Ofiara

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
The Kept Woman
9788327620675
HarperCollins

Wystarczyło kilka minut na miejscu zbrodni, by agent Will Trent zrozumiał, że poprowadzi jedną z najtrudniejszych spraw w swojej karierze. Nie będzie łatwo ustalić, kto zabił Dale’a Hardinga. Harding, były policjant, hazardzista i agresywny pijak, miał tylu wrogów, że lista podejrzanych jest wyjątkowo długa. Ciało Hardinga znaleziono w pustym budynku należącym do Marcusa Rippy’ego. Ten bogaty...

Ciało Hardinga znaleziono w pustym budynku należącym do Marcusa Rippy’ego. Ten bogaty i popularny koszykarz został niedawno oskarżony o brutalny gwałt. Jednak prowadzone przez Willa śledztwo zakończyło się fiaskiem. Kilka łapówek wystarczyło, by Marcusa oczyszczono z zarzutów, a Will zyskał wpływowego wroga.
Dochodzenie ujawnia gęstą sieć powiązań miejscowej elity ze światem przestępczym. Śledczy mozolnie odnajdują kolejne fragmenty kryminalnej układanki, ale nie zawsze udaje im się dopasować je do całości. W dodatku wiele tropów prowadzi do mrocznej przeszłości Willa, której nigdy nie zamierzał ujawniać.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 500

Zło to najsilniejszy narkotyk

Witajcie w świecie amerykańskich celebrytów, gdzie można robić dosłownie wszystko, o ile ma się dość pieniędzy, żeby to zatuszować. Cóż poradzić – ludzie są równi i równiejsi. Sami zdecydujcie kto budzi w was większy wstręt: sami przestępcy czy też ich agenci i przedstawiciele prawni, wyciągający ich z kłopotów za ciężkie pieniądze.

Pamiętam jak wiele lat temu czytając „Niewiernego” uderzył mnie fakt, że pomimo bardzo trudnej tematyki, jest to zadziwiająco ludzka książka. Podobne odczucia towarzyszyły mi w trakcie lektury „Ofiary”. Karin Slaughter jest ceniona przez krytyków i czytelników na całym świecie za błyskotliwą analizę ludzkiego charakteru oraz za zdolność do trafiania w sedno problemu. Dowodzi tego choćby wypowiedź samej Angie Polaski: Zło nie manifestuje się od razu w pełni. Jest raczej jak kolejne kostki domina dokładane do konstrukcji. Krzywdzisz kogoś przypadkiem i uchodzi ci to płazem. Wtedy krzywdzisz go celowo, a on nadal przy tobie trwa. Uświadamiasz sobie, że im bardziej go krzywdzisz, tym lepiej się czujesz. Więc dalej go krzywdzisz, on nadal przy tobie trwa, mijają lata, a ty uznajesz, że ból, który zadajesz, nie jest zły, skoro nikt cię z tego powodu nie opuszcza. Czy można by lepiej opisać mechanizm rządzący toksycznym związkiem? Raczej nie.

Przekonacie się, że Slaughter od samego początku bawi się waszymi emocjami; manipuluje waszymi uczuciami do tego stopnia, że w jednym momencie będziecie współczuć kompletnej łajzie, by zaraz potem chcieć strzelić ją w twarz. I odwrotnie. Tej manipulacji sprzyja sama kompozycja książki. Ponieważ rozwój wydarzeń śledzi się z perspektywy kluczowych dla fabuły postaci, będziecie mieli szerszy obraz sytuacji, co pozwoli wam na wyrobienie sobie samodzielnej opinii. Choć pewnie nieraz okaże się, że - wraz z bohaterami - daliście się zwieść.

Kim jest tytułowa ofiara? Tytuł oryginału ewidentnie wskazuje na kobietę, ale jest ich tam zbyt wiele, żeby można jednoznacznie stwierdzić o kogo konkretnie chodzi. A może to symbol zniewolenia kobiet przez mężczyzn? W końcu psychiczne i fizyczne znęcanie się oraz stręczycielstwo są nadal aktualnymi problemami w wysoko rozwiniętych krajach. Autorka nie boi się nazwać rzeczy po imieniu i w bezceremonialny sposób odsłania najbardziej mroczne cechy ludzkiej natury. W „Ofierze” będziecie mieć do czynienia z tyloma rodzajami przestępstw o różnym podłożu, że wyliczanie ich tutaj uważam za bezcelowe. Napomknę tylko, że gwałt i zabójstwo byłego policjanta to tylko wierzchołek góry lodowej.

Karin Slaughter w bezceremonialny sposób podaje wam na tacy bardzo ważne kwestie nękające współczesne społeczeństwo. Stara się wyjaśnić naturę zła i pokazać jak poważne mogą być konsekwencje jego negowania. Jeśli więc ta powieść nie da wam choć trochę do myślenia, będzie to oznaczać, że jesteście zimnymi draniami.

