Pałac kobiet

978-83-7758-081-3
Chiny, obyczaje, kobieta, miłość
Wiedenka

Inne wydania

Przedrewolucyjne Chiny, schyłek lat trzydziestych XX wieku Studium osobowości dojrzałej kobiety, Pani Wu, która poznaje prawdziwą wartość i sens uczuć Pani Wu przez dwadzieścia dwa lata była przykładną żoną i matką w domu zamożnego posiadacza ziemskiego. Nienagannie wypełniała wszystkie obowiązki, nigdy nie zapominając o skomplikowanych obyczajach i hierarchii regulującej każdy aspekt życia w...

Przedrewolucyjne Chiny, schyłek lat trzydziestych XX wieku

Pani Wu przez dwadzieścia dwa lata była przykładną żoną i matką w domu zamożnego posiadacza ziemskiego. Nienagannie wypełniała wszystkie obowiązki, nigdy nie zapominając o skomplikowanych obyczajach i hierarchii regulującej każdy aspekt życia w arystokratycznym pałacu. W dniu swoich czterdziestych urodzin postanawia odsunąć się stopniowo od domowych obowiązków, by wejść na nową drogę: drogę starości i śmierci. Ten nowy tryb życia nieoczekiwanie staje się dla Pani Wu wyzwoleniem. Otwiera się przed nią nowy świat - świat miłości...

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42296

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42296

talia44 | 2016-01-19
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2016

"Pałac kobiet"to świetna książka amerykańskiej noblistki Pearl Buck.
Główną bohaterką jest pani Wu,przykładna żona i matka czterech synów,ściśle przestrzegająca społecznej hierarchii i starożytnych obyczajów.
W dniu swoich czterdziestych urodzin pani Wu postanawia całkowicie zmienić swoje życie.Chce odsunąć się na bok i poświęcić książkom i medytacji.Oddala się powoli od domowych obowiązków,a mężowi znajduje młodą konkubinę.
Okazuje się,że ten czas przechodzenia od aktywności ku starości,staje się dla pani Wu prawdziwym wyzwoleniem.W jej życiu pojawia się też pierwsze romantyczne uczucie.
Książkę czyta się świetnie.Jest w niej dużo informacji o kulturze Wschodu i funkcjonowaniu chińskiej rodziny w latach trzydziestych XX wieku.

Elżbieta | 2016-04-24
Na półkach: Nobliści, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Często na tym forum czytam o mieszanych uczuciach towarzyszących decyzji o ocenieniu książki.Takie właśnie uczucia mam teraz.No bo jak ocenić książkę,której początek jest wspaniały, a końcówka nędzna.Początek to fascynujący obraz bogatej chińskiej rodziny w Chinach lat trzydziestych XX wieku,końcówka to jakaś utopijna wizja przeprowadzenia zmian społecznych,mocno naiwna i wyidealizowana. Denerwowało mnie to,bo przecież autorka napisała książkę w 1946r,po wojnie w której nasz świat całkowicie stracił swoją cnotę naiwności.Centralną postacią w tej powieści jest kobieta-matka: inteligentna,mądra i sprawiedliwa na chiński sposób.Góruje nad mężem intelektem,ale jest mu podległa zgodnie z tradycją społeczną.Gorset podległości uwiera ją więc instynktownie ( bo przecież wychowana w tradycji chińskiej,zamkniętej na wpływy obcego świata,nie wie co to jest feminizm i równouprawnienie płci) chce się od niego uwolnić,a może tylko w jedyny dostępny dla niej sposób,czyli od wspólnego łoża,bo...

To moje pierwsze spotkanie z panią Buck i bardzo jestem z niego zadowolona!

