Tamte dni, tamte noce

Okładka książki Tamte dni, tamte noce André Aciman Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Tamte dni, tamte noce
André Aciman Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Tamte dni, tamte noce (tom 1) Ekranizacje: Tamte dni, tamte noce (2018) literatura piękna
Tamte dni, tamte noce (tom 1)
Call Me by Your Name
Poradnia K
2018-01-12
2017-10-03
2007-01-01
Tomasz Bieroń
Ekranizacje:
Tamte dni, tamte noce (2018)
homoseksualizm mężczyzna namiętność pierwsza miłość powieść obyczajowa pożądanie romans seks spotkanie Włochy
Inne

Ostrożnie, pożądanie

Książka "Tamte dni i tamte noce" niestety nie przypadła mi do gustu. Jej 400 stron to długi czas, który można by lepiej spożytkować. Mimo troszkę ciekawszej końcówki, całość jest monotonna, nudna i przemęczająca dla czytelnika. Nie polecam ze względu na brak interesującej fabuły i zbytnią detalizację.

Film lepiej zrealizowany niż ksiazka. Styl pisania męczący, co wpływa na komfort czytania. Niepotrzebne kontynuowanie historii po kilku latach.

Nic nie dzieje się dwa razy, a jedyne co nam zostaje to nic innego, jak tylko wspomnienia. Wspomnienia Tamtych Dni i Tamtych Nocy – tych chwil, które raz na zawsze nas odmieniły, pokazały życie takim, jakim może być tylko wtedy, kiedy zaczniemy czerpać z niego pełnymi garściami.
Historia Elio i Olivera nie wciągnęła mnie tak, jak oczekiwałam. Podczas lektury męczyłam się niemiłosiernie, głównie przez ckliwe opisy oraz przemyślenia głównego bohatera, które nierzadko wprawiały mnie w lekkie zażenowanie. A mimo to, na samym końcu zrozumiałam, jak dobrze rozumiem dwójkę bohaterów, ich rozterki i zagubienie. Po namyśle dotarło do mnie, że tylko ktoś, kto był w podobnej sytuacji, będzie w stanie zapałać pewną sympatią – do pełnych namiętności i pożądania scen, które odgrywają się już tylko we wspomnieniach.

Po Tamte dni, tamte noce sięgnęłam wyłącznie dlatego, że mam nieodpartą ochotę na obejrzenie filmu na podstawie tej powieści i pomyślałam, że przed tym dobrze będzie zapoznać się z pierwowzorem. Zazwyczaj nie sięgam po książkę jako pierwszą, jeśli chcę obejrzeć film czy serial będący jej interpretacją, ponieważ nie starczyłoby mi życia na takie wybiegi, niemniej w tym przypadku coś mnie tknęło i będąc już po lekturze sądzę, że nie bez powodu.

Na co dzień nie czytam literatury pięknej, a właśnie do tego gatunku zaliczają się Tamte dni, tamte noce. Potrzebowałam czasu, by przyzwyczaić się do malowniczego języka oraz charakterystycznego, nieco chaotycznego tempa powieści, gdzie wydarzenia opisywane z perspektywy Elio przeplatały się z jego przemyśleniami oraz wynurzeniami na tematy wszelakie. Śledzenie nurtu myśli tego nastoletniego chłopaka było dogłębnie absorbujące i kiedy już oswoiłam się ze stylistyką książki, zaczęłam ją dosłownie pożerać. Konsekwentnie, strona po stronie, pochłaniałam kolejne zdania, niejednokrotnie dławiąc się nimi i nie potrafiąc ich przełknąć.

Tamte dni, tamte noce niosą w sobie niesamowicie emocjonalny ładunek. Ten jest na tyle ciężki, że podczas czytania nieustannie towarzyszyło mi duszące uczucie niepokoju podszytego zafascynowaniem, serce tłukło się w piersi, a głowa pulsowała tępym bólem.

Jestem przekonana, że nie wszystko zrozumiałam. Niezliczona ilość nawiązań do dzieł literackich, filozofii czy malarstwa pozostawała poza obszarem mojego pojmowania, ponieważ nie są to dziedziny, którymi się interesuję. Nie przeszkodziło mi to jednakże w odbiorze książki, która jest piękna i poruszająca, a równie często do przesady obrazowa, przez co niektóre sceny tym mocniej we mnie uderzały, wywołując mieszane uczucia.

Tamte dni, tamte noce to studium człowieczeństwa w całej jego złożoności, a jednocześnie prostocie. To filozoficzny wywód na temat tego, jak smakować życie; jak cieszyć się jego słodyczą i z trudem przełykać gorycz. Jak być; jak być sobą i jak być z kimś, jak być w obliczu świata, który ma tak wiele do zaoferowania, że nie sposób doświadczyć wszystkiego, a jednak pragnie się spróbować jak najwięcej, bez względu na cenę.

