Córka nastawiacza kości

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Bonesetter's Daughter
chiny ameryka
Koka

Akcja książki rozgrywa się w dwóch planach: we współczesnym San Francisco oraz dawno temu w Chinach. W ulotnych wspomnieniach stara, chora kobieta LuLing Young, chcąc ocalić przeszłość, spisuje wszystko, co zapamiętała ze swojego dzieciństwa i młodości w dalekiej chińskiej wiosce. Córka LuLing, Ruth, poznaje te zapiski, kronikę burzliwego i nieszczęsnego życia matki, jej rodziny, długo skrywanych tajemnic przeszłości. Dzięki temu obie kobiety, które dotąd pozostawały w ustawicznym konflikcie, odnajdują się nawzajem we wspólnym dziedzictwie, historii i wielkiej miłości, która je łączy. Prawda pozwala też Ruth inaczej spojrzeć na własne życie osobiste i stać się bardziej ufną i otwartą na uczucie, którym darzy ją ukochany mężczyzna.

[Prószyński i S-ka, Warszawa 2003]

teri | 2012-11-17
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 16 listopada 2012

Skomplikowane relacje pomiedzy matka i corka.Odnajduja sie i zaczynaja rozumiec,kiedy matka zaczyna chorowac,chorowac na Alzheimera.Chiny z poczatku XX wieku,to dziecinstwo jej matki i skrywane tajemnice przeszlosci.San Francisco to przyszlosc ich obu i nadzieja na nowe,lepsze zycie.
Pierwsza ksiazka tej autork,ktora przeczytalam i bardzo mi sie spodobala.Napewno siegne po inne jej ksiazki.Polecam!China è segreti....

Olqa | 2013-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Książka o mocy pamięci, sile miłości, odkrywaniu prawdy.
Wzruszający obraz wzajemnych relacji córki z matką.
Bardzo poruszająca historia.

Daga | 2011-07-05
Przeczytana: grudzień 2010

Początek trochę trudny, później książka bardzo wciąga. Współczesne amerykańskie społeczeństwo i powrót do Chin przełomu XIX i XX wieku. Ciekawa kompozycja książki. Pokazuje jak wiel dzieli czasem najbliższe osoby, skomplikowane relacje matki z córką, żony z mężem.

sabuszka | 2012-12-11
Przeczytana: 17 kwietnia 2006

Piękna opowieść o tym, jak bardzo przypominamy nasze matki, przejmując ich znienawidzone przez nas cechy. Ale również o tym, jak nasze dorastające córki - buntowniczki przypominają nas. Odwieczna wojna pokoleń, która może trochę wynika ze zmieniających się czasów, ale bardziej jest związana ze ścieraniem się tych samych charakterów. A także z tym, że matki, wchodząc głęboko w swą moralizatorską rolę społeczną, zapominają, jakie były kiedyś. I zwykle nie dzieje się tak dlatego, że mają chorobę Alzheimera (jak matka głównej bohaterki). Dzieje się tak, ponieważ matki są przekonane, że muszą zapomnieć! Jedynym lekarstwem na zażegnanie tego konfliktu jest dokładne poznanie losów, historii i przeżyć swojej matki, a czasem także babki, by stwierdzić jakie chore wzorce zostały przekazane z pokolenia na pokolenie. Warunek jest jednak jeden - wspomnienia muszą być przekazane szczerze do bólu. I kiedy w końcu dobrze poznamy swoją matkę, możemy jej wybaczyć i uświadomić sobie, jak bardzo ją...

wiosenna_zocha | 2013-03-11
Na półkach: Przeczytane, Mam

Podchodzilam do tej ksiazki dwa razy. Najpierw zaczelam dziwnie, bo nie od wstepu, jakos tak otworzyl sie ebook. Na poczatku byl chaos, nie moglam wejsc w tresc tej ksiazki, nie wiedzialam o czym ta kobieta opowiada i o co w ogole chodzi. Odlozylam, zeby przeczytac cos innego.
I dopiero za drugim razem zaczelam wlasciwie, czyli od istotnego wstepu. I juz po paru zdaniach znalazlam sie w srodku opowiesci. Wciagnela jak wir i do konca nie puszczala. Malo tego, pod koniec czytalam straaasznie powoli, zeby za szybko nie skonczyc :)
Ktos gdzies napisal, ze to ksiazka magiczna i faktycznie musze sie z ta opinia zgodzic. Serdecznie polecam innym "kochaczom" Chin.

Malini | 2016-03-04
Przeczytana: 12 lutego 2016

Jest to historia życia dwóch kobiet, Luing oraz jej córki Ruth. Relacje między nimi nie są najlepsze. Pewnego dnia lekarz stwierdza u Luling demencję. Ruth postanawia w końcu przeczytać wspomnienia swojej matki, ktore od lat leżały na dnie szuflady jej biurka.
Szczerze mówiąc współczesny wątek, dotyczący Ruth w ogóle mnie nie wciągnął, a nawet nieco mi się dłużył. Natomiast wspomnienia Luling czytało mi się bardzo przyjemnie i z zaciekawieniem.

alison2 | 2014-10-09
Przeczytana: 05 września 2014

Amy Ruth Tan to współczesna pisarka amerykańska o chińskich korzeniach. Tan ukończyła językoznastwo na uniwersytecie stanowym San Jose, następnie pracowała kolejno jako konsultant w ośrodku dla umysłowo opóźnionych, reporterka, edytorka. Wreszcie odkryła swoje prawdziwe powołanie i świat ujrzał jej debiutancką książkę. Powieść „Klub Radości i Szczęścia” bardzo szybko uzyskała status bestsellera, podobnie z resztą jak jej kolejne powieści.

Fabuła powieści Tan zwykle koncentruje się na relacjach pomiędzy matką i córką, a także na poszukiwaniu własnej tożsamości kulturowej. Pisarka bardzo chętnie akcentuje różnice pomiędzy amerykańskim światopoglądem, a tradycyjną kulturą chińską, niejednokrotnie przywołując sceny z życia Chin w czasach poprzedzających rewolucję komunistyczną. Nie inaczej dzieje się w przypadku jej czwartej powieści, zatytułowanej "Córka Nastawiacza kości". Główne bohaterki to LuLing Young oraz jej córka Ruth. Akcja książki rozgrywa się w dwóch planach: we...

Kingishan | 2016-01-23
Przeczytana: lipiec 2015

"Córka nastawiacza kości: Amy Tan opowiada historię dwóch kobiet matki i córki. LuLing Young, matka Ruth, od wielu lat spisywała swoją historię na kartkach, po czym wręczyła je córce z nadzieją, że ta je przeczyta i pozna historię swojej rodziny. Jednak Ruth wychowana w San Francisco nie zna zbyt dobrze języka chińskiego, z trudnością przychodzi jej czytanie zapisków matki i z czasem rezygnuje z czytania. Jej podejście zmienia się, gdy matka zaczyna chorować na chorobę Alzheimera. Ruth, którą do tej pory łączyła z matką chłodna relacja i niezrozumienie, pojmuje, że tak naprawdę niewiele wie o własnej matce. Zleca przetłumaczenie jej zapisków i powoli poznaje historię swoich przodków oraz tajemnice z życia własnej matki. Książka opowiada o trudnych relacjach między matką a córką. LuLing Young, jako młoda kobieta przyjechała do Stanów Zjednoczonych i miała za sobą ciężkie przeżycia, jednak mimo wszystko nie zapomniała o swojej kulturze i tradycji. Ruth wychowała się już w innym...

Krysia | 2013-10-19
Przeczytana: 23 września 2013

"Czymże jest przeszłość, jeśli nie tym, co sami postanawiamy pamiętać."

"Córka Nastawiacza kości" to książka, która toczy się w 2 miejscach - San Francisco i w Chinach. Główne bohaterki to LuLing Young oraz jej córka Ruth. Ruth dorosła już kobieta mieszkająca wraz ze swoim partnerem stara się trzymać swoją matkę na dystans odwiedzając ją tylko wtedy kiedy trzeba lub jeśli jest potrzeba. Spowodowane jest to trudnymi relacjami powstałymi w czasie dzieciństwa Ruth, dziwnym zachowaniem matki, oraz "rozmowami" z nie żyjącą ciocią, o której Ruth nic nie wie, a sytuacja jest dość dziwna. Sytuacja się zmienia w
momencie kiedy jej matka zapada na demencję, a raczej kiedy Ruth zdaję sobie sprawę z jej choroby. Postanawia wprowadzić się do LuLing i pomagać jej w tej trudnej sytuacji. W czasie sprzątania w domu matki odnajduję pamiętanik gdzie opisane jest dziecińśtwo jej matki.
Wtedy przenośimy się do Chin, Poznajemy tytułową Córkę nastawiacza kości, jej życie, dzieciństwo LuLing....

Soledad | 2015-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Piękna opowieść o pamięci, wspomnieniach, trudnej miłości matki i córki oraz o Chinach. Opowieść o poznawaniu siebie, sile i słabości, przekraczaniu murów które ktoś zbudował wokół siebie. Mądra książka.

10 współczesnych pisarzy-scenarzystów

Przenoszenie literackich dzieł na ekrany ma niemal tak długą tradycję jak samo kino. Równie stary związek łączy pisarzy z zawodem scenarzysty. Niemal od początku autorzy książek pracowali w przemyśle filmowym. Przedstawiamy 10 współcześnie żyjących pisarzy, którzy przynajmniej raz współpracowali przy pisaniu scenariusza filmowego.