Pola krwi. Religia i przemoc

Okładka książki Pola krwi. Religia i przemoc Karen Armstrong
Okładka książki Pola krwi. Religia i przemoc
Karen Armstrong Wydawnictwo: W.A.B. historia
704 str. 11 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2017-01-11
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-11
Liczba stron:
704
Czas czytania
11 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328026810
Tłumacz:
Ryszard Zajączkowski
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
61 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
228
192

Na półkach:

Wspaniała praca historyczna, socjologiczna i pewnie tez po trochu psychologiczna, którą powinni przeczytać wszyscy ludzie wierzący w jakiegoś boga. (No, większość i tak by niewiele zrozumiała). Kolejna książka, która pomaga pojąć, po co ludzie stworzyli sobie bogów i dlaczego w nich tak uparcie wierzą i wyznają jakieś religie. Liczę, że to istotny przyczynek do upadku religii i zastąpieniu ich czymś wartościowszym.

Wspaniała praca historyczna, socjologiczna i pewnie tez po trochu psychologiczna, którą powinni przeczytać wszyscy ludzie wierzący w jakiegoś boga. (No, większość i tak by niewiele zrozumiała). Kolejna książka, która pomaga pojąć, po co ludzie stworzyli sobie bogów i dlaczego w nich tak uparcie wierzą i wyznają jakieś religie. Liczę, że to istotny przyczynek do upadku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
214
209

Na półkach: ,

Wyjątkowa pozycja jeśli chodzi o ukazanie powiązań między religią a polityką. Praca w zasadzie nikogo choćby ledwie obserwującego rozwój religii na przestrzeni dziejów dziwić nie powinna, wszak nie od dziś jest na świecie tak, że politycy używają oręża religijnego do smagania obywateli, a i cwani hierarchowie religijni umieją szantażem wziąć w jasyr naiwnych polityków. Nie trzeba w gruncie rzeczy zgłębiać obszernego opracowania Armstrong, wystarczy uważniej przyjrzeć się rodzimemu polu związków w obszarze religia-polityka. W sumie po przeczytaniu książki kolejny raz smutna konstatacja mnie naszła, a mianowicie, że religie wymyślono tylko po to, by mieć kolejny "pejcz" do dyscyplinowania maluczkich. Całe to ględzenie o Bogu i bóstwach od wieków jest niczym innym jak manipulacją ludzkimi emocjami. Po lekturze aż zadziwić się wypada, ze są jeszcze ludzie mający dość siły - albo nadmiar naiwności - by usiłować wierzyć w jakiekolwiek założenia religijne. Mnie ostatecznie nasunęła ta praca jeden wniosek odnośnie religii - jedna wielka ściema. Dlatego polecam. Tu nie ma czego streszczać, bowiem "Pola krwi" do impuls do wyciągania wniosków.

Wyjątkowa pozycja jeśli chodzi o ukazanie powiązań między religią a polityką. Praca w zasadzie nikogo choćby ledwie obserwującego rozwój religii na przestrzeni dziejów dziwić nie powinna, wszak nie od dziś jest na świecie tak, że politycy używają oręża religijnego do smagania obywateli, a i cwani hierarchowie religijni umieją szantażem wziąć w jasyr naiwnych polityków. Nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
558
392

Na półkach:

Książka absolutnie z dziedziny moich zainteresowań, a jednak umęczyła mnie.
Ogrom faktograficzny przeważnie bywa zaletą, a tym razem utrudniał rozumowe pojmowanie przedstawianych danych.
Doczytałem do końca, ale zdecydowanie polecam pochłanianie książki co najmniej rozdziałami i danie sobie czasu na poukładanie danych, a nie czytania po kilka stron do poduchy.
Abstrahując od tego, że nie do końca przekonała mnie autorka do swej tezy, iż w religii nie ma niczego destrukcyjnego. Choć czasami faktycznie była tylko dodatkowym czynnikiem zaogniającym inne podłoża konfliktów (społeczne, narodowościowe). Wciąż wierzę, że religia jest jednym z najgorszych ludzkich stworzeń.

Książka absolutnie z dziedziny moich zainteresowań, a jednak umęczyła mnie.
Ogrom faktograficzny przeważnie bywa zaletą, a tym razem utrudniał rozumowe pojmowanie przedstawianych danych.
Doczytałem do końca, ale zdecydowanie polecam pochłanianie książki co najmniej rozdziałami i danie sobie czasu na poukładanie danych, a nie czytania po kilka stron do poduchy.
Abstrahując...

więcej Pokaż mimo to

avatar
462
52

Na półkach:

Można nie zgadzać się z główną tezą zawartą w książce przez autorkę (ja tak mam) , ale nie zmienia to faktu, że "Pola krwi" to wybitna choć oczywiście skrócona historia religii i jej powiązaniom z wieloma dziedzinami życia. Zwłaszcza z państwowym aparatem przymusu, co autorka wskazuje jako główny powód degeneracji wielu (zgoła wszystkich) rodzajów wierzeń. Bardzo warto, dla refleksji.

