rozwińzwiń

Fryderyk Wielki

Okładka książki Fryderyk Wielki Stanisław Salmonowicz
Okładka książki Fryderyk Wielki
Stanisław Salmonowicz Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8304048078
Tagi:
Prusy historia XVIII wiek
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pitaval krakowski Stanisław Salmonowicz, Janusz Szwaja, Stanisław Waltoś
Ocena 6,6
Pitaval krakowski Stanisław Salmonowi...
Okładka książki Pomorzanie w Wehrmachcie Andrzej Bogucki, Sylwia Bykowska, Jarosław Centek, Danuta Drywa, Sylwia Grochowina, Włodzimierz Jastrzębski, Janusz Łopuszański, Hanna Matuszewicz, Stanisław Salmonowicz, Jan Sziling
Ocena 8,0
Pomorzanie w W... Andrzej Bogucki, Sy...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
117 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
64
35

Na półkach:

Bardzo ciekawa opowieść o fascynującej postaci mającej decydujący wpływ na dzieje Europy. Fryderyk to człowiek nieszczęśliwy , którego ten brak szczęścia doprowadził do pychy , która jednak go nie zgubiła , ale pozwoliła mu znaleźć zadowolenie w pogardzaniu innymi oraz budowaniu potęgi państwa którym rządził. Potęgi w bardzo złym rozumieniu tego słowa. To nie dawało mu szczęścia ale satysfakcję a to rzadko idzie w parze.

Bardzo ciekawa opowieść o fascynującej postaci mającej decydujący wpływ na dzieje Europy. Fryderyk to człowiek nieszczęśliwy , którego ten brak szczęścia doprowadził do pychy , która jednak go nie zgubiła , ale pozwoliła mu znaleźć zadowolenie w pogardzaniu innymi oraz budowaniu potęgi państwa którym rządził. Potęgi w bardzo złym rozumieniu tego słowa. To nie dawało mu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
46
38

Na półkach:

Ciekawie, a jednocześnie bezpretensjonalnie napisana biografia. Ukazuje życie i rządy ,,Filozofa z Sansoucci" w narracji typowej dla serii, jednak bez porównania ciekawszej. W każdym rozdziale autor dodał cytaty z korespondencji, odkrywającej przed czytelnikiem bądź to meandry polityki II połowy XVIII wieku, bądź to charakterystykę ówczesnej sfery obyczajowej. Widać jednocześnie solidny warsztat i przygotowanie Salmonowicza, który nie omieszkał zamieścić pokrótce opisanej charakterystyki rządów ,,króla - sierżanta" - Fryderyka Wilhelma, ojca Fryderyka II, zaznaczając kontrast usposobienia ojcowskiego i synowskiego. Problemy w zrozumieniu swego ojca, wynikające z owej różnicy odcisnęły piętno na młodości Fryderyka, o której autor rozwodzi się dość obszernie w pierwszej części książki. Drugą poświęcono działaniom Hohenzollerna jako władcy, na arenie dowodzenia, dyplomacji, reform prawnych, społeczno-ekonomicznych i militarnych. Ostatni, trzeci ustęp skupia się na stosunku władcy do sztuki i filozofii, oraz wpływie tej dziedziny na jego życie i decyzje. Warto sięgnąć.

Ciekawie, a jednocześnie bezpretensjonalnie napisana biografia. Ukazuje życie i rządy ,,Filozofa z Sansoucci" w narracji typowej dla serii, jednak bez porównania ciekawszej. W każdym rozdziale autor dodał cytaty z korespondencji, odkrywającej przed czytelnikiem bądź to meandry polityki II połowy XVIII wieku, bądź to charakterystykę ówczesnej sfery obyczajowej. Widać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
58
24

Na półkach: ,

Bardzo dobrze opracowana biografia postaci, która dla naszych zachodnich sąsiadów - a szczególnie historyków - uważana jest za postać wybitną, jednak na kartach naszej historii Fryderyk II zapisał się negatywnie. Nie ulega wątpliwości, że nie lada wyzwaniem dla historyka było w jak najmniej subiektywnym stopniu podejście do tematu. Autorowi się to udało. W barwny sposób szkicuje treścią obraz władcy, który oprócz wielkiego tytułu miał też swoje małe słabostki, które nie wychodziły z salonu pałacu.
Książka dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Bardzo dobrze opracowana biografia postaci, która dla naszych zachodnich sąsiadów - a szczególnie historyków - uważana jest za postać wybitną, jednak na kartach naszej historii Fryderyk II zapisał się negatywnie. Nie ulega wątpliwości, że nie lada wyzwaniem dla historyka było w jak najmniej subiektywnym stopniu podejście do tematu. Autorowi się to udało. W barwny sposób...

