Kniaź Jarema

Seria: Z medalionem
Wydawnictwo: Śląsk
historia kozacy
Jakub

Tajemnice biografii legendarnego Jaremy. Żołnierz, wódz, polityk, kresowy magnat, warchoł? Jan Widacki - prawnik, kryminolog i polityk - brał udział w badaniach domniemanych szczątków Jeremiego Wiśniowieckiego na Świętym Krzyżu - zafascynowany znaną z OGNIEM I MIECZEM Henryka Sienkiewicza postacią kresowego magnata, zbiera rozproszone fragmenty jego biografii, porównuje różne źródła i opinie,...

Tajemnice biografii legendarnego Jaremy.
Żołnierz, wódz, polityk, kresowy magnat, warchoł?
Jan Widacki - prawnik, kryminolog i polityk - brał udział w badaniach domniemanych szczątków Jeremiego Wiśniowieckiego na Świętym Krzyżu - zafascynowany znaną z OGNIEM I MIECZEM Henryka Sienkiewicza postacią kresowego magnata, zbiera rozproszone fragmenty jego biografii, porównuje różne źródła i opinie, analizuje przyczyny najważniejszych życiowych decyzji, pozostających w związku z tragicznymi dziejami powstań kozackich.
Szukając odpowiedzi na pytanie - kim był naprawdę Jeremi Wiśniowiecki? - opowiada autor o dziejach siedemnastowiecznej Polski: ludziach, rodach, stanowiskach, politycznych decyzjach, wojnach i bitwach - kreśli skomplikowaną historię stosunków polsko-ukraińskich, obraz narodów, których dzieje pozostają nierozerwalnie związane z losami jednostek.

Marek Krawczyk | 2015-01-09

Książka bardzo ciekawa opisująca jeden z największych błędów I Rzeczypospolitej. Nie była to Rzeczpospolita Obojga Narodów a co najmniej Trojga Narodów. Polacy zbyt późno to zrozumieli katując Ukrainę zamiast z nią rozmawiać. Zrobiliśmy sobie kolejnego wroga co ucieszyło tylko Moskwę. Jak można cześć współbraci traktować jak podgatunek i pozbawiać głosu, co gorsza bardzo strategiczną cześć Narodu. Myślę że ma to nawet dzisiaj odzwierciedlenie w stosunku części Polaków do Ukraińców. Nie mogę znieść totalnej głupoty polityków polskich wyciągających sprawę Wołynia teraz gdy Ukraina walczy o niepodległość. Jak można być tak bezmyślnym w sytuacji gdy waży się los potężnego bufora oddzielającego nas od Moskwy, bufora prawie 50-milionowego który pokazuje że jako jedyny w Europie (poza wcześniej Gruzinami) jest w stanie postawić się Putinowi.
Ta książka powinna być przestrogą dla takich tępych umysłów wyciągających teraz jakieś niemal już zaleczone waśnie tylko po to żeby zabłysnąć...

Łukasz | 2014-08-17
Przeczytana: 15 maja 2014

Bardzo solidna biografia, chyba najlepsza, albo jedna z najlepszych na temat Jaremy. Świetnie się czyta, autor skupia się nie tylko na samym księciu, ale też pokazuje szerokie tło wydarzeń, które wówczas miały miejsce. Wszystko to powoduje, że czytelnik może lepiej zrozumieć motywację kierującą Wiśniowieckim, przy podejmowaniu różnych życiowych decyzji. W moich oczach Jarema sporo zyskał po przeczytaniu tej biografii jako człowiek, dowódca i polityk. Polecam, zwłaszcza że Jan Widacki oparł swoją pracę na solidnych źródłach.

Mikołaj | 2012-12-12

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się losami Jaremy! Można tu znaleźć wiele ciekawych informacji o jego jakże burzliwym życiu. Dobrze, że taka książka powstała, ponieważ przybliża czytelnikowi nieco zapomnianą już, a jakże przecież ważną dla naszej historii, postać Jeremiego Wiśniowieckiego. Polecam.

Jakub | 2016-07-12
Misza | 2016-06-08