Peonia

2008-01-01
978-83-7495-926-1
Bogumiła Nawrot
miłość chiny

Nie jest to najlepsza ksiazka autorki, ale bardzo przyjemnie sie ja czyta. Losy zydowskiej rodziny w Chinach.

Książka ta opowiada historię miłości trzech kobiet do jednego mężczyzny. Najmocniej w nim zakochana niewolnica Peonia jest na straconej pozycji, wie że syn bogatego kupca żydowskiego nigdy jej nie poślubi. Wie też, że jeśli zwiąże się on z córką Rabina Leą nie będzie dla niej miejsca w jego domu, nawet jako służącej. Peonia robi więc wszystko by poślubił on Chinkę z bogatej kupieckiej rodziny. Choć wydaje się, że warstwa miłosna jest w powieści najważniejsza, sądzę że jest tylko pretekstem dla autorki do pokazania różnic kulturowych pomiędzy chińską konfuncjańską filozofią życia a zasadami ortodoksyjnych Żydów. Autorka porusza też odwieczny problem migrantów, czy za wszelką cenę bronić swojego stylu życia i swoich wartości, czy lepiej przyjąć zasady obowiązujące w środowisku, w którym przychodzi im żyć.

"Peonia" jest jedną z późniejszych książek Pearl Buck, napisana po tym, jak autorka dostała już literacką nagrodę Nobla. Dostała ją za opisywanie życia chińskich chłopów i biografie - czyli w sumie żadnego z tych kryteriów nie spełnia "Peonia". Jednakowoż uważam, że napisana już po zakończeniu II Wojny Światowej powieść jest warta uwagi czytelnika.
Peonia jest Chinką, która w dzieciństwie zostaje kupiona przez bogatą żydowską rodzinę dla towarzystwa Dawida, jedynego syna państwa Ezra. Żydzi osiedlali się w Chinach, ponieważ Chińczycy, w przeciwieństwie do wielu innych narodów, nie okazywali antysemityzmu, a wręcz z tolerancją odnosili się do przybyszów. Jest to ciekawa perspektywa, mając na uwadze, że książka powstała w czasie, kiedy właśnie antysemityzm zebrał ogromne żniwo.
Gdy Peonia i Dawid dorośli, stało się jasne, że Dawid musi się ożenić. Peonia jednak, mimo uczuć jakie żywi do swojego pana, nigdy nie będzie miała szansy zostać jego żoną. Mimo iż Chińczycy bardzo chętnie wydawali swoje córki za zamożnych Żydów, to jednak matka Dawida ma swoją faworytkę - córkę rabina. Jako pobożna i oddana Jahwe kobieta pragnie dla swojego syna kontynuowania tradycji.
Jednak kogo wybierze Dawid? Żydówkę, czy śliczną Chinkę, która nie daje spokoju jego myślom?
Akcja książki może nie jest najbardziej wartka, ale autorka ma ogromny talent do pobudzania wyobraźni - czytelnik ma szansę przenieść się do Państwa Środka, poczuć atmosferę tamtych lat, jak również spokój obcokrajowców, którzy prowadzą tam życie, interesy, radują się i płaczą.
Dla niecierpliwych (jak ja) zwroty akcji na pewno okażą się na tyle interesujące, że książka wciągnie na kilka świetnych godzin i każdy będzie chciał znaleźć się w ogrodzie pełnym kwitnących brzoskwiń.

Peonia jest Chinką,...

Jestem przekonana, że Pearl S. Buck napisała o wiele lepsze książki niż "Peonia".
Jak dla mnie ta powieść była miłym czytadłem, który umilał mi podróż komunikacją miejską - jest to wydanie kieszonkowe, a do mojej torebki takie jest idealne, hihi :-) Czytałam "Peonię" głównie w autobusach i tramwajach, a jak pojawił się punkt zwrotny całej fabuły, kiedy nagle pojawiały się ciekawe rzeczy i momenty, to cieszyłam się, że trochę trwa jazda, i dzięki temu mam mnóstwo czasu na dokończenie. Gdyby nie ten punkt zwrotny, dałabym ocenę niższą. Tylko najgorsze było to, że musiałam na rozwinięcie fabuły czekać do jakiś 3/5 objętości...

Osobliwe spojrzenie - Żydów na społeczeństwo chińskie i Chińczyków na egzotyczną mniejszość żydowską.

Sięgnęłam po tę książkę niedługo po lekturze trylogii "Ziemskiego Domu". Po jej męskiej narracji, ta (głównie) kobieca "Peonii" wydała mi się początkowo bardzo płytka i naiwna.
Szybko zorientowałam się jednak, że po raz kolejny Pearl S. Buck użyła swojej mistrzowskiej umiejętności i wpuściła mnie do umysłu swojej młodej i niedojrzałej bohaterki. Wraz z jej dojrzewaniem, dojrzewa również powieść, stając się - z młodzieńczego romansidełka, zręczną opowieścią o odmienności kulturowej i rozdarciu wewnętrznym; między wartościami duchowymi, a przyziemnymi, codziennością, a tradycją.