Książka opowiada historię, która niemal w całości rozgrywa się tylko i wyłącznie w granicach domu rodziny Wu.
Rodziny z wieloma synami, służbą, pieniędzmi, wpływami oraz problemami.
Rodziny, do której należy Ailien Wu.
Przez pierwszą część książki miałam nieodparte wrażenie, iż ponownie oglądam "Noce i dnie" autorstwa Marii Dąbrowskiej, gdyż myślałam, że Pearl S. Buck chce stworzyć kobietę, która nie kocha - i jak w wypadku Barbary Niechcic, nie udało się.
"Pałac kobiet" przesiąknięty jest miłością każdego rodzaju: jednostronną, chwilową, odwzajemnioną, nieszczęśliwą, ulotną, wymuszoną, niespełnioną, urojoną, szczerą, zbyt potężną, skrytą, za słabą, nieświadomą, wdzięczną, zadziwiającą, piękną, wieczną!
Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, to to uczucie jest głównym bohaterem powieści, to miłość jest przyczyną wszystkich wydarzeń, to właśnie ona budzi bohaterów do życia.
Miłość pomiędzy członkami...

kinga | 2011-07-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 lipca 2011

"Mądrość to wielki dar, ale i wielki ciężar zarazem. Rozum bardziej niż bieda i bogactwo dzieli ludzi i czyni ich wrogami lub przyjaciółmi. Choć byłby nie wiem jak dobry, człowiek mądry musi pamiętać, że roztropność nie zaskarbi mu miłości tych, co rozum mają nieco słabszy."

Niesamowita... genialna... Wszelkie recenzje czy opisy tej książki wypadną bardzo blado na jej tle...

"Pałac kobiet" to znakomite studium człowieka - jego duszy i natury; skarbnica wiedzy i mądrości; nauczyciel, ale nauczyciel mądry, bo wymagający, wiele tłumaczy, ale również stawia pytania, na które sami musimy znaleźć odpowiedź.

W tej książce nie ma niczego przypadkowego, wszystkie pojawiające się osoby, każde zdarzenie, sytuacja mają tu swój cel. Są pretekstem do wniknięcia w głąb siebie, w głąb duszy człowieczej, w głąb natury i wiary.
Poza tym, Pearl S. Buck przedstawia nam tradycje, kulturę i wierzenia chińskie za sprawą domu Wu oraz jego mieszkańców oraz gości. Zderza niejako dwie cywilizacje -...

Zuela | 2015-03-05

Historia pewnej rodziny chińskiej w swietle przemian lat 30 i 40.Czy stare obyczaje są dobre i trzeba je kultywować na siłę?Trzeba przeczytać PAŁAC KOBIET,żeby dojść do wniosku,że nie ma dopbrej odpowiedzi na to pytanie

allison | 2011-07-24
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 24 lipca 2011

Kolejna powieść P. Buck, która całkowicie pochłonęła moją uwagę.
To pięknie napisana historia kobiety, która szuka dla swojego życia własnej drogi i mimo tradycyjnego chińskiego wychowania pragnie się rozwijać duchowo.
To także książka o zderzeniu kultur Wschodu i Zachodu, które - jak pokazała autorka - różnią się bardzo, ale nie muszą się odpychać i wykluczać, gdyż w każdej z nich są wartości uniwersalne i ponadczasowe. Takie podejście wymaga jednak tolerancji, czasu i otwartości na to, co nowe.
Przekonujący i ciekawy jest też obraz życia Chińczyków z arystokracji, ich obyczajowości i przesądów, które często dla nas, Europejczyków, są niezrozumiałe i trudne (a nawet niemożliwe) do zaakceptowania.

książek: 1903
foolosophy | 2011-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2011

Niezwykłe stadium ludzkiej ambiwalentności w postaci jednej kobiety pragnącej zmienić własne życie. Niespokojna i dążąca do wolności dusza umieszczona w wyciszonym i niegwałtownym ciele. Burza zmian myśli i sposóbu postrzegania świata połączona ze spokojem działań i decyzji to precyzyjny kunszt literacki autorki, który zawładną mną do reszty.

