Niepokorna córka

Wydawnictwo: Świat Książki
Ao Dai Du couvent des oiseaux a la jungle du Viet-minh
83-7391-477-3
malinowy_rum

Kiedy Xuan przyszła na świat, wezwano astrologa, by wyczytał w gwiazdach przyszłość dziecka. Horoskop przeraził matkę: to niemożliwe, żeby jej ukochaną córkę miało czekać pełne nieszczęść życie! Rodzice małej należeli bowiem do jednego z najbogatszych rodów w Wietnamie i mogli zapewnić swym dzieciom wszystko, co najlepsze. Dziewczynka otrzymała staranne wykształcenie, w ekskluzywnej szkole zwanej 'klasztorem ptaków' poznała kulturę Zachodu. A jednak astrolog się nie mylił. Xuan młodość spędziła w dżungli, w koszmarnych warunkach, na które sama się skazała, przystępując do komunistycznej partyzantki. Piękna dziewczyna doświadczyła grozy wojny, amerykańskich bombardowań i 40 lat rozstania z rodziną w wyniku podziału Wietnamu. A jednak nigdy się nie załamała. W wieku 55 lat udało się jej wyjechać na Zachód i rozpocząć nowe życie kobiety interesu.

Andrzej2020 | 2019-05-09
Przeczytana: 09 maja 2019

Autobiografia, opowieść kobiety (z dobrego domu), która w wieku 16 lat (w 1945) przyłączyła się do wietnamskich partyzantów. Pracowała na zapleczu, wytwarzając w polowej fabryce materiały wybuchowe, studiowała medycynę. Po uzyskaniu niepodległości żyła bez przywilejów w komunistycznej rzeczywistości, najpierw na północy Wietnamu, a po 1975 na południu. Ciężkie czasy i życie, później jeszcze dodatkowo paskudne (szarość i czerń komunizmu). Ale kończy się dobrze i optymistycznie.

Autorka pisze o tym, co widziała lub dowiedziała się bezpośrednio, więc obraz jest bardzo wąski i subiektywny, ale raczej nie laurkowy ani nie oczerniający.Ale prawdziwy.

osiempalcow | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Życie bohaterki jest bardzo ciekawe, pełne przygód, wyzwań, ale także cierpienia. Niestety książka nie do końca się udała. Styl jest bardzo reportażowy, aż nazbyt skrótowy i bardziej przypomina szkic niż dojrzałą biografię. Jednak przeczytać warto, bo można dowiedzieć się, jak wyglądało życie w Wietnamie w II połowie XX wieku. W dodatku z perspektywy kobiety zaangażowanej w walkę o własną ojczyznę, która jednak nie uważała się za komunistkę.

Jola | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Książka jest autobiografią pewnej Wietnamki (Huan Phuong), żyjącej w trudnych czasach wojny, obecnej wówczas nie tylko w samym Wietnamie, ale i na całym świecie. Phuong urodziła się w 1929 roku i na własnej skórze doświadczyła trudu życia w kraju spustoszonym przez walki oraz reżim komunistyczny. To zadziwiające jak jej opisy rzeczywistości w Wietnamie zgadzały się z realiami życia w Polsce w czasach komunizmu. Pomimo, że kraj Phuong jest tak daleko od naszego, to niszczycielska siła ustroju komunistycznego działała dokładnie tak samo, rujnując dany kraj, niezależnie od miejsca na Ziemi.

korona | 2017-10-01
Przeczytana: 30 września 2017

Bardzo ciekawa historia, niestety napisana/przetłumaczona słabym stylem przez co książka nie porywa i niezbyt wciąga. Autorka/tłumaczka "rzuca" faktami/zdarzeniami zamiast snuć porywającą dla czytelnika opowieść

Magdalena_S | 2017-08-27

Choć książkę przeczytałam dawno, to dalej siedzi mi w głowie. Jest to autobiografia Wietnamki, która w wierze własnych ideałów, postanawia odejść z domu i walczyć o te ideały dla dobra kraju. Później okazuje się, że jednak to nie było to czego ona chciała, ale nie traci wiary i dalej walczy o dobro. Nie jest to może książka z górnej półki, ale wydaje mi się, że warto ją poznać.