Książki tej co prawda nie zaliczyłabym do grona moich ulubionych, niemniej jednak muszę przyznać, że wydobyłam z niej kilka ciekawych przemyśleń.

czytałam inną książkę tej autorki i wzbudziła wiele emocji u mnie. myślałam,że z tą będzie podobnie zwłaszcza po przeczytaniu opisu z tyłu książki. a tu się okazała taka sobie.

Kolejna genialna książka Pearl.

Kolejna genialna książka Pearl.

Obok Pięknego sposobu bycia i godnego charakteru bohaterki, pojawia się również jej mądrość i szlachetna intryga dla dobra ukochanego. Chińczycy to wspaniali ludzie i pokazuje to właśnie ta książka. Wzorowy jest obraz tolerancji i szacunku Chińczyków do innych kultur i wyznań.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

2082

Książka dla mnie interesująca przede wszystkim z uwagi na warstwę społeczno-obyczajową XIX-wiecznych Chin. Temat nie tak częsty w literaturze zachodniej cywilizacji, a że autorka wiele lat spędziła w Chinach, to można przypuszczać, że dość wiernie odtworzyła niuanse tamtejszej obyczajowości.
Sama fabuła książki może i nie rzuca na kolana, ale czyta się dość dobrze, no i w końcu autorka to przecież Noblistka.

Autorka Peonii, Pearl S. Buck została laureatką Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 1938 roku. Bardzo trudno jest więc napisać o tej książce coś bardzo złego i całkowicie ją skrytykować choćby z tego powodu. Ale mimo to odczucia czytelnika dalej mogą być przeróżne, a ja nie mam zamiaru się z nimi kryć.
Peonia to powieść opowiadająca historię właśnie tytułowej Peonii, niewolnicy pracującej jako służba domowa w jednym z żydowskich domów, w Chinach. Została zakupiona jako dziecko, aby zajmowała się synem jej państwa, Dawidem. Gdy dorasta, zakochuje się w swoim młodym panu, a ten zaś stoi przed bardzo trudnym wyborem - może ożenić się z Żydówką, którą wybrała dla niego matka, bądź za piękną i bogatą Chinkę, wbrew woli rodziców. Peonia, chcąc uszczęśliwić swojego ukochanego robi wszystko, aby Dawid wyszedł za wybrankę swojego serca.
Muszę przyznać, że zdecydowanie bardziej wolę tą książkę traktować jako swego rodzaju encyklopedie wiedzy na temat tego, jak wyglądało życie w Chinach na początku XX wieku, niż jako porywającą, wciągającą historię. Wprawdzie bohaterów mamy dość dużo i do na dodatek na prawdę dobrze skonstruowanych, ale styl pisania sprawia, że przynajmniej mi ciężko jest poczuć do nich przywiązanie. Jest spokojny i zwięzły, na skupia się wcale na wewnętrznych rozterkach postaci, określa wszystko dość... ogólnie. Dostajemy po prostu historie jakiejś rodziny, w której całe życie jednego pokolenia zostało zapisane na 317 stronach... a chyba każdy z Was może zgodzić się ze mną, gdy powiem, że to na prawdę mało, jak na co najmniej 60-70 lat... Wprawdzie główny nurt historii obejmuje ich maksymalnie około piętnastu, niemniej, w dalszym ciągu jest to bardzo długi okres jak na tak krótkie dzieło.
Wprawdzie mimo wszystko fabuła jest na tyle ciekawa, że da się ją przeczytać z pewnym zaciekawieniem, ale na prawdę brakuje mi tu tego czegoś, co sprawiłoby, że zaczęłabym ten utwór uwielbiać...
Jak wspomniałam, o Chinach z tej książki możemy dowiedzieć się na prawdę wiele i choć nie sądzę, aby wszystkie zawarte w niej informacje były zgodne z prawdą, to jako, że autorka przez wiele lat mieszkała w tym kraju większość zwyczajów i podejście bohaterów do życia na pewno będzie w dużej mierze wzięte z jej własnego doświadczenia, za co na prawdę Pearl S. Buck oraz jej książki cenie.
Nie jest to książka, po którą sięgnęłabym z własnej woli, mając pod ręką wiele innych, bardziej porywających opowieści, ale... nie, nie żałuję, że ją przeczytałam. Myślę, że mogę ją polecić każdemu z Was, choćby po to, byście zapoznali się z kulturą Chin. Poza tym doskonale wiem, że choć mi taki styl pisania i taka tematyka nie do końca odpowiada są osoby, które bez wątpienia ją pokochają - bo to bardzo dobra książka, która niewątpliwie na to zagługuje.

Peonia to powieść opowiadająca historię właśnie tytułowej Peonii,...

• Chiny
  • Nobliści