedł.

Marie Benedict, „Zniknięcie pani Christie”

W międzyczasie szczegółowo i wielokrotnie przesłuchiwany Archie nie ma łatwo. Media szybko dowiadują się o jego romansie. W zakulisowych rozmowach pojawiają się teorię, że mąż zamordował pisarkę, gdy ta nie chciała dać mu rozwodu. Pułkownik martwi się o Rosalind, która niewinna niczemu staje się obiektem drwin i plotek. Zaczyna docierać do niego, że tym razem sprawa jest poważna i musi uważać na każde słowo, które wypowie przy oficerach. Nikt nie może dowiedzieć się o liście, który zostawiła przed zniknięciem Agatha

Nowa powieść Marie Benedict

Marie Benedict, amerykańska pisarka i prawniczka, lubi o sobie mówić, że jest pisarką z misją. Jej celem jest odkrywanie na nowo i przybliżanie nam w ciekawy sposób niezwykłych kobiet, które wiele w życiu dokonały, a o których zapomnieliśmy. Tak było na przykład z pierwszą żoną Alberta Eintseina - Milevą Marić, której historię możecie przeczytać w książkę ,,Pani Einstein’’. Powieści Marie Benedict, napisane lekko i z polotem, to udane próby zaprezentowania silnych, skomplikowanych i zapomnianych kobiet z przeszłości, we współczesnym świetle, w którym w końcu możemy dostrzec ogrom ich wkładu.

W przeciwieństwie do poprzednich bohaterek książek Marie Benedict, Agatha Christie jest dzisiaj jedną z najsławniejszych pisarek na świecie, nie musimy jej więc odkrywać. Nie znaczy to jednak, że o Christie wiemy wszystko. Ta nieznana część jej historii, początki jej kariery i tajemnicze zniknięcie stały się inspiracją dla Marie Benedict:

Te spekulacje o Agacie Christie, pisarce i kobiecie, leżą u źródeł „Zniknięcia Pani Christie’’. W moim rozumieniu Agatha była rzadkim przykładem kobiety, która wykorzystała swoje umiejętności i talent, by uciec z ograniczeń swojej epoki – ograniczeń narzucanych kobietom – i przejąć kontrolę nad swoim życiem. Zamiast więc odzyskiwać jakąś zapomnianą kobietę, tak jak w innych książkach, tym razem opowiadam o dążeniach silnej kobiety, by wziąć swój los w swoje ręce i wpisać się z powrotem w narrację.

Co się działo z Agathą w ciągu tych jedenastu dni? Czy zniknęła z własnej woli, czy stał za tym ktoś inny? Czy może uciekała od swojego życia i tworzyła całkowicie nowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w książce Marie Benedict. Gorąco zachęcamy do jej przeczytania!


Marie Benedict (Heather Terrell), ur. 1968 r., jest amerykańską pisarką i autorką powieści. Jest także prawniczką z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Tworzy zarówno literaturę dla dorosłych, jak i dla nastolatków. Najbardziej znana jest z fabuł historycznych, w których się specjalizuje.

Przeczytaj fragment książki:

Zniknięcie pani Christie

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Zniknięcie pani Christie” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 21.02.2022 16:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post