Panda | 2017-07-19
Przeczytana: 12 lutego 2017

Oj warte przeczytania.
Oczy otwiera na kulturę a umysł na historię.
A sama Niepokorna powinna mieć na drugie "imię" Waleczna i Niezwycieżona.

czytam_podrozuje | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Bardzo nie lubię oceniać biografii, bo w jaki sposób to zrobić? Ta książka jest zbiorem różnorodnych emocji, spostrzeżeń i oceny bieżącej sytuacji panującej w Wietnamie. Dla mnie ta książka jest możliwością zapoznania się z trudną sytuacją tego państwa. Jednak życie autorki pokazuje, że dobrze jest być upartą i dążyć do własnych celów. Polecam szczególnie osobom, które lubią historię.

Eponine | 2016-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Wietnam do niedawna kojarzył nam się głównie z zacofaniem, biedą i państwem niewolników. Ma na to wpływ historia wojny w Wietnamie, znana nam głównie z perspektywy amerykańskich filmów. I nie ma się co dziwić, wszak Wietnamczycy w tych filmach to banda barbarzyńców, którzy atakują niewinnych wyzwolicieli z lepszego świata. Nikt nie wpadnie przy tym na to, że to Amerykanie byli w tej sytuacji agresorami i że wtargnęli tam, gdzie nikt ich nie zapraszał, żeby siłą wprowadzić swoją wizję demokracji w kraju, który chciał dążyć do niepodległości własną drogą.

Na szczęście mam wrażenie, że ta niezbyt pochlebna opinia została już częściowo odczarowana, a Wietnam, zamiast wzbudzać politowanie, coraz bardziej fascynuje. Zaczynamy interesować się egzotycznymi krajobrazami, pasjonującą fuzją kultur azjatyckiej i francuskiej, miastami, którym Warszawa jeszcze długo będzie mogła pozazdrościć architektury centrów biznesowych.

Takie właśnie zainteresowanie skłoniło mnie do przeczytania tej...

Miśka | 2016-03-21
Przeczytana: 20 marca 2016

UWAGA! Jeśli ktoś nie lubi wiedzieć jak się książka kończy nim zacznie czytać na dobre, to doradzam ominięcie prologu, który dość dużo streszcza.

Główna bohaterka przedstawia swój życiorys w bardzo zwięzły, telegraficzny sposób. Nie jest to powieść rzeka, nie jest to również powieść historyczna, która wyjaśnia o co chodziło w wojnie z USA. Największe dramaty zamknięte są czasem w jednym zdaniu, co daje piorunujący efekt.

betina360 | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Prawdziwa historia Wietnamki ktora nie poddala sie przeciwnosciom losu.
Gdy Xuan Phuong przyszla na swiat jak kaze obyczaj wezwano astrologa. Jego wrozba przerazila matke .Bo uwazala ze to niemozliwe by jej pierworodna corke czekalo ciezkie i niebezpieczne zycie. Astrolog sie nie pomylil. Urzeczona idealami rownosci i lepszego zycia dla swojego narodu 16 latka poswiecila wygodne zycie w domu rodzinnym i pierwsza milosc i przylaczyla sie do partyzanckiego ruchu oporu podczas wojny w Indochinach. Spedzila 9 lat w dzungli . W nedzy wychowala trzech synow . Przez wiekszosc zycia pracowala dla dobra ojczyzny mieszkajac w zatechlej izbie. Maz pochloniety wojskiem nie pomagal jej. Nigdy sie jednak nie zalamala. Byla silna i uczciwa kobieta ktora dala dzieciom dobre wychowanie i wyksztalcenie.