Fryderyk Wielki

Okładka książki Fryderyk Wielki Stanisław Salmonowicz
Okładka książki Fryderyk Wielki
Stanisław Salmonowicz Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
Ossolineum
2006-01-01
1982-01-01
Prusy historia XVIII wiek

Okładka książki Pitaval krakowski Stanisław Salmonowicz, Janusz Szwaja, Stanisław Waltoś
Pitaval krakowski Stanisław Salmonowi...
Okładka książki Pomorzanie w Wehrmachcie Andrzej Bogucki, Sylwia Bykowska, Jarosław Centek, Danuta Drywa, Sylwia Grochowina, Włodzimierz Jastrzębski, Janusz Łopuszański, Hanna Matuszewicz, Stanisław Salmonowicz, Jan Sziling
Pomorzanie w W... Andrzej Bogucki, Sy...

Bardzo ciekawa opowieść o fascynującej postaci mającej decydujący wpływ na dzieje Europy. Fryderyk to człowiek nieszczęśliwy , którego ten brak szczęścia doprowadził do pychy , która jednak go nie zgubiła , ale pozwoliła mu znaleźć zadowolenie w pogardzaniu innymi oraz budowaniu potęgi państwa którym rządził. Potęgi w bardzo złym rozumieniu tego słowa. To nie dawało mu szczęścia ale satysfakcję a to rzadko idzie w parze.

Ciekawie, a jednocześnie bezpretensjonalnie napisana biografia. Ukazuje życie i rządy ,,Filozofa z Sansoucci" w narracji typowej dla serii, jednak bez porównania ciekawszej. W każdym rozdziale autor dodał cytaty z korespondencji, odkrywającej przed czytelnikiem bądź to meandry polityki II połowy XVIII wieku, bądź to charakterystykę ówczesnej sfery obyczajowej. Widać jednocześnie solidny warsztat i przygotowanie Salmonowicza, który nie omieszkał zamieścić pokrótce opisanej charakterystyki rządów ,,króla - sierżanta" - Fryderyka Wilhelma, ojca Fryderyka II, zaznaczając kontrast usposobienia ojcowskiego i synowskiego. Problemy w zrozumieniu swego ojca, wynikające z owej różnicy odcisnęły piętno na młodości Fryderyka, o której autor rozwodzi się dość obszernie w pierwszej części książki. Drugą poświęcono działaniom Hohenzollerna jako władcy, na arenie dowodzenia, dyplomacji, reform prawnych, społeczno-ekonomicznych i militarnych. Ostatni, trzeci ustęp skupia się na stosunku władcy do sztuki i filozofii, oraz wpływie tej dziedziny na jego życie i decyzje. Warto sięgnąć.

Bardzo dobrze opracowana biografia postaci, która dla naszych zachodnich sąsiadów - a szczególnie historyków - uważana jest za postać wybitną, jednak na kartach naszej historii Fryderyk II zapisał się negatywnie. Nie ulega wątpliwości, że nie lada wyzwaniem dla historyka było w jak najmniej subiektywnym stopniu podejście do tematu. Autorowi się to udało. W barwny sposób szkicuje treścią obraz władcy, który oprócz wielkiego tytułu miał też swoje małe słabostki, które nie wychodziły z salonu pałacu.
Książka dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Świetna biografia, zawiera wszystko co można chcieć wiedzieć. A jak dodatkowo wzbudza sympatię wobec Fryca, to tym bardziej.

Potężna piguła wiedzy na temat Fryderyka Wielkiego, jego państwa i czasów. Pozycja skonstruowana tak, aby nie pominąć żadnej gałęzi aktywności króla i państwa pruskiego. Otrzymujemy zwięzły i wyjątkowo klarowny opis stosunków w armii, społeczeństwie, administracji, szkolnictwie, gospodarce, kulturze, sądownictwie i nauce. Nie brakuje genezy państwa, analizy rządów poprzedników i rozważań o teoretycznych podstawach pruskiego absolutyzmu. W opisie polityki zagranicznej najwięcej zajmuje kwestia polska i I rozbiór, z drobiazgową relacją z nielegalnego przenoszenia granicy przez kilka kolejnych lat. Wojna siedmioletnia przedstawiona jest skrótowo, brak także głębszej charakterystyki Fryderyka-wodza. Interesująca jest za to analiza wpływu działań króla na kolejne pokolenia rządzących z Berlina.

