Kniaź Jarema

Seria: Biografie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia
Marek

Tajemnice biografii legendarnego Jaremy. Żołnierz, wódz, polityk, kresowy magnat, warchoł? Jan Widacki - prawnik, kryminolog i polityk - brał udział w badaniach domniemanych szczątków Jeremiego Wiśniowieckiego na Świętym Krzyżu - zafascynowany znaną z OGNIEM I MIECZEM Henryka Sienkiewicza postacią kresowego magnata, zbiera rozproszone fragmenty jego biografii, porównuje różne źródła i opinie,...

Tajemnice biografii legendarnego Jaremy.
Żołnierz, wódz, polityk, kresowy magnat, warchoł?
Jan Widacki - prawnik, kryminolog i polityk - brał udział w badaniach domniemanych szczątków Jeremiego Wiśniowieckiego na Świętym Krzyżu - zafascynowany znaną z OGNIEM I MIECZEM Henryka Sienkiewicza postacią kresowego magnata, zbiera rozproszone fragmenty jego biografii, porównuje różne źródła i opinie, analizuje przyczyny najważniejszych życiowych decyzji, pozostających w związku z tragicznymi dziejami powstań kozackich.
Szukając odpowiedzi na pytanie - kim był naprawdę Jeremi Wiśniowiecki? - opowiada autor o dziejach siedemnastowiecznej Polski: ludziach, rodach, stanowiskach, politycznych decyzjach, wojnach i bitwach - kreśli skomplikowaną historię stosunków polsko-ukraińskich, obraz narodów, których dzieje pozostają nierozerwalnie związane z losami jednostek.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1997

źródło okładki: zdjęcie autorskie