rozwińzwiń

Krótka historia mitu

Okładka książki Krótka historia mitu Karen Armstrong
Okładka książki Krótka historia mitu
Karen Armstrong Wydawnictwo: Aletheia religia
170 str. 2 godz. 50 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2021-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-10-01
Liczba stron:
170
Czas czytania
2 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365680945
Tłumacz:
Ireneusz Kania
Tagi:
mit
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
70 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
743
668

Na półkach:

Interesujące rozważania, dla mnie ciekawsze w odniesieniu do epok przednowoczesnych.

Interesujące rozważania, dla mnie ciekawsze w odniesieniu do epok przednowoczesnych.

Pokaż mimo to

avatar
1012
53

Na półkach: , , , ,

Na niecałych 150 stronach umieścić czym był mit od paleolitu do czasów nam współczesnych to niełatwe zadanie. Autorka jako tako z niego wybrnęła. Książka może być dobra jako wprowadzenie do tematu dla laika, aczkolwiek trzeba pamiętać, żeby nie przywiązywać się do wszystkich tez stawianych czy przytaczanych przez autorkę. Większość prac, na których opiera się Armstrong to prace już bardzo wiekowe, rozumiem że Mircea Eliade to klasyk, aczkolwiek stan badań chyba poszedł trochę do przodu.

Podsumowując: mogło być gorzej. Jak ktoś chcę rozpocząć swoją przygodę z mitami i religijnością to może zajrzeć.

Na niecałych 150 stronach umieścić czym był mit od paleolitu do czasów nam współczesnych to niełatwe zadanie. Autorka jako tako z niego wybrnęła. Książka może być dobra jako wprowadzenie do tematu dla laika, aczkolwiek trzeba pamiętać, żeby nie przywiązywać się do wszystkich tez stawianych czy przytaczanych przez autorkę. Większość prac, na których opiera się Armstrong to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
662
593

Na półkach:

Pozycja napisana ciężkim, średnio przystępnym językiem (i gdzie ten powiew świeżości?),podana jako seria wykładów o duchowej historii ludzkości wyrażonej mitem. Tym samym trzeba porcjować, czytać powoli i zrozumieć sposób myślenia autorki. Podkreślam: zrozumieć - bo zgadzać się z nim w całej rozciągłości nie sposób. Armstrong przeprowadza nas przez kilka okresów ludzkości: od mitologii łowców, rolników, przez wczesne cywilizacje miasta, po Epokę Osiową (Karl Jaspers) i to, co po niej. Wyłuszcza nam, jak Logos wypiera Sacrum i jaki wpływ na to mają zmiany warunków życia człowieka. Bla bla.

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/08/miaki-przekaz-krotka-historia-mitu.html

Pozycja napisana ciężkim, średnio przystępnym językiem (i gdzie ten powiew świeżości?),podana jako seria wykładów o duchowej historii ludzkości wyrażonej mitem. Tym samym trzeba porcjować, czytać powoli i zrozumieć sposób myślenia autorki. Podkreślam: zrozumieć - bo zgadzać się z nim w całej rozciągłości nie sposób. Armstrong przeprowadza nas przez kilka okresów ludzkości:...

więcej Pokaż mimo to

avatar
703
128

Na półkach: , ,

Czy mity były tylko rodzajem telenoweli dla starożytnych? Czym różni się mit od zwykłej opowieści? Czemu zawdzięcza swoją żywotność? Czy mity rzeczywiście są przeciwieństwem racjonalnego myślenia? Jak kształtowały się i zmieniały na przestrzeni dziejów? Co miało na to wpływ? Czy dzisiaj są nam jeszcze do czegokolwiek potrzebne?

To niektóre z pytań, na jakie próbuje odpowiedzieć Karen Armstrong w swoim eseju, dotyczącym historii i rozwoju mitu. Ta publikacja otwiera obiecującą serię "Mity" i ma być w niej jedyną pozycją popularnonaukową. Pozostałe będę powieściami-trawestacjami motywów mitycznych.

Co zaś do samej "Krótkiej historii..." wydaje mi się, że zważywszy objętość (niecałe 150 stron!),autorka znakomicie się spisała. Przedstawiła definicję mitu, jego cechy, istotę, cele powstania, najważniejsze dla myślenia mitycznego epoki i przełomy.

Nie spodobało mi się, że niektóre stwierdzenia nie miały poparcia w wynikach badań i zdarzało jej się przykładać współczesną miarę do dawnych wierzeń. Irytowało też trochę podejście do zwierząt i przekonanie, że doświadczanie sacrum nieodmiennie łączyło się dla starożytnych z poczuciem przerażenia, składam to jednak na karb rzymskiego katolicyzmu w wydaniu irlandzkim - atmosfery, w jakiej Armstrong dorastała.

Te drobne mankamenty nie zmieniają jednak faktu, że to dobra publikacja, idealnie nadająca się na wprowadzenie dla każdego, kto zaczyna się interesować tematyką wierzeń, w szczególności prehistorycznych i najstarszych cywilizacji.

Czy mity były tylko rodzajem telenoweli dla starożytnych? Czym różni się mit od zwykłej opowieści? Czemu zawdzięcza swoją żywotność? Czy mity rzeczywiście są przeciwieństwem racjonalnego myślenia? Jak kształtowały się i zmieniały na przestrzeni dziejów? Co miało na to wpływ? Czy dzisiaj są nam jeszcze do czegokolwiek potrzebne?

To niektóre z pytań, na jakie próbuje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    133
  • Przeczytane
    104
  • Posiadam
    24
  • Religie
    3
  • Historia
    3
  • Literatura angielska
    3
  • Studia
    2
  • 2014
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Literatura brytyjska
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krótka historia mitu


Podobne książki

Przeczytaj także