więcej Pokaż mimo to

avatar
266
139

Na półkach:

Świetna biografia, zawiera wszystko co można chcieć wiedzieć. A jak dodatkowo wzbudza sympatię wobec Fryca, to tym bardziej.

Świetna biografia, zawiera wszystko co można chcieć wiedzieć. A jak dodatkowo wzbudza sympatię wobec Fryca, to tym bardziej.

Pokaż mimo to

avatar
687
251

Na półkach: , , ,

Potężna piguła wiedzy na temat Fryderyka Wielkiego, jego państwa i czasów. Pozycja skonstruowana tak, aby nie pominąć żadnej gałęzi aktywności króla i państwa pruskiego. Otrzymujemy zwięzły i wyjątkowo klarowny opis stosunków w armii, społeczeństwie, administracji, szkolnictwie, gospodarce, kulturze, sądownictwie i nauce. Nie brakuje genezy państwa, analizy rządów poprzedników i rozważań o teoretycznych podstawach pruskiego absolutyzmu. W opisie polityki zagranicznej najwięcej zajmuje kwestia polska i I rozbiór, z drobiazgową relacją z nielegalnego przenoszenia granicy przez kilka kolejnych lat. Wojna siedmioletnia przedstawiona jest skrótowo, brak także głębszej charakterystyki Fryderyka-wodza. Interesująca jest za to analiza wpływu działań króla na kolejne pokolenia rządzących z Berlina.

Poza sprawami państwowymi znalazło się sporo miejsca na ocenę talentów literackich, filozoficznych i muzycznych króla, a także jego kontaktów z czołowymi postaciami Oświecenia. Domniemany homoseksualizm, ułomności fizyczne, czy sprzeczności w osobowości Fryderyka przemykają przez książkę, ale nie znajdziemy tu spekulacji ani niepewnych hipotez.

To zwięzła i wartościowa synteza dziejów Prus w XVIII wieku. Jednak nagromadzenie faktów i wiedzy na kartach dość skromnej objętościowo pozycji bywa momentami przytłaczające. Podobnie jak elokwencja autora (np. "idealizm à outrance", jako fan prostoty wolałbym polski "nadmierny idealizm", ale rozumiem, że takie wtręty mają oddać ówczesną dominację francuszczyzny). To jedna z tych pozycji, do której warto sięgnąć kilka razy. Mi osobiście zabrakło tu trochę Fryderyka jako człowieka, dlatego warto połączyć lekturę z innymi biografiami króla, np. Giles McDonough "Fryderyk Wielki" i Ch. Duffy "Fryderyk Wielki biografia militarna".

Potężna piguła wiedzy na temat Fryderyka Wielkiego, jego państwa i czasów. Pozycja skonstruowana tak, aby nie pominąć żadnej gałęzi aktywności króla i państwa pruskiego. Otrzymujemy zwięzły i wyjątkowo klarowny opis stosunków w armii, społeczeństwie, administracji, szkolnictwie, gospodarce, kulturze, sądownictwie i nauce. Nie brakuje genezy państwa, analizy rządów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
9
9

Na półkach:

Nie rozumiem opinii typu "ledwo zmęczyłem". To chyba impresje jakichś małolatów żądnych atrakcji rodem z gier komputerowych, gdzie trup ściele się gęsto przy akompaniamencie huku efektownych eksplozji. Mnie książka wciągnęła i pochłonęła absolutnie, wyrywając na wiele godzin z realiów XXI w, zafundowała bezcenną podróż w czasie. Autor nie dość, że zawarł w niej ogrom przekazu merytorycznego i mnóstwo opowieści anegdotycznych to jeszcze zrobił to w lekkim i jędrnym stylu, unikając zbędnej ornamentyki i efekciarstwa. Pióra wybitnego eksperta czuć w każdym zdaniu. Teraz czas na Konopczyńskiego i jego wersję "Fryca"

