Krüger. Tygrys

Cykl: Willhelm Krüger (tom 2)
Wydawnictwo: Warbook
patuene

Stworzono go, by zadziwiał Świat, lecz on ten Świat postanowił podbić. Inteligentny, bezwzględny, drapieżny. Złodziej. Doskonale przystosowany do czasów, w których przyszło mu żyć. Rok 1919 na Ukrainie to był dziwny rok. Zmieniały się rządy, Ukraińców wypierali bolszewicy, tych - Biali Denikina, potem Biali uciekali a do władzy ponownie dochodzili bolszewicy... Krüger, uwikłany w sprawy...

Stworzono go, by zadziwiał Świat, lecz on ten Świat postanowił podbić.
Inteligentny, bezwzględny, drapieżny. Złodziej.
Doskonale przystosowany do czasów, w których przyszło mu żyć.

potem Biali uciekali a do władzy ponownie dochodzili bolszewicy...
Krüger, uwikłany w sprawy rodzinne stara się uciec od polityki. Zostaje jednak zmuszony do opowiedzenia się po jednej ze stron.
W efekcie staje naprzeciw najbardziej złowrogiej i bezwzględnej organizacji policyjnej na świecie - wszechwładnej Czeka...

źródło opisu: http://warbook.pl/ksiazka/78/krger-tygrys-tom-ii

źródło okładki: http://warbook.pl/ksiazka/78/krger-tygrys-tom-ii

veinylover | 2016-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Nienawidzę tasiemcowych opowieści rozciągających się na wiele tomów i urywających się w newralgicznym miejscu akcji, tak jak to jest w tym tomie.
Tym bardziej, że tomu 3 nie widać.
Dlatego daję jedną gwiazdkę wyładowując frustrację.
Możliwe, że to wkurzenie przeciągnie się wystarczająco długo, żeby nie sięgnąć wcale po tom 3.
Możliwe nawet, że nie sięgnę już po żadną książkę tego autora, bo jest wiele książek i autorów mniej wkurzających.
Ciekawe, że sięgnąłem od razu po tom 2 nie czytając 1 i nic nie straciłem. Wszystkim, którzy chcą sięgnąć do tej historii proponuję zabrać się wyłącznie za ostatni tom. Nic nie stracą.

ZaaQazany | 2016-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Rok 1919. Kresy wschodnie szargane wojną. Wybuchły polsko-ukraińskie walki o pewne miasto, określane w polskiej historiografii jako obrona Lwowa. Lwów, w którym toczy się narracja pierwszej części, został po zakończeniu walk przez marszałka Józefa Piłsudskiego w uznaniu bohaterstwa mieszkańców, a zwłaszcza Orląt Lwowskich, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Powstała na chwilę Zachodnioukraińska Republika Ludowa. Bolszewicy i białogwardziści walczą ze sobą w okolicach Kijowa.
W tym galimatiasie działań wojennych toczą się przygody zwaśnionej pary Kruger & Kolcew. Nie wiemy kim są w rzeczywistości, ich cele są co raz bardziej pogmatwane. Przy tym celem Krugera jest dorwać Kolcewa - przecież skubany porwał jego siostrę. A gdzie mogą prowadzić wszystkie drogi w 1919 roku? Wiadomo przecież, do NKWD!
W efekcie mamy coś, co spróbuję określić jako retro-sensacja. Dynamiczna akcja, wspomagana batalistycznymi scenami, żwawymi dialogami i powierzchownie opisująca świat wartości (bo...

Jolka | 2017-05-05
Przeczytana: 04 maja 2017

„Tygrys” to godna kontynuacja „Szakala”. Powieść nic nie traci z impetu, który rozwinęła w pierwszym tomie, kontynuuje wątki i dodaje kolejne, wyjaśnia jedne tajemnice, nawiązując jednocześnie do kolejnych. To naprawdę dobry kawał sensacji i kryminału, przetykanego wątkami wojennymi i politycznymi, dynamiczną, pełną zwrotów akcją i fabułą poruszającą wiele drażliwych dla powojennego wschodu kwestii.
Szkoda tylko,że znów kończy się w najlepszym momencie i trzeba czekać na kolejne części.

Miras | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Nastała moda na umieszczanie akcji książek w latach międzywojennych. Takie to były dziwne, ale zarazem i straszne czasy. Z historii tamtych czasów można czerpać "garściami". Kolejny autor tak robi i muszę przyznać, że czyni to z wielkim efektem.

Marcin | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Dalsze losy szajki złodziei grasujących pod koniec pierwszej wojny światowej i wkrótce po jej zakończeniu. Do akcji wracamy tuż po tym jak Krüger zostaje ranny, jego przyjaciel zaginął a siostra została porwana przez Kolcewa (człowieka który jest synem zabójcy rodziców Krügera). Pierwszy tom był średni ale ten naprawdę zapowiada nam dobrą serię. Jak odnajdzie się Krüger wobec sytuacji panującej w roku 1919 na Ukrainie i czy odnajdzie siostrę? Naprawdę dobrze napisana książka pokazująca nam jak wyglądało zamieszanie powstałe po zakończeniu się pierwszej wojny światowej i próbie odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Zobaczymy przemianę bohatera i jakie decyzje czasami bardzo kontrowersyjne musi podjąć. Czekam na następne tomy.

