Niepokorna córka

Ao Dai Du couvent des oiseaux a la jungle du Viet-minh
83-7391-477-3
malinowy_rum

Inne wydania

Kiedy Xuan przyszła na świat, wezwano astrologa, by wyczytał w gwiazdach przyszłość dziecka. Horoskop przeraził matkę: to niemożliwe, żeby jej ukochaną córkę miało czekać pełne nieszczęść życie! Rodzice małej należeli bowiem do jednego z najbogatszych rodów w Wietnamie i mogli zapewnić swym dzieciom wszystko, co najlepsze. Dziewczynka otrzymała staranne wykształcenie, w ekskluzywnej szkole zwanej 'klasztorem ptaków' poznała kulturę Zachodu. A jednak astrolog się nie mylił. Xuan młodość spędziła w dżungli, w koszmarnych warunkach, na które sama się skazała, przystępując do komunistycznej partyzantki. Piękna dziewczyna doświadczyła grozy wojny, amerykańskich bombardowań i 40 lat rozstania z rodziną w wyniku podziału Wietnamu. A jednak nigdy się nie załamała. W wieku 55 lat udało się jej wyjechać na Zachód i rozpocząć nowe życie kobiety interesu.

Eponine | 2016-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Wietnam do niedawna kojarzył nam się głównie z zacofaniem, biedą i państwem niewolników. Ma na to wpływ historia wojny w Wietnamie, znana nam głównie z perspektywy amerykańskich filmów. I nie ma się co dziwić, wszak Wietnamczycy w tych filmach to banda barbarzyńców, którzy atakują niewinnych wyzwolicieli z lepszego świata. Nikt nie wpadnie przy tym na to, że to Amerykanie byli w tej sytuacji agresorami i że wtargnęli tam, gdzie nikt ich nie zapraszał, żeby siłą wprowadzić swoją wizję demokracji w kraju, który chciał dążyć do niepodległości własną drogą.

Na szczęście mam wrażenie, że ta niezbyt pochlebna opinia została już częściowo odczarowana, a Wietnam, zamiast wzbudzać politowanie, coraz bardziej fascynuje. Zaczynamy interesować się egzotycznymi krajobrazami, pasjonującą fuzją kultur azjatyckiej i francuskiej, miastami, którym Warszawa jeszcze długo będzie mogła pozazdrościć architektury centrów biznesowych.

Takie właśnie zainteresowanie skłoniło mnie do przeczytania tej...

betina360 | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Prawdziwa historia Wietnamki ktora nie poddala sie przeciwnosciom losu.
Gdy Xuan Phuong przyszla na swiat jak kaze obyczaj wezwano astrologa. Jego wrozba przerazila matke .Bo uwazala ze to niemozliwe by jej pierworodna corke czekalo ciezkie i niebezpieczne zycie. Astrolog sie nie pomylil. Urzeczona idealami rownosci i lepszego zycia dla swojego narodu 16 latka poswiecila wygodne zycie w domu rodzinnym i pierwsza milosc i przylaczyla sie do partyzanckiego ruchu oporu podczas wojny w Indochinach. Spedzila 9 lat w dzungli . W nedzy wychowala trzech synow . Przez wiekszosc zycia pracowala dla dobra ojczyzny mieszkajac w zatechlej izbie. Maz pochloniety wojskiem nie pomagal jej. Nigdy sie jednak nie zalamala. Byla silna i uczciwa kobieta ktora dala dzieciom dobre wychowanie i wyksztalcenie.

bursztynowa | 2013-01-04
Przeczytana: 09 grudnia 2009

"Niepokorna córka" to interesująca biografia Wietnamki Xuan Phuong. Niesamowite, ile człowiek może przecierpieć i pomimo tego wytrwać i nigdy nie upaść na duchu, zachować głęboki patriotyzm, a jednocześnie zdolność samodzielnego myślenia w samym centrum masowej propagandy.

Z książki można dowiedzieć się również nieco o historii Wietnamu i wojnach, jakie toczył naród wietnamski - najpierw w latach 1946 - 1954 przeciwko Francuzom usiłującym odzyskać dawne kolonialne panowanie, potem w latach 1965 - 1975 przeciw Amerykanom, usiłującym przeszkodzić zjednoczeniu północnej części kraju z południową, ponadto krótkotrwałą, lecz okrutną inwazję japońską pod koniec drugiej wojny światowej.

Tacy ludzie jak Phuong to niezwykłe jednostki. Jej biografia to obraz Wietnamu od wewnątrz, widziany oczyma walczącej, wietnamskiej kobiety. Kobiety niezwykle odważnej i ambitnej, która już w latach pokoju, będąc na emeryturze, wciąż nie bała się realizować swoich marzeń i żyć tak, jak pragnęła, nawet za...

MayKasahara | 2011-12-19

Niepokorna czy bezrefleksyjna?

