7EW

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: Mag
Seveneves
Mariusz

Co by się stało, gdyby nastąpił koniec świata? Kiedy kataklizm przemienia Ziemię w tykająca bombę zegarową, rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z tym, co nieuchronne. Zostaje opracowany ambitny plan, który ma zagwarantować przetrwanie ludzkości poza obszarem ziemskiej atmosfery, ale na nieustraszonych pionierów czyhają nieprzewidziane niebezpieczeństwa. Ostatecznie zostaje ich dosłownie...

Co by się stało, gdyby nastąpił koniec świata?

Kiedy kataklizm przemienia Ziemię w tykająca bombę zegarową, rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z tym, co nieuchronne. Zostaje opracowany ambitny plan, który ma zagwarantować przetrwanie ludzkości poza obszarem ziemskiej atmosfery, ale na nieustraszonych pionierów czyhają nieprzewidziane niebezpieczeństwa. Ostatecznie zostaje ich dosłownie garstka…

Pięć tysięcy lat później ich potomkowie – trzy miliardy ludzi zaliczające się do siedmiu odrębnych ras – rozpoczynają kolejną zuchwałą podróż w nieznane, na obcą planetę, którą kosmiczna katastrofa i upływ czasu zmieniły nie do poznania. Na Ziemię.

Neal Stephenson – obdarzony oszałamiającą wyobraźnią literacki geniusz i wizjoner – łączy naukę, filozofię, technikę, psychologię i literaturę w arcydziele prozy spekulatywnej, w którym wizja przyszłości jest zarazem niecodzienna i upiornie znajoma. Podejmuje ważne współczesne idee i niewiarygodne wyzwania w absolutnie wspaniałej sadze – śmiałej, wciągającej i zapierającej dech w piersi.

źródło opisu: http://www.mag.com.pl

źródło okładki: http://www.mag.com.pl

Opinie czytelników (2036)
ZaaQazany | 2018-03-15
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2018

Wprowadzenie do inżynierii i socjologii kosmicznej

Kilka lat wcześniej z zachwytem przeczytałem „Reamde” i gdy zobaczyłem „7ew” stwierdziłem że chcę no i miałem. Na tym „chcę” tak naprawdę i się skończyło, gdyż książka rok czasu stała na półce. No bo ponad 800 stron drobną czcionką? Pewnie nie tylko ja tak miałem, gdyż liczba czytelników nie jest imponująca. Ale porównując do innych Autorów – pewnie nie tylko w ilości stron tkwi problem.
„7ew” bardzo dokładnie podaje szczegóły z zakresu astrofizyki, inżynierii, socjologii grup i chyba tyle. Z jednej strony niby wszystko jest dokładne i ciekawe, tylko strasznie się męczyłem czytając. Całość brzmi bardziej jako antologia prac naukowych niż emocjonująca lektura. Od książki wiało po prostu nudą. Bohaterowie jak marionetki, prawie bez emocji, przypominający posłuszne stado niż indywidualności w obliczu tragedii. Nawet ludzkość jest nijaka. Dzieje się COŚ definiującego kres życia, a tu wszyscy jak roboty precyzyjnie wykonują zamierzony...

BagatElka | 2017-02-20
Na półkach: 000→XYZ, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lutego 2017

Pierwsze sto stron przeczytałam z trudem i lekko zniechęcona.
No bo jak to tak - pierdut i nie ma księżyca a na ziemskim globie spokój i cisza.Ani histerii,ani zamieszek tylko liczenie śrubek na orbicie.
Ogólnie po dotarciu do końca "7EW" dochodzę do wniosku,ze autor ma problem z opisami ludzkich emocji i interakcji. Całkowite pominięcie czynnika ludzkiego a skupienie się na szczegółach technicznych,sprawiło,że ta historia,pomimo swoich gabarytów,wydaje się niepełna.
Cały świat jak wielka globalna wioska zgodnie i z uśmiechem na ustach szykuje się do zagłady i kleci setki rakiet i śle w kosmos.
Niezliczone strony opisów technicznych rozwiązań,zagadnień z fizyki,matematyki,astronomii itd. I nic na temat chaosu albo rozpaczy zwyczajnych ludzi. Właściwie to co się dzieje na Ziemi zostało pominięte lub opisane bardzo skrótowo w kilku zdaniach.
Fikcja literacka to bardzo pojemne pojęcie i można sobie pozwolić na wiele opisując nadejście zagłady i czasy PO. Autor skupił się na budowie...

