Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana

Wydawnictwo: Znak Literanova
Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana
poradniki
Przemek

Jak być mężczyzną z klasą w świecie opanowanym przez bylejakość? Czy drogi garnitur, wyuczone maniery i kilka gadżetów wystarczą, by stać się gentlemanem? Poznaj sekrety współczesnej elegancji i dobrych manier oparte na sprawdzonych przedwojennych wzorcach, które Łukasz Kielban przystosował do dzisiejszego świata. Zobacz, jak dobrze skomponować garderobę, wybrać zapach dla siebie i czerpać...

Jak być mężczyzną z klasą w świecie opanowanym przez bylejakość?
Zobacz, jak dobrze skomponować garderobę, wybrać zapach dla siebie i czerpać przyjemność z codziennego golenia.
Przekonaj się, że gentlemana czyni nie szata, ale charakter, i dowiedz się, jak świadomie go kształtować.
To dzięki niemu nieco przykurzone słowo „gentleman” może zabłysnąć świeżością.
Odważ się żyć z klasą

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,19093,Mez...(?)

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,19093,Mez...»

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1143

Jak aspirować do miana gentlemana

Kim jest gentleman? Pierwsze skojarzenie to zapewne wąsaty mężczyzna w tweedowej marynarce, który przy szklance whisky i cygarze roztrząsa w londyńskim klubie problemy Indii i innych brytyjskich kolonii. Miejsce akcji: przełom XIX i XX wieku. Ewentualnie polski oficer z dwudziestolecia międzywojennego, który trzyma się bardzo sztywnego kodeksu honorowego. Tak czy owak postać z zamierzchłych czasów, kiedy większości z nas nie było na świecie ani nawet w planach.

Od kilku lat na blogu „Czas Gentlemanów” Łukasz Kielban udowadnia, że postać i idea gentlemana wcale nie jest taka przestarzała. Że bycie gentlemanem to coś więcej niż garnitur, whisky, cygaro albo mundur. Że nawet we współczesnym świecie istnieją prawdziwi gentlemani, którzy swoim charakterem i wartościami nawiązują do wymienionych wyżej sfer społecznych, choć dostosowują to wszystko do norm XXI wieku.

Książka „Mężczyzna z klasą” w założeniu jest „poradnikiem jak aspirować do miana gentlemana”, jak w zakończeniu pisze sam autor. Podzielona jest na trzy zasadnicze części. Co ciekawe pierwszą, i według autora najważniejszą częścią jest ta dotycząca charakteru: wartości, autorytetów, obowiązków i pasji. Łukasz Kielban wielokrotnie na kartach książki (a także bloga) podkreśla, że nie wystarczy ubrać garnituru, żeby uważać się za gentlemana. Od formy znacznie ważniejsza jest treść i to myśl bardzo ważna i wyróżniająca tę książkę wśród innych „męskich poradników”.

Nie znaczy to, że autor zapomina o kreowaniu wizerunku....

Nie znaczy to, że autor zapomina o kreowaniu wizerunku. Poświęcony jest mu cała część druga. Tam można przeczytać o ubiorze, dbaniu o zarost i fryzurę czy o kosmetykach. Co ciekawe Kielban nie tylko omawia zasady doboru ubrań, ale też opisuje jak o nie dbać. Na koniec znajdziemy część poświęconą relacjom międzyludzkim, w tym podstawowym zasadom savoir-vivre, który, jak podkreśla autor, nie sprowadza się jedynie do dobrych manier przy stole.

„Mężczyzna z klasą” może być przydatnym wstępem dla osób, które szukają swojej drogi życia. Niestety jako stały czytelnik bloga „Czas Gentlemanów” nie znalazłem tam za wiele ciekawych treści. Momentami czułem się, jakbym czytał zbiór abstraktów blogowych wpisów. Tematy, które na blogu zajmują cały artykuł, w książce opisywane są w kilku akapitach, czasem jednym czy dwóch.

Można odnieść wrażenie, że książka jest wstępem lub manifestem. Nawet te praktyczne porady są bardzo krótkie i lakoniczne. Na pewno można było nieco rozwinąć część tematów, zwłaszcza że całość jest dość krótka i stanowi lekturę na jedno, maksymalnie dwa popołudnia.

