Biblia jadowitego drzewa

2024-07-01
2002-01-01
2005-07-05
Tomasz Bieroń

Jedna z tych książek, które przenoszą nas daleko od domu, a jednocześnie z łatwością możemy się w niej odnaleźć. Pisana z sercem, od serca i dla serca.

Wspaniała pozycja. Kunszt pisarski, na który trudno trafić, umiejętne budowanie narracji w zależności od bieżącej narratorki. Nie czyta jej się szybko, ale po tym także znać pisarską jakość...Ogrom mądrych spostrzeżeń, ogrom emocji. Jedyną jej słabością jest postać ojca, chyba nieco zbyt mało zniuansowana, jednotorowa. Podsumowując jednak, od dawna nie miałem w dłoniach tak dobrej pozycji. Kupiłem używanych kilka egzemplarzy i rozdałem bliskim. Polecam.

Poszukuje tej książki, chętnie odkupie.

Poszukuje tej książki, chętnie odkupie.

Saga rodziny amerykańskich baptystów, którzy przyjeżdżają do niedużej wioski w Kongo, by nawrócić "dzikusów". Czy pastor z żoną i ich cztery córki poradzi sobie? Dowiadujemy się z narracji w ciekawy (choć momentami niełatwy w odbiorze) sposób prowadzonej naprzemiennie rozdziałami przez pięć kobiet z rodziny Price'ów.

Historia zaczyna się w roku 1959, niedługo przed odzyskaniem niepodległości przez Kongo.

Historia zaczyna się w roku 1959, niedługo przed...

Niesamowita opowieść, w której fabuła zdała mi się być przede wszystkim tłem do pięknego, mądrego drugiego dna. Mówi o ludzkich słabościach i o tym, jak każdy próbuje radzić sobie z nimi na swój sposób. O naszych zależnościach z naturą, którą w zachodnim świecie traktujemy rekreacyjnie i funkcyjnie, zapominając, że to z niej się wywodzimy i też jesteśmy częścią nieskończonego cyklu życia przyrody. O niezrozumieniu dla inności i o tym, jak silnie wdrukowane są w nas przekonania stworzone przez kulturę, w której się wychowaliśmy. O ludzkiej chciwości, egoizmie i braku wyobraźni, które już tyle razy w historii wywołało cierpienie i spustoszenie na świecie.

5 kobiet i ich historie życia naznaczone 17-miesięcznym pobytem w Kongo.

5 kobiet i ich historie życia naznaczone 17-miesięcznym pobytem w Kongo.

Strasznie mnie zmęczyła ta książka, dotrwałam do połowy i już chyba odpuszczę. Trudna narracja, problemy jakoś mnie nie wciągają. Dobrze pokazuje życie w Kongo, i ten niewiarygodny kontrast w porównaniu z życiem w "cywilizacji". Chyba wolałabym, żeby była napisana z perspektywy jednej osoby. Chociaż doceniam zabieg i kunszt pisania z wielu perspektyw. Jednak męcząca.

Fantastyczna rzecz, jakie są konsekwencje bezmyślnego fanatyzmu na tle przemian politycznych Konga.

Absolutny majstersztyk językowy!

Absolutny majstersztyk językowy!

Historia rodziny opętanego misją nawracania Kongijczyków pastora i ich losów. Ciekawa narracja, możliwość spojrzenia na problemy Afryki z różnych perspektyw.

• Afryka
  • Literatura amerykańska
  • Biblioteka
  • 1001 książek, które musisz przeczytać
  • 1001 książek

Dodaj cytat z książki Biblia jadowitego drzewa