Śpij spokojnie

Tłumaczenie: Anna Rogulska
Cykl: Tom Douglas (tom 3) | Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia

Jak daleko się posuniesz, by zatrzymać przy sobie ukochane osoby? Kiedy Olivia Brookes dzwoni na policję, by zgłosić zaginięcie męża i dzieci, boi się, że już nigdy ich nie zobaczy. Ma swoje powody, by bać się najgorszego – to nie pierwsza tragedia, której doświadczyła. Teraz, dwa lata później, główny inspektor Tom Douglas zostaje wezwany, by poprowadzić śledztwo jeszcze raz w tej samej...

Jak daleko się posuniesz, by zatrzymać przy sobie ukochane osoby?

Teraz, dwa lata później, główny inspektor Tom Douglas zostaje wezwany, by poprowadzić śledztwo jeszcze raz w tej samej rodzinie, ale tym razem to Olivia znika. Wszystkie dowody wskazują, że jeszcze tego samego ranka była w domu, ale samochód stoi w garażu, a portfel został w torebce.

Policja chce wystosować odezwę do społeczności, ale z jakiegoś powodu funkcjonariusze nie mogą znaleźć żadnych zdjęć całej rodziny. Nie ma ich w albumach, telefonach i komputerach.

Znajdują za to krew…

Czy przeszłość dopadnie Olivię? Słodkich snów, o ile to możliwe. Nigdy nie wiesz, kto wtedy patrzy…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 142

Czy w domu możesz być bezpieczny?

Liv po ciężkich wydarzeniach z przeszłości udało się ponownie ułożyć życie. Ma nowego partnera, szczęśliwe dzieci, jednak pewnego dnia jej obecna rodzina przepada na dłużej, choć mieli tylko pojechać na pizzę. Na szczęście za kilka dni wracają cali i zdrowi, jednak kobieta już zdążyła zawiadomić policję, co w sytuacji nagłego zaginięcia nie jest niczym dziwnym. Niepokojące wydaje się być to, iż po powrocie rodziny mąż Olivii twierdzi, iż małżonka wiedziała o ich kilkudniowym wyjeździe. A co jest jeszcze dziwniejsze? Fakt, że dwa lata po tym wydarzeniu sytuacja ponownie ma miejsce, jednak tym razem to po dzieciach i kobiecie nie ma żadnego śladu.

Czytelnik ma szansę poznać sytuację z kilku punktów widzenia, ponieważ narracja choć cały czas jest trzecioosobowa, to zmienia się co rozdział – raz jest z perspektywy osamotnionego męża, raz inspektora Douglasa, a kilka kartek dalej opisuje sytuację jeszcze innego bohatera. Nie powoduje to jednak zagubienia czytelnika w fabule, ponieważ całość krąży wokół wątku zaginięcia Liv i dzieci (chociaż nie wszystkie spojrzenia wydawały mi się mieć sens, ale o tym za chwilę). Wręcz przeciwnie – odbiorca ma szansę poznawać różne przypuszczenia oraz argumenty, jednak nie należy się łudzić, iż pomogą mu one w przewidzeniu zakończenia.

W czasie lektury „Śpij spokojnie” przeszkadzała mi liczba przypadkowych wątków, które były traktowane szczegółowo, a w danej sytuacji w książce nie miały zbyt dużego znaczenia. W sumie dobrze, że byłam tym zawiedziona podczas czytania, ponieważ gdy skończyłam ostatnią stronę książki, zaskoczył mnie fakt, iż moje odczucia były skrajne w stosunku do poprzednich. Potrzebowałam dłuższej chwili, aby wyjść z szoku i poukładać sobie w głowie, co tak właściwie wydarzyło się w fabule. Nagle wszystkie te zbyteczne sytuacje okazały się mieć swoje miejsce, a nawet jestem pewna, że bez nich zakończenie nie wywarłoby na mnie tak dużego wrażenia (a książka nie ucierpiałaby przez gwałtowne odłożenie jej na blat biurka).

„Śpij spokojnie” jest trzecim tomem cyklu o inspektorze Tomie Douglasie. Zważywszy na to, iż w Polsce ta seria nie jest wydawana chronologicznie, nie jest problemem, aby sięgnąć po tę część bez znajomości poprzednich. Sama nie miałam wcześniej styczności z powieściami Rachel Abbott, jednak wrażenie, które na mnie wywarła oceniam bardzo pozytywnie. Jestem pełna podziwu wobec wyobraźni autorki. Mam nadzieję, że szybko będzie im dane sprawdzić, czy w innych książkach czytelnik również utrzymywany jest w niepewności na tak dopracowanym poziomie.