Na plus należy zapisać jakość wydania. Książka w twardej oprawie z bardzo klasyczną w stylu okładką i na dobrym papierze świetnie komponuje się z treścią. Sama treść prezentuje wysoki poziom językowy, ale patrząc po poziomie wpisów na „Czasie Gentlemanów” nie sądzę, by redaktorka i korektorki miały za dużo pracy. Okazywanie szacunku czytelnikowi przez poprawny warsztat pisarski to charakterystyczna cecha Łuikasza Kielbana - gentlemana. To miła odmiana po niektórych z ostatnich „książek” popularnych blogerów, które pod względem językowym przypominają niezbyt udane wypracowania gimnazjalisty.

„Mężczyzna z klasą” może być ciekawą propozycją dla panów, którzy szukają sposobu na siebie i nie mieli wcześniej okazji zapoznać się z „Czasem Gentlemanów”. Jednak dla stałych czytelników książka nie wniesie nic nowego. Zdecydowanie bardziej wartościowe treści można znaleźć na blogu.

Krzysztof Krzemień

Gilles | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Pierwsza skończona w tym roku książka.
Gdy zaczynałem ją czytać zastanawiałem się, czy umieścić ją w ogóle na tym portalu, bo wydawało mi się trochę głupie, że takich rzeczy muszę się z książek dowiadywać. Jednak po zastanowieniu myślę, że to żadna ujma. Przecież to nie moja wina, że nikt takich rzeczy mi nie przekazał.
Książka składa się, powiedziałbym z pojedynczych drobiazgów, ale jak to powiedziała moja mama właśnie przy rozmowie o tej książce, cały świat się składa z drobiazgów, które tworzą odpowiednią całość.
Dobra, godna polecenia lektura, jednak jeśli chcecie przeczytać i kupić garnitur i już, to tak nie działa. Ja miałem to szczęście, można powiedzieć, że ja trafiłem na tą książkę w trakcie "przemiany" i skorzystałem jak z kolejnej wskazówki.
Trzeba pamiętać, że gentleman to nie tylko ubiór i zachowanie wobec kobiet, ale wiele pomniejszych kwestii dających obraz nas jako ludzi i trzeba o tym pamiętać!

Bartosz | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016

Złożyło się tak, że stałem się szczęśliwym posiadaczem próbnego egzemplarza i dostałem możliwość, jako jedna z kilku osób, przeczytania jej przed premierą i napisania paru zdań na jej temat.

Łukasz Kielban od ponad pięciu lat spełnia swą misję - walkę z bylejakością. Dotychczas prowadzona w Internecie poprzez bloga i filmiki, teraz przenosi się na papier, czego efektem jest książka "Mężczyzna z klasą".

Autor stara się udowodnić, że gentleman to nie tyle mężczyzna w cylindrze, z laską i monoklem, lecz zwykły człowiek, który pracuje nad sobą - nad własnym charakterem, wizerunkiem, czy relacjami interpersonalnymi. Pokazuje, że drogie ubranie, wykute na blaszkę maniery, czy designerskie gadżety to nie artybuty gentlemana, to styl życia, naturalność, bycie sobą, inteligencja, stopniowa przemiana z chłopca w mężczyznę. W książce odnaleźć można wiele przydatnych infomacji ujętych w przestępny sposób, zaś dołączone ilustracje skrótowo prezentują tekst. Niesposób przytoczyć ich ogromu,...

matt4e | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

"Mężczyzna Z Klasą" autora [blogera] P.Łukasza Kielbana

Zastanawialiście się kiedyś czy "Gentelmen" jest wymarłym gatunkiem niczym dinozaury? . Czy są jeszcze wśród nas osoby pasujące do miana Gentelmena?

