Krótka historia mitu

2021-06-01
2005-10-01
Ireneusz Kania
mit

Interesujące rozważania, dla mnie ciekawsze w odniesieniu do epok przednowoczesnych.

Na niecałych 150 stronach umieścić czym był mit od paleolitu do czasów nam współczesnych to niełatwe zadanie. Autorka jako tako z niego wybrnęła. Książka może być dobra jako wprowadzenie do tematu dla laika, aczkolwiek trzeba pamiętać, żeby nie przywiązywać się do wszystkich tez stawianych czy przytaczanych przez autorkę. Większość prac, na których opiera się Armstrong to prace już bardzo wiekowe, rozumiem że Mircea Eliade to klasyk, aczkolwiek stan badań chyba poszedł trochę do przodu.

Podsumowując: mogło być gorzej. Jak ktoś chcę rozpocząć swoją przygodę z mitami i religijnością to może zajrzeć.

Pozycja napisana ciężkim, średnio przystępnym językiem (i gdzie ten powiew świeżości?),podana jako seria wykładów o duchowej historii ludzkości wyrażonej mitem. Tym samym trzeba porcjować, czytać powoli i zrozumieć sposób myślenia autorki. Podkreślam: zrozumieć - bo zgadzać się z nim w całej rozciągłości nie sposób. Armstrong przeprowadza nas przez kilka okresów ludzkości: od mitologii łowców, rolników, przez wczesne cywilizacje miasta, po Epokę Osiową (Karl Jaspers) i to, co po niej. Wyłuszcza nam, jak Logos wypiera Sacrum i jaki wpływ na to mają zmiany warunków życia człowieka. Bla bla.

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/08/miaki-przekaz-krotka-historia-mitu.html

Czy mity były tylko rodzajem telenoweli dla starożytnych? Czym różni się mit od zwykłej opowieści? Czemu zawdzięcza swoją żywotność? Czy mity rzeczywiście są przeciwieństwem racjonalnego myślenia? Jak kształtowały się i zmieniały na przestrzeni dziejów? Co miało na to wpływ? Czy dzisiaj są nam jeszcze do czegokolwiek potrzebne?

To niektóre z pytań, na jakie próbuje odpowiedzieć Karen Armstrong w swoim eseju, dotyczącym historii i rozwoju mitu. Ta publikacja otwiera obiecującą serię "Mity" i ma być w niej jedyną pozycją popularnonaukową. Pozostałe będę powieściami-trawestacjami motywów mitycznych.

Co zaś do samej "Krótkiej historii..." wydaje mi się, że zważywszy objętość (niecałe 150 stron!),autorka znakomicie się spisała. Przedstawiła definicję mitu, jego cechy, istotę, cele powstania, najważniejsze dla myślenia mitycznego epoki i przełomy.

Nie spodobało mi się, że niektóre stwierdzenia nie miały poparcia w wynikach badań i zdarzało jej się przykładać współczesną miarę do dawnych wierzeń. Irytowało też trochę podejście do zwierząt i przekonanie, że doświadczanie sacrum nieodmiennie łączyło się dla starożytnych z poczuciem przerażenia, składam to jednak na karb rzymskiego katolicyzmu w wydaniu irlandzkim - atmosfery, w jakiej Armstrong dorastała.

Te drobne mankamenty nie zmieniają jednak faktu, że to dobra publikacja, idealnie nadająca się na wprowadzenie dla każdego, kto zaczyna się interesować tematyką wierzeń, w szczególności prehistorycznych i najstarszych cywilizacji.

To niektóre z pytań, na jakie próbuje...

• Religie
  • Literatura angielska
  • Studia
  • Literatura brytyjska

Dodaj cytat z książki Krótka historia mitu