Śmierć Frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone

Cykl: Śmierć frajerom (tom 3)
Wydawnictwo: Muza
kryminał.sensacja
BagatElka

Trzecia część cyklu "Śmierć frajerom" rozgrywa się w Chicago, dokąd Heniek Wcisło ucieka przed ścigającym go aspirantem Karolem Denhelem. Kluczowe sceny będą się jednak rozgrywały w Warszawie, która jest rodzinnym miastem Heńka oraz autora powieści. Po dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w ostatnich scenach "Złotej maski", Heniek Wcisło jest zmuszony na jakiś czas opuścić...

Po dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w ostatnich scenach "Złotej maski", Heniek Wcisło jest zmuszony na jakiś czas opuścić Warszawę. Zatrzymuje się w Chicago, gdzie poznaje zupełnie nowy świat. Świat gangsterów, prohibicji, zawodowego bosku, golfa, awiacji i jazzu. Heniek z nową tożsamością i wachlarzem fałszywych i prawdziwych paszportów zwiedzi San Francisco i Hollywood, a w Nowym Jorku zawita zarówno do Metropolitan Opera, jak i do Cotton Clubu. Świat szalonej muzyki, szybkich, wielkich pieniędzy, jeszcze szybszych samochodów oraz wyzwolonych kobiet wciągnie Heńka, ale nie na tyle by zechciał zostać tam na stałe. Po powrocie z Ameryki Heniek stanie się szanowaną postacią, człowiekiem o silnej pozycji w warszawskim towarzystwie, ale przeszłość oczywiście nie pozwoli mu o sobie zapomnieć.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

korcia | 2017-01-31
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Trzeba przyznać, że pan Grzegorz Kalinowski pisze książki z prawdziwym rozmachem, zabiera nas w podróż pełną przygód, zmienia miejsca akcji, przedstawia nam ludzi z ówczesnych pierwszych stron gazet. Nie brakuje trupów i opryszków, wielkich pieniędzy i gorących romansów. Ani na chwilę nie zwalnia tempa, po dwóch rewelacyjnych tomach przyszedł czas na kolejny, ani trochę nieustępujący poprzednim. I co najważniejsze, to wcale nie jest koniec tej opowieści. Już zacieram ręce na dalszy ciąg...

Fajni ludzie piszą fajne książki. Jeśli będziecie mieli okazję trafić na spotkanie autorskie z Kalinowskim, to koniecznie weźcie w nim udział. Pasja, z jaką pisze o międzywojennym świecie, na takich żywych spotkaniach wydaje się być jeszcze większa i mocno zaraźliwa. "Mądrego to i przyjemnie posłuchać" mawiał Kaźmierz Pawlak i pewno na myśli miał samego Kalinowskiego.

Heniek Wcisło, uciekając przed niebezpieczeństwami depczącymi mu po piętach, tym razem chcąc przeczekać najgorszy czas emigruje do Chicago. Nieświadomy niczego wplątuje się na miejscu w kabałę znacznie większego kalibru, a my śledząc jego przygody wchodzimy w świat Wielkich Gatsbych znikąd, świat mafii rządzonej przez Ala Capone, nocnych klubów jazzowych i szemranych barów okresu prohibicji przy wtórze strzelanek z "maszin gana". Na naszego bohatera wszędzie czeka jakaś jego ferajna. Niestety, bo przeszłość nigdy tak łatwo nie odpuści.

Miałam obawy, jak autor poradzi sobie z przedstawieniem nowej sceny dla...

emindflow | 2018-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Trzecia część historii z Heńkiem Wcisło w głównej roli trzyma poziom poprzedniej.
Tym razem fabuła obejmuje okres 1927-30. Miałem trochę obaw, jak autor poradzi sobie z przeniesieniem akcji do Chicago, ale okazały się one zupełnie nieuzasadnione. Realia okresu amerykańskiej prohibicji mamy tu pokazane na pewno nie gorzej niż w uznanych pozycjach literatury czy filmu.
Co do głównego wątku, to Heniek ponownie zmuszony jest do ucieczki (tym razem z Ameryki) i wraca do Warszawy, którą po trzyletnim pobycie w Chicago postrzega już zupełnie inaczej niż wcześniej.
Trzeba oddać Kalinowskiemu, że oprócz awanturniczego wątku, na którym trzyma się cała fabuła, dużą wagę przywiązuje do realiów opisywanej epoki. Dotyczy to zarówno wydarzeń i pojawiających się postaci, jak i szczegółowych opisów miast, do których kolejno przenosi akcję. To połączenie faktów z literacką fikcją uważam za bardzo udane.
Jasne, że nie jest to jakaś wielka literatura, za to w kategoriach rozrywkowych bez wątpienia...

dasio72 | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Brawo, kolejny raz autor zaserwował czytelnikowi powieść pełną polotu, fantazji i dobrego humoru. Znowu udowodnił, że posiada wirtuozerską umiejętność wplatania fikcyjnych postaci w udokumentowane wydarzenia historyczne.
Chicago, Nowy Jork, Los Angeles, prohibicja, wielki kryzys, masakra w dniu św.Walentego, walka stulecia Dempsey-Tunney, a w tym wszystkim nasz Heniek Wcisło, który ścigany przez zawistnego aspiranta Dehnela ucieka za ocean odzyskać spokój, wyciszyć się, odpocząć od ryzykownych przygód.
Nic z tego, na szczęście dla nas czytelników uwikła się w nowe niebezpieczne przedsięwzięcia, los postawi na jego drodze najbardziej znanego obywatela Chicago, samego Ala Capone.
Co wyniknie z tej znajomości, jak potoczą się losy naszego bohatera, czy dane mu jeszcze będzie zobaczyć Warszawę? Odpowiedzi znajdziemy na kartach powieści.

