Kazimierz Wielki

Ossolineum
2004-01-01
1986-01-01
Kaimierz Wielki historia Polski średniowiecze

Okładka książki Kazimierz - sławny i z czynów Wielki Zofia Czekalska-Sitko, Kamila Follprecht, Rafał Hryszko, Feliks Kiryk, Maria Molenda, Krzysztof Ożóg, Danuta Quirini-Popławska, Stanisław A. Sroka, Marcin Starzyński, Wacław Uruszczak, Marek Walczak, Jerzy Wyrozumski
Kazimierz - sł... Zofia Czekalska-Sit...
Okładka książki Kazimierz Wielki i jego państwo Daniel Bagi, Robert Bubczyk, Dariusz Dąbrowski, Lech Łbik, Jacek Maciejewski, Teresa Maresz, Andrzej Marzec, Tomasz Nowakowski, Wiesław Sieradzan, Stanisław A. Sroka, Leontij Wojtowycz, Jacek Woźny, Thomas Wünsch, Jerzy Wyrozumski, Piotr Zwierzchowski, Zbigniew Zyglewski
Kazimierz Wiel... Daniel Bagi, Robert...

Udana biografia. Czytałem w liceum przygotowując się do jakiegoś konkursu.

Udana biografia. Czytałem w liceum przygotowując się do jakiegoś konkursu.

Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy o Kazimierzu Wielkim. Zaciekawiło mnie kilka hipotez autora, a przy okazji odświeżyłam sobie w syntetyczny sposób czasy rządów Kazimierza.

Biografia Kazimierza Wielkiego pióra Jerzego Wyrozumskiego jest odpowiednią pozycją dla każdego zainteresowanego nie tylko średniowieczem, ale również ogólnie historią Polski. Jest to znakomita pozycja, która w sposób precyzyjny przybliża nam postać ostatniego króla-Piasta, posunąłbym się dalej i powiedział, że autor scharakteryzował nie tyle króla co cały okres jego panowania, stąd też pasowałby tytuł "Kazimierz i jego czasy", co oczywiście jest bardziej zaletą niż wadą owej pozycji. Wszelkie zagadnienia zostały podjęte w sposób na tyle szczegółowy, że książka ta zaciekawić powinna zarówno laików jak osoby zapoznane z tematem. Jako, że publikacja ta została napisana wiele lat temu zarówno, zarówno szyk zdań jak i język jest dość nietypowy, z pewnością praca nie jest pisana popularyzatorskim językiem popularnonaukowym (gdyby dodano przypisy, pokusiłbym się o nazwanie tej książki "dążącej do miana naukowej"). Polecam

Bardzo ciekawe opracowanie.

Bardzo ciekawe opracowanie.

Samą zachętą do przeczytania książki jest zarówno postać ostatniego Piasta Króla Polski, jak i jej autora. Jerzy Wyrozumski w bardzo przystępny sposób przedstawia nam historię życia, rządów jednego z najwybitniejszych Królów Polski. W celu większej przejrzystości i szerszego odbioru, historyk zrezygnował ze stosowania przypisów. Bardzo dobrze zobrazował nam politykę prowadzoną przez Kazimierza Wielkiego ( lawirowanie pomiędzy Luksemburgami, a Andegawenami). Zagadnienia gospodarcze poprzedził, krótkim opisem sytuacji gospodarczej Europy co bardzo mi się podobało. Nie wdawał się w jakieś szczegółowe analizy czy dane wydarzenie miało miejsce w takim czy innym roku ( w niektórych monografiach takie opisy mogą zajmować nawet pół książki ),nie rozpisywał się zbędnie o rozwiązłości, czy lubości do suto zastawionego stołu Króla. Trzymał się faktów wynikających ze źródeł, co w mojej opinii dało efekt najbardziej przystępnej monografii jaką czytałem. Dla czytelnika, który może czuć niedosyt wiedzy dotyczących jakiś kwestii rządów Kazimierza Wielkiego, autor w ostatnim rozdziale zrobił fantastyczną kwerendę historyczną, dzięki której można zgłębić bardziej interesujące nas zagadnienia. Warto przeczytać.