Natalia Neisser

Roman Dłużniewski | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Przyznam, że nieco męczyła mnie ta pozycja pani Karin. Z jednej strony bardzo sprawnie poprowadzona akcja, umiejętnie stopniowane napięcie, świetnie zarysowane postacie. Akcja toczy się wokół graczy NBA, co jest dodatkowym smaczkiem. Jako fan najlepszej ligi na świecie nie mogłem jednakże nie pomyśleć, że jakaś część powieści jest oparta na...
Z drugiej strony to kolejna powieść, w której cały czas przewija się wątek Sary i Willa. Czy będą razem, czy może Angie zwycięży? Jestem świeżo po lekturze "Niewidzialnego" i tam występował podobny problem. Chyba czas, aby Will wreszcie zachował się jak facet.

katala | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Jak lubię Slaughter, tak moim zdaniem Ofiara jej nie do końca wyszła. I to w sumie chyba nie wiem do końca z jakiego powodu. Chyb po trochu jej wszystko poszło nie tak. Rzeczywiście relacje między Willem i Sarą rozkładane są na czynniki pierwsze wielokrotnie. Z jednej strony to ukłon w stronę obyczajowości historii, z drugiej strony to tych kilkanaście uszek w barszczu z których o kilka jest za dużo. Jeśli dołożymy do tego relację Willa i Angie, to wyjdzie chyba znacznie więcej niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Co pozwalało nam czerpać przyjemność z doskonałego połączenia obyczajowości z sensacją. Jest kilka świetnych wstawek jak choćby opowieści z przeszłości Amandy czy Faith. One pokazują jak dobrze robi historii trzymanie się w karbach, a nie wielokrotne powielanie tego samego. Nie wiem czy kogoś jeszcze tak bardzo denerwował Will jak mnie w tej odsłonie. Widzimy go jako faceta z paskudną przeszłością, który funkcjonuje w rzeczywistości, utworzył sobie jakieś miejsce w...

Izabela Pycio | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

""Zawsze" nigdy nie trwa tak długo, jak sądzimy."

Właśnie takie ambitne i zajmujące kryminały z domieszką elementów dobrego thrillera lubię czytać najbardziej, z głęboką analizą zachowań głównych bohaterów, zajmującymi profilami czarnych charakterów, gdzie oprócz miejsca na dynamiczną akcję i intrygujące wątki, znajdzie się jeszcze przestrzeń dla psychologicznych rozważań. Powieść pochłania i pozostawia z poczuciem sporej satysfakcji czytelniczej, świetnie można się przy niej zrelaksować, zgrabnie napisana, ciekawie prowadzona, z wyczuciem budująca napięcie. Wciąga w ciemną i mroczną stronę natury ludzkiej, napędzanej złymi uczynkami, brutalnymi czynami, karmiącej się fałszem i pozorami. Wraz z kolejnymi rozdziałami coraz bardziej angażujemy się w odkrywanie prawdy ukrytej za warstwami perfidnych kłamstw. Prawdy drażniącej, niepokojącej, bolesnej, często bezsilnej i bezradnej. Autorka pokazuje jak jedno złe zdarzenie może pociągać za sobą kolejne, nakręcać spiralę zła i...

Simran | 2017-05-20
Przeczytana: 13 maja 2017

Z przykrością muszę stwierdzić, że jestem nieco rozczarowana i czuję niedosyt. Spodziewałam się czegoś więcej po tej pisarce. Fabuła dość ciekawa ale czegoś zabrakło w tej książce może wartkiej akcji a może napięcia, które chwyta czytelnika od pierwszej strony i puszcza dopiero na ostatniej.Ofiara to przyzwoity thriller. Jak dla mnie najsłabszy z całej dotychczasowej serii. Mimo to z całą pewnością sięgnę po kolejną część cyklu jak tylko pojawi się na pólkach księgarni.

Patrycja Kunicka | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

" Zawsze nigdy nie trwa tak długo, jak sądzimy ".

Kolejny tom przygód agenta Willa Trenta. W budynku należącym do gwiazdy koszykówki Marcusa Rippy'ego zostają znalezione zwłoki byłego policjanta Dale'a Hardinga. Śledztwo komplikuje fakt,że przez ostatnie kilka miesięcy agent Trent usiłował oskarżyć Rippy'ego o brutalny gwałt. Niestety jego bogactwo i łapówki skutecznie to uniemożliwiły. W sprawę wplątana jest też żona Willa. Angie Polaski to była policjantka,która zamieszana jest w nielegalne interesy. Co prawda ich związek istnieje tylko formalnie,jednak łączy ją z Trentem wspólna przeszłość. Oboje doświadczyli przemocy psychicznej i fizycznej. Co ma ona wspólnego ze śmiercią policjanta? Czy cała sytuacja jest jakoś połączona ze śledztwem, które Trent prowadził w sprawie gwałtu?
Zakończenie było dość przewidywalne ale mimo wszystko książka trzymała w napięciu do samego końca.
Bardzo lubię w powieściach Karin Slaughter szczegółowość w opisywaniu zdarzeń i bohaterów. To jak...