Można nie zgadzać się z główną tezą zawartą w książce przez autorkę (ja tak mam) , ale nie zmienia to faktu, że "Pola krwi" to wybitna choć oczywiście skrócona historia religii i jej powiązaniom z wieloma dziedzinami życia. Zwłaszcza z państwowym aparatem przymusu, co autorka wskazuje jako główny powód degeneracji wielu (zgoła wszystkich) rodzajów wierzeń. Bardzo warto, dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2491
37

Na półkach: , ,

„Pola krwi” Karen Armstrong to bardzo interesująca pozycja. I bardzo dyskusyjna. Autorka - badaczka religioznawstwa i historii religii – analizuje w niej wpływ procesów religijnych na historię świata, ukazuje rolę polityki w budowaniu podziałów religijnych i wykorzystywania ich w konfliktach zbrojnych na przestrzeni dziejów. Poczynając od starożytnego Sumeru, a kończąc na działalności terrorystycznej bin Ladena - ukazuje religię jako integralną część polityki i tożsamości narodów. Można zatem określić „Pola krwi” jako podręcznik historii, który koncentruje się na mariażu władzy z religią. I jest to podręcznik napisany bardzo sprawnie, czytelnie, z pasja i erudycją. Jestem pełna podziwu dla bogatej wiedzy Armstrong. Nie zgadzam się jedynie (albo aż!) z postawioną przez nią tezą, że religia nie ma z natury wojowniczego charakteru. Autorka odrzuca całkowicie nurt tak zwanego walczącego ateizmu, zapoczątkowany przez Richarda Dawkinsa książką „Bóg urojony”. Próbuje udowodnić, że religia jest źródłem przemocy jedynie wtedy, gdy staje się narzędziem manipulacji wykorzystywanym przez władzę polityczną. Owszem, zgadzam się z tym, ale nie zmienia to w niczym mojego poglądu, że religia już sama w sobie jest niestety źródłem nienawiści, przemocy i prześladowań.
Książkę, niezależnie od jakichkolwiek poglądów, polecam serdecznie jako wartościowe i rzetelnie opracowane źródło wiedzy historycznej.

„Pola krwi” Karen Armstrong to bardzo interesująca pozycja. I bardzo dyskusyjna. Autorka - badaczka religioznawstwa i historii religii – analizuje w niej wpływ procesów religijnych na historię świata, ukazuje rolę polityki w budowaniu podziałów religijnych i wykorzystywania ich w konfliktach zbrojnych na przestrzeni dziejów. Poczynając od starożytnego Sumeru, a kończąc na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1967
1143

Na półkach: ,

Obszerne tomiszcze, ale czyta się to wyjątkowo sprawnie - nawet mimo nagromadzenia naprawdę sporej ilości faktów. Ściśnięcie tego ogromu informacji na ograniczonej (mimo wszystko) ilości stron skutkowała sporymi uproszczeniami w ukazywaniu wielu zagadnień, ale czy można się dziwić? W końcu autorka starała się opisać całość problematyki, związanej z religią oraz konfliktami - począwszy od cywilizacji starożytnych aż po współczesność. Takie przedsięwzięcie budzi szacunek, tym bardziej, że mimo kilku małych zgrzytów, całość prezentuje się naprawdę dobrze.

Co ciekawe, gdy weźmie się tę książkę do ręki, człowiek spodziewa się naukowego procesu dowodowego, ukazującego ścisłe powiązania religii z przemocą i konfliktami, ukazujące religię jako źródło tejże przemocy. No bo rzeczywiście: od starożytności konflikty, które wybuchały między ludźmi, miały głównie podłoże religijne. I do czasów współczesnych, największe zbrodnie dokonywane są z imieniem takiego czy innego boga na ustach. A jednak autorka rozbija tę bańkę wykazując, że to ludzie na przestrzeni stuleci zmieniali dogmaty i teksty świętych pism, żeby pasowały do aktualnej polityki i ich partykularnych interesów. Że religia stała się narzędziem, sprytnie wykorzystywanym przez władców i ugrupowania, dążące do zdobycia lub utrzymania władzy za wszelką cenę. Niby znane fakty, ale poukładane w taki klarowny wywód, sprawiają, że momentami człowiek przeciera oczy i ze zdumieniem kręci głową...

