prof. dr hab. Stanisław Salmonowicz - polski historyk prawa i prawnik. Absolwent UJ (prawo). Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (Katedra Prawa Niemieckiego). Autor ogromnej ilości publikacji i ok. 30 książek. W czasie komunizmu działał w opozycji. Wybrane książki: "Franiszek II" (Ossolineum, 1985),"Sylwetki spod gilotyny" (PWN, 1989),"Prusy Królewskie w XVII -XVIII wieku. Studia z dziejów kultury" (Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2002),"Prusy. Dzieje państwa i społeczeństwa" (Książka i Wiedza, 2004),"W staropolskim Toruniu XVI-XVIII w. Studia i szkice" (Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierowania "Dom Organizatora", 2005),"Fryderyk Wielki" (Ossolineum, 2006),"Pitaval krakowski" (z J. Szwają i S. Waltosiem, Universitas, 2010).
"Zamknięcie tej mieniącej się różnymi barwami osobowości w prostej formule nie jest zadaniem łatwym". Tak w świetnej biografii króla Prus niejednokrotnie powtarza Stanisław Salmonowicz.
Książka przybliża nam całokształt życiorysu Fryderyka II zarówno jako króla Prus, jak i człowieka. Autor opisuje sukcesy (zajęcie Śląska, I rozbiór Polski, reforma oświaty) i wady (ucisk ludności, centralizacja, skostnienie ustroju) polityki samotnika z Sansoucci.
Salmonowicz ukazuje najbardziej jak się da charakter Fryderyka - zamkniętego w sobie, nielubiącego zabaw, przepychu, kobiet ironisty, szydercy, uważającego się za pierwszego sługę państwa.
Trzeba zaznaczyć, że Salmonowicz opisuje Fryderyka Wielkiego i jego epokę z zimną krwią, nie ulega apologetycznemu mitowi fryderycjańskiemu ale nie krytykuje go na każdym kroku. Nawet rozbiór Polski jest opisany ze stoickim spokojem, godnym Fryderyka II.
Ostatecznie mimo, że autor nie odważa się postawić jednoznacznej oceny, wydaje się słusznie dostrzegać i zaznaczać długofalowe konsekwencje dla Prus i całych Niemiec wynikające z polityki zapoczątkowanej właśnie przez filozofa z Sansoucci: katastrofę 1806 r. i wiek XX. Podobnie jak wyniszczające wojny i ogromny ucisk ludności są to skutki jednoznacznie negatywne.
Książka ukazuje historię państwa, które pomimo tego, że było stosunkowo niewielkie i niezbyt ludne, było w stanie zatrząść Europą i uzyskać pozycję dominującą. Prusy były państwem, które dało podwalinę pod dzisiejszy system zarządzania państwami europejskimi, to one wprowadziły powszechne ubezpieczenie emerytalne ( żeby mieć środki na wojnę z Francją ),to one utworzyły pruski model edukacji, to również one są tak naprawdę twórcami nowoczesnej armii zawodowej. Same miasta-państwa niemieckie są wręcz bliźniaczo podobne do miast-państw greckich, a Prusy, szczególnie za panowania Fryderyków Wilhelmów przypominały Spartę.