Pani Einstein

- Tytuł oryginału:
- The Other Einstein
- Data wydania:
- 2017-01-09
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-01-09
- Liczba stron:
- 320
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324041770
- Tłumacz:
- Natalia Mętrak-Ruda
- Wydawnictwo:
- Znak Horyzont
- Tagi:
- Mileva Marić Einstein biografia fizyka geniusz
- Tytuł oryginału:
- The Other Einstein
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Data wydania:
- 2017-01-09
- Liczba stron:
- 320
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324041770
- Tłumacz:
- Natalia Mętrak-Ruda
- Tagi:
- Mileva Marić Einstein biografia fizyka geniusz
- Inne
Czy miłość może w nim przetrwać?
Jesień 1896 roku. Mileva ma dwadzieścia jeden lat i jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczyna studia fizyczne na uniwersytecie w Zurychu. Uważa, że jej kalectwo przekreśla szanse na miłość. Postanawia w pełni poświęcić się nauce. Jest nieprzeciętnie inteligenta, ambitna i zamierza wiele osiągnąć.
Studiujący z nią Albert zakochuje się w jej niezwykłym umyśle i niedoskonałym ciele. W ich małżeństwie jest miejsce nie tylko na miłość, ale też na wspólną pasję.
Kilkanaście lat później świat zachwyca się odkryciami Einsteina. Nikt nie pyta jak ich dokonał, nikt nie wspomina o Milevie.
Wciągająca i poruszająca historia żony Einsteina, genialnej fizyczki, której wkład w naukę został zapomniany. Kim była i dlaczego nic o niej nie wiemy?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Fikcyjna prawda
„Pani Einstein” jest debiutancką powieścią Marie Benedict. Chociażby przez to, że jest to pierwsza książka jej autorstwa, nie oczekiwałam dużo. Wymagań nie miałam też przez fakt, iż o realnej pani Einstein, czyli Milevie Marić, tak naprawdę nic nie wiedziałam (na czele z informacją o tym, że taka osoba w ogóle istniała...).
Dwudziestojednoletnia Mileva Marić należy do grona pierwszych kobiet, które zdecydowały się studiować „męski” kierunek – fizykę. Nie jest traktowana poważnie zarówno przez wykładowców, jak i przez kolegów z roku, z wyjątkiem jednego – Alberta Einsteina. Mężczyzna dostrzega w Milevie osobę godną do dzielenia pasji oraz współpracy przy projektach naukowych.
W „Pani Einstein” wątek odkrycia teorii względności ma znaczenie, jednak jest tak naprawdę tylko tłem wydarzeń. Na pierwszym planie zostaje przedstawiona codzienność Einsteinów – ich relacje, spotkania towarzyskie, problemy. Nie do końca wiadomo, czy wydarzenia opisane w książce są prawdziwe, ponieważ tak naprawdę nie zostało wyjaśnione, jak potoczyła się historia Milevy i Alberta. Sytuacje przedstawione w „Pani Einstein" wprawdzie są uważane za prawdopodobne, jednak przez brak możliwości potwierdzenia ich, nie można powiedzieć o książce, że jest ona oparta na faktach. Sama autorka przyznaje, iż powieść jest próbą odpowiedzi na pytanie „co by było gdyby” w oparciu o nieliczne, dostępne źródła, takie jak listy, które Albert i Mileva wysyłali do siebie po ślubie. Niemniej, historia przedstawiona przez Marie Benedict satysfakcjonuje mnie, ponieważ jest ona napisana wartko, a wydarzenia tworzą spójną, prawdopodobną powieść o związku nieprzeciętnie inteligentnej pary.
Przyznam szczerze, że postać Milevy w pewnym momencie zaczęła mnie irytować do tego stopnia, że musiałam się zmusić do kontynuowania lektury. Zastanowiłam się dłużej nad tym odczuciem i zreflektowałam się, co było jego przyczyną. Powodem niechęci stała się przemiana głównej bohaterki – z młodej kobiety, dążącej do realizacji celów, zamieniła się w kurę domową i służącą Alberta, której ambicje zostały „przygaszone” na skutek źle podjętych w życiu decyzji.
