Mapa miłości

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Map of love

W 1900 roku Anna Winterbourne, młoda Angielka, zakochuje się w Sharifie, bojowniku o niepodległość Egiptu, i wkrótce, na przekór różnicom kulturowym, zgadza się go poślubić. Sto lat później Isabel Parkman, jej prawnuczka, podróżuje z Ameryki do Egiptu ze starym kufrem pełnym rodzinnych sekretów: notatników, dokumentów sporządzonych po angielsku i arabsku oraz dzienników Anny Winterbourne, które opowiadają historię jej związku z Sharifem oraz miłości do Egiptu. Isabel, sama zakochana w Amerykaninie pochodzenia egipskiego, postanawia odtworzyć historię prababki i jej niezwykłego małżeństwa.Ahdaf Soueif z uczuciem oddaje dawne i współczesne obyczaje Egiptu, piękno pustyni, wrzawę miast i przenikanie kultur. Opisuje historię dwudziestego wieku tak, jak widzi ją świat arabski. Mapa miłości to subtelna, pełna refleksji opowieść o miłości ponad kulturowymi różnicami i polityką.

Ania | 2015-07-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2015

Tytuł książki od razu skojarzył mi się z teorią Johna Moneya, w myśl której, każdy człowiek ma swoją mapę miłości i to ona determinuje jego preferencje uczuciowe.
Czy podobnie jest w książce, tego nie wiem. Pomimo szczerych chęci i kilku podejść z myślą, że może tym razem się wczytam, nie udało się. Znużona zrezygnowałam w połowie.
Autorka snuje swoją opowieść delikatnie, powoli i z wyczuciem. Każdy rozdział jest przepełniony nostalgią i czułością. Powinno mi to odpowiadać, ale tym razem jakoś nie.

betina360 | 2015-05-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2015

Obszerna saga rodzina. Historie milosne ktore odziela stulecie i tysiace kilometrow. W 1900 lady Anna zakochuje sie w egibskim bojowniku o wolnosc. Wbrew roznicom kulturowym pobieraja sie. Sto lat pozniej prawnuczka Anny odtwarza historie malzenstwa prababki. Towarzyszy jej kufer z pamiatkami. Dzienniki Anna sa kanwa tej dosc obszernej liczacej ponad 500 stron powiesci. To powiesc romantyczna i polityczna. Daje do myslenia i zawiera duzo faktow.

Agussiek | 2010-07-25
Przeczytana: czerwiec 2010

Powieść ta jest powolna. Przepełniona ciepłem, blaskiem słońca i zapachem orientalnych kadzideł. Przyjemnie się nią rozkoszować, gdy za oknem co rusz pada deszcz...

Ale do rzeczy. Mapa miłości to kolejna książka rozgrywająca się jednocześnie w kilku czasoprzestrzeniach - ostatnio mam słabość do takich. Mamy zatem trzy bohaterki: Annę, Isabel i Amal. Pierwsza z nich jest prababką i babką dwóch pozostałych i to jej historia jest główną osią powieści. Czytając razem z Amal listy i dzienniki Anny poznajemy fragment jej życia i miłości do Szarifa Baszy. Akcja rozgrywa się na początku XX wieku w Egipcie rządzonym przez Brytyjczyków - i to właśnie czyni ją taką wyjątkową i interesującą. Mnóstwo w niej informacji dotyczących historii i polityki Egiptu, kultury i obyczajowości arabskiej, kwestii dotyczących praw kobiet, religii i wolności. No i oczywiście wielka, choć niełatwa miłość angielskiej damy i arabskiego Baszy.

Isabel i Amal, których losy splatają się przypadkiem i wiążą ze sobą...

Monika | 2015-12-12
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Po raz kolejny "Seria z miotłą" okazała się w moim przypadku niewypałem. Mam wrażenie, że Autorzy tej serii specjalnie wybierają pozycje zupełnie nietrafiające w mój gust ;)

Embargo | 2015-01-08
Na półkach: 2015, Przeczytane, 2014

Bałam się tytułu, który sugerował mi jakąś ckliwą i romantyczną powieść, ale już opis książki na tylnej okładce wydał mi się bardzo interesujący. Oto mamy bowiem cztery kobiety, dwóch mężczyzn, kufer i politykę w obliczu zmian. Co może z tego wyniknąć?

Pierwsze strony książki to stara, egipska mapa i małe drzewo genealogiczne, do którego wracałam wielokrotnie, gdy w trakcie czytania gubiłam się, jakie relacje rodzinne łączyły bohaterów.

Powieść skupia się na miłości angielskiej wdowy, Lady Anny i egipskiego prawnika i bojownika o wolność. Sporządza ona dzienniki, które odkrywa sto lat później Isabel - jej prawnuczka. Okoliczności sprawiają, że spotyka ona Omara, w którym się zakochuje i który pomaga jej odkryć całą historię. Historię pomaga jej przetłumaczyć i spisać Amal, jego siostra. Ich wuj, Shafir, był mężem Anny. Brzmi niesamowicie, ale taka jest ta książka, przenikająca i trochę magiczna.

Narracja prowadzona jest przez kilka osób - notatki Anny w jej dziennikach, a także...

jud123 | 2011-11-15

Rewelacyjna, zwłaszcza dla osób interesujących się nieco historią państw arabskich, a niekoniecznie chcących sięgać po literaturę naukową. To wciągająca powieść dziejąca się jednocześnie we współczesnym Kairze i Egipcie przełomu XIX/XX w. Zdecydowanie polecam.

minbeat | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Powieść ta toczy się powoli, ale tej historii pośpiech nie jest potrzebny. To lektura na długie godziny. To lektura, która zostawia w czytelniku jakiś ślad, echo, trochę tej magii, którą można znaleźć w niektórych książkach.
Dla mnie to była wspaniała podróż, spokojna, trochę melancholijna. Polecam.

czytambolubie | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, E-booki, Romans, 2014
Przeczytana: 24 lipca 2014
anza19 | 2013-03-13

Pierwsze wrażenie, jakie wywołał we mnie tytuł "Mapa miłości", przywiodło na myśl kioskowe romansidła czy publikacje w stylu harlequinowskim. Gdyby nie arabsko brzmiące nazwisko autorki, Ahdaf Soueif, książka zapewne nie znalazłaby się w mojej biblioteczce, ponieważ nie było w niej nic, co sprawia, że czytelnik (w tym przypadku ja) ma ochotę sięgnąć właśnie po tę, a nie inną pozycję.
Mania kolekcjonerska, nakazująca gromadzić wszystko, co dotyczy świata Orientu, bez względu na to, czy dana publikacja jest niskich lotów beletrystyką, czy dziełem filozoficznym bądź religioznawczym, pchnęła mnie jednak do zakupu powieści, choć w dalszym ciągu spodziewałam się przerysowanej opowiastki ze związkiem mieszanym w roli głównej, jako że od pewnego czasu panuje moda na tego typu egzotykę. Ona - delikatna, zwiewna, obowiązkowo złotowłosa, Europejka (ewentualnie Amerykanka) i On - tajemniczo fascynujący, zmysłowy Arab o ciemnych, dużych oczach. Piękna i bestia w nieco innym, komercyjnie...

Dorota | 2013-01-28
Przeczytana: 01 listopada 2012

Piękna opowieść o poszukiwaniu "egzotycznej" przeszłości, łączeniu się kultur, pewnego kompromisu możliwego przy obopólnej zgodzie i miłości (tu miłość jest jakby decyzją). Tło historyczne nie było dla mnie interesujące, ale dodało książce "wiarygodności".