Ciacho | 2016-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2016

"Siedem Sióstr, które spowodowały kataklizm"

Księżyc został zniszczony. Rozpadł się na 7 kawałków. Siedem Sióstr, czyli dużych odłamków skalnych, i niezliczone ilości mniejszych, które tylko z pozoru wydają się niegroźne, ale doprowadzą do dwóch sytuacji. Po pierwsze do pojawienia się pierścienia wokół Ziemi, przypominającego ten od Saturna. Po drugie, za dwa lata od tego momentu przyczynią się do pojawienia Białego Nieba (roju niewielkich odłamków, które przykryją niebo niczym biała chmura) i Kamiennego Deszczu, który będzie katastrofalny w skutkach, bo te odłamki będą spadały na Ziemię, co doprowadzi do jej zagłady. Ludzkość skazana jest na wymarcie, ale pojawia się ambitny plan uratowania chociaż niewielkiego jej odsetka, który ma być wysłany w przestrzeń kosmiczną, gdzie ma przetrwać, mimo że tam również czyhają kolejne niebezpieczeństwa. Rozpoczyna się odliczania do dnia, kiedy zacznie się kataklizm i będzie można wysłać ostatnie statki z ludźmi, którzy mają przetrwać i...

Marcin Knyszyński | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Recenzja powstała przy współpracy z portalem Szortal i została tam pierwotnie zamieszczona (http://szortal.com/node/11279).
Można ją przeczytać również na http://plejbekpisze.blogspot.com/

Era nerdozoiczna

Różne są metody pisania twórców doświadczonych, uznanych w świecie. Takich, którzy wybrany gatunek literacki wykorzystują raczej jako elastyczne narzędzie niż sztywną formę dla swoich idei. Pisarz tak zasłużony i popularny jak Neal Stephenson, po napisaniu powieści genialnych ("Peanatema", "Cryptonomicon") oraz o genialność się ocierających (praktycznie cala reszta) kolejne książki może wydawać na trzy sposoby:

1) Może próbować przeskoczyć sam siebie. Niesie to za sobą pewne ryzyko finansowe, ale i również ryzyko wpadnięcia w pułapkę asymptoty twórczej zbliżającej się ciągle do upatrzonego ideału, ale nigdy go nie osiągającej. Pytanie – czy podążanie taką drogą jest w ogóle możliwe przez dłuższy czas? Idzie nią chyba teraz nasz jeden polski twórca fantastyki, ustawił sobie...

Jonasz | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Apokalipsa i czas po niej. Neal Stephenson uswiadamia nam jak nasza cywilizacja i zycie milardow ludzi jest nieistotne wobec przyapdkowych wydarzen kosmicznych.

W innych swych powiescial Stephenson pokazal jak upierdliwe drobiazgowym pisarzem byc potrafi. To samo ma miesce w 7EW. Z nadzwyczajna szczegolowoscia opisuje wszystko, kazdy process, zjawisko, wynalazek, urzadzenie. Wbrew oczekiwania jednak te opisy wcale nie nuza. Wrecz przeciwnie sa fascynujace.

Pierwsze 75% ksiazki to dokonujaca sie apokalispa. W ostatnie 25% czytelnik przenoszony jest 5 tysiecy lat w przyszlosc, gdy trwa juz smiala rekolonizacja planety. Pierwsza czesc zasluguje na najwyzsza ocena. Druga nieco nizsza, gdyz autora zbytnio ponosi fantazja, co kontrastuje z niemal scisle naukowym spojzeniem (przynajmniej takie moze miec wrazenie laik), pierwszej czesci.

Hana | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pewnego dnia rozpada się Księżyc. Rozpoczyna się Rok Pierwszy Nowej Ery. Ludzkość ma niewiele ponad dwa lata do Białego Nieba i Deszczu Kamieni, który całkowicie zniszczy Ziemię. Nastąpi koniec świata. Jest szansa (niewielka) na ocalenie spuścizny genetycznej, cywilizacyjnej i kulturalnej Ziemi w Arce, w kosmosie. Autor jest szczególarzem. I to jakim! Opisuje, bardzo dokładnie, ludzi, przedmioty i procedury. I samą międzynarodową stację kosmiczną z miniarkami zakotwiczonymi na orbicie okołoziemskiej. Każdą śrubkę. Nawet tę maleńką. Każdy robocik. Plusem jest, że bardzo łatwo wyobrazić sobie całość tak fachowo namalowaną słowem przez autora, z drugiej jednak strony akcja książki bardzo spowalnia Nie szkodzi. Wyglądowi Arki, Nowej Ziemi, warto poświęcić dynamikę akcji. Moim, całkowicie subiektywnym, zdaniem. W treści znajdujemy ciekawe neologizmy opisujące nowe rasy ludzi i zwierząt oraz przedmiotów skonstruowanych przez Nowych Ludzi na Nowej Ziemi np. kopacze, pinger). Są...