Katarzyna Irzyk

veinylover | 2017-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Cztery gwiazdki, czyli „może być”. Więcej nie dam.
Prawie połowa książki, to męcząco - irytujące dywagacje emocjonalne, a całość pisana jest mało czytelnym językiem.
Miałem audiobooka, więc powinno być łatwiej, bo czytający lektorzy robili to porządnie. Ale nie było.
Nie chodzi mi o to, że historia była zawikłana: nie, nie była, tylko sposób opowiadania miał coś w sobie z maniery przynudzającego wykładowcy. Gdyby autorka była reporterką i poleciała na Marsa, a tam spotkała statek kosmiczny i poznała osobiście kosmitów, a potem próbowałaby o tym spotkaniu opowiedzieć, to prawdopodobnie uśpiłaby mnie, a chwila dekoncentracji mojego umysłu spowodowałaby, że nie byłbym pewny, o czym ona opowiada. To chyba jest kwestia budowy zdań, opisywanie akcji itd. Chyba. Nie jestem pewny.
Jeśli chodzi o akcję, to te dynamiczne momenty, gdzie coś się dzieje (jak przy końcu książki) budowane są nierealistycznie. W jednym momencie ktoś porusza się z prędkością większą niż światło, a za chwilę policja...

Aneta Wiola | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

W STRACHU PRZED JUTREM
Olivia Brooks jest matką trójki zdrowych dzieci, ma piękny dom i szafy pełne kreacji największych domów mody. Mąż ją wprost uwielbia. Pewnego dnia policja otrzymuje zgłoszenie o nagłym zaginięciu ojca wraz z dziećmi. Kobieta jest przerażona, odchodzi od zmysłów w obawie o swoich najbliższych. W międzyczasie okazuje się, że Brooks była już wcześniej znana policji, kiedy to jej rodzice zginęli w wypadku. Wtedy Olivia nie mogła uwierzyć w śmiertelną pomyłkę ojca. Wkrótce policja rozpoczyna poszukiwania na wysoką skalę, gdzie gra toczy się o życie trójki małych dzieci.

"Pochyla się, żeby szepnąć mi coś do ucha, i czuję jego gorący oddech na policzku.
- Olivio, jeśli mnie zostawisz..."

ŚMIERTELNA GRA
Minęły dwa lata od zgłoszenia Olivii Brooks. Tym razem policja wraz z nadinspektorem Tom'em Douglas otrzymała informację od męża o zniknięciu żony i trójki dzieci. Pozostawiona w domu torebka z kluczami, portfelem oraz ubrania i komputer, wskazują na...

gwiazdka | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Poprzez lekturę „Śpij spokojnie” odkryłam nowa autorkę thrillerów, z którą zamierzam zawrzeć bliższą znajomość. Tym samym stwierdzam, że powieść bardzo mi się spodobała. Przede wszystkim duży plus dla Rachel Abbott za stopniowanie napięcia, drugi za zagadkę, odpowiedź na którą niby od początku znamy, ale ciągle pojawiają się nowe elementy, do tego całkiem udany profil psychologiczny psychopaty, trochę słabszy ofiary. Książkę czytało mi się naprawdę szybko, z dużym zainteresowaniem, rozwiązanie też mi pasowało, chociaż sam koniec był może lekko przekombinowany. Ale sądzę, że miłośnicy thrillerów mogą spokojnie sięgnąć po R. Abbott, bo znajdą interesującą lekturę.

Anna | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Świetnie napisany thriller, od samego początku wciągający, poprzez tajemnice z przeszłości oraz szybką i pełną zwrotów akcję.

Obsesyjne, niemal maniakalne uczucie Roberta do Olivii - koleżanki ze studiów, znajduje swoje dramatyczne konsekwencje w dorosłym życiu kobiety. Niestety, Olivia przez wiele lat nie potrafi dostrzec grożącego jej i jej dzieciom niebezpieczeństwa. Robert jest gotów dać jej wszystko, jednak w zamian poddaje ją totalnej kontroli, zaś dom zamienia się w mieszkanie „Wielkiego brata”.

Kiedy Robert po powrocie z delegacji do domu nie zastaje w nim rodziny, zgłasza to na policję. W sprawę zostaje włączony Tom Douglas, który w przeszłości zetknął się z Olivią w związku z zaginięciem jej narzeczonego i śmiercią jej rodziców. Policjanci stopniowo odkrywają ślady, ukazujące prawdziwe oblicze Roberta, który niby współpracuje z organami ścigania, jednak nie wszystko ujawnia.
Robert, zyskując przekonanie, że żona wraz z dziećmi go porzuciła, jak przystało na prawdziwego...

Izabela Pycio | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

"Śpij dzisiaj spokojnie, kochanie. Bo jutro przyjdę po ciebie."