Książkę można opisać trzema słowami charakter, moda, zasady. Cała treść zawarta pomiędzy okładkami skupią się w tych słowach.
Sięgając po pozycje zastanawiałem się czy autor będzie chciał udowodnić, przekonać czy słowo"Gentelmen" nie należy już do lamusa . Pierwszą moją myślą było czy to będzie kolejna opowieść o mężczyznach w cylindrze kłaniających się do kolan na widok dam? otóż nie książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie jest przeciwieństwem tego co sobie wyobrażałem Ł.Kielban nie skupią się wyłącznie na obowiązujących trendach w modzie czy dobrych manierach w dużej mierze stawia na charakter któremu poświęca większą część swojego dzieła.
Meritum; Mężczyzna z Klasą nie jest typowym poradnikiem na jaki wygląda na pierwszy rzut oka, jest ciekawą książką ,która łączy w...

Witek | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Moim zdaniem strasznie patetycznie i podniośle napisana. W materiałach na swoim blogu czy kanale na YouTube autor dużo luźniej podchodzi do tematu.

Może to tylko ja, ale odniosłem wrażenie, że ta książka jest niczym zbiór prawd objawionych, które są jedynymi słusznymi wytycznymi do bycia dżentelmenem.

Niemniej jednak jeśli ktoś się zaczyna interesować kulturą, wychowaniem i podstawami zachowania z klasą, to książka jest bardzo dobra jako materiał startowy, który potem można rozszerzać o inne, bardziej wyspecjalizowane w swojej treści pozycje.

Paweł | 2017-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Do książki podchodziłem z bardzo dużymi nadziejami, jak to zwykle bywa kiedy śledzimy cały proces powstawania książki od samej jej zapowiedzi przez autora. I jak to często bywa, zbyt duże oczekiwania poskutkowały rozczarowaniem. Choć bardzo cenię autora książki, a jego blog jest jednym z najczęściej przeze mnie odwiedzanych i jednocześnie jednym z najbardziej polecanych przeze mnie miejsc w polskim internecie, to niestety książki tak jednoznacznie polecić nie mogę. Zaczynając od pozytywów, na pewno jest nim pierwszy rozdział dotyczący charakteru tytułowego gentlemana. Łukasz Kielban stanowczo podkreśla, że jest to najważniejszy element mężczyzny z klasą i nie spłyca tematu do noszenia eleganckich ubrań i zewnętrznej pozy. Za to duży plus, bo może to popchnąć wielu mężczyzn do prawdziwej pracy nad sobą, swoim charakterem i swoimi wartościami, a nie tylko udawania przed innymi i zdobywania poklasku atrybutami kojarzącymi się z dawnymi gentlemanami. Niestety dla mnie książka w tym...

Piotr Majak | 2016-10-14

Dostając od kuriera przedpremierowy egzemplarz wiedziałem czego się spodziewać. Przysłowie „nie oceniaj książki po okładce” nie ma żadnego przełożenia na tę konkretną pozycję. To właśnie okładka idealnie sygnalizuje czytelnikowi, z czym ma do czynienia.

Książka Łukasza Kielbana jest kompasem i zbiorem współrzędnych, idealnym dla każdego, kto chce rozpocząć swoją drogę w stawaniu się lepszą wersją samego siebie. W „Mężczyźnie z Klasą” możemy odnaleźć wskazówki do tego, jak zacząć, jak kontynuować i jak stale doskonalić się w większości ważnych i wartościowych w życiu każdego mężczyzny dziedzin.
Walka z bylejakością to jeden z głównych postulatów bloga CzasGentlemanów.pl. Do tego momentu prowadzona była na blogu i kanale YouTube. Teraz, poprzez usystematyzowanie, „Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana” to filar całej wiedzy dotyczącej drogi do stania się gentlemanem. To swoisty almanach gentlemana, zbiór i składanka informacji z każdej dziedziny.

Książka podejmuje...

Johnny_Malini | 2017-07-29
Przeczytana: 23 lipca 2017

Książka stanowi poradnik jak stawać się gentlemanem, może nie tyle pomagać nim się stawać, co wyznacza kierunek, bo z pewnością nie zawiera wszystkiego - jest to bardziej lektura dla początkujących, ponieważ poruszonych jest wiele kwestii jednak nie są one bardzo rozbudowane, raczej takie ogólne porady.