Historia zawarta w „Pani Einstein” pokazuje, iż wybitni ludzie nie są doskonali w każdej sferze życia – tak samo mają problemy, wątpliwości i to nie tylko na stopie naukowej. Marie Benedict na podstawie historii Milevy zwraca uwagę na to, że wielkie odkrycia powstają tak naprawdę w codzienności, spychając na bok inne priorytety, które można bezpowrotnie zniknąć. A przecież nie tylko „wielkie umysły” w pogoni za sukcesem mogą utracić w życiu coś cennego.
Katarzyna Irzyk
Popieram [ 25 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Zazdrość jest silnym i nieprzewidywalnym uczuciem, nawet jeśli szczerze ufasz ukochanej osobie.
Frustrował mnie upór moich ciężkich, ciemnych włosów, które za nic nie chciały się utrzymać w jednym miejscu [s.9].
Opinie [153]
Mileva zyla w czasach kiedy ciężko było kobietom wybic się w dziedzinie nauki. Albo inaczej. Udaloby sie jej gdyby działala sama. Podzielia sie swoim odkryciem z Albertem i ten to wykotzystal z zyskiem tylko dla siebie. Ogolnie nie szanowal żony, ani zawodowo ani prywatnie.
Pokaż mimo toPiękna książka, duzo się mozna dowiedziec na temat żony tak znanego fizyka, szkoda ze w jego cieniu, śmiało można powiedzieć ze do tej pory, zapewne mogła byc druga Marią Skłodowską ale do tanga trzeba dwojga...
Pokaż mimo toNie znałam do tej pory życiorysu Einsteina, a tym bardziej nieznana była mi jego żona. Po przeczytaniu tej powieści sięgnęłam do biogramów i zweryfikowałam informacje z książki. Wynika, że autorka bardzo rzetelnie potraktowała temat i sfabularyzowała biografię obojga fizyków.
więcejBardzo się cieszę, że ktoś zainteresował się arcytrudnym życiem partnera (zwłaszcza...
Jestem dość świeżo po przeczytaniu "Trzepotu skrzydeł" K. Grocholi i tutaj uderzyło mnie to, że A. Einstein spełnia wszystkie punkty charakteryzujące przemocowca. Czyta się bardzo szybko, historia jest ciekawa ale i smutna. Mileva Marić mogła zostać drugą Marią Skłodowską-Curie, ale dlaczego tak się nie stało, wyjaśniła jej właśnie nasza noblistka.
Pokaż mimo toKsiążka na dwa wieczory, czyta się lekko. Losy Pani Einstein nie należały do najprzyjemniejszych- tym bardziej zasługują na uwagę.
Pokaż mimo toRozpoczynając książkę spojrzałam do Wikipedii na postać Milevy. Wydawało mi się, że popsułam sobie lekturę. Jednak tak się nie stało. Pani Einstein.. Nie wiem czy bardziej ją podziwiać za cierpliwość czy współczuć. Ale wiem jedno Einstein to..... Ch..!
Pokaż mimo toRozważania moje nad tym dziełem zacznę od sekretu który autorka zdradza nam w posłowiu: otóż rozpoczęła ona pracę nad książką o Milevie Maric nie wiedząc nic na temat Milevy Maric. Ale potem się dowiaduje i pisze. Czego możemy się więc my dowiedzieć z tej powieści? Na przykład tego że Albert Einstein nie wymyślił teorii względności, wielu innych rzeczy też nie wymyślił i...
więcejEinsteina uwielbiałam już jako dziecko. Podziwiałam jego odkrycia. Pani Einstein to duże zderzenie z Einsteinem jako człowiekiem, nie jako naukowcem, fizykiem. Żona Einsteina zniknęła z kart historii, ta książka to zmienia. I bez wątpienia robi to dobrze. Szkoda, że nie da się zweryfikować pewnych z tych teorii.
Pokaż mimo toZa każdym sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa, mądra kobieta – jak powiadają Amerykanie. Pytanie tylko, czy takiemu mężczyźnie zawsze zależy na ujawnianiu takowej kobiety?
więcejPowieść Marie Benedict zdaje się być potwierdzeniem obu powyższych stwierdzeń. Nie jest łatwo pisać o kimś, kogo starano się wymazać z kart historii, a niewątpliwie Mileva Maric – pierwsza żona...
Czyta się świetnie i z niedowierzaniem. Wielka kobieta u boku mężczyzny, niedoceniona, zapomniana.
Pokaż mimo to