Pamięć absolutna

Wydawnictwo: Albatros
Total Recall. My unbelievably true life story
Schwarzenegger
aspazja

Autobiografia najsłynniejszego imigranta w historii współczesnej Ameryki, ikony sukcesu osiągniętego dzięki determinacji, dyscyplinie, pracowitości i wierze w siebie.

źródło opisu: Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

vandenesse | 2013-06-10
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2013, E-booki
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Oglądając zdjęcia Arnolda z młodości, nie sposób nie uśmiechać się z lekkim pobłażaniem (no nic nie poradzę, mnie to bawi - ogromny, muskularny olbrzym z niewinną twarzyczką) ale jednocześnie z ogromnym szacunkiem – to jest facet, który dzięki pracy nad sobą, samozaparciu i ogromnej wierze w marzenia, doszedł na sam szczyt.
Zaimponował mi podejściem do życia – najważniejsze to być wiecznie głodnym, głodnym sukcesu, pokazania tego na co cię stać. Doba ma AŻ 24 godziny i trzeba je umiejętnie wykorzystywać. Czegokolwiek się chwycił – kulturystyki, nieruchomości, aktorstwa, polityki – udawało się i przynosiło korzyści. A udawało się dlatego, że do wszystkiego podchodził z ogromną pasją, dla niego „życie to nieustające uczucie ekscytacji - tym się różni od egzystencji”. Najciekawsze jest to, że aktorstwo to tylko jeden z elementów układanki – w momencie gdy na poważnie zaczął karierę gwiazdy kina akcji, był już milionerem.

Jedyny maleńki mankament to jak dla mnie zbyt szczegółowe...

eduko7 | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 listopada 2014

Z pozoru tomiszcze, ale nie mogłoby być inne skoro zawiera opowieść o współczesnym Herkulesie - Arnoldzie Schwarzeneggerze. Opowieść tę snuje sam bohater i czyni to w barwny sposób. Prowadzi nas przez okres swego niełatwego a jednak ciekawego dzieciństwa i wczesnej młodości w powojennej Austrii. Opisuje swoje marzenia o Ameryce i drogę, jaką przebył, aby znaleźć się w tym wymarzonym świecie. Pokazuje siebie jako człowieka realizującego zasady "chcieć to móc" i "doba ma AŻ 24 godziny - wykorzystaj je efektywnie" w sporcie, pracy aktorskiej i polityce. Z jednej strony jawi nam się jako "niezłomny twardziel", "Terminator-gubernator", a jednocześnie człowiek wrażliwy, mając dystans do samego siebie, potrafiący pośmiać się z siebie samego (przygody czołgisty) i przyznać się do błędów (trudności w czasie pełnienia funkcji gubernatora, kryzys małżeński). Konsekwentny, wymagający przede wszystkim od samego siebie.
Myślę, że warto sięgnąć po tę publikację i szukać w niej inspiracji,...

Slavo Mirius | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

W jakimś nowoczesnym "domu towarowym" przechodząc obok skrzyni po brzegi wypełnionej książkami wpadła mi w oko wielka, tłusta 660 stronicowa cegła autorstwa Arnolda Schwarzenegerra. Biorąc ją do ręki zauważyłem, że waży przynajmniej tyle samo co autor. Pomyślałem również, że gdyby organizowano konkurs nie na najwartościowszą książkę a na najgłupsze nazwisko to Schwarzenegger mógłby stanąć na podium. Szanse miałby tak ogromne jak jego mięśnie. Nie jego jednak w tym wina. Książki kupić nie miałem zamiaru, gdyż nie byłem zainteresowany dziełem gościa, który większą część życia parał się dźwiganiem żelastwa i odgrywaniem ról żelaznych terminatorów. Zdanie zmieniłem, gdy zauważyłem, że książka jest przeceniona i kosztuje 9,90zł. czyli tyle co piwko w knajpie. A że piwka nie piję więc się pokusiłem. Poza tym była zima a ja grzeję piecem. Jeżeli miałoby okazać się, że dzieło Arnolda jest "drewnem", to takie tomisko ogrzeje mi przecież całą chatę.
Podczas lektury stwierdziłem, że autora...