Historycy mogą się trochę zżymać nad pewną chaotycznością wywodu, przeskakiwaniem z jednego wydarzenia w drugie i momentami nieco naciąganymi tłumaczeniami oraz uproszczeniami. Ale też nie jest to praca typowo historyczna, bliżej jej do zagadnień antropologii. Nie mniej jednak naprawdę warto ją przeczytać. Otworzyć oczy na to, jakim przemianom uległy przez stulecia i tysiąclecia założenia różnych religii...

Obszerne tomiszcze, ale czyta się to wyjątkowo sprawnie - nawet mimo nagromadzenia naprawdę sporej ilości faktów. Ściśnięcie tego ogromu informacji na ograniczonej (mimo wszystko) ilości stron skutkowała sporymi uproszczeniami w ukazywaniu wielu zagadnień, ale czy można się dziwić? W końcu autorka starała się opisać całość problematyki, związanej z religią oraz konfliktami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
581
378

Na półkach:

Fantastyczna książka,przesycona informacjami dlatego wymaga skupienia i dawkowana informacji.Autorka wykonała ogrom pracy by przybliżyć czytelnikowi wydarzenia społeczne, polityczne i religijne cofając się wieki przed Chrystusem. Trzeba przyznać, że jest to szeroki obraz zależności i powiązań. Książka godna polecenia każdemu, kto chce poszerzyć horyzonty. Cytowane fragmenty pism - świętych i świeckich, wypowiedzi polityków oraz przywódców duchowych mówią za siebie.

Fantastyczna książka,przesycona informacjami dlatego wymaga skupienia i dawkowana informacji.Autorka wykonała ogrom pracy by przybliżyć czytelnikowi wydarzenia społeczne, polityczne i religijne cofając się wieki przed Chrystusem. Trzeba przyznać, że jest to szeroki obraz zależności i powiązań. Książka godna polecenia każdemu, kto chce poszerzyć horyzonty. Cytowane fragmenty...

więcej Pokaż mimo to

avatar
594
393

Na półkach: , , ,

Książka dla tych, którzy są przekonani, że religia jest głównym źródłem zła, przemocy i wojen. Autorka starannie opisuje style myślenia i systemy wartości dominujące na przestrzeni wieków w poszczególnych społecznościach I kulturach. To ciekawe, choć analiza ma charakter naukowy, więc nie u wszystkich sprawdzi się jako lektura do poduszki.

Książka dla tych, którzy są przekonani, że religia jest głównym źródłem zła, przemocy i wojen. Autorka starannie opisuje style myślenia i systemy wartości dominujące na przestrzeni wieków w poszczególnych społecznościach I kulturach. To ciekawe, choć analiza ma charakter naukowy, więc nie u wszystkich sprawdzi się jako lektura do poduszki.

Pokaż mimo to

avatar
121
81

Na półkach: ,

Ciężko napisana książka. Temat ciekawy, ale to wszystko jakoś przeładowane szczegółami, że ginie wątek główny. Trudno się skoncentrować, żeby to wszystko ogarnąć. Można przeczytać dla wiedzy, ale nie dla przyjemności

Ciężko napisana książka. Temat ciekawy, ale to wszystko jakoś przeładowane szczegółami, że ginie wątek główny. Trudno się skoncentrować, żeby to wszystko ogarnąć. Można przeczytać dla wiedzy, ale nie dla przyjemności

Pokaż mimo to

avatar
2289
97

Na półkach:

Dużo historycznych faktów na różne tematy. Czasem autorka jest za, czasem przeciw. Jak dla mnie za dużo chaosu i bardzo nieokreślona myśl przewodnia. Niby z tytułu ta myśl wynika, ale z treści niespecjalnie.

Dużo historycznych faktów na różne tematy. Czasem autorka jest za, czasem przeciw. Jak dla mnie za dużo chaosu i bardzo nieokreślona myśl przewodnia. Niby z tytułu ta myśl wynika, ale z treści niespecjalnie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    239
  • Przeczytane
    64
  • Posiadam
    28
  • Teraz czytam
    11
  • Historia
    8
  • E-book
    3
  • Do kupienia
    2
  • Ulubione
    2
  • Polityka
    2
  • 2018
    2

Cytaty

Więcej
Karen Armstrong Pola krwi. Religia i przemoc Zobacz więcej
Karen Armstrong Pola krwi. Religia i przemoc Zobacz więcej
Karen Armstrong Pola krwi. Religia i przemoc Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne