Pałac kobiet

Wydawnictwo: Bellona
literatura piękna

Akcja Pałacu kobiet została osadzona w realiach przedrewolucyjnych Chin schyłku lat 30. XX w. Wówczas to pani Wu, żona zamożnego posiadacza ziemskiego wywodzącego się z jednego z najstarszych i najbardziej majętnych rodów, która właśnie ukończyła 40. rok życia, postanawia wycofać się ze związku małżeńskiego. Znajduje mężowi piękną, młodą konkubinę, żeni trzech spośród czterech swoich synów (po to tylko żeby wyszli spod jej opieki i kurateli), a sama postanawia skupić się na rozwijaniu własnej osobowości. Będąc kobietą nieprzeciętnie inteligentną, czuje potrzebę doświadczenia czego. ponad bycie przykładną żona i matką, nawet jeżeli kierowała się w swoim postępowaniu mądrymi zasadami Tao. Nowe życie rozczarowuje jednak panią Wu. Wydaje się puste, pozbawione treści. Sytuację zmienia pojawienie się na jej drodze cudzoziemskiego chrześcijańskiego zakonnika, ojca Andre, który ma uczyć jej syna angielskiego. Przed panią Wu otwiera się nowy świat. Świat miłości...

gwiazdka | 2018-01-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 20 stycznia 2018

To właśnie jest książka na miarę Paerl S. Buck. Bardzo dobrze napisana, językiem literackim, ale nie udziwnionym. Klimat powieści jest oczywiście na miarę talentu Noblistki, podczas lektury czytelnik przenosi się w pełni do świata opisanego, dlatego tak wysoko cenię sobie twórczość P. Buck. Właśnie za klimat, język, świetnie kreacje bohaterów, opis życia codziennego, detali obcej mi zupełnie kultury. Niby w „Pałacu kobiet” nie ma wielu wydarzeń, akcja praktycznie stoi w miejscu, a mimo to ciężko oderwać się od książki, jednocześnie przedłużałam sobie przyjemność lektury czytając każde słowo, aby żadne mi nie umknęło, bo każde było tu na swoim miejscu, stanowiło o wartości literatury. Do tego mądrość przesłania, ale nie jako podane gotowce, złote myśli do przepisania i zachwycania się nimi, ale jako wartość do przemyślenia. Piękna książka.

talia44 | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2016, Orient
Przeczytana: 18 stycznia 2016

"Pałac kobiet"to świetna książka amerykańskiej noblistki Pearl Buck.
Główną bohaterką jest pani Wu,przykładna żona i matka czterech synów,ściśle przestrzegająca społecznej hierarchii i starożytnych obyczajów.
W dniu swoich czterdziestych urodzin pani Wu postanawia całkowicie zmienić swoje życie.Chce odsunąć się na bok i poświęcić książkom i medytacji.Oddala się powoli od domowych obowiązków,a mężowi znajduje młodą konkubinę.
Okazuje się,że ten czas przechodzenia od aktywności ku starości,staje się dla pani Wu prawdziwym wyzwoleniem.W jej życiu pojawia się też pierwsze romantyczne uczucie.
Książkę czyta się świetnie.Jest w niej dużo informacji o kulturze Wschodu i funkcjonowaniu chińskiej rodziny w latach trzydziestych XX wieku.

'' Jak życie dowodzi - rzekł - prawdą jest , że ciało kobiety jest ważniejsze od jej umysłu . Ona to bowiem może stwarzać nowe ludzkie istoty . Gdyby nie ona , rasa ludzka przestałaby istnieć . Niebiosa włożyły ten dar do jej ciała jak do pucharu . ''

Pani Wu jest kobietą stateczną i uporządkowaną . Musi taka być , w końcu zarządza całym ogromnym domostwem , zamieszkałym przez około 60 osób ze służbą i wszystkimi bliższymi i dalszymi kuzynami , którzy w tym bogatym domu znaleźli dach nad głową i wikt . Jest więc czym zarządzać , jednak pani Wu , Ailien Wu jest już zmęczona , ma przecież jeszcze i małżeńskie obowiązki . Obmyśla więc plan , który jak mniema , pozwoli jej odpocząć i poczuć się wolną , oraz przeczytać książki z biblioteki swojego nieżyjącego już teścia , które zawsze ją ciekawiły , a na które nigdy nie miała czasu . Postanawia więc , że po przyjęciu na cześć swoich czterdziestych urodzin , wyprowadzi się z pokoi które dotychczas zajmowała wraz ze swoim mężem , mężowi...

