historia

Staram się uchwycić w tej książce szary wątek zmagań... króla na polu dyplomacji, ekonomiki i organizacji państwa, nie tracąc jednak z oczu także barwnej nici jego obrosłych legendą romansów, jak również całej sfery bogatego zapewne, ale słabo odzwierciedlonego w naszych źródłach, jego życia prywatnego.

Bardzo dobrze napisana monografia ostatniego z Piastów na polskim tronie. Co tu dużo mówić: jest o wszystkim, co dotyczy Kazimierza Wielkiego. Autor przedstawia więc zarówno jego politykę zagraniczną, wewnętrzną, niepowodzenia małżeńskie, stosunek do Uniwersytetu i ekspansję terytorialną. Z pewnością jedna z lepszych biografii z cyklu Ossolineum, jakie miałem okazję przeczytać.

Tomasz Babnis

Adrian Szydlik | 2014-01-03
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Chyba najprzyjemniejsza z książek, jaką przyszło mi czytać na tę olimpiadę, bardzo fajny język, nie ma tak dużo szczegółów, chociaż czasami duże otoczki według danego wydarzenia, nudny był tylko rozdział o źródłach historycznych, z których autor czerpał informację, ale można go pominąć. Polecam, jeśli chodzi o biografie królów ;)

Feanor | 2010-04-26
Przeczytana: 2005 rok

Niewiele więcej da się zebrać informacji o Kazimierzu Wielkim ponad to, co zebrał prof. Wyrozumski. Dodatkowo książka napisana przystępnym językiem, więc gorąco polecam.

Maeve | 2012-09-28
Przeczytana: 2011 rok

Czytałam w liceum do konkursu historycznego. Świetnie napisana, dobrze i szybka się czyta.

michnar3 | 2016-04-13
Na półkach: 2016, Przeczytane, 8-9, Historia
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Świetna książka w ciekawy sposób przedstawiająca życie ostatniego króla z dynastii Piastów. Pomogła mi przygotiwać się do konkursu o Kazimierzu i to bardzo skurecznie, bo drugie miejsce zająłem :)

Kurt13Cidaris | 2016-10-23
Grzegorz | 2016-09-25