Opis książki

Specjalnie do tej książki 10 autorów (Jerzy Pilch, Janusz Leon Wiśniewski, Grażyna Szapołowska, Manuela Gretkowska, Maria Nurowska, Katarzyna Pisarzewska, Tomasz Jastrun, Hanna Bakuła, Agnieszka Stefańska, Izabela Filipiak) napisało 10 opowiadań. 10 opowiadań, 10 miłości. Zawartość zbioru: - Izabela Filipiak: Gracze - Tomasz Jastrun: Moja smuga cienia - Jerzy Pilch: Najpiękniejsza kobieta...

Zawartość zbioru:

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Książkowa-Fantazja | 2012-12-08
Przeczytana: 30 listopada 2012

10 * miłość to opowiadania dziesięciu znanych pisarzy/pisarek. Znajdziemy tu opowiadania: Izabeli Filipiak, Tomasza Jastruna, Jerzego Pilcha, Katarzyny Pisarzewskiej, Hanny Bakuły, Agnieszki Stefańskiej, Manueli Gretkowskiej, Janusza Wiśniewskiego, Marii Nurowskiej, Grażyny Szapołowskiej.
W książce każdy z pisarzy przedstawił na swój sposób pogląd na miłość, jednak jestem rozczarowana, gdyż te opowiadania do mnie nie przemówiły. Szczerze mówiąc nie mogłam się doczekać, kiedy skończę.
Wśród tych słabych przeciętnych opowiadań mogę wyróżnić Agnieszkę Stefańską, Marię Nurowską, Janusza Wiśniewskiego.

Bed | 2010-09-03
Na półkach: Czytadła, Przeczytane

Generalnie książkę czytałam niedawno a żadnego opowiadania nie pamiętam. Jakieś takie sztuczne te twory. Nie wiem czy to dlatego, że pisane na zamówiony temat, czy to przymus określonej objętości sprawił, że wyszło coś takiego.

marcin | 2014-07-01
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Książka- pomyłka... aż dziw bierze, że to teksty pisarzy, których lubię (przynajmniej część z nich) Oczywiście wśród 10 opowiadań znajdzie się takie, które można przeczytać... ale są w zdecydowanej mniejszości... ogólnie, teksty napisane na zamówienie wydawnictwa, które podejrzewam, dało autorom zbyt mało czasu - może mieli je przysłać na wczoraj ;) Książkę dostałem i oddał bym każdemu, ale żeby nie marnować czasu obdarowanych zrobię to tylko wtedy, gdy ktoś- świadomie- nadepnie mnie na odcisk... od taka niewinna zemsta...

Książkowo | 2012-02-26
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 2006 rok

Zbiór opowiadań, które do mnie osobiście nie trafiły ani nie przemówiły w żaden sposób...

Lagrema | 2012-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2012, 0-9

Zbiór opowiadań, jakich ostatnio wiele na polskim rynku wydawniczym. Ogólnie dobre czytadło, które porusza różne struny miłości. Jednak myślę, że autorzy mogli lepiej poradzić sobie z tak narzuconym tematem. Najbardziej przypadły mi do gustu opowiadania Gretkowskiej, Pisarzewskiej, Nurowskiej i Stefańskiej. Kto będzie ciekawy, ten po tę pozycję sięgnie.

MadziaR | 2010-10-17
Przeczytana: 2007 rok

Jest to zbiór dziesięciu opowiadań o miłości napisanych przez dziesięciu autorów: Jerzego Pilcha, Grażynę Szapołowską, Marię Nurowską, Hannę Bakułę, Manuelę Gretkowską, Tomasza Jastruna, Janusza Leona Wiśniewskiego, Izabelę Filipiak, Agnieszkę Stefańską i Katarzynę Pisarzewską.
Nie są to banalne historie miłosne, jakimi pełno jest w kolorowych pismach kobiecych, lecz każda z nich pokazuje inny odcień miłości. To miłość gorąca, zmysłowa, dozgonna, nieszczęśliwa, ślepa, wielka, niszcząca, platoniczna, trudna, a czasami gorzka. Opowiadania te różni prawie wszystko: wiek i charakter bohaterów, styl i sposób narracji, smutek i radość. Łączy je natomiast temat – Miłość. Niektóre historie są realne, inne natomiast dają wrażenie fantastycznej mrżonki i wyobrażenia.
Dla mnie szczególnie ciekawe w trakcie lektury okazały się opowiadania napisane przez Jerzego Pilcha i Manuelę Gretkowską. Nie zdradzę dlaczego, gdyż nie chce streszczać ich fabuły. Żeby ją poznać musicie przeczytać...

