rozwińzwiń

Dziwne losy Jane Eyre

Okładka książki Dziwne losy Jane Eyre Charlotte Brontë
Okładka książki Dziwne losy Jane Eyre
Charlotte Brontë Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Ekranizacje: Jane Eyre (2011) klasyka
klasyka
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Miejscami nudna, ale mająca to coś w sobie. Warto spróbować i w najgorszym wypadku nie trzeba czytać do końca.

Biedna Jane od samego początku miała pod górkę, a mimo to nie załamała się i wyszła na prostą. Mimo przeciwności pozostała wierna samej sobie i wyznawanym przez siebie zasadom, nawet gdy wszystko (a zwłaszcza wtedy) przeciwko temu się buntowało.

A co do Edwarda Rochester'a - kiedy pierwszy raz czytałam tę powieść byłam w wieku zbliżonym do Jane Eyre i nie mogłam zrozumieć jak mógł postąpić tak, jak to uczynił mimo że deklarował uczucie do Jane. Teraz czytając tę książkę jestem w wieku zbliżonym do Edwarda Rochester'a i mimo że dalej uważam, że bardzo źle postąpił, to jednak w jakimś stopniu rozumiem jego motywację.

Tłumaczenie trochę trąci myszką. Naprawdę miałam dreszcze za każdym razem, jak czytałam "Żanetko".... Brrr 😒

Piękna historia, która mnie pochłonęła. Czytałam książkę, słuchałam audiobookaa czytanego przez Magdalenę Cielecką a film przede mną. Książka momentami smutna, wzruszająca. Bardzo polubiłam charakterną małą dziewczynkę Jane. Historia o tym że czułość i miłość potrzebna jest każdemu z nas beżz względu na czasy w jakich się urodziliśmy i żyjemy. Polecam

Charlotte pisała najlepiej ze wszystkich sióstr Brontë - change my mind!

Czy bywa moralizatorska? Tak. Czy występuje mizoginistyczna postać, którą mamy ochotę udusić własnymi rękami? Nie da się ukryć. Czy jest to jedna z najbardziej poruszających historii miłosnych, jakie napisano w XIX wieku? Otóż dokładnie tak jest!

Tak naprawdę historia sama w sobie byłaby jedynie nieco podbudowanym protestanckimi wartościami romansidłem, gdyby główna bohaterka nie była tak wspaniale napisana i tak cudownie ludzka, przy całym swym heroizmie. Jane Eyre to ikona. Zbyt mało jest Jane Eyre w naszym społeczeństwie.

Charlotte pisała najlepiej ze wszystkich sióstr Brontë - change my mind!

Tak naprawdę historia sama w sobie byłaby jedynie...

Absolutnie wybitna literatura i klasyk w najlepszym tego słowa znaczeniu - w swojej esencji, jest to po prostu historia młodej kobiety, która w samotności rozpoczyna swoją dorosłość i ani jedno słowo tej książki nie zestarzało się ani nie straciło na aktualności od momentu jej wydania. Tak jak w 1848, tak i w 2024, to przesłanie do młodych kobiet, aby na pierwszym miejscu stawiały szacunek do samych siebie i swoje własne zasady, rozbrzmiewa głośno i wyraźnie. Pomimo zmieniających się zasad moralności czy realiów społecznych, romans, w którym główna bohaterka słucha swojego własnego rozumu nie uciszając przy tym serca, pozostaje wyjątkowo cennym głosem, w który warto się wsłuchać. Bezapelacyjnie moja ulubiona Bronte.

Fantastyczna książka, czytałam z zapartym tchem. Kolejny klasyk, który naprawdę warto przeczytać.
Jednak postacie, mimo swojej wyrazistości, są dość przewidywalne. Nieco zabrakło do ideału książkowego :)

„Dziwne losy Jane Eyre” to powieść, cóż, dziwna. Zarówno fabuła jak i bohaterowie wydają się być oderwani od rzeczywistości. Chociaż w tej materii akurat prym wiodą dialogi pomiędzy Jane i panem Rochesterem, a że nie jestem fanką tego gatunku powieści, to uważam, że lektura tej konkretnej jest wręcz intrygująca. Zarówno irytująca, jak i interesująca.

Nie będę nikomu polecać tego tytułu, gdyż sama nie jestem pewna, czy mając ponownie szansę przeczytać ją po raz pierwszy i wiedząc, jakie miałam odczucia już po jej przeczytaniu, zdecydowałabym się poświęcić jej czas.

Nie będę nikomu...

Ponad 18 godzin słuchania. Elisabeth Klett to świetna lektorka, polecam!

Ponad 18 godzin słuchania. Elisabeth Klett to świetna lektorka, polecam!

Kim jest tytułowa Jane Eyre? Bohaterkę poznajemy od czasów gdy była mała dziewczynką, i widzimy jak dojrzewa by stać się pełnokrwistą kobietą. Po śmierci obojga rodziców Jane trafia do swojego wujka, który kocha dziewczynkę, natomiast jego żona żywi do niej całkiem odmienne uczucia.. Po śmierci męża, pozbywa się dziecka i Jane trafia do szkoły z internatem. Jej losy jednak całkowicie się odmienia gdy pozna Edwarda Rochestera. Czy ten gbur zaakceptuje Jane? Jak dziewczyna odnajdzie się w nowych warunkach?

Historia wspaniała, wybitna. Klasyk, który każdy powinien znać. Przede wszystkim postać Jane, bohaterka z bardzo trudnym i smutnym dzieciństwem, wyrosła na bardzo niezależną kobiete, która szuka w życiu szczęścia, po prostu. Cudowna historia miłości jaka się narodziła łapie za serce i przy samym końcu nawet lekko wzrusza. Czytajcie!

15 076
    10 905