Sto tajemnych zmysłów

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Hundred Secret Senses
83-7337-315-2
amerykańscy Koreańczycy

Kiedy Olivia Bishop podejmuje decyzję o rozwodzie, jej siostra przyrodnia Kwan stanowczo się temu sprzeciwia. Powody sprzeciwu są o wiele poważniejsze niż można by sądzić mają bezpośredni związek z dramatycznymi wydarzeniami, które rozegrały się przed ponad stu laty, w 1864 roku, w jednej z chińskich prowincji...To opowieść o poszukiwaniu wewnętrznego spokoju i szczęścia w miłości, o sposobach na obłaskawienie demonów, zarówno rzeczywistych, jak urojonych.

mandżuria | 2011-09-10

Zdarza się tak, że książka przeczytana w danym momencie wpasowuje się idealnie w czytelnicze potrzeby i choć ma się świadomość, że nie jest dzieło wiekopomne, a nawet jego autor ma na swoim koncie znacznie lepsze pozycje, ale właśnie ta książka, z uwagi na chwilę, staje się bliska i zachwyca, choć obiektywnie rzecz biorąc, nie jest to nic wybitnego. W ostatnich (przedwakacyjnych jeszcze) czasach taką książką stała się dla mnie powieść Amy Tan „Sto tajemnych zmysłów”. Patrząc z pewnego już dystansu przeczytany kiedyś „Klub radości i szczęścia” tej samej autorki był bardziej rozbudowaną, głębszą i jednak wartościowszą pozycją, ale to właśnie opowieść o Olivii i jej widzącej duchy siostrze szczególnie do mnie trafiła.

Olivia marzyła o siostrze i los postanowił spełnić to marzenie – tuż przed wczesną śmierci ojca Olivii, jej matka złożyła obietnicę sprowadzenia do Ameryki córki z pierwszego małżeństwa swojego małżonka sprzed wyemigrowania z Chin, sporo od Olivii starszą Kwan....

Salma | 2012-12-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Amy Tan jest czarodziejką. W jej książkach zawarta jest prawdziwa magia. Magia idealnie dobranych osobowości, sytuacji i słów je opisujących. W "Stu tajemnych zmysłach" cudownie łączy ze sobą świat chińskiej mistyki, mitów i przesądów z amerykańską sztywną i przewidywalną rzeczywistością. Oczywiście mnie jako czytelniczkę zdecydowanie bardziej porwał ten chiński pierwiastek - bardziej atrakcyjny, jako że tajemniczy, nieprzewidywalny. Bardzo zręcznie autorka buduje relacje między tymi dwoma światami, a przede wszystkim między dwiema kobietami, siostrami, osadzonymi w zupełnie różnych realiach. Miłość siostrzana, miłość partnerka świetnie tu dojrzewają. Zakończenie, choć nieco smutne, idealnie dobrane. Czytało się cudownie.

betulek | 2016-08-23

Nastrojowa i magiczna opowieść o czasie i przyczynach. Wszystko ma gdzieś swoje źródło i spokojnie zmierza do dobrego zakończenia. Tyle w konwencji mistycznej, bo realistycznie mamy tu bardzo ekspresyjną kulturę chińską (w wersji tradycyjnej, zakorzenioną w chińskiej głębokiej wsi) i próby miksowania jej z innymi kulturami - bez powodzenia, Chińczycy wygrywają ogniem i mieczem lub spokojnym uśmiechniętym uporem. Mamy tu też reinkarnację, duchy, długi karmiczne, a w tych aspektach wyobraźnia autorki doprawdy zadziwia. Bardziej prozaiczne jest dojrzewanie bohaterki na pograniczu kultur, znajdziecie tu także kilka nieszczęśliwych (lub po prostu nietrafionych) miłości. No i ten spokojny happy end, który w całkiem chińskim stylu niczego definitywnie nie rozwiązuje, bo przecież czas płynie dalej...

Morrigan | 2010-07-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Przeszłość jest tym, co sami chcemy pamiętać. Arcyciekawy mix chińskich wierzeń i wspólczesnej kultury amerykańskiej.

Feanor | 2010-04-26
Przeczytana: 2008 rok

Pierwszy krok w stronę chińskiej metafizyki.

bojasaga | 2011-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: listopad 2011

Ta książka nie trafiła w mój gust. Nie zaciekawiła na początku, nie wciągnęła po kilku rozdziałach... czytałam dalej myśląc, że najciekawsze dopiero przede mną, ale jednak się rozczarowałam. Szkoda, bo opinie wydały mi się zachęcające. Na najbliższej akcji "Wymiana książek" pójdzie do nowego właściciela :)

Janina | 2012-11-02
Przeczytana: 03 lutego 2000