Pablos | 2013-04-23
Na półkach: Przeczytane, [2013]
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Arnold Schwarzenegger to legenda. Będąc facetem, którego dzieciństwo przypadło na przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych po prostu trudno go nie uwielbiać. Gdy wreszcie na osiedlu pojawiły się pierwsze magnetowidy i przyszedł czas pierwszych wagarów to właśnie Arnolda się oglądało i cały jego ówczesny dorobek. Conan Barbarzyńca, Terminator, Komando, Predator - nikomu dziś tych produkcji przedstawiać nie trzeba, jednak dla mnie, który tajniacko oglądałem je u kolegów zamiast siedzieć w szkole te filmy mają ogromną wartość sentymentalną, łezka się w oku kręci za tymi czasami.

Jednak Arnold to nie tylko wielki facet z wielkimi mięśniami, ale także utalentowany biznesmen, całkiem zdolny polityk, a przy tym ucieleśnienie marzeń każdego zwykłego człowieka: do wszystkiego w życiu doszedł sam, startując od absolutnego zera.

Historia jego życia to kawał REWELACYJNEJ literatury. Schwarzenegger ma bardzo specyficzne poczucie humoru, i podczas lektury “Pamięci absolutnej” można...

Cezar Kolcz | 2015-09-25
Przeczytana: 03 października 2015

Chyba najlepsza książka tego typu jaką czytałem. Wiele szczegółów (czasami aż za wiele np. opis wyglądu kogoś). Zdjęć jest wystarczająco - chociaż boli to że nie są dawane przy każdym wydarzeniu a po rozdziałach książki. Napisana jest prostym językiem, ale nie wulgarnym. Momentami historie opowiadane tutaj przez autora rozbawiają czytelnika do łez - co jest wielkim plusem. Minusem na pewno jest fakt iż za dużo poświęca się czasu na politykę. Czy polecam ? Jasne. Czemu? Bo Arni pokazuje, że warto nie słuchać się innych kiedy dąży się do celu !

Czytoholik_pl | 2018-01-23
Na półkach: 2018, Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Dlaczego sięgnąłem akurat po tę biografię? Takie niedawno usłyszałem pytanie, gdy pochwaliłem się wśród znajomych, że czytam "Pamięć absolutną". Muszę przyznać, że to bardzo dobre i trafnie zadane pytanie. Nie byłem nigdy szczególnym fanem Arniego, wręcz przeciwnie - z dwojga naczelnych herosów czasów mojego dzieciństwa zdecydowanie bardziej wolałem Sylvestra Stallone'a. Dlaczego zatem przeczytałem tę biografię? Pomyślałem, że ciekawe mogły być losy zwyczajnego chłopca z Austrii, który stał się najbardziej znanym kulturystą, następnie gwiazdorem Hollywood, by wylądować w fotelu gubernatora stanu Kalifornia. To wszystko wydało mi się interesujące. No, poza tym książka ta wpadła mi w oko na Legimi - oto druga część odpowiedzi na pytanie zadane parę zdań temu 🙂

Krótka charakterystyka treści zawartych w tej książki mogłaby być ujęta w trzech słowach: imponująca, intrygująca, irytująca - 3 x i. Dlaczego właśnie te słowa-klucze? Już spieszę z wyjaśnieniem.

Zatem - imponująca:
Właśnie...

Magdalena | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Rzadko czytam biografie, autobiografię, bo przeważnie mnie one zanudzają. Jednak, gdy zobaczyłam tą książkę jako dodatek do "Poradnika domowego", to uznałam, że muszę tą gazetę kupić, a książkę przeczytać. Owszem, odczekała ona swoje wśród innych książek "do przeczytania". Jednak we środę uznałam, że wreszcie jest czas na nią.