Nie rozumiem opinii typu "ledwo zmęczyłem". To chyba impresje jakichś małolatów żądnych atrakcji rodem z gier komputerowych, gdzie trup ściele się gęsto przy akompaniamencie huku efektownych eksplozji. Mnie książka wciągnęła i pochłonęła absolutnie, wyrywając na wiele godzin z realiów XXI w, zafundowała bezcenną podróż w czasie. Autor nie dość, że zawarł w niej ogrom...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
122

Na półkach: , ,

"Zamknięcie tej mieniącej się różnymi barwami osobowości w prostej formule nie jest zadaniem łatwym". Tak w świetnej biografii króla Prus niejednokrotnie powtarza Stanisław Salmonowicz.

Książka przybliża nam całokształt życiorysu Fryderyka II zarówno jako króla Prus, jak i człowieka. Autor opisuje sukcesy (zajęcie Śląska, I rozbiór Polski, reforma oświaty) i wady (ucisk ludności, centralizacja, skostnienie ustroju) polityki samotnika z Sansoucci.

Salmonowicz ukazuje najbardziej jak się da charakter Fryderyka - zamkniętego w sobie, nielubiącego zabaw, przepychu, kobiet ironisty, szydercy, uważającego się za pierwszego sługę państwa.

Trzeba zaznaczyć, że Salmonowicz opisuje Fryderyka Wielkiego i jego epokę z zimną krwią, nie ulega apologetycznemu mitowi fryderycjańskiemu ale nie krytykuje go na każdym kroku. Nawet rozbiór Polski jest opisany ze stoickim spokojem, godnym Fryderyka II.

Ostatecznie mimo, że autor nie odważa się postawić jednoznacznej oceny, wydaje się słusznie dostrzegać i zaznaczać długofalowe konsekwencje dla Prus i całych Niemiec wynikające z polityki zapoczątkowanej właśnie przez filozofa z Sansoucci: katastrofę 1806 r. i wiek XX. Podobnie jak wyniszczające wojny i ogromny ucisk ludności są to skutki jednoznacznie negatywne.

"Zamknięcie tej mieniącej się różnymi barwami osobowości w prostej formule nie jest zadaniem łatwym". Tak w świetnej biografii króla Prus niejednokrotnie powtarza Stanisław Salmonowicz.

Książka przybliża nam całokształt życiorysu Fryderyka II zarówno jako króla Prus, jak i człowieka. Autor opisuje sukcesy (zajęcie Śląska, I rozbiór Polski, reforma oświaty) i wady (ucisk...

więcej Pokaż mimo to

avatar
404
31

Na półkach:

Ledwo zmęczyłem. A przecież Fryderyk Wielki to fascynująca postać historyczna. Jak dla mnie ta książka to typowy peerelowski przykład pisania historycznych biografii, gdzie zwraca się uwagę na wartość merytoryczną ale już na atrakcyjność treści nie do końca.

Ledwo zmęczyłem. A przecież Fryderyk Wielki to fascynująca postać historyczna. Jak dla mnie ta książka to typowy peerelowski przykład pisania historycznych biografii, gdzie zwraca się uwagę na wartość merytoryczną ale już na atrakcyjność treści nie do końca.

Pokaż mimo to

avatar
84
74

Na półkach: ,

Świetne studium tej wpływowej postaci, która wywarła niesamowity wpływ na historię regionu.

Świetne studium tej wpływowej postaci, która wywarła niesamowity wpływ na historię regionu.

Pokaż mimo to

avatar
1020
1011

Na półkach: ,

Dokładna biografia jednego z najwybitniejszych władców ówczesnej Europy. Spora międzynarodowa bibliografia. Ciekawe ilustracje. Wszechstronna analiza i bilans rządów.

Dokładna biografia jednego z najwybitniejszych władców ówczesnej Europy. Spora międzynarodowa bibliografia. Ciekawe ilustracje. Wszechstronna analiza i bilans rządów.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    152
  • Chcę przeczytać
    95
  • Posiadam
    71
  • Historia
    20
  • Biografie
    12
  • Nowożytność
    6
  • Teraz czytam
    3
  • Historyczne
    3
  • Biografie
    3
  • historia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fryderyk Wielki


Podobne książki

Przeczytaj także