Idealny stan

2017-03-15
Data 1. wydania:
2015-03-31
Anna Studniarek-Więch

Ludzkość ograniczona jest do życia w symulacjach, kiedy ich mózgi wylegują się w słojach. Każda symulacja to oczywiście królestwo, cesarstwo, czy inny twór umysłu danego mózgu, w którym delikwent może robić co mu się żywnie podoba, realizować swoje ambicje, plany, itp., bo otaczają go stworzenia maszyno zrodzone (twory symulacji). Oczywiście mogą się oni ścierać,...

Brandon Sanderson zabiera nas w podróż do ciekawie wykreowanego wirtualnego świata - taka odmiana Matrixa. Pomysł świetny, natomiast realizacja nie do końca a to ze względu na.... objętość książki. Zaledwie osiemdziesiąt parę stron. To za mało aby wejść całkowicie w ten wykreowany świat.

Genialne

"Idealny Stan" to króciutka nowelka o, co typowe dla Sandersona, niesamowitej treści. Mamy boga-cesarza całej planety, Kairominasa, jako głównego bohatera. Jest on zmuszony przez tajemne zewnętrzne siły do przedłużenia gatunku, poprzez spotkanie z kobietą jego rangi - władczynią innego świata. I gdy czytałam tę niewielką książkę, dowiadywałam się, o co w tym chodzi, czułam...

Historia mogłaby być ciekawa gdyby była trochę dłuższa. Przy takiej objętości ciężko jest dobrze poznać bohaterów i wczuć się w ich historię. Po ponad miesiącu od przeczytania stwierdzam że była to historia o nieco zmarnowanym potencjale.

Interesująca historia w ciekawym świecie, który jednocześnie jest po apokalipsie a z drugiej strony ma być idealny dla każdej jednostki. Całość poprowadzona z bardzo mocnym filozoficznym podejściem.
Jednak ta historia mnie nie porwała. Nie poczułam przywiązania do bohatera bo po prostu zbytnio go nie poznałam. To dobra historia ale ja jednak dalej preferuję dłuższe.

Na swój sposób głęboka. Szkoda że taka krótka.

Aż szkoda, że taka krótka, przydałaby się 2 część, bo historia bardzo wciąga.

Bóg pijący herbatkę na dzień dobry ?! Kurna, to już wolę mitologię grecką, tam dopiero są bogowie...

Jeśli ktoś boi się czytać krótkie książki, bo na pewno nie będą tak dobre jak te grubsze może się zdziwić. Ta pozycja idealnie obrazuje, że długość nie idzie w parze z jakością i krótkie książki też potrafią być świetne.

• Fantastyka
  • 2017