Co chwila pan Kalinowski mruga do nas okiem, serwując nam ciekawe nazwiska niektórych postaci, to samo dotyczy nazw rozdziałów czy podrozdziałów....

Dariusz Karbowiak | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Chciałoby się powiedzieć "nie masz cwaniaka nad warszawiaka". Świetnie napisana książka pokazująca historię w wersji popularyzatorskiej jednak dla mnie postać Heńka trochę mnie zmęczyła; a może wiek już mam taki? Ogólnie Chicago to Warszawa, a pierwowzory w "Zły" Tyrmanda i "Dobry" Łysiaka to dużo bardziej barwne postacie i książki zawierają coś więcej niż przejście od udanej rozruby do kolejnej fajnej pijackiej zabawy.
Jednak przeczytać można, choć uważam - jak z każdą trylogią - pierwszy tom najlepszy.

Cirya | 2017-01-24
Przeczytana: 20 stycznia 2017

dla mnie świetna książka!
Heniek Wcisło mocno zapada w pamięć :))) szczerze polecam przygody Wciślaka!

werka777 | 2016-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Warszawę z lat 20. zdążyliśmy już zwiedzić. Tym razem więc Grzegorz Kalinowski zabiera nas setki kilometrów dalej, na drugi koniec oceanu – do Chicago. Pochłonięta prohibicją Ameryka, pełna jazzowych klubów, z palącymi kubańskie cygara gangsterami na czele. Kusząca, egzotyczna, pozwalająca na chwilę zapomnienia. Także i Heńkowi. Poker, ściągane długi, praca z bronią w ręku. W klimacie niebezpieczeństwa, ale i pociągającej zabawy autor pozwala czytelnikowi przejechać się lincolnem, postrzelać z thompsonów czy posłuchać piosenek w popularnym Green Mill. W tej pełnej niespodziewanych wydarzeń przygodzie uczestniczy się z czystą ekscytacją i zaangażowaniem, wdychając zapach przeszłości. A po zagranicznej wycieczce można powrócić do Polski, gdzie grając w golfa czy poznając sprawę Warszawskiego Kuby Rozpruwacza staje się w epicentrum trzęsących akcją scen. Postarał się autor i tym razem. Czytając byłam jak w transie. I nadal trudno powrócić mi do rzeczywistości.

Kolejny raz na czele...

Justyna | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Doskonale przemyślana seria. Widać, że autor włożył w tę historie ogrom pracy i czasu. Ale naprawdę było warto. Nie ma drugiej tak dopracowanej serii jak ta. Pan Grzegorz z precyzją i dokładnością chirurga stworzył postać i całą historię Henryka Wcisły. Czyta się fenomenalnie. Wszystko idealnie ze sobą współgra. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różki przenosimy się do Chicago późnych lat 20-tych. Przemierzamy razem z Heńkiem ulice Nowego Yorku, Hollywood. Ten klimat – coś niepowtarzalnego. Styl i humor – prima sort. Autor dość specyficznie buduje napięcie i prowadzi akcję (momentami można odczuwać znużenie). Powiem Wam jedno. To na pewno nie jest typowa łotrzykowska powieść. To jest najlepsza łotrzykowska powieść jaka powstała w ogóle. Te serie czyta się jak biografie Henryka Wcisły, człowieka z krwi i kości. Ale żyjącego tylko na kartach powieści i w głowach czytelników. Brak mi słów zachwytu. Na ciąg dalszy z niecierpliwością czeka cała Warszawa i ja Justyna.ju...

Marcin | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Trzeci tom powieści o Heńku Wcisło który na skutek swojej działalności zmuszony jest uciekać z kraju i trafia do Stanów czasów prohibicji. Ma zamiar po cichu i w spokoju posiedzieć ta aż sprawy w Polsce przycichną. Niestety nie będzie mu to dane, bo jak można żyć spokojne kiedy za przyjaciela ma się Ala Capone :) Książka dobra mieszająca nieźle, Henio nie dość, że zostaje wciągnięty w gangsterski świat to jak zwykle wybiera nieodpowiednie kobiety, nawet jak już uda mu się wrócić do kraju. Całkiem dobrze się ją czyta niestety na sam koniec dowiadujemy się, że czeka nas co najmniej jeszcze jeden tom przygód Heńka, plus dodatkowa książka o przygodach inspektora Strasburgera. Polecam niestety muszę czekać na następny tom, mam nadzieję, że nie będzie to jakiś długi okres

hooop | 2017-02-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Kolejna przygoda z Heńkiem dobiegła końca. Kolejna ale inna. Po pierwsze w dużej części rozgrywa się w Ameryce. Po drugie Heniek stał się Henrym i już nie jest małolatem. Jest szemranym biznesmen, który na moment zagubił się w szleństwie. Alkohol i całonocne rajdy po knajpach na pewien czas nim zawładnęły. Ale Heniek znowu wraca do starego życia i robi to co umie najlepiej. Korzysta z życia ale i realizuje swój plan.
Świetna seria, która nie pozwala się oderwać od lektury. Dodtakowym, dużym atutem są miejsca i ludzie , których spotka na swojej drodze główny bohter. Postaci historyczne, autentyczne sytuacje, prawdziwe miejsca.
POLECAM i czekam na więcej.
P.S.
Ciekaw jest jak to będzie wyglądać od strony Kornela S.