Poza sprawami państwowymi znalazło się sporo miejsca na ocenę talentów literackich, filozoficznych i muzycznych króla, a także jego kontaktów z czołowymi postaciami Oświecenia. Domniemany homoseksualizm, ułomności fizyczne, czy sprzeczności w osobowości Fryderyka przemykają przez książkę, ale nie znajdziemy tu spekulacji ani niepewnych hipotez.

To zwięzła i wartościowa synteza dziejów Prus w XVIII wieku. Jednak nagromadzenie faktów i wiedzy na kartach dość skromnej objętościowo pozycji bywa momentami przytłaczające. Podobnie jak elokwencja autora (np. "idealizm à outrance", jako fan prostoty wolałbym polski "nadmierny idealizm", ale rozumiem, że takie wtręty mają oddać ówczesną dominację francuszczyzny). To jedna z tych pozycji, do której warto sięgnąć kilka razy. Mi osobiście zabrakło tu trochę Fryderyka jako człowieka, dlatego warto połączyć lekturę z innymi biografiami króla, np. Giles McDonough "Fryderyk Wielki" i Ch. Duffy "Fryderyk Wielki biografia militarna".

Nie rozumiem opinii typu "ledwo zmęczyłem". To chyba impresje jakichś małolatów żądnych atrakcji rodem z gier komputerowych, gdzie trup ściele się gęsto przy akompaniamencie huku efektownych eksplozji. Mnie książka wciągnęła i pochłonęła absolutnie, wyrywając na wiele godzin z realiów XXI w, zafundowała bezcenną podróż w czasie. Autor nie dość, że zawarł w niej ogrom przekazu merytorycznego i mnóstwo opowieści anegdotycznych to jeszcze zrobił to w lekkim i jędrnym stylu, unikając zbędnej ornamentyki i efekciarstwa. Pióra wybitnego eksperta czuć w każdym zdaniu. Teraz czas na Konopczyńskiego i jego wersję "Fryca"

"Zamknięcie tej mieniącej się różnymi barwami osobowości w prostej formule nie jest zadaniem łatwym". Tak w świetnej biografii króla Prus niejednokrotnie powtarza Stanisław Salmonowicz.

Książka przybliża nam całokształt życiorysu Fryderyka II zarówno jako króla Prus, jak i człowieka. Autor opisuje sukcesy (zajęcie Śląska, I rozbiór Polski, reforma oświaty) i wady (ucisk ludności, centralizacja, skostnienie ustroju) polityki samotnika z Sansoucci.

Salmonowicz ukazuje najbardziej jak się da charakter Fryderyka - zamkniętego w sobie, nielubiącego zabaw, przepychu, kobiet ironisty, szydercy, uważającego się za pierwszego sługę państwa.

Trzeba zaznaczyć, że Salmonowicz opisuje Fryderyka Wielkiego i jego epokę z zimną krwią, nie ulega apologetycznemu mitowi fryderycjańskiemu ale nie krytykuje go na każdym kroku. Nawet rozbiór Polski jest opisany ze stoickim spokojem, godnym Fryderyka II.

Ostatecznie mimo, że autor nie odważa się postawić jednoznacznej oceny, wydaje się słusznie dostrzegać i zaznaczać długofalowe konsekwencje dla Prus i całych Niemiec wynikające z polityki zapoczątkowanej właśnie przez filozofa z Sansoucci: katastrofę 1806 r. i wiek XX. Podobnie jak wyniszczające wojny i ogromny ucisk ludności są to skutki jednoznacznie negatywne.

Ledwo zmęczyłem. A przecież Fryderyk Wielki to fascynująca postać historyczna. Jak dla mnie ta książka to typowy peerelowski przykład pisania historycznych biografii, gdzie zwraca się uwagę na wartość merytoryczną ale już na atrakcyjność treści nie do końca.

Świetne studium tej wpływowej postaci, która wywarła niesamowity wpływ na historię regionu.

Dokładna biografia jednego z najwybitniejszych władców ówczesnej Europy. Spora międzynarodowa bibliografia. Ciekawe ilustracje. Wszechstronna analiza i bilans rządów.

• Biografie
  • Nowożytność