Wojtek Sedeńko wraca do selekcjonowania antologii polskiej fantastyki zbiorem "Przedmurze". Jest to antologia, do której pisali autorzy z różnych pokoleń i o różnych temperamentach pisarskich, stylach i podejściu do fantastyki. Przedmurze będzie po trosze pomostem między pokoleniami polskich fantastów.Znajdziecie tu opowiadania: Macieja Parowskiego, Marka Oramusa, Mirosława Piotra Jabłońskiego, Zbigniewa Wojnarowskiego, Krzysztofa Kochańskiego, Wojciecha Szydę, Jacka Sobotę, Michała Protasiuka, Pawła Ciećwierza, Cezarego Zbierzchowskiego, Michała Protasiuka, Grzegorza Janusza i Pawła Majki.
Będzie nawet komiks Tomasza Niewiadomskiego.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/pl/p/Przedmurze/4716

źródło okładki: http://solarisnet.pl/pl/p/Przedmurze/4716

MałySuseł | 2017-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Tytułem wstępu - zbiory opowiadań zawsze oceniam jako całość, a nie jako różnorodne wariancje na temat średniej poszczególnych opowiadań.

Przedmurze jako zbiór jest świetne - co najmniej kilka tekstów zapadło mi w pamieć, jak sądzę, na dłużej, a wśród pozostałych żadnego nie określiłbym jako słabego i odstającego od reszty.

Mimo znacznej objętości książkę aż chce cię połknąć ;). Świetny zbiór przypominający mi czasy sprzed ponad dekady - co chyba było też celem Wojtka Sedeńki.

gromik99 | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Niestety dość nierówna antologia, po której spodziewałam się dużo więcej. Obiektywnie wysoka ocena głównie za bardzo dobre opowiadania Wojnarowskiego i Zbierzchowskiego oraz niezawodnego Majkę i Protasiuka. Ciekawy również Kochański, choć mam wrażenie jakby został wyjęty z innej antologii. Przeczytać warto. Mimo wszystko do większości tekstów nie wróciłabym po raz drugi.

MaciejLiteon Strzępa | 2017-01-15

Trudno mi się tutaj odnieść do utworów, które zostały użyte w tej antologii, jest ich sporo i każdy wymagałby oddzielnego omówienia.
Teoretycznie łączy je wspólny cel, ewentualnie motyw, (choć muszę przyznać, że w niektórych trzeba go poszukiwać dosyć głęboko https://www.facebook.com/images/emoji.php/v6/f57/1/16/1f609.png;-) ). Sugestie, które można znaleźć i wnioski, które można wyciągnąć po przeczytaniu tych tekstów, niekoniecznie są pozytywne dla Polski jak i dla świata.
Wielorakie rodzaje przyszłości, podejścia do problemów, stosunków społecznych i zachowań ludzkich to mocna strona tej antologii.

Warta przeczytania jest przedmowa Wojtka, dzięki niej można poznać czasy, które minęły, pewną ich krytykę, ale też i realia, które obowiązywały. Kryteria, którymi się kierował przy tworzeniu poprzednich antologii jak i tej. Oczywiście o omówieniu dzisiejszych czasów Wojtek też nie zapomniał

Piotr Rosiek | 2017-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Warto było czekać na tę antologię.Świetny wybór tekstów i sporo przemyśleń w trakcie czytania.Jacek Sobota"Korekta" i Cezary Zbierzchowski"Dobre miasto" - moim zdaniem perełki.

GrzMi | 2017-04-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Lubię takie nieoczywiste klimaty. polecam.

oasiaa | 2017-06-03
Yungar | 2017-04-15
Tiril | 2017-03-31
Przedmurze na manewrach

Jeśli czasopisma są poligonem, na którym testuje się najdziksze wizje fantastyki, to antologie przypominają manewry sojuszniczych armii, sprawdzających w boju, na ile dawne i nowe taktyki przystają do zmieniającego się świata. Kto ustrzeli oryginalną myśl, wygra starcie o uwagę czytelnika? A kto polegnie, bo jego stylistyka, sposób obrazowania, myślenie o rzeczywistości oparte zostały o przestarzałą baterię memów? Lektura pokaże.