Seria biografii pod egidą "Ossolineum" jest obok Biografii Sławnych Ludzi najbardziej znaną szerszemu odbiorcy książek historycznych, celujących w życiorysy wielkich postaci. Kazimierz Wielki Jerzego Wyrozumskiego to jedna z lepszych pozycji "Ossolineum", napisana językiem przystępnym, bardziej popularyzatorskim niż naukowym. Z punktu widzenia szerzenia wiedzy historycznej jest to oczywiście wielka jej zaleta. Bo cóż takiego "Kowalski" wie o ostatnim królu z dynastii Piastów? Że "zastał Polskę drewnianą, a pozostawił murowaną'"? Że coś tam było na pieńku z Krzyżakami za jego czasów? Jak domniemywam, niewiele więcej. A warto pokusić się o zaznajomienie z życiem i panowaniem osoby, którą możemy na co dzień spotkać w swoim portfelu. Bo wiedzieć coś więcej o Kazimierzu Wielkim to znaczy rozumieć bardziej najważniejsze procesy początkowej fazy schyłku polskiego średniowiecza. Ostatni Piast na polskim tronie był wybitnym politykiem, który miał bardzo trudne zadanie u progu swych rządów. Zagmatwane relacje z Zakonem Krzyżackim w obliczu wielu innych niebezpieczeństw dla Królestwa Polskiego, które świeżo co ponownie powstało po okresie rozbicia dzielnicowego, należały do tych bardziej skomplikowanych. Kazimierz potrafił lawirować w wielkiej polityce, i gdy zachodziła taka potrzeba, był w stanie nawet przekupić papieża Benedykta XII, aby ten zatwierdził korzystny dla Polski wyrok sądu w Inowrocławiu w 1321 r. W ogóle relacje państwo-kościół, bardzo ciekawe w tamtych czasach, nie należy bynajmniej rozpatrywać z pozycji klęczącej. Kazimierz był w tych kwestiach twardym graczem i nie wahał się podejmować stanowczych działań.
Biografia Kazimierza oświetla czasy przełomowe dla Polski, a sposób ukazania króla może zmienić obiegowe opinie o czasach jego panowania u nie jednego czytelnika.

Bardzo dobra książka, która przybliży czytelnikowi sylwetkę ostaniego Piasta na tronie polskim. Profesor Wyrozumski podaje nie tylko suche fakty, ale ubogaca je ciekawostkami z życia młodego monarchy. Nie unika także wzmianek o ówczesnych skandalach z udziałem młodego królewicza. Godna polecenia!

Klasyk. Nie tylko dla mediewistów zainteresowanych XIV wiekiem, ale w ogóle dla każdych.
Oczywiście nie da się zaprezentować tą postać inaczej niż pozytywnie. "Król chłopów" jest nie do ruszenia, zresztą całkiem słusznie. Słusznie Wyrozumski zauważył, że nawet największy mankament Kazimierza, czyli brak męskiego potomka taką pozytywną opinie podtrzymuje. W końcu kto nie popełnia błędów? A i dzięki temu taka pomnikowa postać stoi bliżej maluczkiego.
Tak więc oprócz śledzenia losów króla, autor rysuje nam ciekawą charakterystykę Polski tego stulecia. Bo tutaj Kazimierz jest jedynie pretekstem, aby zrekonstruować oraz pokazać czytelnikom stosunki gospodarcze i społeczne kazimierowskiej epoki. Zobaczymy jak funkcjonowała tam kultura. Obejrzymy te dziesięciolecia od spodu do samej góry.
I to jest chyba największa zaleta tej książki. Nie tylko ważne są bezpośrednie działania syna Łokietka, ale też to co się dzieje wokół. Dzięki temu dostajemy pełny obraz Polski XIV wieku.

Biografia Kazimierza Wielkiego stworzona przez Jerzego Wyrozumskiego jest klasyką. Książka doskonale oddaje epokę, rzeczowo przedstawia skomplikowaną politykę zagraniczną ostatniego z Piastów. KLASYKA!

Do tej pory omijały mnie książki o naszym władcy, któremu historia przydała przydomek Wielki. Tym bardziej ucieszył się kiedy dostałem ją przez OLX. Rozpakowałem przesyłkę i zabrałem się do lektury. Świetna pozycja, bardzo dobrze napisana z wieloma detalami z życia króla Kazimierza. Narracja koncentruje się na zasadniczych wątkach rządów króla: zakończenie sporu z Krzyżakami, relacje z Węgrami i Czechami, reorientacja polityki z kierunku zachodniego ku ziemiom Ruskim. Nie mogło też zabraknąć opisów poświęconych sprawom gospodarczym - w końcu zastał Kazimierz Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Autor zgrabnie posługuje się źródłami (głównie kronika Długosza i Janka z Czarnkowa) wzajemnie uzupełniając prowadzoną narrację. Cały szereg opisywanych detali służy aby jeszcze lepiej zrozumieć kontekst władzy i skomplikowania ówczesnych stosunków. Bardzo polecam!

• Średniowiecze
  • Biografie