Najnowsze artykuły
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać3
- Artykuły„Brama Zdrajców”, czyli przewodnik po świecie Williama Warwicka! Poznajcie cykl Jeffreya ArcheraMarcin Waincetel1
- ArtykułyTokarczuk dla „Guardiana”: Mizoginia tkwi w nas jak jakaś chorobaKonrad Wrzesiński12
- ArtykułyNa Cmentarz zagubionych dusz… Poznaj nową książkę Pauliny Hendel!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Roman Danak
Znany jako: Zbigniew Skawski
2
6,6/10
Pisze książki: fantasy, science fiction, czasopisma
Urodzony: 01.01.1935Zmarły: 01.01.1994
W 1958 ukończył orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako autor fantastyki naukowej debiutował opowiadaniem Temida, napisanym wspólnie ze Zbigniewem Dworakiem, opublikowanym w 1968 na łamach "Młodego Technika" (numer 8). Niektóre ze swych opowiadań pisał pod pseudonimem Zbigniew Skawski. Jego teksty były przekładane na język węgierski i esperanto. W 1977 ukazał się zbiór opowiadań Jana Ciągwy władza nad materią Danaka i Dworaka. W roku 1994 został nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść Sotnie Łysego Iwanki
6,6/10średnia ocena książek autora
70 przeczytało książki autora
70 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Jana Ciągwy władza nad materią
Tadeusz Zbigniew Dworak, Roman Danak
6,3 z 37 ocen
63 czytelników 4 opinie
1977
Najnowsze opinie o książkach autora
Sotnie Łysego Iwanki Roman Danak
6,9
Ciekawie przedstawiony okres wznoszący sinusoidy cywilizacyjnej, na ziemiach Europy Środkowej i Wschodniej. Szkoda, że tak dużo militaryzmu i hierarchizmu. Wyczuwa się uproszczony podział na dobro rustykalnego tradycjonalizmu (który w kółko indukuje "uświęconą" przemoc patriotyczną, po każdej stronie konfliktu) i zło zaborczych mocarstw (w których przecież mogą też żyć dobrzy ludzie, tyle że siłą zmuszeni do realizacji podłych pomysłów klas wyższych).
Pisarz z góry zakłada, że przyszłą (po zagładzie) wiarą będzie tylko i wyłącznie monoteizm.
Autor nie dopuszcza nawet myśli, że gospodarka globalna (w tzw. technoczasach) może być zbyt niewydolna ekonomicznie, aby mogły powstać zaawansowane i autonomiczne instalacje orbitalne.
Poza tym, ogólnie przemyślana wizja futurologiczna, przekazana oryginalnym językiem i stylem.
Jana Ciągwy władza nad materią Tadeusz Zbigniew Dworak
6,3
Lubię zbiory opowiadań ale w przypadku tej książki albo poszczególne opowiadania były nijakie albo gdy pomysł na nie był ciekawy to realizacja leżała i/lub zakończenie pozostawiało jakiś niedosyt.
Widzę wiele pozytywnych ocen (szkoda, że bez słowa komentarza). Może moja ?zbyt niska? ocena wynika z tego, że oczekiwałem łatwych i przyjemnych opowiadań a dostałem opowiastki z morałem (czy aby na pewno?),nad którym zbytnio się nie zastanawiałem.
P.S.
Być może gdyby nie zmęczenie poprzednimi pozycjami PRLowskiej fantastyki to dałbym 5 gwiazdek. Niektóre opowiadania pewnie zasługują na 6 (może i więcej) gwiazdek ale niestety oceniam książkę jako całość.