Elżbieta | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Nobliści
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Często na tym forum czytam o mieszanych uczuciach towarzyszących decyzji o oceniaeiu książki.Takie właśnie uczucia mam teraz.No bo jak ocenić książkę,której początek jest wspaniały, a końcówka nędzna.Początek to fascynujący obraz bogatej chińskiej rodziny w Chinach lat trzydziestych XX wieku,końcówka to jakaś utopijna wizja przeprowadzenia zmian społecznych,mocno naiwna i wyidealizowana. Denerwowało mnie to,bo przecież autorka napisała książkę w 1946r,po wojnie w której nasz świat całkowicie stracił swoją cnotę naiwności.Centralną postacią w tej powieści jest kobieta-matka: inteligentna,mądra i sprawiedliwa na chiński sposób.Góruje nad mężem intelektem,ale jest mu podległa zgodnie z tradycją społeczną.Gorset podległości uwiera ją więc instynktownie ( bo przecież wychowana w tradycji chińskiej,zamkniętej na wpływy obcego świata,nie wie co to jest feminizm i równouprawnienie płci) chce się od niego uwolnić,a może tylko w jedyny dostępny dla niej sposób,czyli od wspólnego łoża,bo...

Mario | 2017-10-20

Powtarzam po raz kolejny: Pearl Buck to wielka pisarka, a jej utwory zaliczam do największych dzieł literatury światowej. To, że jej książki mogą czytać miłośniczki prostej literaturki kobiecej, świadczy wyłącznie na korzyść pisarki - potrafiła stworzyć powieści wielopoziomowe, w których poza fabułą zrozumiałą dla każdego jest też poziom "orientalistyczny", czyli opis niuansów kultury azjatyckiej dla białego czytelnika oraz poziom "uniwersalny", ukazujący, przez eliminację (dzięki skonfrontowaniu mentalności euroamerykańskiej z chińską to, co im obu wspólne, wypada uznać za właściwe wszystkim ludziom), głęboką naturę ludzką, naturę związków między ludźmi, naturę więzów rodzinnych, naturę ludzkiego poszukiwania spełnienia.
Za mocno telenowelistyczne wtręty pod koniec powieści zrzucam winę (nie mając dowodów, tylko domysły) na redaktorów dbających w głupi sposób o sukces rynkowy książki. Na szczęście wtręty te są niewielkie i nie psują smaku tej wspaniałej uczty literackiej.
Aha - to...

To moje pierwsze spotkanie z panią Buck i bardzo jestem z niego zadowolona!

Książka opowiada historię, która niemal w całości rozgrywa się tylko i wyłącznie w granicach domu rodziny Wu.
Rodziny z wieloma synami, służbą, pieniędzmi, wpływami oraz problemami.
Rodziny, do której należy Ailien Wu.
Przez pierwszą część książki miałam nieodparte wrażenie, iż ponownie oglądam "Noce i dnie" autorstwa Marii Dąbrowskiej, gdyż myślałam, że Pearl S. Buck chce stworzyć kobietę, która nie kocha - i jak w wypadku Barbary Niechcic, nie udało się.
"Pałac kobiet" przesiąknięty jest miłością każdego rodzaju: jednostronną, chwilową, odwzajemnioną, nieszczęśliwą, ulotną, wymuszoną, niespełnioną, urojoną, szczerą, zbyt potężną, skrytą, za słabą, nieświadomą, wdzięczną, zadziwiającą, piękną, wieczną!
Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, to to uczucie jest głównym bohaterem powieści, to miłość jest przyczyną wszystkich wydarzeń, to właśnie ona budzi bohaterów do życia.
Miłość pomiędzy członkami...

kinga | 2011-07-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 lipca 2011

"Mądrość to wielki dar, ale i wielki ciężar zarazem. Rozum bardziej niż bieda i bogactwo dzieli ludzi i czyni ich wrogami lub przyjaciółmi. Choć byłby nie wiem jak dobry, człowiek mądry musi pamiętać, że roztropność nie zaskarbi mu miłości tych, co rozum mają nieco słabszy."