„Niepokorna córka” to autobiograficzna historia kobiety wywodzącej się z bogatej rodziny, która porzuca wygodne życie, by przyłączyć się do komunistycznej partyzantki na południu kraju. Przez lata żyje w dżungli, zmagając się z głodem i trudnościami życia wychowuje trzech synów, stara się połączyć walkę o komunistyczne idee z zapewnieniem godziwego bytu rodzinie.
Autorka sama kreuje się na postać niemalże heroiczną, podkreślając na każdym kroku swoją odwagę i zdolność do poświęceń. Faktycznie, te cechy są u niej widoczne, jednak można mieć wrażenie, że towarzyszy im pora doza naiwności i pewna bezrefleksyjność. Phuong dołącza do partyzantki komunistycznej, nie zastanawiając się głębiej, czym jest komunizm i co będzie oznaczać podjęta przez nią walka. Jest ona zaskoczona, gdy trzeba sięgnąć po broń, nie przyjmuje do wiadomości, nie przyjmuje do wiadomości, że majątki jej przyjaciół zostaną znacjonalizowane.
Myślę, że jej zaangażowanie zrodziło się w...

Ervisha | 2014-06-21

Bardzo lubię książki biograficzne, opisujące prawdziwe historie ludzi. Książka pokazuje ile człowieka może spotkać cierpienia, przykrości a pomimo tego nigdy się on nie poddaje, nie traci nadziei, nie upada na duchu pozostając sobą. Pokazuje do czego jest zdolny człowiek w imię danej idei oraz to, że pomimo przeciwności i terroru zawsze można zostać patriotą.

Dowiemy się z niej również co nieco o historii Wietnamu i wojnach, jakie toczyły się w latach 1946 - 1954. Jest to taka relacja widziana oczami drugiej osoby. Książka wciąga i od pierwszych stron "czuć", że jest to historia prawdziwa.

g0ldenflower | 2015-09-20
Na półkach: Polecam, Przeczytane
Przeczytana: 20 września 2015
justi | 2012-06-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wietnam
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Warto poznać ten kawałek historii Wietnamu, mentalność ludzi (tak różną od chińskiej) i motywy ich działania.
Chociaż nie zapisała się do partii komunistycznej, autorka walczyła o komunizm. Cóż może wiedzieć nastolatka o polityce! Idzie z tłumem, poddaje się ideom, znosi wiele dla ideału sprawiedliwości i równości. Niestety, rzeczywistość, która nastaje nie wydaje się tym, o co walczyła.
Ciekawa relacja "z drugiej strony" barykady, relacja osoby, która wierzy, że wybrała dobrze.

K-czyta | 2013-12-08
Przeczytana: październik 2013

Przyznaję, że przed sięgnięciem po „Niepokorną córkę” nie interesowałam się w jakiś szczególny sposób Wietnamem. Oczywiście, jak każdy miałam pewne ogólne pojęcie o tym kraju i jego historii (kto z nas bowiem nie słyszał o wojnie wietnamskiej, w którą zaangażowane były Stany Zjednoczone), ale była to wiedza raczej wybiórcza i z pewnością niepełna. Po lekturze książki o której dziś mowa wiem zdecydowanie więcej, chociaż nie jest to opowieść skupiona przede wszystkim na faktach historycznych - to Wietnam widziany z perspektywy, którą cenię najbardziej – oczami osoby dla której była to codzienność. Tego nie znajdziemy w podręcznikach, które ze względu na swoją specyfikę (trudno więc mieć im to za złe) często tak bezosobowo traktują różne wydarzenia. Skupiając się wyłącznie na nich gotowi jesteśmy zapomnieć, że za każdą datą i za każdym mniej lub bardziej istotnym z perspektywy historycznej zdarzeniem, stoją ludzie. „Niepokorna córka”, to jedna z książek, która o tym przypomina i pod...

mircia | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, Wymieniłam

Historia ciekawa, nie spotkałam się z wieloma książkami opisującymi historię Korei oczami jej mieszkańców. Warto było z tego względu chociażby zapoznać się z tym, co główna bohaterka o sobie opowie na kartach książki. Minus za to, że.. główna bohaterka jest strasznie irytującą hipokrytką. Wiem, że to nie powinno wpływać na ocenę całej opowieści, ale... negatywnie na mnie podziałało w odbiorze całości.

margol87 | 2012-10-02
Przeczytana: 24 września 2012

Kiedy zaczęłam ją czytać, myślałam, że będzie to kolejny melodramat z serii takich, które czyta moja mama. Tymczasem od pierwszych stron książka zainteresowała mnie scenami opisującymi wietnamską kulturę oraz sytuację polityczną Wietnamu sprzed II wojny światowej. Główna bohaterka okazała się nie niepokorną, buntującą się przeciwko wszystkiemu dziewczynką. Była to świadoma swojej siły oraz swoich celów kobieta. Bohaterka chciała być po prostu kobietą wolną, niezależną, samospełniającą się. Historia podobała mi się, ponieważ bohaterka, mimo naprawdę ciężkich warunków, w jakich musiała żyć, na nic się nie skarżyła, a czytając książkę dało się wyczuć niegasnącą nutkę optymizmu.