Radomak | 2017-02-07
Przeczytana: styczeń 2017

Wilhelm Kruger powraca. I świetnie! Wpadamy w wir rewolucji bolszewickiej, wojny z Ukraińcami, konspiracji i tworzenia nowej polskiej rzeczywistości na kresach. Początek można by pomyśleć spokojny, ot trzeba uciec z więzienia, doprowadzić się do zdrowia znaleźć siostrę, a przy tym nie stracić życia i uciekać w sumie przed wszystkiemi. Wilek i jego Mentor: Szumski, wpadają na trop - może odrobinę zbyt wiele w tym zbiegów okoliczności, szczęśliwych zdarzeń, ale szukają za wszelką cenę. W tej części bardzo wyraźnie poznajemy Szumskiego, jego prawdziwe motywy pracy w fachu złodziejskim oraz powód trenowania Krugera i Cygana. Pojawiają się dużo bardziej wyraźnie postaci drugoplanowe oraz tło historyczne wielkiej pożogi na kresach. Męstwo polskich ziemian broniących ostatnich wysepek polskości wśród czerwonej powodzi. Bardzo mocno zakcentował autor upadek wykształconego świata wartości i kultury poprzez bezmyślną dewastację i pohańbienie. Warto wpaść w wir przedstawiony przez autora,...

Tohverus | 2016-12-06
Na półkach: Przeczytane, 2016

Pierwsza część losów Krügera była mocno przeciętna. I spodziewałem się innego charakteru książki a i sama opowieść nie wciągnęła.
Dlaczego więc sięgnąłem po II tom? Szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia, ale nie żałuję.
Tym razem akcja toczy się w zajętym przez bolszewików Kijowie a Marcin Ciszewski niestrudzenie gmatwa, plącze i przeplata losy swoich postaci. Ci którzy są źli udają dobrych, inni dowiadują się ze wyrządzając krzywdy czynili dobro, ale będą udawali złych w nowym wcieleniu, a jeszcze chcąc dopomóc dobrej sprawie muszą posuwać się do niegodnych zachowań. Galimatias akcji i przeżyć bohaterów podniesiony do ekstremalnego wymiaru. To wszystko podlane politycznym sosem i wstrząsającymi opisami metod przesłuchiwania (czytaj bestialskich tortur) przez czeka.
Scena która rozegrała się po wejściu Krügera do celi numer 6 poruszyła mnie do głębi, dzięki niej na pewno nie zapomnę tej ksiązki.
Podsumowując książki o Krügerze są trochę jak opowieść o brzydkim kaczątku, z początku...

Paweł Klimczuk | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Jeśli przymknąć oko na miejscami nieco zbyt patetyczne dialogi postaci drugoplanowych - i potem jeszcze trochę poprzymykać na inne drobne mankamenty - to czyta się jedynym okiem całkiem dobrą powieść. II tom może ma mniej atmosfery tajemnicy od I części, ale za to akcja toczy się wartko, a osadzenie jej w zawierusze po I wojnie światowej pozwala uwiarygodnić wiele splotów zdarzeń. Zdecydowanie czekam na kontynuację.

jonaszdrobniak | 2017-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2017

"Kruger" trzyma poziom, do którego autor przyzwyczaił nas w swoich poprzednich książkach. Bardzo solidna beletrystyka osadzona w ciekawych realiach historycznych, co na pewno stanowi poważny atut tej opowieści. Jestem wielkim zwolennikiem takiej formy popularyzacji historii, a Marcin Ciszewski jest w tym na prawdę dobry. Moje uznanie dla autora jest tym większe, że okres naszej historii, który opisuje w książce nadal jest stosunkowo mało znany. Niestety pomysł, aby całą jednolitą historię podzielić na 4 tomy nie jest zbyt fortunny, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że między premierą I i II tomu minęły równo 2 lata... Nie wiem, czy miał to być zabieg marketingowy i autor (albo wydawnictwo?) chciał cztery razy zarobić na tej samej historii, czy też miało to na celu "podgrzanie" emocji, ale jak widać po treści recenzji, czytelnikom ten pomysł raczej średnio przypadł do gustu. Mnie niestety też nie przekonuje. Osobiście zdecydowanie wolę "strategię" przyjętą przez autora przy...

ilo99 | 2018-04-23
Na półkach: Przeczytane, Polecane, Audiobook
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

No i kurczę, dałam się wciągnąć w wir wydarzeń. Niczym pensjonarka. A jeszcze wypożyczyli mi trzecią część i teraz nie dowiem się, co było dalej. A autor jak na złość, wziął przykład z wszystkich producentów seriali i porzucił mnie w chwili pełnej napięcia. I co ja teraz zrobię. Wiem jedno, lata po pierwszej wojnie światowej na kresach to był bardzo niespokojny okres. I raczej nie chciałabym się tam znaleźć. A książkę słucha się z dużą przyjemnością. Czego i państwu życzę.