Namaluj to

Wydawnictwo: Phantom Press
Picture This
83-85432-42-6
Shim

Powieść ta jest swoistym portretem literackim kilku wielkich postaci w dziejach sztuki i myśli ludzkiej: Homera, Sokratesa, Arystotelesa, a przede wszystkim Rembrandta. Ten ostatni, jeden z największych portrecistów w dziejach malarstwa światowego, namalował Arystotelesa kontemplującego rzeźbione popiersie autora Iliady i Odysei. Obraz Rembrandta przeszedł własne, opisane przez Hellera, dramatyczne koleje losu.
Misterna, erudycyjna, wielowarstwowa struktura powieści wyraża gorzki sceptycyzm autora wobec przesłanianej wzniosłymi hasłami niskiej żądzy zysku, jaka kieruje ludźmi, wdającymi się w jedną po drugiej krwawą wojnę o nietrwałe zdobycze. I tylko sztuka, wielka sztuka - zdaniem Hellera - potrafi stawić opór i ostać się przez wieki temu bezsensowi.

mpw | 2016-09-09
Przeczytana: 08 września 2016

Koncept świetny, nietuzinkowy.
Można się nie zgadzać, a czasami irytować na traktowanie historii i jej postaci w sposób wybiórczy i nierzadko pozbawiony kontekstu. Jednak rekomenduję. Starożytni filozofowie i Rembrandt w jednym mieszkają domku u Hellera. W jednym tyglu historii się gotują. A przyprawą nadającą całości smak jest ironia, humor i odległość czasoprzestrzeni. Całkiem strawne. Zabawne i ciężkie od tej lekkości momentami. Ale rekomenduję. Ostatni rozdział opisujący idyllicznie okoliczności śmierci Sokratesa – piękny, acz powiewa nierealną anegdotą. Ale krzepi jednocześnie i martwi. Rozbudza chęć zgłębiania historii filozofii. I sztuki. Rekomenduję.

Civril aen-Saevherne | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Joseph Heller, szerzej znany czytelnikom za Paragraf 22.
'Namaluj to' nie jest ani klasyczną powieścią, ani książką historyczną, za to na pewno jest napisana błyskotliwym stylem Hellera.
W jedyny w swoim rodzaju sposób zostały tu zestawione światy kolonialnej Holandii czasów Rembrandtowskich z Atenami czasów Arystotelesa.
Paralela rozpostarta między dwoma potęgami morskimi swoich czasów.
Książka obfituje w zestawienia faktów historycznych, niektórych nie mających ze sobą nic wspólnego, jednak dających pewien szeroki obraz sytuacji okresu o którym mowa.
Namaluj to prezentuje ten sam, a niekiedy jeszcze bardziej wyszukany humor Hellera co Paragraf 22. Jak zawsze mamy więc wytykane absurdy czy nielogiczności świata.

pawelpe | 2016-11-12
Przeczytana: 08 listopada 2016

Refleksje Amerykanina na temat europejskiej sztuki. Niestety nie mam kompetencji, żeby kontrolować jego wiarygodność, więc po przeczytaniu, że Amsterdam zbudowano daleko od morza, a starożytni Grecy importowali zboże z Rosji, wolę nie czytać dalej.
Bywają autorzy z większym wyczuciem starożytnej Grecji czy późniejszych Niderlandów.

Moim zdaniem świetna książka. Ironiczna i brawurowa, jak całe pisarstwo Hellera. Kto sięgnie, na pewno nie będzie żałował.

Marta | 2015-02-17

Książka bardzo podobna do Bóg wie, tyle, że w tej ukazane są losy Rembrandta. Również bardzo śmieszna, czyta się ją jednym tchem. Wszystkim lubiącym Hellera i Rembrandt szczerze ją polecam!

ems | 2011-12-31

Moja druga ulubiona po 'Paragrafie 22' książka Hellera.

Mateusz | 2012-03-27
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

"Sokrates nie był ambitny"

Jan_76 | 2016-08-19
Defenestracja | 2016-08-02