Pola krwi. Religia i przemoc

Tłumaczenie: Ryszard Zajączkowski
Wydawnictwo: W.A.B.
6,89 (37 ocen i 9 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
4
8
9
7
10
6
4
5
4
4
2
3
1
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788328026810
liczba stron
704
kategoria
historia
język
polski
dodała
elfijka

Od Gilgamesza do bin Ladena – niebezpieczne związki religii i polityki. Coraz wyraźniejszy czynnik religijny we współczesnych konfliktach politycznych świadczy przeciwko tym, którzy jeszcze niedawno wieszczyli śmierć boga. Choć świat zachodni od czasów oświecenia hołduje idei świeckiego państwa, okazuje się, że rację miał Gandhi, twierdząc, iż nie wiedzą, co religia oznacza, ci, którzy mówią,...

Od Gilgamesza do bin Ladena – niebezpieczne związki religii i polityki.
Coraz wyraźniejszy czynnik religijny we współczesnych konfliktach politycznych świadczy przeciwko tym, którzy jeszcze niedawno wieszczyli śmierć boga. Choć świat zachodni od czasów oświecenia hołduje idei świeckiego państwa, okazuje się, że rację miał Gandhi, twierdząc, iż nie wiedzą, co religia oznacza, ci, którzy mówią, że nie ma ona nic wspólnego z polityką.

Karen Armstrong w swej najnowszej książce ukazuje pięć tysięcy lat współistnienia religii i władzy, ich wspólne korzenie, wzajemny wpływ i niemożność oddzielenia działalności religijnej od politycznej nie tylko w przypadku Jezusa, Mahometa i Lutra, lecz także cesarza Konstantyna czy Krzysztofa Kolumba. Religia legitymizowała władcę i tak samo polityka nierzadko nadawała kształt teologii, co autorka obrazuje wymownymi przykładami z czasów herezji ariańskiej i podbojów kolonialnych. Armstrong nie ucieka od oceny współczesnych wydarzeń – w druzgoczący sposób krytykuje politykę amerykańską wobec Iraku i państw arabskich po 11 września, lecz jednocześnie przekonująco polemizuje z tymi, którzy w doktrynie islamu widzą główną przyczynę współczesnych aktów terroru. Napisane z pasją i erudycją studium historyczne jest głosem sprzeciwu wobec łatwych osądów współczesnej polityki (nie tylko wyznaniowej), a także kopalnią wiedzy dla tych, którzy pragną poznać lepiej źródła i wpływy religii świata.

 

źródło opisu: https://sklep.gwfoksal.pl/pola-krwi-religia-i-przemoc.html

źródło okładki: https://sklep.gwfoksal.pl/pola-krwi-religia-i-przemoc.html

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (236)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1127
Mariolka | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Książka dla tych, którzy są przekonani, że religia jest głównym źródłem zła, przemocy i wojen. Autorka starannie opisuje style myślenia i systemy wartości dominujące na przestrzeni wieków w poszczególnych społecznościach I kulturach. To ciekawe, choć analiza ma charakter naukowy, więc nie u wszystkich sprawdzi się jako lektura do poduszki.

książek: 384
Carmel | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

W najnowszej książce "Pola krwi. Religia i przemoc" Karen Armstrong zaprezentowała historię kilku najliczniejszych religii i ich domniemany związek z przemocą, której dopuszcza się człowiek. Ponieważ wcześniej czytałem tej autorki "W imię Boga" to stwierdzam, że zbyt mało nowych treści pojawiło się opiniowanej publikacji. To, co w "Polach krwi" doszło, to przede wszystkim rozszerzenie zakresu analizowanych religii o okres przed uformowaniem się judaizmu, przegląd wierzeń indyjskich oraz chińskich i oczywiście terroryzm w XXI wieku. Inaczej wygląda rozkład akcentów, tym razem narracja jest bardziej historyczna. Tak więc jeśli kogoś interesują podstawy fundamentalizmu, religijne motywacje w radykalizacji wraz z pogłębioną dyskusją doktryn monoteizmów i dominującą w nich teologią, "W imię Boga" będzie mu bliższa. Jeśli chciałby prześledzić bardziej analityczny historyczno-geopolityczny rozwój religii i jej uwikłania w przemoc, z naciskiem położonym na trzy dominujące teizmy, powinien...

książek: 2038
goskrzys | 2017-09-28
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze
Przeczytana: 27 września 2017

Obszerne tomiszcze, ale czyta się to wyjątkowo sprawnie - nawet mimo nagromadzenia naprawdę sporej ilości faktów. Ściśnięcie tego ogromu informacji na ograniczonej (mimo wszystko) ilości stron skutkowała sporymi uproszczeniami w ukazywaniu wielu zagadnień, ale czy można się dziwić? W końcu autorka starała się opisać całość problematyki, związanej z religią oraz konfliktami - począwszy od cywilizacji starożytnych aż po współczesność. Takie przedsięwzięcie budzi szacunek, tym bardziej, że mimo kilku małych zgrzytów, całość prezentuje się naprawdę dobrze.

