Między wierszami

Wydawnictwo: W.A.B.
Arek

Mieli już do siebie nie pisać. Miało nie być kolejnych e-maili, które złożą się później w książkę. Ale z przyjaźnią nie taka prosta sprawa. Potrzeba rozmowy jest silniejsza od wszelkich postanowień.Małgorzata Domagalik i Janusz L. Wiśniewski znów zaczynają elektroniczną korespondencję. On w pierwszym liście pisze: będę cytował dane, zarzucał Cię faktami, odwoływał się do nauki, powątpiewał w Twoje dane, albo przyjmował je z zachwytem. Egoistycznie będę wysysał z Ciebie wszystko, czego nie wiem. Bo ja uwielbiam wiedzieć. Może nawet bardziej niż Ty. Ona zaś proponuje, by tym razem było więcej o miłości. I jest. Choć rozmawiają także o swoich lekturach, wizytach w teatrze, podróżach, wspomnieniach, rodzinnych radościach i smutkach. Ona opowiada mu o pobycie w Paryżu i rozmowie z Paulo Coelho; on zafascynowany donosi o teorii, jakoby szczęście zależało od działania trzech substancji chemicznych i dodaje, że najwięcej karatów w diamentach przypada na m2 placu, który ona widzi z okien hotelu. Rozmawiają o afrodyzjakach, starych fotografiach, zmysłowym głosie nowej żony Sarkozy'ego. Co chwila odkrywają, że patrzą na świat w różny sposób. I nieodmiennie ich to fascynuje. Ich e-maile są bardzo osobiste i niezwykle erudycyjne. Czasem prowokujące. Czasem zwyczajnie smutne. Kryje się w nich także coś więcej. Wszak czytelnicy lubią czytać między wierszami.

She | 2011-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Kobiety z założenia dużo mówią, a proces uzewnętrzniania się jest dla nich równie naturalny, jak oddychanie. Płaczą i cieszą się głównie słowami. Podczas wielogodzinnych rozmów telefonicznych z najlepszą (aktualnie!) przyjaciółką smakują życia, snują marzenia, dowartościowują się kosztem innych, wyżalają na otoczenie (w tym seksowniejsze od nich kobiety) oraz ekscytują wszystkim, co latynoskie, umięśnione i niedostępne. A całość na jednym wdechu. Milczą wyłącznie wtedy, kiedy są obrażone, ale jest to raczej stanem chwilowym. W większości przypadków nie ma znaczenia, co i jak wydobywa się z ich ust, byle przyniosło ulgę. Bo kobiety bardziej od rozmowy, uwielbiają emocjonalne wygadywanie się. Inaczej sprawa miewa się, gdy na przeciw staje inteligentny i mający coś do powiedzenia mężczyzna. Z miejsca zaczyna się niekończąca gra słów i pozorów. Linijki zaczynają ubierać się w szeregi wieloznaczności, podtekstów i niedopowiedzeń. Dominują wywarzone zdania, zrodzone ze starannie...

Anna | 2012-09-26
Przeczytana: 15 września 2012

Książka przepełniona spostrzeżeniami, opiniami, radościami i smutkami Wiśniewskiego i Domagalik. Pełna ciepła i mądrości.
Kobieta sukcesu - kobieta inteligentna, która wie czego chce od życia i mężczyzna - naukowiec, który za żonę ma naukę a za kochankę literaturę. Takie połączenie to cudowna mieszanka.
Wywody o szczęściu o niezależności, o miłości, walentynkach.
Świat w oczach takiej kobiety i takiego mężczyzny jest warty uwagi.
I ja właśnie taką poświęciłam na czytanie tej książki.
Wszędzie. Nawet w autobusie przegapiając swój przystanek.

Nadwrażliwość | 2015-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Z pewną taką nieśmiałością popatrzyła w stronę pomarańczowej okładki. Jeszcze nie wiedziała czy to dobry wybór. Jakkolwiek by jej nie nazwać z pewnością nie była ekspertem od związków. Co jeśli zbliżające się spotkanie nie dorówna poprzednikowi a jedynym po niej wspomnieniem będzie niesmak Małgorzaty i Janusza? Mimo to ponownie wybrali ten stolik, który zetknął ich losy niemal dwadzieścia cztery miesiące wcześniej. Ona, Małgorzata Domagalik. Dziennikarka, publicystka i felietonistka. Mężczyzny spojrzenie na świat. Obecnie, gdy nie redaguje stronic miesięcznika „Pani” przygląda się życiu Kuby Błaszczykowskiego. Dzięki temu od blisko trzech miesięcy spacerując pośród księgarskich półek mogę przekonać czy zdradziła swej „ofierze” istotę feminizmu. On, Janusz Leon Wiśniewski. Ryzykant obdarzony umysłem ścisłym i sercem z atramentu. Mężczyzna, który na laurach nie spoczywa, co udowodnił choćby niespełna rok temu oprowadzając czytelników po korytarzach „Grandu”. O tym, że brak w...

Kasia | 2015-11-01

Czytałam lepsze książki J. L. Wiśniewskiego. Niewątpliwie książka zawiera sporo trafnych i błyskotliwych uwag, ale za mało w niej dyskusji zbyt wiele monologów, do których M. Domagalik się nie odnosi. "Kłótnią" byłam trochę zakłopotana, ponieważ te fragmenty wydały mi się niezwykle osobiste, tak na marginesie uważam, że obraz singla przedstawiony przez pana Wiśniewskiego jest bliższy prawdy, zwłaszcza poza środowiskami wielkomiejskimi.

bazylia | 2013-07-07
Przeczytana: 2009 rok

Jest to kontynuacja "188 dni i nocy". Jest to zapis korespondencji pomiędzy dwojgiem inteligentnych, oczytanych, ciekawych świata ludzi. Dzięki tej lekturze możemy lepiej poznać autorów, dowiedzieć się kilku ciekawych faktów o otaczających nas ludziach, uważny czytelnik znajdzie tu także rekomendacje odnośnie lektury kolejnych ksiązek.

Mekador | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

Niestety przechwałki J.L Wiśniewskiego mocno mnie irytowały. Bardzo szanuje jego (i jego mózg), ale po prostu to się zrobiło chwilami męczące.

Poza tym wyniosłam parę ciekawostek z książki, za co ma Mój duży plus.
Polecam książkę.

Babka-Kiepska | 2013-07-18
Przeczytana: 16 lipca 2013

Genialna "wymiana zdań". Szczególnie delikatna kłótnia autorów pod koniec książki przyciąga uwagę ;)

Anaela | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

To już nie ten klimat, który zawarty był w "188 dni i nocy"... nadal podziwiam, że dwoje ludzi za pomocą e-mail'i potrafi toczyć "takie" dyskusje. Niemniej uciekło to coś z niezwykłości i niepowtarzalności.

Oliwia | 2013-05-11
Przeczytana: 11 maja 2013

Po przeczytaniu "188 dni i nocy" minęło dość dużo czasu [ponad dwa lata], aż w moje ręce trafiło "Między wierszami". Po zachwytach nad pierwszą częścią [opinia: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/23897/188-dni-i-nocy/opinia/2040390#opinia2040390] spodziewałam się równie dobrej kontynuacji. Niestety nie doczekałam się.

Ogólnie "Między wierszami" czyta się dość dobrze, ale... Tych `ale trochę się nazbierało. Po pierwsze, można odnieść wrażenie, że te listy są pisane na siłę, na odczepne, tak żeby coś było. Ponadto, momentami brakuje mi spójności między poszczególnymi listami. Tak jakby każdy z autorów pisał dla siebie i nie do końca zwracał uwagę na to, co druga strona ma do powiedzenie.

Tak jak poprzednio zachwyciła mnie całość, tak tym razem zachwycają tylko fragmenty.

Można przeczytać, ale na pewno nie jest to książka z gatunku obowiązkowych.

___

| 2011-03-22
Przeczytana: 21 marca 2011

Jeszcze lepsze niż "188 dni i nocy"! Szczerze się obawiałam, czy kontynuacja nie będzie gorsza, jak to zwykle bywa z drugimi częściami niektórych dzieł, ale miło się rozczarowałam. I bardzo dobrze! Może różnica polega też na tym, że we wcześniejszym dialogu było więcej o uczuciach, bardziej w stylu p.Wiśniewskiego. Teraz mamy do czynienia z dialogiem ludzi, którzy rozmawiają o wszystkim, bardziej skupiają się na zewnętrznej stronie życia, nie uciekając przy tym od jednostki i jej wnętrza. Zgrabna gra i naprawdę duuuużo ciekawostek, które dla autorów są przecież takie oczywiste. Nawet uchylenie rąbka tajemnicy z życia prywatnego jest i traktuję to jako ukłon w stronę czytelnika, bo skoro czytelnik czyta to o nim można powiedzieć mniej więcej co myśli, co preferuje. taka transakcja wiązana.
Lektura przyjemna i może przez wielu 'intelektualistów' będzie niedoceniana, ale... mnie to akurat nie obchodzi i polecam!

Pociąg do czytania w Intercity

Pasażerowie, którzy 8, 9 i 10 sierpnia wyruszą z Warszawy jednym z sześciu ekspresów nie muszą pakować książek do walizki. Dobrą literaturę znajdą w przedziałach.