Na początku trochę się bałam, że książka po prostu mnie zanudzi. Jednak byłam ciekawa, jakie życie miał Arnold Schwarzengger.

Szczerze, kojarzyłam go jedynie z aktorstwa. Może jeszcze gdzieś mi mignął w świecie polityki. Jednak tak na prawdę myśląc "Schwarzengger" widziałam oczami wyobraźni "Terminatora". Ogólnie, kojarzył mi się z takimi niezbyt fajnymi (dla mnie) filmami. Chociaż równocześnie pamiętam "Pamięć absolutną" w nim roli głównej. Film, który zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Odczucia po książce mam podobne jak po filmie "Pamięć absolutna". Biografia ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Choć bardziej to życie Arnolda, jego upór i determinacja,...

Ghostwriter | 2013-06-03
Przeczytana: 30 września 2013

Czyta się dobrze, aczkolwiek im bliżej końca tym więcej polityki i wyświechtanych frazesów z przemówień Arnolda-gubernatora do ludu. Największym atutem książki - przynajmniej moim skromnym zdaniem - są ciekawostki z planu różnych kultowych filmów na czele z "Conanem Barbarzyńcą" czy "Terminatorami". Chociaż przyznam, że informacji o kulisach powstawania danej produkcji mogło być więcej, bo kariera polityczna oraz kulturystyczna Arnolda interesuje mnie nieco mniej. Ciekawy jest przedostatni rozdział, w którym autor opisuje swój skok w bok z pokojówką.

Omnikoron | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 02 marca 2014

Terminator - Gubernator

Tego Pana prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego twarz, postura, role aktorskie i powiązane z nią kultowe teksty, wryły się już na stałe w naszą świadomość.

Kulturysta, aktor, polityk.
Barwna postać na przestrzeni lat, ze stoickim spokojem, nonszalancją i zdawałoby się, bezproblemowo, stawiała się w coraz to nowych, zaskakujących rolach społecznych. Jak on to do licha zrobił? Jak to możliwe, że wiecznie uśmiechnięty Austriak o posturze wojownika odniósł taki sukces?

Ponad sześciuset stronicowa autobiografia jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów z Hollywood może nam pomóc wyjaśnić ten fenomen i odkryć przed nami jego sekrety. Od kuchni dowiadujemy się tutaj o tym, w jaki sposób Arnold piął się na szczeblach zarówno kariery jak i życia osobistego. Poznajemy go w niewielkiej Austriackiej wiosce, towarzyszymy przy dolach i niedolach młodzieńczego życia, śledzimy wyprawę do upragnionych Stanów Zjednoczonych i zliczamy filmy, w jakich...

killersteward | 2014-01-18

Chociaż nie przeczytałem autobiografii nie wiadomo ile, to przyznam się, że lubię je czytać. A ta po przeczytaniu znalazła się na trzecim miejscu w moim prywatnym rankingu(po "Życiu" Keitha Richardsa i "Bliznie" Anthony'ego Kiedisa).
Historia chyba najpopularniejszego gwiazdora kina akcji ma prawie 700 stron, ale czyta się ją z zapartym tchem i naprawdę szybko.
Mamy więc tu dzieciństwo Arniego i to jak zainteresował się kulturystyką. Autor opowiada jak budował swoje mięśnie i jak dochodził do pozycji najbardziej utytułowanego kulturysty w historii. Potem jest wyjazd do Ameryki, nawiązywanie znajomości i dalsze zwycięstwa w konkursach. Następnie Arnold opisuje jak zainteresował się filmem i jak dążył do tego, by środowisko filmowe zainteresowało się nim. Mamy historie i anegdoty ze świata Hollywood.
Za chwilę poznajemy razem z nim Marię Shriver, żonę i matkę jego dzieci. W końcu czytamy o powodach, dzięki którym wszedł w politykę i został gubernatorem Kaliforni. Z tego rozdziału w...