Do połowy książkę czyta się rewelacyjnie, swobodnie niesie na wartkiej fali intrygującej fabuły z dreszczykiem, trudno się od niej oderwać, jednakże w drugiej części nagle opada, staje się mocno przewidywalna, zbyt odrealniona, mniej angażująca już niestety uwagę czytelnika. Zakończenie okazało się dość rozczarowujące, wielka szkoda, bo naprawdę zapowiadało się niesamowite przeżycie czytelnicze. Nie przekonał mnie profil głównej bohaterki tego tomu, Olivii Brookes, jej irracjonalne zachowania, trudne do wytłumaczenia decyzje i zachowania, nawet jeśli uwzględni się ogrom strachu i lęku, które przepełniały jej życie. Natomiast podobał mi się ciekawy pomysł na scenariusz zdarzeń, wzajemne przenikanie dobra i zła, niejednoznaczność w definiowaniu ofiary i oprawcy, wplatanie niedopowiedzeń podsycających napięcie, stopniowe odkrywanie zagmatwanej prawdy, docieranie do znaczących śladów przeszłości. Powieść wysoko postawiła...

eunice | 2017-02-18
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2017
Przeczytana: 18 lutego 2017

Gdzie kończy się miłość, a zaczyna obsesja?
Nie będę dużo pisać, żeby nie zdradzać szczegółów fabuły i tym samym nie psuć zabawy potencjalnym czytelnikom. Będzie więc krótko: Rachel Abbott zagmatwała, a potem jeszcze bardziej zagmatwała i nie pogubiła się w tym, co naprawdę jest sztuką.

Sakeena | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Kolejna odsłona twórczości Rachel Abbott - autorki, która w tamtym roku była moim największym odkryciem. Pierwsze dwie powieści czytało mi się genialnie, więc jak tylko zobaczyłam, że kolejna powieść jest dostępna zaczęłam czytać od razu. "Śpij spokojnie" już tak nie porywa, jednak wciąż bez problemu dałam się uwieść autorce. Abbott ma niesamowity talent prowadzenia fabuły w taki sposób, że nie czułam przesytu, dozuje fakty i spostrzeżenia genialnie prowadząc czytelnika do końca.
Jeden minus - powieści pojawiają się w naszym kraju w nieodpowiedniej kolejności, gdyż wydarzenia opowiedziane w tej powieści mają miejsce, zanim ma miejsce historia o Natashy w "Obcym dziecku". Jednak widać ogrom pracy autorki, ile wysiłku włożyła w swoją twórczość, gdyż wydana później powieść była opowiedziana fantastycznie.
Jeśli chodzi o powieść "Śpij spokojnie" to jest dość przewidywalna, dość wcześnie autorka odkrywa o co chodzi, potem tylko dozując nam detale. Lecz tak jak wspomniałam, warsztat...

Rybana | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Kobiety często marzą-- chciałabym aby pokochał mnie ktoś tak bezgraicznie. I czasem sprawdza się powiedzenie- uważaj o co prosisz, bo możesz to dostać.
Miłość może być szczęściem, radością, spełnieniem, ale może też być obsesją. Chorobą, która niszczy tę drugą osobę. Może być więzieniem. Główna bohaterka właśnie takiej miłości doświadczyła.
Książka wciągająca, mroczna, trzmająca w napięciu. To kolejny przeczytany przeze mnie tom autorstwa Rachel Abbott i z pewnością sięgnę po następne.

Iwona | 2017-03-11
Przeczytana: 10 marca 2017

Jestem bardzo rozczarowana. Zaczęło się intrygująco, temat mnie wciągnął, zapowiadało się na niezłą rozrywkę. Uwielbiam thrillery, a ten początkowo szczególnie przypadł mi do gustu. Bardzo dziwna rodzina, w której dzieje się coś złego, przynajmniej tak twierdzą detektywi wezwani przez męża zaginionej kobiety z dziećmi. Kobieta nie pozostawia za sobą żadnych śladów, dom wygląda na niezamieszkany, wyjątkowo sterylny. Nie ma żadnych zdjęć, detektywi nie wiedzą, kogo mają szukać, jak wygląda Olivia i jej dzieci. Jej mąż nie jest zbyt pomocny, od pierwszej chwili budzi niemiłe uczucia. Ale w końcu ma prawo być zdenerwowany, bo przecież zniknęła jego ukochana żona. Co ciekawe, o dzieciach nie wspomina. Detektywi przypominają sobie sytuację sprzed dwóch lat, kiedy to zostali wezwani do tego samego domu – tylko wtedy zaginął mąż z dziećmi, co jak się okazało było zwykłym nieporozumieniem. Jednak Olivia ma niespotykany dar przyciągania nieszczęść. Kilka lat temu opuścił ją niespodziewanie...

Hana | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, Abbott Rachel
Przeczytana: 10 maja 2017

Zmęczyła mnie ta książka. Cały czas omawia się los jednej kobiety uwikłanej w toksyczny związek.Oglądamy problem oczami jej, jego, policji i okolicznych mieszkańców.Nudy.Powolne przeżuwanie.Wielokrotne.Nie porywa.Nie straszy.Nie ekscytuje.Słabe choć zapowiadało się ostro.No dobra,końcówka jest ok.

Patronaty tygodnia

Jak co poniedziałek, polecamy nowości wydawnicze, które ukazały się pod naszym patronatem. W tym tygodniu w zestawieniu znalazły się powieści: „Śpij spokojnie” Rachel Abbott, „Księga snów” Niny George, „Właśnie dziś, właśnie teraz” Karoliny Wilczyńskiej i „Dobroć nieznajomych” Katriny Kittle.