Pola krwi. Religia i przemoc

Tłumaczenie: Ryszard Zajączkowski
Wydawnictwo: W.A.B.
historia
elfijka

Od Gilgamesza do bin Ladena – niebezpieczne związki religii i polityki. Coraz wyraźniejszy czynnik religijny we współczesnych konfliktach politycznych świadczy przeciwko tym, którzy jeszcze niedawno wieszczyli śmierć boga. Choć świat zachodni od czasów oświecenia hołduje idei świeckiego państwa, okazuje się, że rację miał Gandhi, twierdząc, iż nie wiedzą, co religia oznacza, ci, którzy mówią,...

Od Gilgamesza do bin Ladena – niebezpieczne związki religii i polityki.
Coraz wyraźniejszy czynnik religijny we współczesnych konfliktach politycznych świadczy przeciwko tym, którzy jeszcze niedawno wieszczyli śmierć boga. Choć świat zachodni od czasów oświecenia hołduje idei świeckiego państwa, okazuje się, że rację miał Gandhi, twierdząc, iż nie wiedzą, co religia oznacza, ci, którzy mówią, że nie ma ona nic wspólnego z polityką.

Karen Armstrong w swej najnowszej książce ukazuje pięć tysięcy lat współistnienia religii i władzy, ich wspólne korzenie, wzajemny wpływ i niemożność oddzielenia działalności religijnej od politycznej nie tylko w przypadku Jezusa, Mahometa i Lutra, lecz także cesarza Konstantyna czy Krzysztofa Kolumba. Religia legitymizowała władcę i tak samo polityka nierzadko nadawała kształt teologii, co autorka obrazuje wymownymi przykładami z czasów herezji ariańskiej i podbojów kolonialnych. Armstrong nie ucieka od oceny współczesnych wydarzeń – w druzgoczący sposób krytykuje politykę amerykańską wobec Iraku i państw arabskich po 11 września, lecz jednocześnie przekonująco polemizuje z tymi, którzy w doktrynie islamu widzą główną przyczynę współczesnych aktów terroru. Napisane z pasją i erudycją studium historyczne jest głosem sprzeciwu wobec łatwych osądów współczesnej polityki (nie tylko wyznaniowej), a także kopalnią wiedzy dla tych, którzy pragną poznać lepiej źródła i wpływy religii świata.

źródło opisu: https://sklep.gwfoksal.pl/pola-krwi-religia-i-przemoc.html

źródło okładki: https://sklep.gwfoksal.pl/pola-krwi-religia-i-przemoc.html

Mariolka | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Książka dla tych, którzy są przekonani, że religia jest głównym źródłem zła, przemocy i wojen. Autorka starannie opisuje style myślenia i systemy wartości dominujące na przestrzeni wieków w poszczególnych społecznościach I kulturach. To ciekawe, choć analiza ma charakter naukowy, więc nie u wszystkich sprawdzi się jako lektura do poduszki.

Carmel | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

W najnowszej książce "Pola krwi. Religia i przemoc" Karen Armstrong zaprezentowała historię kilku najliczniejszych religii i ich domniemany związek z przemocą, której dopuszcza się człowiek. Ponieważ wcześniej czytałem tej autorki "W imię Boga" to stwierdzam, że zbyt mało nowych treści pojawiło się opiniowanej publikacji. To, co w "Polach krwi" doszło, to przede wszystkim rozszerzenie zakresu analizowanych religii o okres przed uformowaniem się judaizmu, przegląd wierzeń indyjskich oraz chińskich i oczywiście terroryzm w XXI wieku. Inaczej wygląda rozkład akcentów, tym razem narracja jest bardziej historyczna. Tak więc jeśli kogoś interesują podstawy fundamentalizmu, religijne motywacje w radykalizacji wraz z pogłębioną dyskusją doktryn monoteizmów i dominującą w nich teologią, "W imię Boga" będzie mu bliższa. Jeśli chciałby prześledzić bardziej analityczny historyczno-geopolityczny rozwój religii i jej uwikłania w przemoc, z naciskiem położonym na trzy dominujące teizmy, powinien...

goskrzys | 2017-09-28
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze
Przeczytana: 27 września 2017

Obszerne tomiszcze, ale czyta się to wyjątkowo sprawnie - nawet mimo nagromadzenia naprawdę sporej ilości faktów. Ściśnięcie tego ogromu informacji na ograniczonej (mimo wszystko) ilości stron skutkowała sporymi uproszczeniami w ukazywaniu wielu zagadnień, ale czy można się dziwić? W końcu autorka starała się opisać całość problematyki, związanej z religią oraz konfliktami - począwszy od cywilizacji starożytnych aż po współczesność. Takie przedsięwzięcie budzi szacunek, tym bardziej, że mimo kilku małych zgrzytów, całość prezentuje się naprawdę dobrze.

Co ciekawe, gdy weźmie się tę książkę do ręki, człowiek spodziewa się naukowego procesu dowodowego, ukazującego ścisłe powiązania religii z przemocą i konfliktami, ukazujące religię jako źródło tejże przemocy. No bo rzeczywiście: od starożytności konflikty, które wybuchały między ludźmi, miały głównie podłoże religijne. I do czasów współczesnych, największe zbrodnie dokonywane są z imieniem takiego czy innego boga na ustach. A...

przygodka | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Fantastyczna książka,przesycona informacjami dlatego wymaga skupienia i dawkowana informacji.Autorka wykonała ogrom pracy by przybliżyć czytelnikowi wydarzenia społeczne, polityczne i religijne cofając się wieki przed Chrystusem. Trzeba przyznać, że jest to szeroki obraz zależności i powiązań. Książka godna polecenia każdemu, kto chce poszerzyć horyzonty. Cytowane fragmenty pism - świętych i świeckich, wypowiedzi polityków oraz przywódców duchowych mówią za siebie.

Anaginosko | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Ciężko napisana książka. Temat ciekawy, ale to wszystko jakoś przeładowane szczegółami, że ginie wątek główny. Trudno się skoncentrować, żeby to wszystko ogarnąć. Można przeczytać dla wiedzy, ale nie dla przyjemności

Steviola | 2017-07-26
Sensej | 2017-05-23