Dziwne losy Jane Eyre

Okładka książki Dziwne losy Jane Eyre Charlotte Brontë
Okładka książki Dziwne losy Jane Eyre
Charlotte Brontë Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Ekranizacje: Jane Eyre (2011) klasyka
klasyka
Inne

Niesamowita klasyka sama w sobie

Niesamowita klasyka sama w sobie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowna! Barwna i pełna ciepła i spokoju historia. Wcale nie jest słodka, ma w sobie pewien dramat i nie taką znowu ciągle wesołą codzienność, a jednak dzięki głównej bohaterce, która emanuje dobrem, książka jest naprawdę pozytywna.
Pierwsze wydanie powieści ukazało się ponad 170 lat temu, oczywiste jest to, że panowały wtedy inne zasady i co innego było uznawane za normę. Mimo tego, poprzez doskonały wgląd w myśli Jane Eyre, jest ona bardzo bliska czytelnikowi i niesamowicie łatwo się z nią utożsamić. Jej dziwne losy są historią prowadzącą od czasów dzieciństwa w nieprzyjaznym domu, przez lata nauki i trudów ówczesnej szkoły, aż do dorosłości, pracy i tego, czym jest ta powieść, czyli miłości. Mniej więcej połowę książki zajmuje to piękne uczucie. Nie dotyczy ono wyłącznie romansu, pojawia się również wątek miłości rodzinnej, miłości Boga i bliźniego oraz wolności właśnie w miłości. Temu wszystkiemu towarzyszą wahania, niepewność, troska, zagubienie, samotność, przywiązanie... Milion różnych emocji. Książka jest wręcz nimi przesiąknięta. I to jest takie piękne!
Nie przepadam, gdy autor, lub bohater zwraca się bezpośrednio do czytelnika, a jednak w tym przypadku nie przeszkadzało mi to zupełnie.
Samą lekturę wręcz pochłonęłam i myślę, że moja przygoda z Charlotte Brontë dopiero się rozpoczęła. Z chęcią sięgnę po kolejne powieści :)

Powieść, do której mam olbrzymi sentyment. Książka, która wzrusza, ale też z której można wiele wyciągnąć dla siebie. "Dziwne losy Jane Eyre" to powieść ponadczasowa. Precyzyjne opisy uczuć sprawiają, że w pełni wchodzimy w świat powieści, z którego pomimo całego okrucieństwa, nie chcemy wyjść.
Zdecydowanie przebija "Wichrowe wzgórza" siostry autorki.
Po ogrom przemyśleń na temat powieści i krótką biografię Charlotte Bronte zapraszam do filmu poniżej.

Zdecydowanie przebija "Wichrowe wzgórza" siostry autorki.
Po ogrom przemyśleń...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

oddałabym WSZYSTKO co mam, żeby móc doświadczyć czytania tej cudownej książki raz jeszcze po raz pierwszy… od dawna nie czułam tak wielu emocji podczas czytania. nigdy nie zapomnę uczuć, które mi przy tej lekturze towarzyszyły.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka wspaniała, szczególne wrażenie wywarło na mnie czytanie jej w letnie burzowe wieczory. Od pierwszych stron styl Bronte zachwyca, to, jak dokładnie opisuje emocje Jane jest wprost nieprawdopodobne. Każdy z bohaterów jest człowiekiem "z krwi i kości" wszyscy mają wady i popełniają błędy, każdy ma też inne cele, każdemu przyświecają inne wartość. W książce, do której siadałam, oczekując zwykłego dziewiętnastowiecznego romansu, odnalazłam niespodziewaną głębię. W powieści Bronte miłość jest skomplikowana, a każdy z wyborów, przed którymi staje Jane, nieoczywisty. Bardzo ciekawie został też przedstawiony motyw winy i kary, odpowiedzialności za własne czyny czy próby odnalezienia swojej tożsamości przez młodą kobietę.

Wspaniała.

Wspaniała.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę pochłonęłam w kilka wieczorów, az sama jestem zaskoczona tym, jak mnie wciągnęła. Autorka postarała się, by czytelnik współodczuwał z losami Jane Eyre. Gdy cierpiała, cierpiałam razem z nią, gdy się cieszyła i ja się cieszyłam. Na początku trochę ciężko mi się było przebić przez opisy, ale jak już udało mi się wkręcić w historię, tak bywały wieczory, że nie byłam w stanie odłożyć książki i zaczynałam kolejny rozdział, a potem kolejny… Klasyka literatury, naprawdę polecam.

Klasyka literatury, którą zdecydowanie warto poznać. Czyta się z ogromnym zaciekawieniem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Napisana prawie 200 lat temu, porusza wiele tematów których się w niej nie spodziewałam (jak np. neuroróżnorodność). Chwytająca za serce.
Głęboka opowieść, o miłości i jej braku, o przeciwnościach losu, o grzechach i karach za nie, ale także o miłosierdziu.
Polecam, chociaż to długa lektura uważam, że warta jest przeczytania.

- przeżywałam razem z Jane jej cierpienia i radości, będąc nimi dogłębnie poruszona. Nie chciałam słuchać co będzie dalej gdy ta cierpiała, a pragnęłam dla niej szczęśliwego zakończenia....

Marzeniem każdego chyba pisarza jest, by jego książka inspirowała czytelników do czytania, a pisarzy do pisania. Charlotte Bronte udało się urzeczywistnić to marzenie, pytanie czy w ogóle takie pragnienie odczuwała.
Cała recenzja tutaj: https://nakanapie.pl/recenzje/jane-eyre-po-raz-trzeci-dziwne-losy-jane-eyre

• Klasyka
  • 100 książek BBC