Idealny stan

Mag
Perfect State
fantastyka, fantasy, science fiction
Anna Studniarek-Więch

Z krótkimi książkami jest ten problem, że autor bardzo szybko próbuje streścić czytelnikowi wygląd i reguły stworzonego przez niego świata. Efekt jest taki, że książka bardziej przypomina szkolny projekt na zajęcia z języka polskiego niż w pełni funkcjonalną książkę. Skondensowany opis świata tworzy chaos i odrzuca czytelnika zamiast zainteresować. Nie znam tego autora, to...

Przerażony rozmiarami książek Sandersona postanowiłem przetestować coś mniejszego, by sprawdzić, jak podejdzie mi jego twórczość. Idealny stan okazał się całkiem ciekawą opowieścią o równoległych światach, przyszłości i człowieczeństwie. Początek był dość zniechęcający przez nagromadzenie niewytłumaczonych i nawet niezasugerowanych nazw własnych - oczywiście, brak...

Zaskakująco dla wszystkich, ale chyba najbardziej dla siebie samej - bardzo podoba mi się "Idealny stan". Po "Z mgły zrodzony" spodziewałam się jednej wielkiej literackiej porażki, bo Sanderson jest dla mnie mistrzem, a jakże, mistrzem zanudzania na śmierć. Tutaj zaprezentował się z zupełnie innej strony, ale ja wiem, że on potrafi i że mógł tę króciutką powieść (chyba...

Piękne, choć krótkie przedstawienie stylu Sandersona - warto razem z "Duszą cesarza" polecić tym, którzy pragną zapoznać się z tym pisarzem.
Dodam, że zakończenie, mimo iż nieco gorzkie, wydało mi się prawdziwie inspirujące.

Krótka ale bardzo dobra opowieść.
Na Pana Sandersona zawsze można liczyć.

Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. To mój pierwszy kontakt z Sandersonem i z pewnością nie ostatni. Książka jest bardzo krótka i bardziej traktuje ją jako opowiadanie.

Mimo, że nie jest to grube tomiszcze to autorowi udało się wykreować ciekawy świat, w którym wszystko jest logicznie uporządkowane. Lokacje są świetnie nakreślone i żywe.

Największym...

Książka na jeden wieczór a rozkręca tyle myśli o tym czym jest nasza egzystencje, czym jest "prawdziwe życie", a to wszystko w lekkiej z pozoru książce sci-fi/fantasy. Czyż Sanderson nie jest najlepszym autorem na świecie?

Ciekawa koncepcja świata, wciągająca fabuła i zaskakujące zakończenie, czyli kolejna bardzo dobra książka Sandersona - jednak tym razem ma ona niecałe 100 stron. Idealna na nudny wieczór. Polecam.

2013

To moje drugie spotkanie z panem Sandersonem i znów bardzo udane.
Jest to niewielka książka, właściwie dłuższe opowiadanie, które pozwala
obcować z fantastyką, ale bez wielkiego zaangażowania się w jakieś stworzone przez autora światy.
Krótka forma książeczki pozwala na szybkie przeczytanie, a treść jest na tyle wciągająca, że czuje się niedosyt.
Bardzo fajny pomysł, choć...

Na półkach: , , , ,

Kto wie, co przyniesie przyszłość… Może w przyszłości każdy może być kimś wpływowym, władać kim chce, rządzić, bo władza to potęga. I taki też świat przedstawia nam autor. Człowiek sprowadzony do mózgu w słoiczku, a jego życie do sterowanej symulacji. Tylko jedna osoba, Żywozdrodzony, świat taki, jakiego pragnie i Maszynozrodzeni – jego poddani, jego Stan. Ale czy...

Dyskusje

• Fantastyka