Mantissa

Wydawnictwo: Rebis
Mantissa
8371200838
Olala

iles Green budzi się pewnego dnia w szpitalu. Zupełnie nie pamięta, jak tam się znalazł, a niezwykle atrakcyjna pani doktor twierdzi, że kłopoty jego są związane z seksem. W terapii ma mu również pomóc czarnoskóra pielęgniarka Cory

książek: 2002
Ola | 2016-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Zauroczona Magiem (o ile można się tą książką zauroczyć, raczej zafascynowana) sięgnęłam po Mantissę. I co? I d.... Miało być o relacjach damsko-męskich. I było. A jak było? Banalnie, przeciętnie, sztampowo. Chwilami miałam wrażenie, że ktoś zebrał memy z facebooka i sklecił z tego książkę. A chwilami pokazywały się iskierki nadziei, że może jednak coś z tego będzie. Ale nie było. Po autorze Maga spodziewałam się trzęsienia Ziemi, a tu zawód. No cóż, to podobno najsłabsza książka autora. W końcu nikt nie kazał mi tego czytać. To rozczarowanie mam na własne życzenie.

książek: 1931
Wojciech Gołębiewski | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Skoro krytyka światowa zgodnie uznała "Mantissę" (1982) za jedyny całkowicie nieudany utwór Fowlesa (1926 - 2005), to bez sensu byłoby tu omawiać jego twórczość.
W tym opowiadaniu autor doznaje amnezji, budzi się w szpitalnym łóżku i w schorowanej wyobraźni tworzy pornosa. Wyobraża sobie, że biala lekarka dr A. Delfie i czarna pielęgniarka perwersyjnie go masturbują. Rozbierają się do naga i usiłują w trójkę uprawiać seks. Aby ratować wątek autor kombinuje, że pani doktor jest ucieleśnieniem greckiej muzy poezji miłosnej Erato. Bardziej chodzi mu o wykorzystanie znaczenia "Erato" w łacinie tj pożądana, namiętna. Wszystko razem żenujące, a aby skończyć z tym przytaczam opinię z Wikipedii.:
Mimo atrakcjnego tematu książka jest nudna i otrzymała "generally negative reviews".
Wg ang. Wikipedii

The New York Times called it "a surprisingly tedious novel," asserting that it...

John Fowles jeszcze nieraz mnie zaskoczy. I za to go cenię :-)
'Mantissa' zbiera skrajnie odmienne opinie: jedni uważają tę książkę za arcydzieło, inni określają ją jako grafomanię i wielką bzdurę. Ja dołączę do tych pierwszych, ponieważ po 'Kochanicy Francuza' spodziewałam się czegoś zaskakującego, ale nie aż tak :-) Dialog między pisarzem a jego Muzą uważam za najlepszy w całej fabule - trzeba mieć trochę dystansu do kultury i sztuki, aby tak bezpośrednio pisać o Apollinie czy Verlainie.
Według mnie 'Mantissa' miała za zadanie sparodiować powieści erotyczne, gdzie każda akcja i działania bohaterów i tak kończyłyby się w łóżku. I wyszło to Fowlesowi wprost genialnie. A dodatkowy smaczek w postaci wojny płci tylko zachęca do dalszej lektury. Sama jestem zdziwiona, że to piszę, ale chyba tylko ten brytyjski pisarz jest w stanie stworzyć celową grafomanię, i nadać jej głębszy sens.

Edi_Edi | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Fantastyczna! Dawno temu czytałam "Maga" tego samego autora. Do dziś pamiętam pokręconą fabułę, przyjemność przenikania róznych stanów świadomości razem z bohaterem.
"Mantissa" tylko potwierdziła kunszt Fowles'a. Wysmakowana dysputa między pisarzem i jego muzą, jego Erato.... Brawo! ileż smaczków jest w tej małej książeczce! Ogromna przyjemność czytania :)

Magdalena | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Przyznam, iż mam ogromny problem z tą książką. A raczej z oceną tej pozycji. Nie wiem nawet, od której strony mam ją ugryźć. Więc zacznę od początku.

Zabrałam się za czytanie bez żadnego oczekiwania. Nie liczyłam ani na dobrą, ani na złą pozycję. Po prostu uznałam, że ją szybko przeczytam i zobaczę, o czym to jest. Oczywiście, przeczytałam też opis książki, dzięki czemu byłam przygotowana na erotyk. Ale przecież nawet erotyk może być dobry. Tylko, że ta książka to też do końca nie jest powieść erotyczna. Ta książka to coś dziwnego, nieco abstrakcyjnego. Nietypowego, ale nawet wciągającego (choć to może przez fakt, że byłam ciekawa jak ta nieco absurdalna historia się skończy).

Nie miałam ani jednej książki Johna Folesa w rękach. Ta jest moją pierwszą. Nie wiem za ten, jakie są jego inne pozycje. I czy mogę dać autorowi drugą szansę.

Autorem autorem, ale może wrócę do książki. Lektura podzielona jest na IV jakby akty, w których możemy coraz lepiej poznać bohaterów oraz zrozumieć...

GabiPBB | 2012-10-16
Przeczytana: 27 lipca 2012

Ta książka jest jak pyszna, cieplutka bułeczka. Aromatyczna, pachnąca, kusząca. Nie można się od niej oderwać, nasyca wszystkie zmysły i sprawia, że nie chcesz aby się kończyła. Zjadłam ją ze smakiem, oblizałam się i poprosiłam o jeszcze. Żałuję, że taka mała...yyy...krótka była.
Uwielbiam dobrą literaturę to znaczy taką, która jest świetnie skonstruowana, idealnie poprowadzona i konsekwentnie realizowana. Ani przez chwilę nie odleciałam myślami, skupiałam się i chłonęłam każde zdanie. Takich autorów jest nie wielu, takich książek jest jak na lekarstwo.
A o czym? Krótko mówiąc jest to dialog pisarza z weną. Wena ma postać seksownej, twardej i niesamowicie inteligentnej kobiety. Ich rozmowa pełna ciętych ripost, podtekstów i insynuacji jest miodem dla moich uszu, oczu i rozumu :) Chciałabym chociaż w jednej milionowej mieć taką lekkość pióra. John Fowles w najlepszej formie!

Paulina | 2010-09-06
Przeczytana: 2002 rok

Oceniam ją jako słabą, ale być może po prostu nie zrozumiałam...

Monika | 2016-04-15
Przeczytana: 2000 rok

Dramat. Tak jak uwielbiałam Fowlesa i chłonęłam wszystkie jego książki, tak ta powieść na sam koniec przygody z tym autorem to było jedno wielkie rozczarowanie.

Smig | 2011-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 14 września 2011

Słaba, pogmatwana, nic nie wnosząca lektura, na siłę przesycona kulawą pseudoseksualną atmosferą wojny płci.

aniaskl | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Bardzo dziwna to jest książka, trochę wyuzdana i trochę filozoficzna, niepokojąca, a przez to niepozostawiająca obojętnym na jej osąd...