Ta książka bez wątpienia zasługuje na to, by przeczytać ją powoli i w skupieniu. Ja nie potrafiłam, żądna kolejnych bodźców płynących z lektury i przez to na pewno kiedyś wrócę do tej historii, by poznać ją z kolejnej perspektywy. Mimo że zostałam emocjonalnie przeżuta i wypluta, chcę jeszcze raz; chcę więcej.

Jest to książka, którą po przeczytania jej 3/4 chciałem cisnąć w kąt, ocenić na 4/10 i napisać, że nie dorasta do pięt swojej ekranizacji... Miało być tak: po raz pierwszy film jest lepszy od ksiazki... Film, który jest wybitny, klimatyczny i niepowtarzalny... Cieszę się, że doczytałem książkę do końca. Cześć książki po powrocie z Rzymu i ich rozstaniu był świetny, wzruszający, nostalgiczny, bardzo poruszajacy... Do książki napewno szybko wrócę dla tych magicznych fragmentów. Polecam książkę i nie zrażajcie sie początkowym rozczarowaniem bo koniec wynagrodzi wam to z nawiązką.

Styl pisania trochę inny od tych do których się przyzwyczaiłam. Książka jest klimatyczna, inteligentna i powolna. Podobała mi się, ale emocjonalnie bardziej przemówił do mnie film.

Jedna z najgorszych książek jakie czytałam. W ogóle nie rozumiem jej fenomenu. Przez większą część książki nie miałam pojęcia, co się w zasadzie dzieje. Pisana takim stylem, że można się pogubić co jest, co będzie, co było, co jest prawdziwe, co udawane. Znikoma ilość dialogów, które dodatkowo trzeba rozpracować, bo nie zawsze wiadomo, kto wypowiada się w konkretnej kwestii. Podejrzewam, że część źle zinterpretowałam właśnie ze względu na to, że nie wiedziałam która wypowiedź jest czyja. Bardzo dużo opisu przemyśleń głównego bohatera, wszystko chaotyczne i pogmatwane.
Elio co pół dnia zmieniał swoje zdanie, co do Oliviera. Rano go kochał, wieczorem nienawidził, a w dodatku jak już przyszło to, czego tak bardzo pragnął, postanowił strzelić focha, potocznie mówiąc. Dla mnie była to opowieść o rozkapryszonym chłopcu, który chciał sobie poeksperymentować, nie było w tym tak naprawdę grama uczucia.
W dodatku jest kilka wątków, które mogą przyprawić o mdłości np. wątek brzoskwini.

Książka jest wg mnie nierówna - tzn. jest kilka dobrych fragmentów, pisanych ciekawym stylem, ale były też momenty, w których chciałam rzucić książką w ogień, tak mnie niektóre sceny obrzydzały (już nigdy nie spojrzę na brzoskwinię tak, jak dotychczas...). Rozkminki głównego bohaterami były momentami irytujące i takie rozwleczone.

Na plus zapiszę dwie króciutkie wstawki dot. piór wiecznych, którymi się interesuję oraz przede wszystkim fantastyczne fragmenty dotyczące wyczuwania obecności drugiej osoby, co do której czuje się zauroczenie, na minus - wspamniania scena z brzoskwinią (nie, nie i jeszcze raz nie).

Na plus zapiszę dwie króciutkie wstawki...

Słynna książka, na podstawie której powstał jeszcze słynniejszy film, z obecnie wszechobecnym Timothée Chalametem. Jednak warto po nią sięgnąć, szczególnie w trakcie trwania polskiej zimy. Można poczuć całą magię Italii, z jej gorącą pogodą, siestą, posiłkami na świeżym powietrzu i dobrą muzyką w tle.
Książka nieco rózni się od filmu. Mniej tam dialogów, więcej opisów wewnętrznego życia głównego bohatera o imieniu Elio.

Książka nieco rózni się od filmu. Mniej tam dialogów, więcej opisów...

Aciman potrafi w emocje, wrażliwości i uczucia.
Wyeksploatowany temat pierwszych zauroczeń, miłości, bólu porażek podany jakby na nowo. Wszystko podlane Sycylijskim klimatem.
Polskie tłumaczenie tytułu to jakieś kuriozum. Powinny byćna to paragrafy.

Aciman potrafi w emocje, wrażliwości i uczucia.
Polskie tłumaczenie tytułu to jakieś kuriozum. Powinny byćna to paragrafy.

André Aciman Call Me by Your Name Zobacz więcej
André Aciman Tamte dni, tamte noce Zobacz więcej