Mantissa

Wydawnictwo: Rebis
Mantissa
8371200838
Olala

iles Green budzi się pewnego dnia w szpitalu. Zupełnie nie pamięta, jak tam się znalazł, a niezwykle atrakcyjna pani doktor twierdzi, że kłopoty jego są związane z seksem. W terapii ma mu również pomóc czarnoskóra pielęgniarka Cory

Ola | 2016-06-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Zauroczona Magiem (o ile można się tą książką zauroczyć, raczej zafascynowana) sięgnęłam po Mantissę. I co? I d.... Miało być o relacjach damsko-męskich. I było. A jak było? Banalnie, przeciętnie, sztampowo. Chwilami miałam wrażenie, że ktoś zebrał memy z facebooka i sklecił z tego książkę. A chwilami pokazywały się iskierki nadziei, że może jednak coś z tego będzie. Ale nie było. Po autorze Maga spodziewałam się trzęsienia Ziemi, a tu zawód. No cóż, to podobno najsłabsza książka autora. W końcu nikt nie kazał mi tego czytać. To rozczarowanie mam na własne życzenie.

Wojciech Gołębiewski | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Skoro krytyka światowa zgodnie uznała "Mantissę" (1982) za jedyny całkowicie nieudany utwór Fowlesa (1926 - 2005), to bez sensu byłoby tu omawiać jego twórczość.
W tym opowiadaniu autor doznaje amnezji, budzi się w szpitalnym łóżku i w schorowanej wyobraźni tworzy pornosa. Wyobraża sobie, że biala lekarka dr A. Delfie i czarna pielęgniarka perwersyjnie go masturbują. Rozbierają się do naga i usiłują w trójkę uprawiać seks. Aby ratować wątek autor kombinuje, że pani doktor jest ucieleśnieniem greckiej muzy poezji miłosnej Erato. Bardziej chodzi mu o wykorzystanie znaczenia "Erato" w łacinie tj pożądana, namiętna. Wszystko razem żenujące, a aby skończyć z tym przytaczam opinię z Wikipedii.:
Mimo atrakcjnego tematu książka jest nudna i otrzymała "generally negative reviews".
Wg ang. Wikipedii

The New York Times called it "a surprisingly tedious novel," asserting that it...

książek: 1990

John Fowles jeszcze nieraz mnie zaskoczy. I za to go cenię :-)
'Mantissa' zbiera skrajnie odmienne opinie: jedni uważają tę książkę za arcydzieło, inni określają ją jako grafomanię i wielką bzdurę. Ja dołączę do tych pierwszych, ponieważ po 'Kochanicy Francuza' spodziewałam się czegoś zaskakującego, ale nie aż tak :-) Dialog między pisarzem a jego Muzą uważam za najlepszy w całej fabule - trzeba mieć trochę dystansu do kultury i sztuki, aby tak bezpośrednio pisać o Apollinie czy Verlainie.
Według mnie 'Mantissa' miała za zadanie sparodiować powieści erotyczne, gdzie każda akcja i działania bohaterów i tak kończyłyby się w łóżku. I wyszło to Fowlesowi wprost genialnie. A dodatkowy smaczek w postaci wojny płci tylko zachęca do dalszej lektury. Sama jestem zdziwiona, że to piszę, ale chyba tylko ten brytyjski pisarz jest w stanie stworzyć celową grafomanię, i nadać jej głębszy sens.

Edi_Edi | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Fantastyczna! Dawno temu czytałam "Maga" tego samego autora. Do dziś pamiętam pokręconą fabułę, przyjemność przenikania róznych stanów świadomości razem z bohaterem.
"Mantissa" tylko potwierdziła kunszt Fowles'a. Wysmakowana dysputa między pisarzem i jego muzą, jego Erato.... Brawo! ileż smaczków jest w tej małej książeczce! Ogromna przyjemność czytania :)

GabiPBB | 2012-10-16
Przeczytana: 27 lipca 2012

Ta książka jest jak pyszna, cieplutka bułeczka. Aromatyczna, pachnąca, kusząca. Nie można się od niej oderwać, nasyca wszystkie zmysły i sprawia, że nie chcesz aby się kończyła. Zjadłam ją ze smakiem, oblizałam się i poprosiłam o jeszcze. Żałuję, że taka mała...yyy...krótka była.
Uwielbiam dobrą literaturę to znaczy taką, która jest świetnie skonstruowana, idealnie poprowadzona i konsekwentnie realizowana. Ani przez chwilę nie odleciałam myślami, skupiałam się i chłonęłam każde zdanie. Takich autorów jest nie wielu, takich książek jest jak na lekarstwo.
A o czym? Krótko mówiąc jest to dialog pisarza z weną. Wena ma postać seksownej, twardej i niesamowicie inteligentnej kobiety. Ich rozmowa pełna ciętych ripost, podtekstów i insynuacji jest miodem dla moich uszu, oczu i rozumu :) Chciałabym chociaż w jednej milionowej mieć taką lekkość pióra. John Fowles w najlepszej formie!

Paulina | 2010-09-06
Przeczytana: 2002 rok

Oceniam ją jako słabą, ale być może po prostu nie zrozumiałam...

Monika | 2016-04-15
Przeczytana: 2000 rok

Dramat. Tak jak uwielbiałam Fowlesa i chłonęłam wszystkie jego książki, tak ta powieść na sam koniec przygody z tym autorem to było jedno wielkie rozczarowanie.

aniaskl | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Bardzo dziwna to jest książka, trochę wyuzdana i trochę filozoficzna, niepokojąca, a przez to niepozostawiająca obojętnym na jej osąd...

Smig | 2011-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 14 września 2011

Słaba, pogmatwana, nic nie wnosząca lektura, na siłę przesycona kulawą pseudoseksualną atmosferą wojny płci.

Madelin | 2012-10-20
Przeczytana: 20 października 2012