Niesamowita... genialna... Wszelkie recenzje czy opisy tej książki wypadną bardzo blado na jej tle...

"Pałac kobiet" to znakomite studium człowieka - jego duszy i natury; skarbnica wiedzy i mądrości; nauczyciel, ale nauczyciel mądry, bo wymagający, wiele tłumaczy, ale również stawia pytania, na które sami musimy znaleźć odpowiedź.

W tej książce nie ma niczego przypadkowego, wszystkie pojawiające się osoby, każde zdarzenie, sytuacja mają tu swój cel. Są pretekstem do wniknięcia w głąb siebie, w głąb duszy człowieczej, w głąb natury i wiary.
Poza tym, Pearl S. Buck przedstawia nam tradycje, kulturę i wierzenia chińskie za sprawą domu Wu oraz jego mieszkańców oraz gości. Zderza niejako dwie cywilizacje -...

Setna_Małpa | 2018-06-28

Niestety zawiodłam się i więcej po prozę Pearl S. Buck nie sięgnę. Tak, wiem, świetnie opisane życie w Chinach, zwyczaje i obrzędy i w ogóle. Ale fabuła mnie rozłożyła na łopatki. Rzecz o kobiecie która kończy 40 lat i śledzimy przebieg postępującej u niej paranoi. Rozmawia ona ze zmarłym, śmieje się głośno sama do siebie, ma omamy wzrokowe i słuchowe (nie znam się, może to schizofrenia a nie paranoja) i podejmuje coraz mniej sensowne decyzje. Strata czasu.

książek: 1909
foolosophy | 2011-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2011

Niezwykłe stadium ludzkiej ambiwalentności w postaci jednej kobiety pragnącej zmienić własne życie. Niespokojna i dążąca do wolności dusza umieszczona w wyciszonym i niegwałtownym ciele. Burza zmian myśli i sposóbu postrzegania świata połączona ze spokojem działań i decyzji to precyzyjny kunszt literacki autorki, który zawładną mną do reszty.

Nic nie wskazywało na to, że w dniu ukończenia czterdziestu lat pani Wu diametralnie zmieni swoje życie. Nie chcąc już dłużej rodzić dzieci kobieta proponuje mężowi konkubinę. W domu Wu to początek zmian i tradycyjnego myślenia. Idą czasy zmian i rewolucji. Przede wszystkim rewolucji w życiu jednostek.

„Bo pierwsza miłość w sercu mężczyzny to miłość do siebie samego. Niebiosa dały mu tę miłość jako pierwszą, aby chciał żyć, choćby jego smutki były wielkie i ciężkie. A gdy miłość własna dozna urazy, żadna inna w nim nie przetrwa, bo gdy miłość do siebie odniesie rany zbyt głębokie, on zechce umrzeć, co jest wbrew nakazom niebios”.

Niezwykle...

jjon | 2011-08-16
Na półkach: Przeczytane, Własne, Ulubione, 2011
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

'Pałac kobiet' to powieść o życiu zamożnej chińskiej rodziny, dbającej o tradycję, cieszącej się nieskazitelną opinią. Rodzina Wu zawdzięcza wiele głównej bohaterce – pani Wu, której inteligencja, dobroć i życiowa mądrość przyczyniły się do tego, że mimo trudnych przedrewolucyjnych czasów życie w posiadłości państwa Wu toczyło się w największym spokoju i dostatku.

Panią Wu poznajemy jako czterdziestoletnią kobietę, która w poczuciu spełnienia swego życiowego obowiązku podejmuje jedną z najważniejszych życiowych decyzji – chce wycofać się z życia, które dzieliła z mężem przez ponad dwadzieścia lat. Jakie następstwa będzie miała ta decyzja? Na pewno przyniesie wiele zmian. W przypadku większości bohaterów będą to zmiany na lepsze. Mimo że życie bohaterów nie jest sielanką i że każdy z nich przeżywa rozterki, a także fakt, że akcja toczy się w czasach przedrewolucyjnych, powieść tchnie spokojem. Mam wrażenie, że w powieści tej są sami głowni bohaterowie. Owszem, pani Wu jest na...