Opowieść podręcznej

Tłumaczenie: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Wydawnictwo: Znak
The handmaid's tale

Inne wydania

Orwellowskie piekło kobiet. Witamy w alternatywnej rzeczywistości rodem z najgorszego koszmaru, jaki może przyśnić się kobiecie. Oto inna wersja historii świata, w której reżim i ortodoksja są jedynym prawem, prawem stanowionym przez mężczyzn i dla mężczyzn, gdzie kobieta została sprowadzona do roli niemej reproduktorki. Oby tylko ten świat mógł okazać się ponurym snem... "Opowieść podręcznej" to wstrząsająca antyutopia, jedna z najlepszych powieści słynnej kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood.

Zuba | 2015-09-18
Przeczytana: 13 września 2015

Wyobraźcie sobie życie w przyszłości, gdzie rząd unieważnił wszystkie drugie i kolejne małżeństwa, związki nieformalne zostały zakazane, dzieci pochodzącym z obu nielegalnych form pożycia odebrano, kobietom zabroniono pracować i mieć swoje pieniądze, mężczyznom nie pozwalano na seks, oprócz prokreacyjnego, zabroniono czytania książek, gazet, tańców i muzyki innej niż kościelna. Na ulicach są automaty modlitewne, a na murach cmentarza wiszą zwłoki lekarzy, naukowców i innych dysydentów. Jest grupa kobiet pozbawiona imion, nazywanych imieniem aktualnego właściciela, a służących jedynie do reprodukcji.
To tylko wycinek świata wykreowanego przez Atwood, gdzie radykałowie religijni w rodzaju ekstremalnych odmian protestantyzmu w USA wzięli 'za mordę' społeczeństwo i przywrócili boski porządek. Wszyscy mieli swoje miejsce, nie było żadnej wolności wyboru, radości ale też nie było pornomobili (burdeli na kółkach), targowiska próżności i kultu ciała. Zastąpiono zepsucie zamordyzmem....

magda | 2011-08-20
Na półkach: BBC, Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 10 sierpnia 2011

Zanim sięgnięcie po lekturę, warto rozważyć słowo "Podręczna" (ang. "handmaid"). Jakie konotacje budzi to słowo? Nie, nie napiszę tu, czy te skojarzenia są słuszne, ponieważ Opowieść zweryfikuje je najlepiej, jednak być może dzięki tej chwili refleksji tym bardziej odczujecie przewrotność antyutopijnej powieści kanadyjskiej autorki.

Wiecie doskonale, jaki jest nasz świat. Alkohol, narkotyki, przemoc - to tylko śnieg na wierzchołku góry lodowej. Kobiety strzygą i farbują włosy, nakładają makijaż, odsłaniają nogi, ramiona, wiele poprawia sztucznie urodę. Poprawiają Boga. Powszechne jest zawieranie ponownych związków małżeńskich, życie w grzechu. Kobiety wysławiają się swobodnie, zdobywają wykształcenie. Mężczyźnie powoli stają się jedynie bezwolnymi reproduktorami, gdyż kobieta jest w stanie sama zapracować na swoje utrzymanie. Najgorsza jest jednak bezpłodność stanowiąca coraz częstszy problem populacji, a jednak niektóre z kobiet biorą lekarstwa, by sztucznie powstrzymywać...

wabag | 2015-04-20
Na półkach: Beletrystyka, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Antyutopia, świat nierzeczywisty, rzecz niedziejąca się tu i teraz. Te i inne terminy zwykle wiążą się z tematyką do której nie zaglądam. To co mnie interesuje w literaturze dzieje się tu i teraz albo mogło i działo się wczoraj. A jednak będąca antyutopią wizja jutra Margaret Atwood w "Opowieści podręcznej" mnie urzekła. Dlaczego?

Odpowiedź będzie banalnie prosta. Wszystkie opisane przez autorkę wydarzenia, mające wydźwięk futurystyczny można swobodnie zinterpretować jako współczesne. Przy okazji skłaniają do refleksji na temat tego do czego może doprowadzić idea, a właściwie IDEA.

