Raz na zawsze

2016-07-06
Sława Lisiecka
ślepota śledztwo barcelona morderstwo

Strzelając w ciemnościach

Wyidealizowani bohaterowie, zbyt dużo przeplatających się wątków i bohaterów. Umiejętności niewidomej głównej bohaterki wydają się być mocno przeszacowane.

Zakończenie: Kvist zostaje zabity przez Pavlika, okazauje się, że defraudował pieniądze i współpracował z Holmem. Pozostali uczestnicy wychodzą cało z akcji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z tych książek którą czyta się "za karę". Autor zbyt mocno przeplata wątki w czasie, ciężko się zorientować o co w ogóle chodzi i co się kiedy dzieje... Nie dało się zapamiętać choćby połowy bohaterów - kto był kim i jaką rolę odgrywa. Andreas musi się jeszcze sporo nauczyć.

przeczytana - ale z wielkim bólem, nie pamiętam kiedy ostatni raz tak długo zeszło mi z jedną książką. Opinie były zachęcające, ale ja niestety jakoś tak się zmęczyłam jej lekturą. Nie wciągnęła mnie, przebieg akcji myślę, że można by nieco scieśnić, nie przeciągać aż tak by później w kilku stronach rozwiązać całą zagadkę i zakończyć powieść.

Raz na zawsze” jest może nieco rozwleczona, ale i tak mi się podobała. Ciekawa główna bohaterka, choć odniosłem wrażenie, że nieco autora poniosło z idealizacją Aaron, a jej talenty to już najwyższa półka "nieprawdopodobności". Z drugiej strony to tylko powieść, czasami można takie rzeczy wybaczyć.
Pozycja ta jest nierówna, momenty naprawdę intrygujące mieszają się z tymi do rymu, czyli z irytującymi. Kilka wstawek naprawdę zbędnych, byłoby mniej, a lepiej.
Żadne to wyżyny kryminału czy tez thrillera, ale i tak można śmiało polecić, choć zdaję sobie sprawę, że nie każdy przebrnie przez tę pozycję. Ja jestem zadowolony. Nie nudziłem się.

Pozycja ta jest nierówna, momenty naprawdę intrygujące mieszają się z tymi...

Zaczynając książkę byłam przekonana, że przede mną kawał dobrego kryminału- niestety, akcja się ciągnie a gdy zaczyna się rozkręcać to nagle pojawiają się długie opisy, wspomnienia i wszystko zwalnia. Podobał mi się motyw niewidomej policjantki, ale im dalej tym bardziej nienawidziłam tego. Momentami jakby miała jakieś nadprzyrodzone zdolności, była tak idealna, że aż przestałam ją lubić. Właściwie cała fabuła była bardzo przewidywalna.

Jakoś mnie ta książka nie przekonała. Zaczęłam ją czytać jakieś dwa lata temu. Zmęczyłam do połowy i odstawiłam na półkę. Tam przeleżała sobie sporo czasu. W końcu stwierdziłam, że trzeba ją skończyć. I skończyłam, a raczej zmęczyłam. 😧
Książka miała potencjał, ale go nie wykorzystała, bo autor postawił na rozwój wątków pobocznych, setki wspomnień i retrospekcji. Ponadto w kulminacyjnych momentach zamiast sprawić, że akcja będzie wartka i wciągać, pisarz uznał, że lepiej wtrącić przemyślenia, przez co wszystko spowalniało. 😟
No cóż.... Cieszę się, że mam już ją za sobą!

10 rzeczy, których Mateusz nie lubi w Raz na Zawsze:

maskowanie braków szczegółowością
odwracanie uwagi skakaniem po tematach
makgajwery i czakinorisy zamiast wiarygodnych bohaterów
zgrywanie mądrali przez autora
zmarnowany potencjał

10 rzeczy, których Mateusz nie lubi w Raz na Zawsze:

maskowanie braków szczegółowością
odwracanie uwagi skakaniem po tematach
makgajwery i czakinorisy zamiast wiarygodnych bohaterów
zgrywanie mądrali przez autora
utopienie głównego motywu w wątkach pobocznych
kpina z niewidomych
kpina z czytelnika
wielkie halo o wszystko
pompowanie balonika i wymuszony finał
zmarnowany...

Raz na zawsze chciałabym zapomnieć, że czytałam tę książkę. Takimi słowami chciałam rozpocząć moją opinie w chwilach zwątpienia gdy chciałam rzucić tę powieść w ciemny kąt. Z natury jednak staram się kończyć rozpoczęte książki więc jednak po dobrnięciu do finału mogę dać jej średnie 5 gwiazdek. Czytało mi się długo, ciężko, mozolnie. Fabuła bez ładu i składu. Być może to jakaś kwestia tłumaczenia samej książki ale niektóre zdania/akapity czytałam po dwa razy,żeby zrozumieć "gdzie" się właśnie znajduję. Do tego mimo informacji zawartych w wyjaśnieniach na końcu książki - jakoś nie umiałam sobie wyobrazić niewidomej głównej bohaterki posługującej się bronią. Mogę uwierzyć, że tracąc jeden zmysł można wyostrzyć pozostałe - ale co innego umieć we własnym domu zrobić sobie herbatę, a czym innym jest przebiegnięcie w obcym kilku pomieszczeń żeby wydobyć broń z nocnej szafki. Zresztą całą powieść można porównać do jakiegoś średniej klasy amerykańskiego filmowego gniota z mnóstwem efektów specjalnych i szczęśliwym zakończeniem. Jednak wiem, że część czytelników może gustować w tego typu powieściach, ponadto uważam, że można było napisać to lepiej więc daje te 5 gwiazdek.

Ciekawa opowieść o śledztwie i historii niewidomej agentki.
Trochę cukrowe zakończenie ...

Ciekawa opowieść o śledztwie i historii niewidomej agentki.
Trochę cukrowe zakończenie ...

Jest to jedyna książka, którą czytałam na raty, przez kilka lat. Strasznie ciężko mi się ją czytało, czasami trudno było się połapać. Może dlatego, że tak długo czytałam, nie wiem. Ale zauważyłam jeden główny, największy minus, gdy któryś bohater coś wspomina, opowiada to czasami to ciągnie się przez kilka stron, wtrącane w to opowiadanie są słowa jego rozmówcy i czasami nie wiadomo, czy on też tam był, czy o co właściwie chodzi. Historia o niewidomej policjantce jest naprawdę świetna, czasami jest śmiesznie, czasami się bałam, ale po prostu była to dla mnie męka czytania, a tak nie powinno być.

• Kryminał
  • 2016