Mają one swoje uzasadnienie i są słuszne, choć sam styl ich przedstawienia jest taki podniosły, pompatyczny, z góry wszystko narzuca: gentleman musi robić to i tamto, zachowywać się tak i siak, interesować się tym i owym. Nie uważam żeby bycie gentlemanem zamykało się w takich sztywnych ramach i jakiekolwiek odstępstwo wykluczałoby z tego grona.
Pewne kwestie są ogólnie przyjęte i się z nimi zgadzam, jednak co do niektórych to nie wiem czy nie są subiektywną opinią autora, nie twierdzę że błędną, lecz chciałbym jakieś odniesienie, potwierdzenie, opinie autorytetów.

Podsumowując, gentleman według autora to mężczyzna z mocnym i szlachetnym charakterem, ubranym zgodnie z klasycznymi...

Krzysiek Regliński | 2017-11-21
Przeczytana: listopad 2017

Książka ma charakter poradnika - to chyba oczywiste. Oczywiste wydają się też rady w niej zawarte, ale są rzeczy, które niby są oczywiste, ale dopiero jak wybrzmią to w pełni do nas docierają. Właśnie po to, wydaje mi się, jest ta książka. Pierwsza jej część opowiada trochę i historycznych gentlemanach i bazie, na której opierali swoje zachowania. Druga i trzecia to już bardziej codzienne porady - jak dbać o wygląd i rzeczy, które posiadamy, oraz jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach. Autor nie sugeruje nam jednak trzymania się tych zasad tylko dla samych zasad, albo tylko po to by naśladować dawnych gentlemanów, lecz również wchodzi w rozważania dlaczego warto być gentlemanem i zdroworozsądkowo to uzasadnia. Całość argumentacji trafnie określa jedno słowo: "Empatia". To właśnie chęć bycia dobrym towarzyszem, osobą na której można polegać i z którą lubi się być powinna pchać nas do przestrzegania tych zasad, zwłaszcza, że dla nas w długim okresie również przyniesie to...

Luiz White-Wine | 2016-11-15
Przeczytana: 12 listopada 2016

Kupiłam tę książkę w prezencie dla brata, ale nie mogłam powstrzymać się przed przeczytaniem jej. Miałam zerknąć jedynie na pierwsze rozdziały, ale pochłonęła mnie bez reszty. Pozwoliłam sobie jedynie ominąć rozdział mówiący o pielęgnacji brody.
To nie jest tylko książka dla osób chcących zmienić swój charakter czy styl ubierania. To nie jest nawet książka tylko dla mężczyzn. Jak się okazuje, wystarczy w razie potrzeby zamienić wyraz "mężczyzna" na "kobieta" i uzyskujemy bardzo uniwersalny poradnik mówiący o tym, jak być po prostu dobrym człowiekiem. Bo jak dla mnie, właśnie w tym zawiera się istota bycia gentlemanem.
Moim zdaniem jest to książka dla osób które szukają, które gdzieś tam zgubiły swoją hierarchię wartości, które z pewnych względów zlały się z tłumem złych postępków. Nie bez przyczyny na okładce znajdziemy różę wiatrów. Szczególnie pierwsza część książki, opowiadająca o charakterze, pomogła mi znaleźć moją prywatną północ, poznać i zrozumieć samego...

Albert Brygała | 2017-01-31
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Świetnie, że autor pochyla się w pierwszej kolejności nad charakterem i nieustanną pracą nad sobą. W dobie zaniku autorytetów i wartości - w świecie hołdującym bylejakości, takie pozycje stanowią cenne źródło wiedzy, dzięki której sukcesywnie można kształtować w sobie zachowania propagowane przez autora. Język natomiast pozostawia wiele do życzenia, ale czy to w tym wypadku ważne? Ach, no i ładnie wydana dobrze prezentuje się w domowej biblioteczce, zachęcając, by a nuż odświeżyć jakiś fragment. :)

Świt_ebooków nr 6
    Małgorzata Karolina Piekarska, Maciej Parowski, Aleksandra Jursza, Katarzyna...