Co ciekawe, gdy weźmie się tę książkę do ręki, człowiek spodziewa się naukowego procesu dowodowego, ukazującego ścisłe powiązania religii z przemocą i konfliktami, ukazujące religię jako źródło tejże przemocy. No bo rzeczywiście: od starożytności konflikty, które wybuchały między ludźmi, miały głównie podłoże religijne. I do czasów współczesnych, największe zbrodnie dokonywane są z imieniem takiego czy innego boga na ustach. A...

książek: 1863
Janina | 2018-02-26
Przeczytana: 21 lutego 2018

„Pola krwi” Karen Armstrong to bardzo interesująca pozycja. I bardzo dyskusyjna. Autorka - badaczka religioznawstwa i historii religii – analizuje w niej wpływ procesów religijnych na historię świata, ukazuje rolę polityki w budowaniu podziałów religijnych i wykorzystywania ich w konfliktach zbrojnych na przestrzeni dziejów. Poczynając od starożytnego Sumeru, a kończąc na działalności terrorystycznej bin Ladena - ukazuje religię jako integralną część polityki i tożsamości narodów. Można zatem określić „Pola krwi” jako podręcznik historii, który koncentruje się na mariażu władzy z religią. I jest to podręcznik napisany bardzo sprawnie, czytelnie, z pasja i erudycją. Jestem pełna podziwu dla bogatej wiedzy Armstrong. Nie zgadzam się jedynie (albo aż!) z postawioną przez nią tezą, że religia nie ma z natury wojowniczego charakteru. Autorka odrzuca całkowicie nurt tak zwanego walczącego ateizmu, zapoczątkowany przez Richarda Dawkinsa książką „Bóg urojony”. Próbuje udowodnić, że religia...

książek: 108
Wito | 2018-10-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 października 2018

Bardzo słaba książka, choć napisana przez renomowaną specjalistkę. Spodziewałem się analizy źródeł przemocy na tle religijnym czy choćby próby wyjaśnienia, dlaczego chrześcijaństwo tak często łączy się z zamiłowaniem do broni i popieraniem kary śmierci. Nic takiego w tej książce nie ma.
Przez pierwsze ok. 400 stron studiujemy mozolnie kompilację wiedzy o religiach od zarania dziejów do współczesności. Ciężka to lektura, monotonne prezentowanie faktów bez żadnej myśli przewodniej. Następnie autorka przechodzi do publicystyki dotyczącej czasów najnowszych. Przeczytamy, że Izrael ponosi winę za brutalny konflikt z Palestyńczykami, że Hezbollah to w zasadzie organizacja miłująca pokój, a ataki z 11/09 2001 nie miały podłoża religijnego, bo to, że zamachowcy byli rozmodleni i pogrążeni w islamskich tekstach, nie miało znaczenia. Za to USA zrobiły wszystko, żeby zasłużyć na swój los.
Przy tak prowadzonym wywodzie niknie ciekawa teza o tym, że niemal od zawsze religia i polityka w dużym...

książek: 721
przygodka | 2017-09-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2017

Fantastyczna książka,przesycona informacjami dlatego wymaga skupienia i dawkowana informacji.Autorka wykonała ogrom pracy by przybliżyć czytelnikowi wydarzenia społeczne, polityczne i religijne cofając się wieki przed Chrystusem. Trzeba przyznać, że jest to szeroki obraz zależności i powiązań. Książka godna polecenia każdemu, kto chce poszerzyć horyzonty. Cytowane fragmenty pism - świętych i świeckich, wypowiedzi polityków oraz przywódców duchowych mówią za siebie.

książek: 324
Dominik Zawadzki | 2018-06-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Można nie zgadzać się z główną tezą zawartą w książce przez autorkę (ja tak mam) , ale nie zmienia to faktu, że "Pola krwi" to wybitna choć oczywiście skrócona historia religii i jej powiązaniom z wieloma dziedzinami życia. Zwłaszcza z państwowym aparatem przymusu, co autorka wskazuje jako główny powód degeneracji wielu (zgoła wszystkich) rodzajów wierzeń. Bardzo warto, dla refleksji.

książek: 610
radek6666 | 2018-10-28
Na półkach: Przeczytane

Dużo historycznych faktów na różne tematy. Czasem autorka jest za, czasem przeciw. Jak dla mnie za dużo chaosu i bardzo nieokreślona myśl przewodnia. Niby z tytułu ta myśl wynika, ale z treści niespecjalnie.

książek: 75
Anaginosko | 2017-08-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Ciężko napisana książka. Temat ciekawy, ale to wszystko jakoś przeładowane szczegółami, że ginie wątek główny. Trudno się skoncentrować, żeby to wszystko ogarnąć. Można przeczytać dla wiedzy, ale nie dla przyjemności

książek: 6864
Athanati Este | 2019-04-02
Na półkach: Przeczytane
zobacz kolejne z 226 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd