Krew kwiatów

The Blood of flowers
978-83-60279-24-3
XVII wiek, Persja, kobieta
Paulina

Ma czternaście lat, mieszka w irańskiej wiosce i jeszcze tego roku rodzice planują wydać ją szczęśliwie za mąż. Zły znak na niebie zwiastuje jednak nieszczęście - niebawem umiera jej ojciec i dziewczyna zostaje bez posagu. Musi więc wyjechać z matką do stolicy i zdać się na łaskę bogatego wuja projektującego dywany na dwór szacha Abbasa. W nowym domu obydwie kobiety harują jak niewolnice, ale jednocześnie dziewczyna odkrywa swój niezwykły talent i zamiłowanie do układania wzorów perskich dywanów.
Wkrótce zostaje zmuszona do zawarcia trzymiesięcznego kontraktu małżeńskiego z zamożnym handlarzem. Obawiając się nędzy i hańby, szybko uczy się miłosnych gier, aby zaspokoić fantazje tymczasowego męża. Kiedy jednak opanowuje sztukę tkania dywanów, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce...

Porywająca, zmysłowa, niezwykła opowieść, osadzona w XVII-wiecznej Persji, ukazuje losy kobiety walczącej o swoją godność w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Krew kwiatów rozwija się niczym wschodni kobierzec - przeplatana baśniami, realiami życia w haremie i cudownymi szczegółami na temat piękna wzorów i barw perskich dywanów.

`Anita Amirezzvani napisała zmysłową i piękną powieść - pełną kolorów, smaków i zapachów siedemnastowiecznego Isfahanu... Autorka świetnie poznała stare irańskie obyczaje i ożywia je z talentem znakomitego bajarza`. Geraldine Brooks, pisarka

`Zachwycająca, urzekająca opowieść o dziewczynie, która uparcie dąży do celu w fascynującym świecie, jakim był siedemnastowieczny Iran`.
Emma Donoghue, pisarka

Anita Amirrezvani urodziła się w Teheranie, a wychowała się i wykształciła w San Francisco. Przez dziesięć lat pracowała jako krytyk baletowy. Jest stypendystką National Arts Journalism Program, NEA Arts Journalism Institute for Dance i Hedgenbrook. Nad Krwią kwiatów pracowała dziewięć lat i odbyła w tym czasie trzy podróże do Iranu, zbierając materiały do powieści. Mieszka w północnej Kalifornii.
Przekład: Jarosław Skowroński

kasandra_85 | 2011-01-11
Przeczytana: styczeń 2010

Mavericus | 2011-05-02
Przeczytana: 02 maja 2011

Kiedy patrzę na okładkę książki do niczym ta kobieta na piasku układająca fantazyjne wzory. Wpatrzony w nie przenoszę się w kraj Isfahanu. Tam, gdzie w XVII wieku regułą jest posłuszeństwo kobiet wobec mężczyzn. Jedyną ucieczką jest łoże i bajecznie "supełkowany" dywan. Odnoszę wrażenie po lekturze powieści, że to co opisuje autorka bardziej pasuje do czasów XIX wiecznej epoki. Zwłaszcza jeśli chodzi o słownictwo.
Jak niezbyt daleki jest świat, w którym kobiet wciąż walczą z mężczyznami o prymat w "świecie wartości".
Krew ścina białko przy temperaturze ponad 40 stopni Celsjusza.
Nahid i jej przyjaciółka rozcięte w blisko kilkudziesięciu stopniowym skwarze irańskiej pustyni krew zalewa. Otóż jedna z nich owa Nadih walczy o szacunek i poważanie, druga, która "była" jej przyjaciółką
o przetrwanie w świecie niegościnnych mężczyzn. Jeden człowiek możny i bogaty Fejeredun może załagodzić sprawę. Jednak jemu jest na rękę, sypia z obiema i ma do tego podwójną satysfakcję, że z jedną...

Miss_Jacobs | 2010-11-16

XVII wieczny Isfahan. Centrum światowego kobiernictwa. Miasto posiadające architekturę, która po dziś dzień budzi zachwyt. Gdzieś w zaułkach a może w pobliżu Meczetu Piątkowego przechadzała się piękna, inteligentna i niesamowicie ambitna kobieta, której imienia nie dane jest Nam poznać, bowiem symbolizuje ona wszystkich tych, których dzieła podziwiać możemy a już na wieki pozostaną anonimowi.
Anitę Amirrezvani można by nazwać współczesną Szeherezadą. Snuje historię, której słuchanie przez 1001 nocy to zdecydowanie za mało. „Krew kwiatów” to piękna opowieść o miłości, oddaniu, poświęceniu, przyjaźni, przeciwnościach losu, ambicjach i wierze w siebie oraz Boga.
Mówią, że kobietą nie można się urodzić. Można jedynie stać się nią. Ten burzliwy proces opisuje pisarka. Poznajemy główną bohaterkę jako młodą dziewczynkę marzącą o małżeństwie. W skutek splotów różnych nieszczęśliwych okoliczności staje się „pół-żoną”.
Wtedy właśnie zaczyna wsłuchiwać się w głąb swojej duszy, rozumieć...

