Niebiańskie pastwiska

2015-08-25
2015-08-25
space opera
Inne

Okładka książki LandsbergOn 1(11)/2023 Sebastian Górny, Piotr Jakubowski, Paweł Karolczuk, Sandra Komenda, Paweł Majka, Michał Narożniak, Jan Proch, Redakcja magazynu LandsbergOn, Mariusz Sobkowiak, Emil Zawadzki
LandsbergOn 1(... Sebastian Górny, Pi...
Okładka książki Wenus Sabina Bacior-Chadryś, Lech Baczyński, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Daniel Fiedczak, Agnieszka Fulińska, Adam Jarmuła, Katarzyna Ophelia Koćma, Gaja Wiktoria Królikowska, Małgorzata Lewandowska, Paweł Majka, Krzysztof Rewiuk, Anna Samek, Artur Siwek, Marcin Tomasiewicz, Mariusz Wojteczek, Ewa Zwolińska
Wenus Sabina Bacior-Chadr...
Okładka książki Horyzont Zderzeń Fantastycznych #0 (czerwiec 2022) Anna Chotoborska, Paweł Dybała, Izabela Grabda, Katarzyna Ophelia Koćma, Paweł Majka, Krzysztof Rewiuk, Artur Siwek
Horyzont Zderz... Anna Chotoborska, P...
Okładka książki BESTie 2020 Lech Baczyński, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Izabela Grabda, Adam Groth, Katarzyna Koćma, Paweł Majka, Aneta Pazdan, Artur Siwek, Michał Tomczyk, Ewa Zwolińska
BESTie 2020 Lech Baczyński, Agn...

Wypasiona space opera

Niestety, nadmierna ekspozycja sprawiła, że znudziłem się i odłożyłem przed połową.

Co za dużo to niezdrowo ,jak niegdyś mówiono.Chciałoby się dodać-autorze szanuje swój czas i czytelnika. Niebiańskie pastwiska mógłby być jedną z lepszych ,świeżych i frapujących polskich powieści w nurcie space opery czy też nawet klasycznej fantastyki. Niestety ,autor miał zbyt dużo pomysłów ,a jego umiejętności warsztatowe zbyt skromne by objąć te wszystkie wątki,postacie. Także do końca nie nie wiadomo było jaki był zamysł autora. Świetny początek,a po tem pół książki wieje nudą. Rozlazłe dialogi żołnierzy o niczym ,intrygi polityczne,wprowadzanie postaci,które i tak szybko nikną, a czytelnik w pewnym momencie w tym wszystkim nie może się połapać . Może gdyby autor rozpisał swoje pomysły na kilka tomów ,skupił się na paru kluczowych wątkach, przykrócił te dialogi praktycznie o niczym ,mięlibyśmy świetną, odkrywczą powieść SF,a tak mamy to co mamy.

Książka ogólnie bardzo fajna ale niestety nierówna. Pewnie z 30% to poznawanie nowych postaci i to jest w sumie fajne bo każda wkracza do świata z przytupem. Później, kiedy wątki zaczynają się łączyć, niestety akcja zwalnia za to pojawiają się puste rozważania. Na domiar złego część wątków i postaci okazuje się jakby porzucona przez autora bo ostatecznie nie odgrywają żadnej większej roli. Ale i tak warto przeczytać.

Autor zdecydowanie miał świetny pomysł i widać w tej powieści potencjał, który jednak rozwinąłby się dużo lepiej, gdyby rozłożyć akcje na więcej tomów. Za dużo się dzieje na te 700 stron. Za dużo stronnictw, za dużo postaci, tak że nawet te, które miały być istotne, pojawiają się tylko kilka razy - przez co wydawały mi się płaskie, pozbawione charakteru, nie przywiązałam się do nich w ogóle i z nielicznymi wyjątkami nie odczuwałam żadnych emocji w związku z nimi - nawet jeśli niektóre z ich historii były naprawdę zaskakujące (Maska, który okazał się agentem cesarza, czy Tessa, którą podejrzewałam o wszystko, ale nie o to, że rzeczywiście chodzi jej o dobro brata). Długo gubiłam się w tym, kto jest kim i po czyjej stoi stronie. Dużo ciekawych wątków, ale dotkniętych tylko pobieżnie. Na plus przebieg akcji, która do samego końca trzymała w napięciu, i rzeczywiście byłam w pewnym momencie tak zaskoczona, jak rzadko bywam przy czytaniu, bo pewnych rozwiązań w ogóle nie przewidziałam.
Chciałabym ocenić tę książkę wyżej, bo pomimo męczącego początku (bardziej męczącej pierwszej połowy) w końcu mnie pochłonęła, ale sporo się przy niej namęczyłam, aby ogarnąć wszystkie wątki, a pobieżne zamknięcie czy wręcz porzucenie niektórych z nich (Powolna Flota, Gaja) pozostawiło mnie z ogromnym niedosytem. Moja recenzja jest taka jak ta książka - chaotyczna, bo choć w powieści jest dużo potencjału, zabrakło rygoru, aby doprowadzić ją w składny sposób do końca - a może właśnie miejsca, bo nie mogę oprzeć się wrażeniu, że podobałoby mi się dużo bardziej, gdyby podzielić tę akcję na kilka tomów, rozwinąć bardziej liczne wątki i postaci; wgłębić się w ten świat, który mnie zafascynował, lecz nie zapewnił satysfakcji.