Madi | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Jest to moja druga książka pani Karin ,ale pierwsza o Willu.
Powiem szczerze ,że na początku trochę mnie przerażały zbyt szczegółowe opisy i myślałam,że nie dam rady dobrnąć do końca,ale w miarę czytania wciągnęłam się w akcję i już nie mogłam się oderwać ,bo musiałam koniecznie poznać zakończenie.
Uknuta intryga ,którą zaserwowała nam autorka pomału wciąga ,a kolejne zagadki i niewiadome dają do myślenia ,ale i tak nic nie wymyślimy dopóki nie dojdziemy do rozdziału"Tydzień wcześniej",który to nieco rozjaśni nam nasze przypuszczenia.
Podobał mi się schemat jaki stworzyła Pani Karin,to jak trzymała nas w napięciu prawie do ostatniej kartki i jak skonstruowała portrety psychologiczne swoich bohaterów pomału odkrywając rąbki tajemnic.
DOBRY-na prawdę DOBRY thriller!

""Zawsze" nigdy nie trwa tak długo, jak sądzimy."

Jedna ze słabszych części z Willem Trentem. Mam wrażenie, że w "Ofierze" wszystkiego jest za dużo ( w szczególności pobocznych wątków), a równocześnie czegoś w niej brakuje (głównie napięcia z prawdziwego zdarzenia). Tym razem za mało było też mojej ulubienicy - Betty, zwanej pieszczotliwie "irytującym kurduplem". Muszę przyznać, że sporo kartek poprzerzucałam, a przy czytaniu książek Karin Slaughter rzadko mi się to zdarza. I niech ktoś mi wyjaśni: dlaczego oryginalny tytuł książki "The Kept Woman" został przeinaczony na "Ofiarę"? :-/ Niby do treści powieści ( i jakiś 99,9% kryminałów) pasuje, ale to jednak nie to samo...

Wkp | 2016-10-19

SLAUGHTER BOOK

Seria o przygodach Willa Trenta nie jest może opus magnum Karin Slaughter, amerykańskiej autorki, której nazwisko (w polskim tłumaczeniu brzmiące Rzeź) dobrze oddaje rodzaj literatury, jaką ta uprawia, ale na pewno jest to najdłuższa seria jaka wyszła spod jej ręki. Jeśli bowiem liczyć ebook, cykl ten składa się obecnie z dziesięciu części, a najnowsza z nich trafiła właśnie na półki polskich księgarni.

Jak zwykle zaczyna się od zbrodni. Tym razem ofiarą jest jednak były policjant, Dale Harding, którego życie dalekie było od ideału. Alkoholik i kobieciarz, który kochał także hazard – taki właśnie był do niedawna. Teraz jego ciało zostaje znalezione w budynku należącym do Marcusa Rippy’ego, a sprawę wyjaśnić ma Will Trent. Nie będzie to jednak takie łatwe. Chociaż Will ma niemałe doświadczenie w podobnych przypadkach, lista potencjalnych morderców, którzy nie ukrywali się ze swoją nienawiścią do ofiary może zaimponować. Do tego jedyny trop, który mógłby do czegoś...

Magda_lena | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 marca 2017

Karin Slaughter książką „Moje śliczne” wysoko postawiła poprzeczkę, którą niestety trudno przeskoczyć.

Agent Will Trent bada sprawę zabójstwa byłego policjanta, którego zwłoki znaleziono w budynku należącym do sławnego koszykarza powiązanego z innym przestępstwem. Detektyw musi odnaleźć się w trudnym świecie, w którym codziennością są układy i wielkie pieniądze, za które wszystko można kupić. Dodatkowo śledztwo komplikuje jego trudna przeszłość, której będzie musiał stawić czoła.

Książka niczym mnie nie zaskoczyła. Owszem fabuła jest ciekawa, szczególnie pod koniec jednak bardzo długo się rozkręca, co jest ogromnym minusem.

jeke | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

Karin Slaughter to amerykańska pisarka, autorka bestsellerowych kryminałów i thrillerów. 12 października 2016 roku ukazała się w Polsce jej kolejna powieść ,,Ofiara".

Agent Will Trent wraz z partnerką Faith Mitchell z Biura Śledczego Stanu Georgia zostają wezwani do opuszczonych magazynów w pobliżu Chattahoochee, gdzie znaleziono ciało 58-letniego Dale Hardinga, byłego funkcjonariusza zajmującego się przestępstwami urzędniczymi. Dale odszedł ze służby ze względów zdrowotnych. Miał złą reputację- ,,pijak, hazardzista, kobieciarz, typowy gliniarz starej daty."
W opuszczonych magazynach miał powstać nocny klub Marcusa Rippy'ego- zawodowego koszykarza, który był oskarżony o odurzenie i zgwałcenie studentki. Fani Rippy'ego grozili ofierze śmiercią i nękali ją w Internecie. Jego żona w talk-showach opowiadała, że jest niewinny, a przemądrzały menedżer i adwokaci patrzyli wrogo na Willa, który prowadził tę sprawę. Dzięki opłaceniu wygadanych adwokatów, biegłych i dziennikarzy Marcus...