Jak aspirować do miana gentlemana

Myrkul Myrkul
03.01.2017
Okładka książki Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana Łukasz Kielban

Kim jest gentleman? Pierwsze skojarzenie to zapewne wąsaty mężczyzna w tweedowej marynarce, który przy szklance whisky i cygarze roztrząsa w londyńskim klubie problemy Indii i innych brytyjskich kolonii. Miejsce akcji: przełom XIX i XX wieku. Ewentualnie polski oficer z dwudziestolecia międzywojennego, który trzyma się bardzo sztywnego kodeksu honorowego. Tak czy owak postać z zamierzchłych czasów, kiedy większości z nas nie było na świecie ani nawet w planach.

Od kilku lat na blogu „Czas Gentlemanów” Łukasz Kielban udowadnia, że postać i idea gentlemana wcale nie jest taka przestarzała. Że bycie gentlemanem to coś więcej niż garnitur, whisky, cygaro albo mundur. Że nawet we współczesnym świecie istnieją prawdziwi gentlemani, którzy swoim charakterem i wartościami nawiązują do wymienionych wyżej sfer społecznych, choć dostosowują to wszystko do norm XXI wieku.

Książka „Mężczyzna z klasą” w założeniu jest „poradnikiem jak aspirować do miana gentlemana”, jak w zakończeniu pisze sam autor. Podzielona jest na trzy zasadnicze części. Co ciekawe pierwszą, i według autora najważniejszą częścią jest ta dotycząca charakteru: wartości, autorytetów, obowiązków i pasji. Łukasz Kielban wielokrotnie na kartach książki (a także bloga) podkreśla, że nie wystarczy ubrać garnituru, żeby uważać się za gentlemana. Od formy znacznie ważniejsza jest treść i to myśl bardzo ważna i wyróżniająca tę książkę wśród innych „męskich poradników”.

Nie znaczy to, że autor zapomina o kreowaniu wizerunku. Poświęcony jest mu cała część druga. Tam można przeczytać o ubiorze, dbaniu o zarost i fryzurę czy o kosmetykach. Co ciekawe Kielban nie tylko omawia zasady doboru ubrań, ale też opisuje jak o nie dbać. Na koniec znajdziemy część poświęconą relacjom międzyludzkim, w tym podstawowym zasadom savoir-vivre, który, jak podkreśla autor, nie sprowadza się jedynie do dobrych manier przy stole.

„Mężczyzna z klasą” może być przydatnym wstępem dla osób, które szukają swojej drogi życia. Niestety jako stały czytelnik bloga „Czas Gentlemanów” nie znalazłem tam za wiele ciekawych treści. Momentami czułem się, jakbym czytał zbiór abstraktów blogowych wpisów. Tematy, które na blogu zajmują cały artykuł, w książce opisywane są w kilku akapitach, czasem jednym czy dwóch.

Można odnieść wrażenie, że książka jest wstępem lub manifestem. Nawet te praktyczne porady są bardzo krótkie i lakoniczne. Na pewno można było nieco rozwinąć część tematów, zwłaszcza że całość jest dość krótka i stanowi lekturę na jedno, maksymalnie dwa popołudnia.

Na plus należy zapisać jakość wydania. Książka w twardej oprawie z bardzo klasyczną w stylu okładką i na dobrym papierze świetnie komponuje się z treścią. Sama treść prezentuje wysoki poziom językowy, ale patrząc po poziomie wpisów na „Czasie Gentlemanów” nie sądzę, by redaktorka i korektorki miały za dużo pracy. Okazywanie szacunku czytelnikowi przez poprawny warsztat pisarski to charakterystyczna cecha Łuikasza Kielbana - gentlemana. To miła odmiana po niektórych z ostatnich „książek” popularnych blogerów, które pod względem językowym przypominają niezbyt udane wypracowania gimnazjalisty.

„Mężczyzna z klasą” może być ciekawą propozycją dla panów, którzy szukają sposobu na siebie i nie mieli wcześniej okazji zapoznać się z „Czasem Gentlemanów”. Jednak dla stałych czytelników książka nie wniesie nic nowego. Zdecydowanie bardziej wartościowe treści można znaleźć na blogu.

Krzysztof Krzemień