Majka zaintrygował mnie książkami z cyklu Uniwersum Metro 2033 oraz Berserk. Trochę słabszy dla mnie był cykl „Mitoświat”. Czy pastwiska były „niebiańskie”.
Jestem trochę zawiedziony, odczucia mieszane.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, ludzkość w trakcie kolonizacji kosmosu;
- oryginalny pomysł na symbiozę z obcymi jako religii wszechpanującej;
- zawieranie przez bogów umowy z ludźmi odnośnie ich życia po śmierci;
- świetny opis bitwy statków kosmicznych;
- bezpardonowa wojna o wpływy polityczne;
- kto będzie pionkiem, a kto zwycięzcą w tej konfrontacji;
- pomysł na wykorzystanie przez ludzkość nowej energii;
- zwykli ludzie próbują przetrwać potężną wojnę;
- dodatek mistyki, horroru i humoru to dodatkowa atrakcja;
- trzeba czekać do końca, żeby wiedzieć co wydarzyło się w prologu;
- mocne i ciekawe zakończenie.
Minusy:
- początek bardzo dobry, ale im dalej tym coraz gorzej;
- nadmiar wątków, postaci wprowadza lekkie zamieszanie;
- ciągła polityka w świecie fantastyki zmęczyła mnie okrutnie.
Ogółem książka dobra, ale liczyłem na więcej.

Jestem trochę zawiedziony, odczucia mieszane.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, ludzkość w trakcie kolonizacji kosmosu;
- oryginalny pomysł na symbiozę z obcymi jako religii wszechpanującej;
- zawieranie przez bogów...

Strasznie trudno jest mi ocenić tą książkę. Bo z jednej strony całokształt jest całkiem niezły, z bogatym i różnorodnym światem, ciągłą akcją, zwrotami i interesującymi bohaterami, tak że nawet 8 by się należało. Z drugiej jednak strony w trakcie samego czytania ilość wątków, nowych postaci wyskakujących z pudełka, zdrad, intryg, i początkowo bardzo słabo zarysowanego świata, sprawiały, że brnąłem przez lekturę jak przez bagno. Wciągało, ale nie w dobrym znaczeniu tego słowa. Momentami łapałem się na tym, że zasadniczo nie bardzo wiem co się właściwie dzieje i musiałem wracać do początku rozdziału, aby się upewnić. A to niestety ścina ocenę do 4-5. No i tak wyciągając średnią wyszła mi ta szóstka.

Za krótko. Świat był intrygujący A część bohaterów naprawdę dała się lubić. Ale to za mało. Majka stara się stworzyć epicką opowieść na miarę Hamiltona czy Simmonsa. Ale objętość która u nich była ledwie prologiem, u Majki jest całością opowieści. Wszystko potoczyło się za szybko, za łatwo, a przy tym nie pozwoliło w pełni zrozumieć otaczającego świata. Szkoda.

Panie Majka, zrób pan coś ludzkości. Przestań pisać.

Panie Majka, zrób pan coś ludzkości. Przestań pisać.

Moje wrażenia - takie pół na pół - ta część powiedziałbym "boska" no mocno taka sobie, ale autor w moich oczach bardzo mocno nadrabia tą częścią klasyczną sci-fi.

Tyle dobrego słyszałem o tej książce. A tu bardzo nierówno. Sam pomysł z mieszaniem sf z boskimi bytami całkiem ciekawy, ale intryga zawiła, nierówna, chaotyczna. Fragmenty znakomite, fragmenty ciężkie do przeczytania. Wątek, że tak to nazwę, „zaświatowy” najgorszy. Ciekawszy z flotą poruszającą się na tradycyjne napędy. Łącznie rozczarowujące.

• Science Fiction