marysienkap | 2015-01-26
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Dziesięć opowiadań. Opowiadań o miłości. Choć miłości w nich mało. Przynajmniej według mnie. Może autorzy tych niedługich tekstów mają takie właśnie wyobrażenie o tym uczuciu. Może niektórzy z nich pisali swoje opowiadanie pod przymusem lub w ostatniej chwili. Nie wiem, ale biorąc do ręki tę książkę spodziewałam się czegoś więcej. Oczywiście nie zawiodłam się na autorach, których sobie cenię, ale po dzieła innych już na pewno więcej nie sięgnę. Po prostu się zraziłam. Na plus zasługują: Nurowska, Gretkowska, Bakuła i Wiśniewski. Reszta słabo lub naprawdę przeciętnie. Jeżeli tekst z początku był interesujący i wciągający to nagła pointa rozczarowywała.

Ange135 | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Ledwo dotrwałam do końca mając nadzieję, że może kolejne opowiadanie będzie lepsze. Może ja się i nie znam na literaturze, ale to jest moja subiektywna ocena. Nawet Wiśniewski jakoś mnie nie zachwycił. Najbardziej podobało mi się krótkie opowiadanko Grażyny Szapołowskiej.

książek: 2064
Lublinianka | 2012-11-25
Przeczytana: 22 listopada 2012

Opowiadania bardzo przeciętne. Honor ratuje Maria Nurowska i Jerzy Pilch, chociaż też przedstawione opowiadania nie są na najwyższym poziomie.

nitka | 2013-09-29
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Rzadko kiedy sięgam po zbiory opowiadań, esejów czy innych podobnych tworów - jeśli mam je w ręce to musi być tego jakiś powód. W tym przypadku była to postać Janusza Leona Wiśniewskiego, który jest jednym z moich ulubionych autorów.

"10 x miłość" to zbiór opowiadań, jeden z wielu pojawiających się ostatnio na rynku wydawniczym. Ten napisany został w hołdzie miłości przez dziesięciu - znanych bądź też mniej - polskich autorów.
Niestety większość opowiadań mnie rozczarowało.

Historie przedstawione przez autorów mają pomysł, są niebanalne - tego nie można odmówić żadnej z nich. Ukazują one różne oblicza miłości: dozgonną, zmysłową, ślepą, nieszczęśliwą, tą wielką i gorzką... Nie znajdziemy takich w magazynach dla pań czy typowych romansidłach. Każdą opowieść można od siebie odróżnić - styl, narracja, emocje... Nic się nie powtarza, spójnością jest miłość. Powoduje to bez wątpienia różnorodność autorów. Różna płeć, wiek, doświadczenia, sposób postrzegania świata...

Kolejną...

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lisa Unger
    45. rocznica
    urodzin
    Ilu ludzi troszczy się o was tak naprawdę? I nie chodzi mi o tych, z którymi miło jest przebywać, a także nie o tych, których kochacie i którym wierzycie. Ale ludzi, którzy dobrze się czują, kiedy jesteście szczęśliwi i odnosicie sukcesy, a źle, kiedy wam się nie układa, albo przechodzicie trudny ok... pokaż więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
    60. rocznica
  • Ron McLarty
    68. rocznica
    urodzin
    Ludzie, których kochasz, potrafią cię podnieść na duchu i potrafią zamącić ci w głowie. Rozumienie ich nie wydaje się takie ważne, kiedy są w twoich myślach. To dlatego miłość powinna być łatwa.
  • Alfred Elton van Vogt
    79. rocznica
  • Ludwig Wittgenstein
    126. rocznica
    urodzin
    Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
  • Sławomir Łubiński
    81. rocznica
  • Morris West
    99. rocznica
    urodzin
    Samotność to nic nowego. Prędzej czy później dotyka każdego z nas. Umierają przyjaciele, członkowie naszych rodzin, kochankowie i mężowie także.
  • Hubert Selby
    11. rocznica
    śmierci
    Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (...) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.
  • Bjørnstjerne Bjørnson
    105. rocznica