Nikt nie wie kto ją wymyślił, ale cel jej zastosowania w praktyce jest jeden. Skoro ludzie nie wiedzą jak dobrze żyć, to trzeba ich w tym wyręczyć. Idea zakłada poprawę jakości życia wszystkich, w rzeczywistości oznacza poprawę bytu wąskiej grupy uprzywilejowanych. Historia pełna jest takich "naprawiaczy świata".

Ale czy i oni są wolni od strachu towarzyszącemu masie ludzi pozbawionych ich władzy?...

Kevorkian | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Rozbrajają mnie oburzone opinie chrześcijan, którzy piszą, że Atwood wypaczyła Biblię i stworzyła obrzydliwą powieść. Zastanawiam się, czy te osoby w ogóle Biblię przeczytały? Nie tylko jakiś drobny fragment na religii, albo wysłuchały kawałek na kazaniu w niedzielę, ale całą księgę? Bardzo wątpię, więc apel do wszystkich oburzonych - zanim obrazicie się śmiertelnie na autorkę za bezczeszczenie świętości, przeczytajcie Biblię, opuśćcie Matrix, w którym ewidentnie żyjecie i zrozumcie, że Biblia nie jest tak milutka jak się przyjęło wierzyć. Tak, motyw zapłodnienia Podręcznej urodzenia dziecka "per procura" jest wprost zaczerpnięty z Biblii i jest to PRAWDA. Tak było w przypadku Abrahama i Sary, tak było z Jakubem i Rachelą. Tak było z Fredą i Komendantem. No, przynajmniej tak miało być w założeniu.

Margaret Atwood daje nam rzucić okiem, jak świat mógłby wyglądać, gdyby chrześcijanie traktowali Biblię jak muzułmanie Koran. Podobnie jak w islamie, czyli bardzo nieciekawie dla kobiet....

Wilma | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Zrobiła na mnie wielkie wrażenie już jakiś czas temu, a ostatnio przy okazji urlopu do niej wróciłam i odkryłam w niej nawet więcej smaczków i treści. Polecam nie tylko kobietom!

Justitia | 2016-07-02
Na półkach: Ulubione, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2016

Powieść zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Złożyło się na to kilka czynników. Autorka stworzyła tutaj wyjątkowy klimat, łącząc wielki strach, melancholię wspomnień, myśl o niewielkich i zakazanych przyjemnościach oraz przejmujący smutek. Narratorką uczyniła postać, która od razu wzbudziła moją sympatię. Świat tu wykreowany wydaje się tak realny, a scenariusz tak prawdopodobny, że wzbudza to dreszcz przerażenia. I chociaż akcja rozwija się bardzo powoli, to ciężko oderwać się od lektury. Wpływ ma na to niewątpliwie niezwykły styl autorki i przepiękny język jakim się ona posługuje. Jako kobieta rozumiem kobiecy dramat i wybory podejmowane tu przez kobiety. Wreszcie cała historia opowiedziana została z pewnym spokojem i refleksją, bez zbędnej histerii, co czyni ją jeszcze bardziej przejmującą. Z jednej strony wszystko jest ogołocone z emocji, a z drugiej kipią one wewnątrz narratorki. Wielkim plusem jest coś w rodzaju „epilogu”, świetnie dopełnia całość i jest ciekawym...

Zaczytana | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

"Opowieść podręcznej" to książka przerażająca.Napisana w dość sugestywny sposób sprawia,że czytelnik wnika w historię i przeżywa razem z bohaterką jej koszmar.
Początek trochę zagmatwany,ale później jest już tylko lepiej.
Wizja świata,w którym żadna z kobiet nie chciałaby się znaleźć.To świat gdzie kobiety są ubezwłasnowolnione i uprzedmiotowione.
Akcja ma miejsce w Republice Gileadzkiej gdzie panuje reżim ograniczający swobodę kobiet.Są one podzielone na grupy:Żony wysoko postawionych mężczyzn,Marty-czyli gospodynie domowe oraz kobiety Podręczne,których przeznaczeniem jest zajście w ciążę z wyznaczonym jej Komendantem.
Stosunki panujące między Żonami,Podręcznymi a Komendantami są trudne do ogarnięcia,wręcz wstrząsające.
Opowieść o zniewoleniu i upodleniu drugiego człowieka.
Mocna,niepokojąca i szokująca.