Nic nie wskazywało na to, że w dniu ukończenia czterdziestu lat pani Wu diametralnie zmieni swoje życie. Nie chcąc już dłużej rodzić dzieci kobieta proponuje mężowi konkubinę. W domu Wu to początek zmian i tradycyjnego myślenia. Idą czasy zmian i rewolucji. Przede wszystkim rewolucji w życiu jednostek.

„Bo pierwsza miłość w sercu mężczyzny to miłość do siebie samego. Niebiosa dały mu tę miłość jako pierwszą, aby chciał żyć, choćby jego smutki były wielkie i ciężkie. A gdy miłość własna dozna urazy, żadna inna w nim nie przetrwa, bo gdy miłość do siebie odniesie rany zbyt głębokie, on zechce umrzeć, co jest wbrew nakazom niebios”.

Niezwykle...

Sara | 2011-08-19

Pearl S. Buck urodziła się 26 czerwca 1892 roku w Portland w zachodniej Virginii w Stanach Zjednoczonych, a zmarła 6 marca 1973 roku. Natomiast pod koniec lat trzydziestych XX w. otrzymała prestiżową Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nigdy nie miałam styczności z tą kobietą, ale po lekturze "Pałac kobiet" oraz wszelakich zapewnieniach, że jej książki są świetne, na pewno nie poprzestanę na jednej pozycji.

Bohaterka Pani Wu na swoje czterdzieste urodziny postanawia zmienić całkowicie swoje życie, a mianowicie przejść na kolejny etap. W końcu po dwudziestu czterech latach małżeństwa chce znaleźć swojemu facetowi nową partnerkę. Ona sama zmienia...

jjon | 2011-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

'Pałac kobiet' to powieść o życiu zamożnej chińskiej rodziny, dbającej o tradycję, cieszącej się nieskazitelną opinią. Rodzina Wu zawdzięcza wiele głównej bohaterce – pani Wu, której inteligencja, dobroć i życiowa mądrość przyczyniły się do tego, że mimo trudnych przedrewolucyjnych czasów życie w posiadłości państwa Wu toczyło się w największym spokoju i dostatku.

Panią Wu poznajemy jako czterdziestoletnią kobietę, która w poczuciu spełnienia swego życiowego obowiązku podejmuje jedną z najważniejszych życiowych decyzji – chce wycofać się z życia, które dzieliła z mężem przez ponad dwadzieścia lat. Jakie następstwa będzie miała ta decyzja? Na pewno przyniesie wiele zmian. W przypadku większości bohaterów będą to zmiany na lepsze. Mimo że życie bohaterów nie jest sielanką i że każdy z nich przeżywa rozterki, a także fakt, że akcja toczy się w czasach przedrewolucyjnych, powieść tchnie spokojem. Mam wrażenie, że w powieści tej są sami głowni bohaterowie. Owszem, pani Wu jest na...

Doracy | 2016-04-09

Dyskretna, oszczędna w słowach opowieść o tym co wspólne wszystkim ludziom: narodzinach, śmierci, zazdrości, miłości, pragnieniach, ale spojrzenie z punktu widzenia innej kultury.
Dojrzała kobieta, zamożna Chinka, stara się z całą swoją życiową mądrością kierować własną rodziną i jej podległymi ludźmi. Własne przeżycia i przemyślenia okazują się dla niej niewystarczające i otwiera się na duchowość obcego dla niej kulturowo człowieka. Jej szlachetność charakteru i intencji gwarantuje rozwój i głęboką przemianę. Stara się sprostać nowym czasom przy jednoczesnym szacunku dla tradycji i mądrze połączyć pokoleniowe przemiany dla dobra otaczających ją ludzi. Czy źródło jej postępowania różni się od naszego? Od mojego na pewno nie. Jej intencje są mi bardzo bliskie, i choć różni - ją i mnie - odległość kulturowa i epokowa to czuję jak bardzo wspólne są nasze uczucia miłości do bliskich i troski o przyszłość. Mam poczucie spojrzenia z innej strony na tak znane wspólne wszystkim ludziom...