Janusz Szewczyk | 2017-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2017

"7Ew" to licząca 800 stron dość drobnego druku, pięknie wydana "cegła" z minimalistyczną obwolutą pasującą do początkowej części fabuły i skrywającą równie minimalistyczną twardą okładkę, symbolizującą zakończenie. Okładka zafascynowała mnie pomysłowością - jej autor (Dark Crayon) zdołał zawrzeć kilkaset stron treści w dwóch idealnie komplementarnych, prostych symbolach. Niezła robota. Poziom korekty tekstu bardzo dobry - nie zauważyłem błędów.

Początkowo ciężko mi się czytało, zarówno ze względu na wagę i rozmiary książki jak i z powodu upierdliwie drobiazgowego stylu N. Stephensona, który wplatał w tekst liczące nawet kilka stron "dygresje" na tematy technologiczno-naukowe. Trudno mi było utrzymać niezbędną koncentrację uwagi i często przerywałem lekturę. Z czasem zrozumiałem, że to co brałem za dygresje jest tak naprawdę równie istotne jak sama akcji książki, bo ta powieść jest po prostu manifestem autora wyrażającym jego wiarę w możliwości nauki i technologii. Im dłużej...

Karolina | 2015-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2015

Pomysł na tę książkę, punkt wyjścia i wizja dwóch lat przed końcem świata są fascynujące. Nawet teraz, po skończeniu całości, mam nieustająco chęć dyskutować o pierwszej części Seveneves.
Część druga mnie przygnębiła, część trzecia, przyznaję, rozczarowała - marzyłoby mi się jakieś większe "bum" na koniec.
Nie czyta się może super szybko i łatwo, ale za to (przeważnie) z satysfakcją. Stephenson lubuje się w szczegółowych opisach, a fabuła tej książki daje dla nich doskonałe wytłumaczenie, więc niektóre fragmenty wręcz przygniatają szczegółami technicznymi.
Podsumowując - bardzo dobra lektura, z rozmachem, z wizją, z wiedzą, z (jak zwykle) fantastycznym researchem przeprowadzonym przed pisaniem, ale czuję bardziej podziw dla umysłu autora niż prawdziwy zachwyt dziełem.

Krzysiek | 2017-11-03
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Tym razem Neal Stephenson „wziął na warsztat” zagładę ludzkości i próbę uratowania cywilizacji poprzez podbój kosmosu. Przed uratowanymi astronautami piętrzą się coraz to nowe problemy techniczne i psychologiczne. Świetna książka. Kolejny raz jestem zachwycony tym, co napisał. Wszystko jest tu na swoim miejscu, fabuła jest ciekawa, szczegóły techniczne wiarygodne, ciągi przyczynowo-skutkowe logiczne. Bardzo mi się podobało i czekam na więcej książek tego autora. Ale zakończenie jest wg mnie trochę "skopane".

sensejMichał | 2018-01-06
Przeczytana: styczeń 2018

Do zwrócenia uwagi na książkę przyczyniła się czarna, minimalistyczna okładka. Do kupienia jej, opis z tyłu. Kosmos, kataklizm, plan działania, technika, przetrwanie, obca planeta – te słowa działają na mnie jak magnes, więc bez zastanowienia nabyłem tą pozycję. Autor, do ówczesnego czasu dla mnie pozostawał nieznany, choć teraz już wiem, że to klasyk gatunku, a najlepsze jego dzieła wciąż są przeze mnie nieprzeczytane.
Kilka słów o budowie powieści: książka została podzielona na trzy części. Pierwsza i druga następują chronologiczne zaraz po sobie, natomiast trzecią od drugiej dzieli pięć tysięcy lat. Miejscem akcji jest Ziemia, jej orbita geostacjonarna, asteroidy oraz najbliższe kosmiczne otoczenie.
Z podziałem na części ściśle związana jest fabuła książki. W części pierwszej z nieznanych i w gruncie rzeczy nieważnych przyczyn rozpada się księżyc. W wyniku uderzenia powstaje siedem wyróżnialnych części, nazwanych Siedmioma Siostrami. W krótkim czasie naukowcy przygotowują...

zobacz kolejne z 2026