Sonea | 2011-06-30

Czy któraś z Was, szanowne czytelniczki, zastanawiała się kiedyś, co by było, gdyby nagle nasz płeć stała się towarem takim samym, jak uroda modelki na okładce pisma jest jej jedynym atutem i zdolnością?
Gdyby nieważne stało się, co wiemy i co potrafimy, jaki mamy osąd spraw i czego pragniemy?
Ot, pstryknięcie palcami i nagle dostajemy jedną z kilku ról.
Możemy być Żoną, Dziwką, Służącą, Strażniczką albo Matką.
Tylko tyle.
Tylko.

'Opowieść Podręcznej' mówi właśnie o tym, co się dzieje, gdy w przetargach politycznych, wśród szumnych Idei i sprawiedliwych Wojen ginie humanizm, a wypaczone wersety Dobrej Księgi służą jako narzędzie do ulepszania świata... tylko ulepszania go tak, jak wymyśliło sobie kilku ludzi przekonanych o własnej słuszności.

Czy trzeba dodawać, jak wątłe to podstawy do budowania czegokolwiek? Jak wiele luk ma takie rozumowanie?

Najłatwiejsze ofiary to te, które nawet w obronie własnej rzadko oddają ciosy; które, nauczone pokojowego rozwiązywania problemów nie...

Beata | 2014-09-10

Zniewolenie ciała i umysłu

Opowieść podręcznej… czyli właściwie czyja? Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „podręczny” jako: znajdujący się w łatwo dostępnym miejscu, pod ręką; dający się użyć w każdej chwili; np. stolik podręczny, apteczka podręczna, bagaż podręczny. Według słownika jest to przymiotnik używany jako określenie rzeczy, przedmiotu… nie człowieka. Ale tutaj użyto tego wyrazu jako rzeczownika rodzaju żeńskiego. Wpatrywałam się w tytuł i usiłowałam poprawnie odczytać sugestię autorki… czyżbym miała w rękach opowieść kobiety, traktowanej jak przedmiot, znajdującej się zawsze na podorędziu, zawsze gotowej do „użycia”? Zastanawiałam się, jaki koszmar zamknięto pomiędzy okładkami…
Od pierwszych stron powieściowa wizja owładnęła mną z niesamowitą siłą. Znalazłam się w bardzo dziwnym kraju, w którym kobiety nie mają imion, tylko wytatuowane na nadgarstkach numery. W kraju, w którym kolor stroju określa status kobiety – czerwony zarezerwowany jest dla Podręcznych,...

Leeloo_Dallas | 2013-10-13
Przeczytana: październik 2013

Przerażająca wizja świata, w którym rola kobiet została wyznaczona zgodnie z najpodlejszym, najbardziej prymitywnym stereotypem.
Kobieta może być Gospożoną, Martą (służącą) Podręczną lub prostytutką, Są jeszcze Żony prominentów i one mają jako tako, ale płacą za to wysoką cenę, bo muszą patrzeć, jak ich mężowie zapładniają inne kobiety. Nie-kobiety zsyłane są do Kolonii. Lepiej byłoby, gdyby je zabito.
Ten świat to koszmar kobiet.

Taka wizja zwiastuje duże emocje i sensację, jednak nic z tego. Podręczna snuje swoją opowieść monotonnie, jakby w otępieniu, wyrywkowo wspominając dawne życie. Jest też pogodzona z losem.
OK, rozumiem. W takich warunkach nie można zachować zdrowych zmysłów, ale przez to książka jest trochę nudna i akcja rozwija się ociężale.

Dobrze wyjść z pisarzem: Nagroda Bookera

Fala prasowych informacji i komentarzy odnośnie laureata tegorocznej edycji The Man Booker Prize for Fiction skłoniła mnie do refleksji nad tym, czy prestiż Bookera ma dla mnie znaczenie i dlaczego ma. Przyjrzałam się swoim półkom pod kątem książek uhonorowanych tą Nagrodą. Było naprawdę sporo takich, które wywarły na mnie wielkie wrażenie.

Czytamy w weekend

Jak co tydzień obnażamy przed Wami naszą czytelniczą duszę i przyznajemy się co czytamy w weekend i dlaczego. Niezmiernie cieszy nas fakt, że tak chętnie dzielicie się też swoimi czytelniczymy wyborami! No to jak? Co czytamy w weekend?