mandżuria | 2010-12-15

Przyznaję się bez bicia, do czytania tej książki nakłoniła mnie przede wszystkim okładka. Przyciągnęła moją uwagę, a po przeczytaniu notki wydawniczej byłam już mocno zafascynowana i w końcu kupiłam ją w ciemno.

Bohaterka powieści Anity Amirrezvani, celowo bezimienna, jest stosunkowo ubogą dziewczyną z małej wsi w XVII-wiecznej Persji. Jedyne, co ją wyróżnia na tle rówieśniczek, to umiejętność i zapał do tkania dywanów. Jej rodzice planują wydać ją za mąż, co bohaterka przyjmuje ze spokojem dziewcząt swojej epoki – przyszłość wydaje się pewna i spokojna. Jednak na niebie pokazuje się kometa, zwiastun nieszczęść i wkrótce w rodzinie dziewczyny zdarza się tragedia – umiera jej ukochany ojciec, a ona sama wraz z matką musi wyruszyć do Isfahana, by szukać pomocy u jedynych krewnych – bogatego wuja i jego oschłej żony. Wuj dziewczyny, Gostaham, tka dywany dla samego szacha i dziewczyna jest gotowa zrobić wszystko, by tylko pozwolił jej sobie pomagać i uczyć się sztuki tkania. Nie mając...

Bigos | 2011-05-04
Przeczytana: 02 maja 2011

Od czasu do czasu lubię zanurzyć się w lekturze, która przenosi mnie w zupełnie inny świat, która odpowiednio dobranym słowem pozwala poczuć egzotyczne zapachy, posłuchać szmeru odległego języka, stworzyć atmosferę bliżej mi nieznaną. Tak właśnie jest ta powieść. I choć dałam się wczoraj ponieść słowu pani Amirrezvani, historia już się ode mnie oddaliła i nie wiem czy będę ją długo pamiętać.

"Krew kwiatów" przenosi nas do szesnastowiecznego Iranu, gdzie po krwawych wojnach o tron, nastały rządy szacha Abassa. Człowiek ten ze wszystkich rzemiosł najbardziej umiłował sobie tkanie dywanów i sprawił, że cały świat, a szczególnie Zachód zaczął sprowadzać piękne kobierce oraz ręcznie wyrabiane okrycia podłóg, właśnie z Persji.

Nasza główna bohaterka posiada ten niełatwy dar, jakim jest umiejętność wiązania nici tak by powstał wspaniały dywan. Gdy po pojawieniu się złowróżbnej komety, dziewczyna traci ojca i razem z matką muszą się przenieść z małej wioski do wielkiego miasta Isfahanu,...

syllver | 2011-03-24
Przeczytana: 22 marca 2011

Nie przepadam za książkami związanymi z kulturą irańską, odrzucają mnie. Jednak ta książka mnie oczarowała. Jest barwnie napisana,nie ma tu wielkich dramatów, ani sielanki po prostu samo życie. Czyta się z łatwością i łaknie dalszego rozwoju wydarzeń.

Kociaq1404 | 2016-09-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Bardzo podoba mi się okładka tej książki, ale historia już troszkę mniej.
Ale mimo to podziwiam wytrwałość i upartość dziewczyny. Minus tej książki to jest zakończenie. Moim zdaniem książka nie jest skończona. Przydałby się jeszcze jeden rozdział jak to wszystko się skończyło, co dalej się działo itp. W książce jest mało akcji, ale mimo to lekko się ją czyta.

PoProstuJa | 2011-06-23
Przeczytana: maj 2009

Zawsze lubiłam książki które opisują życie innych kultur, książka Anity Amirrezvani do nich właśnie należy. Pomimo tego że nie należy do najcieńszych to potrafi wciągnąć i czyta się ją bardzo szybko.

babciamróz | 2013-05-28
Przeczytana: 28 maja 2013

Jak ktoś już tu wspomniał są bardzo barwne opisy przez co dobrze się czytało i lepiej działała wyobraznia, oczywiście mało akcji ale czyta się lekko, tylko zakończenia spodziewałam sie innego.

Marika | 2014-03-24
Przeczytana: 20 marca 2014

Idealna książka dla tych, którzy lubią niedokończone historie i przypowieści.
Książka o poznawaniu siebie i życia. Pełna prawd życiowych.